I NIEUWS- EN ADVERTE1VWE-BLAD FOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1 f Ko. 97. 1879. 3 DECEMBER. WOENSDAG ■4 4 SNEE n- Bij dit nummer behoort een bijblad. em 50 rve- deel is voor de volksontwikkeling, EALAM». B L IT E X 1. A Xlt. OVERZICHT. :lo pe- en- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post fl 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredende franco in te zenden. ’PU int- omt met ten on rag ;de slle lim sr m, kohier van den Iloofdelijken Omslag dezer ge meente, over het jaar 1879, betreffende ingeze tenen, die in den loop des jaars of na de opma- en K en 1 l M. ov. f ren oor J ich rer an na 08. ier n. n- k. 32 ld te 1, e- et m ne sleepbooten zijnde, doch welke daarvoor wor den gebezigd. Sneek den 1 December 1879. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. 19 ‘4> Door het comité uit den handel en de indu strie te Parijs gevormd tot leniging van den nood der slachtvtfers van den jongste» watersnood K E N N 1 S G E VING. BURGEMEESTER en de gemeente Sneek doen Parijs is nu weer geheel en al de hoofdstad van Frankrijk Donderdag hebben voor *t eerst onder de heerschappij der derde republiek de fransche Kamers binnen de hoofdstad verga- derd. De voorzitter der Kamer, Gambella, be tuigde dit met groote ingenomenheid, toen hij' aldaar vsor de eerste maal de zitting opende. Hel tweede nationaal congres, zeide hij, had daar door voor de geheele wereld eer. schitterend be wijs gegeven van het vertrouwen, dat het in de vaderlandsliefde der bevolking van Parijs stelt, van Parijs, de eenige stad in Frankrijk, waaruit WETHOUDERS van te weten dat door den" Gemeenteraad, in zijne vergadering van den 29 November j. 1. is vastgestcld het aanvullings- ne COMMISSARIS van POLITIE te Sneek, IJ maakt aan belanghebbenden bekend, dat de sluiting der Koffiehuizen en tapperijen op St. Ni- colaas avond (5 Dec zal moeten plaats hebben, des nachts ten tenzij, bij ongeregeld heden, de politie de sluiting eerder noodig mocht oordeelen. Generaal uitgenoodigd, een banket aan te bieden aan den heer mr. Kappeijne van oud leider der liberale partij. Het feestmaal zal in de eerste dagen van December gegeven wor den. in Murcia, wordt een beroep gedaan op de lief dadigheid van de Nederlandsche handelaars om prijzen te schenken voor de te houden tombola. Als vertegenwoordiger van de Nederlandsch- Indische pers staat de heer E. Elsbach aan het hoofd der commissarissen, die verzoeken de prij zen, welke men mocht willen afstaan, te zenden aan den heer Jules Jaluzot, Grands Magasins du Printemps te Roosendaal. 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromtrent te vernemen by den van bestaan of inkomsten van anderen aard, de som van f 400 te boven gaande, hebben verkregen, en dat gemeld kohier, te beginnen met 3 dezer, gedurende acht dagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen. Voorts wordt aan degenen, die bezwaren tegen hunne aanslagen mochten hebben, herinnerd, dat zij hunne op ongezegeld papier geschreven recla mes, vóór het verloop van den termijn der visie, bij heeren Gedeputeerde Staten van Friesland be- hooien in te dienen. Sneek, den 2 December 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Ju. 1°. hei Reglement van politie op de Waterstaats i einde tot de oprichting KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Sneek, Gelet op het besluit van de Gedeputeerde Staten van Friesland van 13 November jl. no 50 (2e Afd.) Prov. Blad no. 121 maakt bekend dal tegen den prijs van 20 cent ter provincia le Griffie verkrijgbaar is gesteld, het prov. Blad no. 122 van dit jaar, bevattende om om- °P ver- om de Slaten-Generaal in de gelegenheid lol zulk een herziening over te gaan. de Regeering zich verbindt dal dit nog zal worden verlengd, blijft bedenkelijk, de eersle plaats, omdat dit uitstel een groot deel is voor de volksontwikkeling, die hoe Wij hopen dan ook, dat bij hoofds'uk V de liberale meerderheid der Kamer haar kiachtigsten aandiang bezigen zal om van de Regeering ie verkrijgen, dat hel lange uitstel zal worden ver minde! d. De Regeering zelve moet wenschen, dat haar goede wil ook hieruit blyke en dat alle reden tot onrust en spanning worde weggenomen. ne COMMISSARIS van POLITIE te Sneek [J maakt bekend, dal het publiek, na de on- geldigverklaring van het Koninklijk besluit op de openbare middelen van vervoer te lande, door den Hoogen Raad der Nederlanden, niet kan re kenen op de bepaalde uren van vei trek en aan komst der diligences, omdat zij niet meer onder controle der politie slaan. De heeren Idzerda, Lenting en Bergsma hebben de liberale leden der Tweede Kamer van de Staten- zn i j ii. - de Goppello, werken, in ondeihoud en beheer bij de provincie Friesland 2U. Een slaat van waterstaatswerken, waarop dat reglement van toepassing is 3°. Een staal van het maximum der afmetin gen voor stoombooten, welke de kanalen bevaren, bij hel reglement bedoeld 4°. Een slaat van het maximum die stoombooten te geven snelheid 5°. Een staat van de bij het reglement be doelde kanalen, verboden voor stoombooten, gee- Z. K. H. prins Frederik is sedert eenige dagen lijdende aan een ongesteldheid, welke tot dusver niet van zorgwekkenden aard is. De afgeloopen nacht is eenigzins onrustig geweest. (Zie telegr.') In het jongste nommer van de Graphic komt het portret voor van den Transvaalschen boer, Piet van Roijen, die in den Zulu-krijg met de Engelschen streed. Hij heeft een kort pijpje in de hand, terwijl zich op de tafel een glaasje met een kelderflesch bevindt De Graphic geeft in een klein bijsch'ifje als haar meening Ie kennen, dat het best wat Engeland kan doen is de Trans vaal aan de Boeren terug te geven. In een tapperij op het Rembrandtspiein te Am sterdam werd in de vorige week op een avond kaart gespeeld door twee personen. Een hunner verloor ruim honderd gulden en betaalde. Toen de winner het geld wilde opsteken, werd plotseling het licht in de kamer uiigedraaid en maakten onderscheidene personen zich meester van het geld, benevens van ruim zeven honderd gulden, die de winner nog bij zich had. In deze zaak zijn reeds vele personen gehoord, en niet hel minst de bestolene, die rekenschap afleggen moet omtrent het aanzienlijk bedrag dat hij zich droeg en dat hij als zijn eigendom op- eischt. De Kamp. Crterkennende, dat ten aanzien aan den pohtieken toestand, de vijfdaagsche dis- I cussie veel heeft geleerd, is echter nog geenszins overtuigd, dat de weigering der Kroon, om den heer Kappeyne in de gelegenheid te stellen, grond wetsherziening, oveieenkomstig zijn programma te beproeven, gerechtvaardigd is noch dat het optreden van den heer van Lynden eene politieke I noodzakelijkheid was. Ook kan zij niet toegeven, dat (gelijk ook in de Tweede Kamer bij deze discussie is gezegd) de libeiale partij dezen zomer heeft geabdiceerd. Maar wel erkent zij, dat onder de liberalen in de Tweede Kamer bij het ont slaan der crisis verwarring heeft geheerscht, en dat die verwarring nog voortduurt. En evenzoo i moet zij erkennen, dat het MinisterieVan Lyn- 1 I king van hel primitief Kohier in de gemeente zijn komen wonen en sedert een eigen middel SNEEK, 2 Dec. Gisteren avond had bij R. Agema de algemeene vergadering plaats van de IJsvereeniging sSneek”. Uit hel verslag van den toestand der vereeniging bleek o a., dal deze thans 203 leden telt. De reke ning over het afgeloopen jaar sloot met een na- deelig saldo van ruim f 19. De contributie voor het loopende jaar werd vastgesteld op f 2. In plaats van de heeren F. Wilhelmij en J. C. A. Wissel, die als zoodanig hadden bedankt en van den heer Jobs Gorter, die aan de beurt van aftreding was, werden tot bestuursleden benoemd, de heeren J. Hesselink, B de Stoppelaar Blijdesteijn en A. Pij Horsen. De heer S. Kalma, predikant bij de Herv. Gemeente alhier, heeft het beroep naar Zeven bergen aangenomen. ADVERTENTIEN van voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. De heer H. C, van der Wijck te ’s Hage, oud lid in den Raad van Ned. Indie, verzoekt allen, die in grondwetsherziening belang stellen, hem van hunne instemming te doen blijken, ten van een Grondwetsher- zieningsbond te kunnen overgaan, bestemd i het volk, door verspreiding van geschriften, j trent zijn ware belangen voor te lichten en die wijze de veieiscble eenstemmigheid te krijgen, I te stellen van de aan I )E ALGEMEENE BESCHOUWINGEN OVER DE STAATSBEGROOTING rijn, na een vijftal zittingen, door de Tweede Ka mer ten einde gebracht. Ónmogelijk is het om binnen het ons ten dien de slaand bestek het dertigtal sprekers ook maar tesumeerend te volgen Bepalen wij ons dus lot een kort aperpu. Wij willen daartoe enkele Zukken, die uit de pandora doos der kamer wel- prekendheid te voorschijn kwamen, eenigsins iiader bezien. Grondwetsherziening. Hel liet zich, na de gebeurtenissen van dezen zomer, vei wachten, dat upeciaal aan dit onder wei p de aandacht van vele leden zou gewijd worden. Maar om nu, na al melgeen daarover zoo in het algemeen gesproken i», te bepalen hoe er in de Kamer over deze tewichtige zaak gedacht werdt, dit is tot heden :oe niet doenbaar. Het eenige wal met zekerhed jez< gd kan worden is, dat er te dien aanzien wei nig eenstemmigheid bestaat rechts en even wei- lig ee stemmigheid links. En dat reed i op hel léne eu enkele punt waarmede grond welslierzie- ling van verschillende zijden werd in vei band 'ebrachlhet kiesrecht, terwijl toch een grondig iebat over de wenschehjkheid, al of niet, van :ene herziening onzer const! u ie, nog heel wat inders zou behooren te omvatten I Ee in zoo ver dan j a geantwoord werd op de vraag: is herziening der Grondwet om te geraken itot uitbreiding der kiesbevoegdheid, wenschehjk e:i noodzakelijk zelts in zoo ver nog, welk een verschil van opvatting omtrent de wijziging die beoogd wordt en van hetgeen men door die wij ziging tracht te bereiken l 1 Mae!, dit is de eersle vraag, de grondslag voor <ie kiesbevoegdheid in de grondwet worden ge pchreven, of moet deze hoogste wel voor de re- jehng dier bevoegdheid slechts verwijzen naarde vet, zooals in het plan van den heer Kappeyne iclnjnt te hebben gelegen »Hel laatste" zeggen bijv, de heeren ven Hou- lea, Mnandolle, Mees; «liet eerste’antwoordt de lieer van de Putte, wanneer hel dan eenmaal in derdaad tot zoodanige herziening komen moet, Waarvan die afgevaardigde echter vooralsnog geen Voorstander is. En gesteld, men gaal er toe over om de be Ipalingen der giondwet op het pont der kiesbe voegdheid te herz.en, mogen wij dan ook in de tweede plaats vrageu welk is uw doei met die herziening Want, hetzij dan in die grondwet, hetzij dan in de kieswet, ergens zal de grondslag der kiesbevoegdheid toch moeien woiden gelegd Behoud van den census? Het bestaande stelsel Of census nevens capaciteit Hel systeem van Kappeyne 1 Of gemeen stemrecht? Meer of minder absoluut? l. Behoud van het bestaande, zegt de Gatholieke partij, met uitzondering van den heer vd. Hoeven, die van algemeen stemrecht niet afkeerig is. Census, nevens capacileit, zeggen de liberalen. Algemeen stemrecht willen, met meerdere of mindere beslistheid, de heeren van Houten, Gra tama en Borgesius. Ook in de beantwoording dezer drieledige vraag dus veel verscheidenheid zonder overeenstemming Wie echter het meerdere niet wil, kan het mindere willenherziening der kieswet in den zin van uitbreiding der kiesbevoegdheid binnen de perken der grondwet. Zóo de anti-revolutio naire leden der kamer, zóó de heer Gralama,die zich, met een verder gelegen doel voor oogen, voorloopig hiermede wil tevreden stellen. Zulk een wijziging der kieswet schijnt ook in het 'rogramma der Regeering te liggen. den haar meevalt. De verklaringen, van de ministertafel vernomen, heeft ook hare ongerustheid over het lot van de Nieuwe Schoolwet veel verminderd. De minister Vissering heeft duidelijk verklaard, dat de invoering der wet niet zal worden afhan kelijk gemaakt van eene afzonderlijke voordracht de minister Six heeft zich over den strijd over het onderwijs uitgelaten op eene wijze, die hem I de sympathie zal doen winnen van de voorstanders der openbare school; en de Minister Van Lynden heeft verklaard, dat de zaak der schoolwet als eene regeeringszaak wordt beschouwd. Al zijn wij nu echter omtrent de gezindheid van deze Ministers gerust gesteld, geheel zonder bezorgdheid zijn wij nog niet. Omtrent den datum van het in werking brengen der wet heeft men nog geen nadere verklaringen der Regeering ver nomen. Dit punt is verwezen naar hoofdstuk V (binnenlandsche zaken Hel uitstel tot I Januari 1881, zelfs zonder dat de Regeering zich verbindt dat dit uitstel niet In na- eer hoe beter in het genot behoort te woi den gesteld van de groote voordeelen, die de wel Kappeyne verschaft. In de tweede plaats, omdat in een jaar lijd veel gebeuren kan, en vóór 1 Januari 1881 deze Ministers, die goed gezind zijn, wel eens vervangen zouden kunnen worden door min der goed gezinde bewindsmannen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1