mw El ADVERTENTIEBLAD VOOR DE Het DuitscMostenriiksch VerDuiifl. GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SOEK, i i No, 91. VIE R-E N-n ERTIGSTE JAARGANG 1879. k. W OENSDAG 12 NOVEMBER. a I N te at dt ts n Spoorweg advertentiEn '0 r» a E\L1 xn. T 'I I j I 1 L Si: >e- IL r- 'o Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. het russische hof verbindt, I moeite in zijne toestemming tol 1-1 te verkrijgen, welke Naar het Vad. verneemt, zal de Tweede Kamer den ISden November a.s. bijeenkomen. Utrecht dal is bekend heeft een goed ingerichte gasfabriek, die bet gas levert i 7 cent. Die prijs zou nog dalen, volgens sommigen, als men in plaats van Engelsche, Duilsche steen kolen gebruikte zooals in de stedelijke gasfabrie ken te Maastricht, Roermond, Tilburg, Nijmegen, Zutpben, Arnhem, Zwolle, Tiel, Leiden, Lochem. De discussiën hierover, onlangs in de zitting van den Raad van Utrecht gehouden, zijn hoogst belangrijk. Een der leden van dien Raad wilde de open bare verlichting kosteloos doen plaats hébben. Alle inwoners zeide hij arm en rijk profileeren dan daarvan gelijkelijk. De Raad dacht anders en de gasfabriek be taalt weer aan de stad, onder den naam van ver goeding voor den ondergrond, f 33,0üU. ge- van en is il. STAVOREN—SNEEK—LEEUWARDEN. tegen u heeft verklaard. Ja, zelfs indien het thans opgetreden ministerie pertinent weigerde de verant woordelijkheid te aan vaarden en zich achter de kroon, trachtte te ver schuilen zelfs dan zou de aanval ongerecht vaardigd zyn. In dat geval zou Van Houten het recht hebben dit ministerie als in hooge mate inconstitutioneel te veroordeelen, maar niet om over de ministers heen den Koning hard te val len en, zij het dan ook heel in de verte, het spook van de republiek te doen optreden. Het blad herinnert nogmaals, dat hel ministerie Van Lijnden duidelijk en bepaald de verantwoor delijkheid heeft aanvaard van ’s Konings weigering om den heer Kappeyne te steunen, en het wijst daarbij op de verklaring èn in de Kamer, èn in de samenkomst der liberale partij afgelegd. De kroon wil wel grondwetsherziening, ook wel met betrekking tot het Kiesrecht maar geen parti- eele herziening om een minister te behouden, een herziening den koning voorgesleld door den demissionairen raadsman, die reeds in het open baar had verklaard, dat hij .zich tegenover de volksvertegenwoordiging zwak gevoelde. Het Vad. is van meening, dat de zaak der de mocratie door de houding van den heer Van Hou ten niet wordt gediend. Zij, die bet aldaar door hem gesprokene heb ben aangeh-iord, werden er zeer door .getroffen, en zij verzekeren, dat, ais Bismarck in het pu bliek gesproken bad, geheel Duitschland hem zou hebben toegejuicht. Het gebeele Pruisische staats- miuisterie vereenigde zich dan ook met de ziens wijze van den rykskanselier. Niet zoo spoedig echter volgde de toestemming van den keizer. Teneinde deze te erlangen reisde graaf Stokerg naar Badou-Baden, en ingeval van niel-goedkeu- ring had vorst Bismarck zyn ontslag ingediend. By de mnige vriendschap, welke den keizer aan BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, maakt bekend 1° dat ter voldoening aan art. 10 der wel van 28 Augustus 1851 (Staatsblad 125), eene commis sie uit Gedeputeerde Staten der provincie Fries land, bijgestaan door den daartoe door het alge meen bestuur aangewezen ingenieur en het hoofd van hel bestuur der gemeente, in hel Gemeente huis aldaar zitting zal houden op Dinsdag den 2 December 1879, des avonds ten 8 ure, ten e nd. de bezwaren van belanghebbenden aan te hooien tegen het plan van aanleg van den Spoorweg van Stavoren naar Leeuwarden, en noodigl belangheb benden uil om hunne bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schnltelijk aan genoem de Commissie mee te deelen. 2° dat de stukken, bedoeld bij de eerste alinea van art. 12 en ter voldoening aan de tweede alinea van dat artikel van voornoemde wet, Ier inzage van een ieder worden nedergelegd ter UIT DE PERS. Hel Vad. bevat een enkel woord van protest tegen het jongste ar.ikel van den heer Van Hou ten in de Vragen des Tijds. Het blad brengt eerst den grondslag onzer grondwet »de Koning is onschendbaar, de ministers zijn verantwoorde lijk" in herinnering en wijst er op, dat ook bij de jongste crisis de ministers aan dal beginsel hebben vastgehoudenzij hebben zich niet aan de verantwoordelijkheid onttrokken, die uit de crisis voor hen voortvloeide Anders denkt daarover de heer Van Houten. De quintessens van zijn vpolitieke diagnose" is: Hel Oranjehuis staat op de bres voor het behoud van den census Dit ministerie is het gewrocht eener omarming van kroon en geld. Reden voor wantrouwen tusseben de kroon en de democratie. [lel Vadert is van meening, dat met deze be wering een eerste stap wordt gezet op een hel lend vlak, niet door den Koning, wiens eonslilu- lioneele houding, ook gedurende de crisis, eer bied heeft afgedwongen, maar door den Gronin ger afgevaardigde zelf, die den Koning in het debat betrekt en het harde woord moet er uit onwillens de democratie tegen den Koning verbittert. Van Houten gaat uit van deze premisse>Kap- peynes ontslag werd door den Koning geweigerd, zoolang de Koning kon meenen, dal alles bij hel oude zou blijven, en door den Koning aangeno men, zoodra het bleek, dat Kappeyne ernstig een tegen de geldheerschappij gericht hervormingsplan wilde voorstellen.” «Stel eens, zegt het Vad., dat deze premisse juist ware wat zij zeer zeker niet is dan zouden daardoor Van Houtens verwijlen tegen de kroon nog niet gerechtvaardigd zijn. Had de Koning werkelijk party getrokken voor het be houd van den census, dan zou dat een reden kunnen en mogen zijn om d outrance een mi nisterie te bestrijden, dat voor ’s Konings weige ring de verantwoordelijkheid aanvaardde, maar in geen geval om de kroon aan te vallen en met zoovele woorden aan de democratie toe te roe pen zBedenk wel, dat het huis van Oranje zich De Middelburgsche Rechtbank heeft aan de vrouw uit Eede, die tegen vergoeding van haar verzuimd dagloon verloskundigen bijstand ver leende, bij ontstentenis van een geneeskundige, het minimum der straf opgelegd, nl. 50 cents boete en de proceskosten. SMIhlil (01RAAT. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent Ie vernemen by den Uitgever. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te welen dat het door hen voor- loopig vastgestelde Aanvullings-Kohier van den Houfdelijken Omslag dezer gemeente, voor hel dienstjaar 1879, gedurende den tijd van 14 dagen, ingaande den 12 dezer maand, ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen. Voorts wordt aan degenen, die bezwaren tegen hunne aanslagen mochten hebben, herinnerd, dat zij hunne op ongezegeld papier geschrevene re clames, vóór het verloop van dien termijn, bij den Gemeenteraad behooren in te dienen. Sneek den 10 November 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jn. lijden, weer meer vertrouwen beginnen te stellen in dén stand vati zaken. Maar ook Rusland heeft geen gegronde redenen tot klagen over het duitsch-oostennjksch verbond. Wie zich zelf dekt, schendt daardoor nog geen beslaande rechten, en als het Petersburger kabinet zich vrij weet te houden van den overmoedigen invloed, die de panslavistische orakelspreuk »on zen weg naar Konstantinopel leidt over Weenen,” nog heeft weten uil te breiden, tot »en de weg naar Weenen gaat over Berlijn,” dan zou de Czaar het tegenwoordige twee-keizersverbond al licht weder lot een drie-keizersverbond kunnen uitbreiden. De conacientieuse houding, door het hoofd der duilsche natie in dezen aangenomen, zou vol gens de lil Zeit. daaraan misschien zelfs be- vordeilijk kunnen zyn. Voor keizer Wilhelm, zoo beweert het blad is althans, integenslelling met de nieuw-russische politici, eene gedurende vele geslachten bewaarde vriendschap geen >nut- telooze ballast, waarvan men zich zonder spijt moet kunnen losmakan.” De bijzonderheden des betreffende, kunnen natuurlijk slechts in zijne naaste omgeving bekend zijn, maar toch is hel aan geen twijfel onderhevig, dat de keizer niet dan na zwaren strijd heeft toegestemd in den stap, dien de rijkskanselier hem als noodzakelijk voorslelde. Van af den dag toen Bismarck naar Berlijn terugkeerde, tot aan zyn vertrek naar H Varzin, heeft die moeilijke crisis geduurd. In de ]T laatste zitting van het staalsministeric, waarin de staathuishoudkundige hervorming in Pruisen en de buitenlandsche politiek besproken weid, weid door den rykskanselier een diep doordachte rede uitgesproken, waarin de positie van Duitschland in Europa geschilderd en de van binnen en van buiten dreigende gevaren blootgelegd weiden, welke men trachten moest te voorkomen en, zoo noodig, flink onder de oogen te zien. De Tijd gelooft, dat het Ministerie in de Tweede Kamer eene meerderheid zal hebben. »Er zijn lieden zegt het blad - die met het Bewind tevreden zijn en die met onberispelyke humaniteit zich zelven als karakter- en beginsel loos stigmatiseeren. >Het Nederlandsche Schip van Staat zal alzoo zijn koers voortzelten door de nauwe, ondiepe, modderige vaart. Arm Schip van Staat 1 Een» maal waart ge zeewaardig en kondl den boeg dompelen of ophu-ffen in en sterk voortploegen door de hooggaande zee. Bil deed de fris scha bries uw zeilen zwellenmast en want trotseer den den orkaan. Arm Schip van Staat 1 nu zijt ge onttakeld en ontdaan en een trekschuit ge worden wat raakt het u, of bet jagertje een heer van Lijnden is, en het oude paard, dat u voort sleept langs de rechte lijn, eenmaal de vooruitgang heette De tegenmaatregelen door vorst Bismarck nomenworden weer een meesterstuk diplomatiek beleid genoemd. Duitschland Oostenrijk-Hongarije begeeren niets van Rueland. Zij zijn tevreden, als Rusland niets van hen be geert, en tengevolge het tusschen hen uil een oogpunt van eigene veiligheid gesloten verbond, komen zij eigenlijk tegemoet aan eene behoefte naar rust voor ons gcheele werelddeel. Het besluit, om voor de handhaving van het traclaat van Berlijn in de brés te springen, bevestigt Oostenryk in zijne stellingen in Bosnië en in het Sandsjak Novi-Bazar en vindt niet enkel den bijval van Engeland, maar is tevens geschikt om aan veel misnoegen in Duitschland een einde te maken. De katholieke party kan zich nu overtuigen, dat de sedert jaren voorbereide nauwere aansluiting bij Oostenryk-Hongarije ernstig gemeend was, terwijl zij, die vroeger, met het oog op het toenemend verval van het Turksche ryk, bevreesd waren en er over klaagden, dat de Duitschers bij de ver- deeling daarvan slechts schade zouden kunnen van af Donderdag 30 November 1879 tot dat de Commissie hare werk zaamheden binnen de gemeente heeft volbracht; 3° dat het uitgewerkt plan van het gebeele werk, bedoeld in de laatste alinea van art. 12 van meergenoemde wet voor een ieder ter inzage zal liggen op de Secretarie der gemeente. Sneek den 10 November 1879. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. had het zeer veel Secretarie der gemeente I eene overeen komst te verkrijgen, welke wel is waar eene vredelievende strekking h'-eft, maar die toch zeer mugelijk Duitschland m een oorlog met Rusland zou kunnen wikkelen. Acht dagen waren noodig om de bedenkingen van den keizer te overwin nen, en, volgens loopende geruchten, is die toe stemming niet op de oorsponkelijk bedoelde wijze verkregen, maar in een vorin, die voor het gevoel van den keizer minder pijnlijk was. De overige leden van het keizerlijk huis en de Duitsche bondvorslen, schonken, naar men verneemt, hun vollen bijval aan de te Weenen getroffen over eenkomst en aan de politiek van den rykskanse lier. Niet dan met zeer gemengde gevoelens vernam men echter den bijval, dien 't Duilsch Oostenryksch verbond, bij monde van den maikies van Salis bury, van het Engelsche ministerie mocht onder vinden. Engeland meent thans de handen weer vrij te hebben, en de edele lord, wiens zelfvertrouwen sedert de overwinning op de Afghanen weer be langrijk is. toegenomen, hield bij zijne te Man chester gehouden toespraak zelfs de uitdrukkingen niet terug, die men te St. Petersburg allicht als eene uitdaging zou kunnen beschouwen. Een beetje meer matiging ware zeker niet overbodig geweest! De tijden toch zijn voorbij, toen Brit- tanje op hel vaste land den krijg kon doen ont branden, om zich inmiddels elders zeil van den rijksten buit te verzekeren. De Duitschers verkie zen niet voor de Britten in Indie en Gsntraal- Azië de kastanjes uit het vuur te halen zij ver kiezen niet, ten behoeve van den steeds verder om zich heengrijpenden Engelschen handel, aan de ./Egesche zee op schildwacht te slaan,maar zij wenschen integendeel, ondanks alles wat er is voorgevallen, zoolang mogelijk goede buurschap te houden met Rusland, en dit daardoor in staat Ie stellen alleen met Engeland af te rekenen. Wellicht dat men er nog in slaagt ten slotte eene politieke verandering in ’t leven te roepen die het oordeel van bekwame diplomaten; »dat de oorlog tusschen Duitschland en Rusland slechts een quaeslie van tijd is”, ten volle beschaamd maakt Wie zoo als Bismarck dat bij uitnemendheid verslaat den loop der dingen in zijn ware gedaante weel te beschouwen, is vaak in staat daardoor wonderen te doen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1