GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE BrtDintscMosteiirijWWtail, I. 8 NOVEMBER. ZATERDAG Ni 50 No. 90. 1879. 1 4 34 van den Gemeenteraad van Sneek, dal door den Raad dier gemeente, ter verga- S U I Jhl K ook de Engelschen, toen dezen zich ernstig in zeeën had kunnen of moeten wegvegen, zal loch OP russische kroon niet ontbreken, en die vaak 30. en van .tie ran uit oot tc 50 ite Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken* uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. wilde bewandelen, geen zakelijk verschil was, en moet het zijn treden uit andere gronden rechtvaardigen. 2e 00 '0; GO 00 50 ,50 ,00 H Ke d •en en '20 10 0 a 40; en) 4 M" ov. Zi 'a ling niet heeft, hem in het Oosten de handen geheel vrij te laten. lu hoofdzaak laten wij 3. Benoeming voor de Meisjesschool 4. Voorstel op het adres van de wed. Buisman, om eeue tegemoetkoming uit de meentekas. VERGADERING Zaterdag 8 Nov. 1879’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. van drie hulponderwijzeressen AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS SNEEK doen te weten 6.35 6,3 0 6 53 7,684 8 41 8 68 door 9 16 door 9 34 9 51 d oor d,oor d oo' 1 10. i t I 5>lo Dat Duilschland, met zijne nog zwakke vloot, j dering 18 October 1879, no. 11, is gewij- k Ha t9en -s-k crns.:g -n i zigd en aangevuld de Verordening regelende de den loop der zaken begonnen te mengen, van de bestemming van het Ziekenhuis der gemeente j Sneek, vastgesleld den 25 September 1875, no. 15, en afgekondigd den 9 October van dat jaar welke verordening in haar geheel thans luidt als volgt ADVERTENTIE^ van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 ‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever» VERORDENING regelende de bestem MING VAN HET ZIEKENHUIS DER gemeente SNEEK. Art 1. Het Ziekenhuis, staande aan de bui tenzijde der Stadsgracht, bij Fritlemahoven is opgerichl ter voldoening aan art. 7 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134). Hel is derhalve, behoudens de bepaling van art. 8, uitsluitend bestemd voor de afzondering en verpleging van lijders aan de besmettelijke ziekten, bedoeld bij art. 1 der aangehaalde wet. Art. 2. Bedeelden en onvermogenden worden verpleegd voor rekening der gemeente, tenzij de verpleging plaats hebbe op verzoek van andere instellingen van liefdadigheid als de Algemeene Armvoogdij te Sneek. Art. 3. Degenen, die niet bij het vorige art. zijn bedoeld, worden verpleegd op eigen kosten of voor rekening van ouders, voogden of andere betrekkingen. Onder de verplegingskosten, die de gemeente niet voor hare rekening neemt, worden alleen vers'aan de werkelijke uitgaven, ten behoeve der lijders gedaan. Vergoedingen voor hel gebruik van localen of voor vuur en licht worden dus niet in rekening gebracht. Art. 4. De geneeskundige behandeling der lijders in het Ziekenhuis is opgedragen aan den geneesheer der Armvoogdij, in wiens wijk hel Ziekenhuis gelegen is. Art. 5. Zij, die op eigen kosten of voor re kening van ouders, voogden of andere betrekkin gen worden verpleegd, kunnen, in overleg met den geneesheer van hel Ziekenhuis, een tweeden geneesheer in consult nemen. Zij kunnen desverkiezeude doch met goed vinden van den geneesheer van het Ziekenhuis zelf zorgen voor oppassing en bewaking. Art. 6. Van hel oqgenbiik af dat, en zoolang er zieken in het Ziekenhuis verpleegd worden zijn de concierge en zijne vrouw en de overige met de verpleging der zieken belaste personen, verplicht de bevelen van den geneesheer van het Ziekenhuis stiptelijk na te komen Geen voor de verpleging der zieken noodige uitgaven worden gedaan dan op schriftelijke or de van den geneesheer van het Ziekenhuis. Art. 7. Tot de zieken wordt niemand toege- lalen, dan met goed.inden van den Geneesheer van het Ziekenhuis. Zulk een bezoek mag in geen geial langer dan 15 minuten duren. Art. 8. In zeer buitengewone gevallen zullen Burgemeester en Wethouders andere lijders, als in art. 1 zijn bedoeld, in het Ziekenhuis mogen i opnemen. r J 5. Vaststelling van de rekening der Gasfabriek heer 11 *1 n Li 4 C t o rl c- ir Ia rx n I 6 T om continuatie der pacht van de bank van leening 7. Voorstel van den heer H. Pijitersen Tz, lol publieke verhuring van de aanplakborden der gemeente. 8. Voorstel op het adres van den heer W. Hubert te Hengelo, verzoekende afstand van gemeente grond. 13/ zs J/lö /8 08 4 i wel door niemand in ernst worden beweerd, en de voorzichtige staatsmannen, die ook aan de i re kening moeten houden met de uitingen van de hartstochten der volkeren, wisten heel goed wat er op het spel stond, toen zij keizer Alexan der aanriedden eene minnelijke schikking met Engeland te treffen. Rusland gaf te Londen een gedeelte prijs van het vredestractaat van San Stefano, en het totstandkomen van het Congres was slechts mogehjk, toen de beide grootmachten, die daarbij het meest betrokken waren, het vóóraf omtrent de hoofdpunten ééns waren. Te Berlijn, waar vorst Gortschakoff vrij onverbloemd zijn on genoegen te kennen gaf over de toegestane con cessies, behoefde eigenlijk slechts de slotscène te worden afgespeeld. Dat nu de duitsche rijkskanselier zijn russischen collega niet winstgevender ondersteunde dat hij den Ciaar, als vertegenwoordiger van deu op zoo onvoorzichtige wijze opgewekten nationaliteits-geest, in de ontwarring van dit ingewikkelde interna lionale vraagstuk misschien niet geheel naar wensch te hulp kwam, om daardoor ’t vredeswerk niet op nieuw in gevaar Ie brengen, dat wordt de Duitschers thans als de grofste ondankbaarheid en als de grootste zonde loegerekend. En dat woidt niet maar alleen gezegd in de dagbladen. Het verlangen naar eene steeds grootere uitbrei ding van grondgebied heerscht zelfs in de hoogste kringen; hel denkbeeld, om zich vóórhel berlij- nei verdrag op Duitschlands kosten schadeloos te stellen, heeft iets aanstekelijks, en de in ’t oog vallende bevoorrechting van generaal Chanzy, de fransche gevolmachtigde te St. Petersburg de complimentjes, die vorst Gortschakoff in Baden- Baden door bemiddeling van den hertog de Deca- zes aan de fransche natie deed toekomen de ver meei dering van het russische leger met 400,000 man, alzoo nagenoeg met de sterkte van het geheele duitsche leger op voet van vrede de opvallende sterke bezetting met troepen van de gi ens provinciën, zullen misschien wel niet de eenige vingerwijzingen geweest zijn, waaruit de duitsche Rijkskanselier een voor Duilschland na derend gevaar meende te ontdekken. dat van zoo grooten invloed zal kunnen zijn den politieken toestand van ons werelddeel, blijft i de hoofdgebeurtenis van den dag en levert nog voortdurend stof tot beschouwingen aan de bui- tenlandsche dagbladpers. Een niet onbelangryk artikel wijdt thans ook de lil. Zeitung aan deze veel besproken zaak. Alhoewel dit artikel natuurlijk een anti-russi- schen geest ademt en zijn duitschen oorsprong niet verloochent, is het toch zeer opmerkelijk, dat, aan *1 slot daarvan, Engeland en zijne re- geeiing vrij kras onder ’t oog wordt gebracht, dat John Buil zich-zelf geen illusies behoeft te maken van dit verbond, dat volstrekt de bedoe dat geheel vrij te laten. In hoofdzaak laten wij artikel hier volgen. Gelijk men weel werden sedert eenigen tijd onderhandelingen gevoerd tusschen Berlyn Weenen, en, nadat men tol eene overeenstemming gekomen waswerd door vorst Bismarck, die zich mei dat doel naar de hoofdstad van Oosten rijk had begeven, een overeenkomst gesloten waai bij men zich weder keeiig verbond: elkander in het tegenwoordig bezit van zijn rijksgebied te zullen handhaven en zich voorts in alle Ooster- sche aangelegenheden te zullen houden aan de besluiten van het congres te Berlijn. Of dat verdrag nu in een protocol saamgevaf of, zooals van anderen kant wordt beweerd, in eene plechtige oorkonde, door de beide monar chen zelf in schrift gesteld, bezegeld werd, is gelyk de lil. Zeit. o. i. zeer terecht opmerkt een zaak van minder belang. Van meer betee- kenis echter is het, te letten op de aanleiding tot- en de thans reeds merkbare uitwerking van dal verdrag. Dal deze zwenking van Duischland voor een deel meel worden toegeschreven aan de vijandige hou ding, welke door de niet enkel onafhankelijke Russische pers tegen Duitschland werd aangeno men, behoeft hier nauwelijks herinnerd te wor den. Een bijna honderdjarige wapenbroederschap en de wezenlijke diensten, welke Pruisen bij elke gelegenheid aan zijn noordschen nabuur be wezen heelt, bleken in den laalslen tijd niet vol doende, om de zonden uil le wisschen, die Duitsch land, volgens de meening van Rusland, door zijne houding in de Oostersche quaest e had begaan. De lofwaardige houding van Rusland in den oorlog dien Napoleon Hl A<*gen Duilschland op touw zette, en waarby hel aan het recht zyn loop liel en zijn ouden bondgenoot ook niet te gelijkertijd op ’l lijf viel, had, volgens de aan den Ne.va en Moskowa nu plotseling in omloop geb achle beschouwingen, aan hel Dui'sche wik da onbeiwiJbaie verpl.chling opgelegd, om voor Rusland nog meer te doen, als hel zelf verlangde. Gedurende den laalslen Turksch-Russischen Oorlog had men le Si Petersburg nog niets in te h engen tegen de politiek van het Berlijner kabinet. Evenzeer als Rusland in 1870 aan de Duitschers de neutraliteit zijner naburen ver zekerd had, zoo ook Lawaaide Duilschland de Russen toen voor een dubbelen ooilog (wat zij in Buda Pesth tameijk nauwkeurig kunnen verne men). Velen zullen zich nog wel herinneren, hoe een hooggeplaatst Russisch generaal, in Augustus 1877, teen de zaken zich voor Plewna nog alles behalve rooskleurig lieten aanzien, niets wilde we'.en van eene megelijke bedreiging van zyn linie van terugtocht door de Ooslenryksche armeé, en op de vragenhem desbetreffende gedaan antweo dde «Dal gaat ons met aan; Berlyn torgt voor onze dekking in den rug”. Zij zullen echler vooraf den genees TAotoic.iiug van uc rescuing uer vrasiannea heer van hel Ziekenhuis raadplegen. Indien zij en van het Sladsweikhnis. je opneming overgaan, geven zij hiervan Voorstel op het adres van J en E. Sanders s zoodra mogelijk, kennis aan den Gemeenteraad. UIT DE PERS. In ’l jongste nommer van de Vragen des Tljds komt een artikel voor van den heer Van Houten over onzen staatkundigen toestand, getiteld «een politieke diagnose De heer Van Houten wijst er op, dat Kappey- ne's ontslag door den Koning geweigerd werd zoolang de Koning kon meenen, dat alles bij het oude zou blijven, en dal het door den Koning aangenomen werd zoodra het bleek, dat Kappey- ne ernstig een tegen de geldheerschappij gericht hervormingsplan wilde voorstellen. De vervan ging van Kappeyne op dezen grond en door mannen, die bereid schijnen le zijn, dat hervor mingsplan op de lange baan Ie schuiven, noemt mr. Van Houten een slag in hel aangezicht van de hervoi mingsgezinden, toegebracht van een zijde, van waar hij niet werd verwacht. Er zijn er, die de houding der kroon willen vergoelyken, en betoogen, dat de weigering om Kappeyne’s voor stellen aan te nemen enkel gegrond was op de omstandigheden, waaronder, en de wijze waarop die voorstellen werden gedaan, maar de heer Van Houten, hoewel hij hoopt, dat hun meening de juiste is, gelooft het niet. Hij acht het optreden van dit kabinet, dat nu gezegd heeft desnoods voor grondwetsherziening niet terug te deinzen, ongemotiveerd. De schrijver is vooris van meening, dat de libe» rale partij zich onmogelijk met de ministers kan vereenigen. Zulke koninklijk geoclrojeerde voor gangers kan zij niet als de hare accepteeren. Zij kan er toe besluiten, dit ministerie liever le doen verslijten, dan dadelijk een nieuwe crisis te ver wekken, maar dat het haar steun niet kan krij gen, is, meent mr. Van Houten, zelf voor dege nen, die het minst met Kappeyne en zijn leiding waren ingenonien, duidelijk. De voorhoede der liberalen, ook zij, die Kappeyne niet meer den geschikten leider achtten, kunnen hun zaak niet laten rusten. Door snel handelen waren hun sympathien le verwerven geweest, maar evenals Kappeyne die door wachten veiloor, heelt de blijk bare besluiteloosheid van het nieuwe kabinet Een reeds vervreemd. Maar ook de conservatief-libe- ralen kunnen geen langer stilzitten gedoogen. Zij moeten beginnen in te zien, dat de telkens met vrucht tegen kleinere hervormingen geboden te genstand, den aandrang steeds grooter heeft ge maakt en hen veel verder van hun weg brengt dan tijdig handelen. Door een tijdige herziening onzer directe beladingen en verlaging van den census ware de aandrang naar grondwetsherzie ning afgewend. Wanneer echter de monarchie toelaat, dat de plutocratie zich aan haar vastklemt, op welken weg worden dan de hervormingsge- zinden gedreven Men kan toch niel willen, dat de wassende democratische stroom zich tegen de kroon keere? Eu die stroom slaat reeds hoog, wanneer in een rustigen tijd, waarin geen enkel grein geweld of vrees medewerkt om den aan drang te versteiken of den weerstand le verzwak ken, en uil een vertegenwoordiging van census kiezers voortgesproten parlementair ministerie, het voorstel tot afschaffing van den census deed, en een extra-parlementair ministerie moet worden gevormd, om het le vervangen en de bevrediging van dezen eisch nog wat tegen te houden. Het ministerie-Van Lijnden is, meent mr. Van Hou ten, in een allerneteligste positie. Zoo het zijn afkomst wil verloochenen en zich niet ontzien om aan de geldmacht aanstoot te geven, moet het in hoofdzaak komen op den weg, dien Kappeyne Maar dan toont het, dat er om J. van DRIESSEN Burgemeester. ministers kwijt te raken, noch de begeerte der W. VAN De verpleging, in dit art. bedoeld, mag echter slechts plaats hebben buiten bezwaar van de ge meentekas. Voor drenkelingen kan hierop eene uitzondering worden gemaakt. Art 9. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, voor de betaling der verplegingskosten, die niet door de gemeente worden gedragen, borgtocht of voorschot te vorderen. Sneek den 5 November 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, noch <je persoonlijke wensch des Konings, WANING Jr.» Secretaris. I ministers om

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1