GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE-READ VOOR DE B. 1879. No. 95. 26 NOVEMBER. WOENSDAG 1 en iar cn ii- is I a x x e x i. a xr>- le I J ïN; Ük- irts /al. ,00 lid- 1 S11' E aan van handen onraad b Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in le zenden. wil ard ing >in- nd- ing den de akt, be- rsle ge- op- l M. 3V. IS '10 '2 'l. '1 9 o ui er» ge- gen ernstig vraagt. It. 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent le vernemen bij den S N E E K, 25 Nov. Gister avond hield de Afd. Sneek van de Vereeniging Volksonderwijs" alhier eene vergade ring voor de leden met hunne dames en geintro- duceerden in de zaal van den heer R. Agema. De bijeenkomst werd door den Voorzitter, deu heer H. Zeilmaker Wz,-mel een kort woord ge opend, waarin deze meêdeeide, dat het hesiuur besloten had dezen winter drie vergaderingen met daines te houden, ten einde in die samenkomsten de belangen van het onderwijs te bespreken. Hierna gaf hij het woord aan den heer J. W. Hoogstraten van Winkel, die, daartoe door het hoofdbestuur uitgenoodigd, de eerste der lezingen zou houden. Met onverdeelde aandacht werd diens rede aangehoord van het begin tot hel ein de en we meenen geen onnut werk te doen da hoofdpunten, die behandeld werden, kortelijk aan te stippen. De spreker begon met op het vele- goede te wijzen dat in ons land in zake bet lager onderwijs sedert eene reeks van jaren was tol stand gebracht. Nogtans mocht de lof er aan toegezwaaid niet te boog worden opgevoerd. Een kijkje toch op de wereldtentoonstelling te Parijs, waar allerlei zaken, met het onderwijs in verband slaande, uit onderscheidene landen waren geëxpo seerd, zou ons kunnen leeren, dat we in vele opzichten by anderen ter school konden gaan. De regeering intüsschen zit niet stil; 't onderwijs blijft voor haar een voorwerp van aanhoudende zorg. Bijzondere vereenigingen beijveren zich niet minder hel tot hoog er peil te verheffen. Aller eerst noemt spreker de vereenigingen lot bevor dering van hei C. N. en prijst de groote of fervaardigheid door haar betoond in het oprichten en in standhouden van scholen harer richting daarna wijst hij op de Maatschappij lot Nul van 't Algemeen, die niet minder ijverig bezig is in de richting, die verbeteiing beoogt. Ook Volks onderwijs is onvermoeid werkzaam om het lager ondeiwijs met alle mogelijke kracht te bevorde ren. Er wordt veel gedaan voor hetonderwys. Klinkt dus, zoo vraagt spreker, de klacht niet vreemd, dal hel onderwijs zoo weinig vruchten draagt? Hij wenschl in zijne rede die klacht te kind wegen, te beoordeelen en met een en ander winst KENNISGE VING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten dat het Suppletoir Kohier der belasting op de binnen deze gemeente gehouden wordende Ron den, dienst 1879, door den Gemeenteraad, in vergadering van den 22 dezer maand is vastgesteld en thans gedurende acht dagen, van af den 27 dezer, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen en dat binnen op dat Kohier, op ongeregeld papier, bij de Ge deputeerde Staten van Fiiesland behooren te worden ingediend. Sneek den 24 November 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W van WANING Jr. Men deelt aan de Zutf. Crt. het volgende ge val mede, waaruit blykt, hoe wonderlijk er soms met jonge weesjes wordt omgesprongen. Een familie te Deventer wenschte een de goederen in de doode hand betreurt het Hand. niet. Die heffing zal, hoe billijk zij ook in be ginsel zij, slechts weinig inbrengen, als men naar fiscaliteit streeft en niet de liefdadigheid wil be lasten. De overige belastingplannen der regeering, die van geen nieuwe of hoogere accijnsen wil weten, maar in meerdere produc'ivitieit der directe be lastingen heil zoekt, strooken geheel met de denk beelden van het afgetreden ministerie. Men heeft wat het financieels betreft, alleen andere ministers, niet een ander stelsel voor zich; op dit gebied behoort dus de liberale partij, alzoo concludeert het blad deze regeeiing haren steun niet te onthouden. gij dien termijn de bezwaarschriften, tegen aanslagen Je 1 het groote Staatsspoorwegnet die »voltooing” zien we hier onzer provincie nog niet veel. mer .oh- t UIT DE PER S. Het Rand, bespreekt medi de financieele staatkunde ’der uégeëiing en krmt tot de con clusie, dai het nieuwe ministerie in deze geheel de voetstappen drukt van het afgelreden kabinet Ook de heer Vissering zal de elfectenbelasliag invoeren, en wei volgens «hetzelfde hoofdbeginsei" als zijn voetganger. Alleen wil hij het stelsel «enigszins anders tuepassen. Hel blad wyit er op dat aan het bezwaar, *t welk de minister op deze wijze wil ontgaan de afwisseling in waarde bij 't in effecten belegd kapitaal by het vorige ontwerp, noch door de legeering, noch door de Kamer veel gewicht weid gehecht. Wel is het stekel van den heer Vissering bestreden, de heffing naar de inkomsten (renten en coupons), omdat die inkomsten voor velen moeilijkheden by de taxatie opleveren maar vooral omdat zij voor de op verschil lende wyze belegde gelden zeer uiteenloopen en ten deele als assurantiepremie en amoiti- salie dienst doen. Over deze ge.vichtige bezwaien wordt door den minister niet gesproken; hij zegt alleen waai om hij legen het andere stelsel is. Men mag echter aannemen, dal hy op een en ander by het indienen van het ontwerp, dat «ten spoedigste" zal geschieden, nader zal terugkomen. De intrekking van de voorgestelde heffing op zijn P. de bij ard ■ep, te er ten, Vol- liep te im, th UITDE TWEEDE KAMER. Jl. Mauuilig is ia de Kamer het algemeen debat over de Slaatsbegrooting aangevangen De beer van Huu'eu motiveerde zijne afkeuring van bet beleid dezer Regeering op grond van hare weigering van groadwet,herziening hij meent dat onverwijld daar toe moet worden overgegaan, om le komen tol eene beiere Volksvertegenwoordiging, vooral na het gebeurde vau dezen zomer. De positie vau dit Kabinet achtte hij constitutioneel onjuist en meende dat destelling van de kroon daardoor in gevaar raakt. Hij verdedigt den beer Kappeijne die steeds grondwetsherziening beoogde. De oppositie tegenover de kieswet wijziging schetste hij als eeue uiting vau den klassenstrijd lusschen arbeid en kapitaal. Thans nog sluit de bewegingspartij zich aau bij de kroon, maar de geschiedenis leert, dat a's dit niet baat eene leorgauiaatie der staatsmachine op den grond slag der feileiijke macht volgt- Ook daarom is de palitiek vau du Kabinet te veroordeelen. Door de grondwetsherziening ter hand te neme i wordt de invoe ring Vin de onderwijswet verschoven, wat spreker uit een financieel oogpunt weuschehjk acht. Hij vereeuigt zich met met het financieel beleid der regeering De heer B.chou verklaarde de Regeering te bestrijden wegens het voortzetter! der afkeureuswaardige liberale politiek van haar voorgangster. Ook de beer Keuchemus laakte de politiek dezer Regeering Door haar optreden en handelingen had zij rt- waardigheid der Kroon met bevorderd en de Minster van Lijndeu was ten aanzien van den census en het bijzonder onderwijs niet homogeen gebleven met zich zelt van omslreeks drie jareu, welks ouders ge. torven en aan welks aanneming en opveeding voor haar te groote bezwaren verbonden waren, le plaatsen in het Doorgangshuis te Docknm. Vóór dat daartoe echter de noodige stappen waren gedaan, kreeg zij van iemand den goeden raad het kind af le slaan aan een familie le Apel doorn, een -kindeiloos echtpaar dat, gelijk hij wist, wel gaarne een weesje zou wenschen tot zich te nemen en groot te brengen. Maandag jl. vertrok dan ook de arme ouder- looze naar zijn aanstaande pleegouders Maar of nu de zaak niet recht goed beklonken war, dan wel of het arme weesje niet het geluk bad in den smaak te vallen van zijn nieuwe papa en mama, is niet bekend zooveel is zeker, dat reeds twee dagen later de dienstbode met hetkind te Zutfen arriveerde om hot, blijkens een adres, dal ze bij zich bad, te bezorgen «Aan het Door gangshuis der maatschappij voor weezenverpleging te Zutfen.” Er ontbrak nog maar aan, dat de ongelukkige kleine als vrachtgoed met de spoor werd meege geven, met bovenstaand adres om zijn kopje ge bonden. Daar te Zutfen zulk een Doorgangshuis niet bestaat en het pakje alzoo niet besteld kon wor den, is het, op aanraden der politie aldaar, door de dienstbode maar weer terug bezorgd bij de familie te Apeldoorn, die het nu wellich teeds weer naar die te Deventer heeft verzonden. iote ing I Gister begon de parlementaire strijd in onze Tweede Kamer. De Volksvertegenwoordiging zal oordeelen over het optreden en over het politiek regeerings- sysleern van dit Ministerie. Het oordeel, daarover in de afdeelingen geveld, was niet in allen deele gunstig, nu en dan zelfs zeer pikant. T Geeft echter geen recht om met gewisheid le vóórspellen, dat de inleidiug der debat ten over de Ministeneele politiek *t zelfde karakter zullen dragen Een zeer gekleurd afdeelings-verslag werd we) eens gevolgd door kalme beraadslagingen, 't Was dan of het onweer had uilgewoed Zeker is het echter, dat er nog onweerswolken aan den politieken hemel hangen, en ’t geen ge beurd is en T geen hel Ministerie doen en laten wil, geeft stofs genoeg tot ernstige critiek. «Wij hebben zegt de conservatieve Rotter- damsche Courant een Ministerie, waarvan Baron van Lynden niet de leider, maar de lijder is. »Wij hebben nu een Kabinet met den heer van Lynden, doch dat niet een Kabinet van Lijn den is, want wij geheven niet aan te nemen, dat de Minister van Bnitenlandsche Zaken persoonlijk tot het liberalisme is bekeerd «De schoolwet in gevi.ar 1’’ roept de Kamper Courant. «Die wet, wij herhalen het, is in de van dit Ministerie met veilig. »De Volksvertegenwoordiging kan in het uitstel lot 1 Januari 1881 niet berusten. «Er is eene veieenigmg «Volksonderwijs" met lal van afdeelingen en duizende leden. «En toch niemand bespeuit dat er .s!" «Bitter teleurgesteld 1’ klaagt de Friesche Ct. «Het invoeren der onderwijs wel, eerst op 1 Januari 1881, leert ons, dat gedurende het leven van dit Kabinet de wet noch in-, noch uitgevoerd zal worden. «Heden (Zaterdag jlvergadert het hoofdbestuur van «Volksonderwijs”, om te beraadslagen over een in ie zenden adres aan de Tweede Kamer in zake de onderwijswet.” De N R. Ct. vond wel reden tot eenig uitstel, maar den gestelden termijn te lang. «1 Januari 1881 1” roept zij en laat er op volgen «dan is het Ministerieel leven van den Minister Six willicht reeds geëindigd en een nieuw Ministerie vraagt weer nieuw uitstel I «Op de Volksvertegenwoordigers rust de plicht om de Regeering in dezen tol beier inzicht te brengen Men mag dus vermoeden, dat de onderwijswet bij de algemeene beschouwingen eene groole rol spelen en aanleiding geven zal tot hoogst gewich tige vragen en antwoorden. T Vooibereidingswerk was, behalve dat waarop art. 4 doelt, geheel voltooid. Wil bel Ministerie de wet uilvoeren, dan is hel alleen de geld quaestie en, men moet het zeg- j gen ernstig is deze welke nog oplossing ADVERTENTlEN van voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. De vermoedelijke dader van den moord, op de dienstbode van den landbouwer Smookerk te Sleeuwijk gepleegd, een voormalig knecht van genoemden landbouwer, zou, naar men verneemt, in handen der justitie zijn. Het door hem stolen bedrag aan bankpapier moet volgens gave ongeveer f 30,000 bedragen. ’t Rot Nol. wenscht dat de de Regeering, die t weldra voltooid (van hier in den zuidwesthoek Wij zullen dat hier zeker maar moeten «gelooven zonder hef te zien 1”) heeft, hare hulp nu op krachtige wijze verleent tot den aanleg van tramwegen. Daardoor zou menige klachte over achteruitzet ting, miskenning van belangen enz. worden weg genomen, en de Staatsspoorwegen, door de tram wegen gevoed, zouden aanzienlijk groolere ont vangsten verkrijgen, Dit laatste gelooven we gaarne met het R. N., óók zonder hel te zien. Men schryft uit Zwartsluis van 21 dezer de N. R C.: Bleek aan de Justitie bij de behandeling den dobbelen. Vollenhoofschen moord opnieuw, dat ze in den alhier ge»tationeerden brigade commandant D. de Bruin een zeer verdienstelijk eu nauwgezet ambtenaar bezit, andermaal gaf hij dezer dagen door ziju kordaat optreden tegen over een tweetal beruchte Vollenhoofsche stroopers blijkt, dat hij, ofschoon de vijftig reeds lang achter den rug hebbende, niet voor een klein ge rucht vervaald is. Bij schemeravond tusschen Vollenhove en Zwartsluis op surveillance zijnde, traden hem twee met geweren gewapende mannen in den weg. die naar ’t hem vooikwam op verboden bedrijf uit waren, getuige een aangeschoten eend te vuren door hem aan den weg gevonden. Hun weigering, om hunne jachtacten le vertoonen, bevestigde hem alras in dit vermoeden. Een der kerels zyn geweer te ontrukken, zich te verze keren dat ’t geladen was, en op zijn tegenstan ders aan fe leggen onder den uitroepJullui baas ot ik!" was ’t werk van minder dan een oogenblik. Overbluft als ze waren, gaven de beide mannen, hoewel vloekende, gehoor aan T dreigend bevel om hem naar ’t op eenigen afstand gelegen tolhuis te volgen, waar hij, de hand aan den trekker en de gecaliangeerden vóórop, na een pijnlijken marsch van een twintigtal minuten, eindelijk aangekomen, onder ’t licht van de lan taarn, zich van hunne identiteit kon vergewissen. De Bruin is wegens zijn menscblievendheid niet minder bekend Het eeremetaal van de M. tot R. v. D. werd hem reeds vroeger geschonken, toen hij aan de liooge IJsselbrug le Kampen ge kleed te water sprong en ’t geluk had een mede- mensch.van een wissen dood te redden. Woensdag jl. werd te Rotterdam in een wo ning aan de Kruiskade een vrouw door haar echtgenoot met een mes verwond In het stede lijk ziekenhuis opgenomen is zjj aan de gevolgen van de vetwoudiug bezweken. L -■ -JH 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1