NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR BE GEBEENTE Ei! HET ARROMISSEfflT SM. zaterdag No. 98. RED1HWSIIAKEX 1879. Prins UIT DE TWEEDE KAMER. f van van waar paedagogische BlOEltLOR. Naar wij vernemen, zegt de Zw. Crtheeft Arend is Bij den overweg voorbij ’t station Woerden Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en «tukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. De berichten omtrent den toestand van Frederik luiden weder gunstiger. De arrondissements rechtbank te Winschoten heeft den boedel van de firma Mulder aldaar in solvent verklaard. Toen Maandagavond de laatste trein uit Amster dam het station Gouda bereikte vernam men een akelig geluid, dat men loeschreef aan het huilen van een hond. Hel bleek evenwel, toen de trein stilhield, dat er een ontzettend ongeluk plaats had De Arnhemsche gemeentekas schijnt goed voor zien te zijn. Althans aan den gemeenteraad het voorstel gedaan, om f 100,000 in beleening Ie gevjn. de leden der commissie eenparig besloten hebben hunne bekrooning te weigeren, terwijl zij zich aanbevolen houdt, van allen, die hetzeide besluit mochten nemen, bericht te ontvaugen, om daar van dat gebruik te maken wat zij zal wenschelijk acht. Het prov gerechtshof van Friesland heeft Gosse Meijer, oud bijna 25 jaren, koedrijver wonende te Bijperkerk, thans gedetineerd, schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag en veroordeeld tol 5 jat en tuchthuisstraf, met last, dat een extract uit hel arrest gedrukt en in Leeuwarden en Tietjerksleradeel zal woiden aangeplakt. het perron geraakt te zijn, juist toen de trein aankwam. Zij werd overreden en letterlijk in stukken gesneden. Bij Z. M. Besl. is aan J. Alberts, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantoor- plaatsv. in het kanion Bolsward en benoemd mr j. Tjebbes, adv. te Workum. alleen verzameld worden voor de toekomst. Dat dè misdrijven toenemen, ontkent de Minister wat 1877 ea 1878 betreft 1879 is ongunstig, maar elders eveneens In zake prostitutie deelt de Minister de tneenüig van den lieer Idzeida, Het ontwerp tot het tegengaan van vau drankmisbruik zal het verbod bevatten tegen lappen in bordeelen De tegenwoordige Zondagswet moet wor den afgeschaft. Herziening vun het Wetboek vau Straf vordering acht hij Ouraadzaam. Eene algemeeue wet op stichtingen en zedelijke ligchamen is noodig Het Wetboek van koophandel zal partiëel worden gewijzigd Aan het einde zijner rede verklaarde de Minister van Justitie zich voor partieele wijziging van het wetboek vau koophandel Het outwerpstrafwetboek voorzag vol doende tegen financieele bedriegerijen. Ais hoofdzaak be-cliouwae de minister nfdoening vau hel stiafwelboek Zoolang dat niet tot stand gekomen is, zijn wij nog aan cene Fransche overheersching onderworpen. Hij drong aan op afdoening nog in dit zittingjaar eu achtte dit zeer goed mogelijk. Het debat is gesloten In de zitting van Dinsdag kwamen verschillende on derdeelen van hoofdstuk Justitie ter sprake De Miui ster bleef overtuigd vau de noodzakelijkheid tot verhoo ging van de tractemeuten der leden van het militair ge rechtshof Een ontwerp, straf bedreigende tegen bet dooden van vogels, achtte hij wenschelijk, maar bij Kon. besluit moeten do soorten worden bepaald. Gerrit Nieuwenhuis ia hel tuchthuis te Leeuwar den een poging lot moord gepleegd op Jongman. Bij den overweg voorbij t slation Woerden en nabij het aansluilmgspunt der lijn LeidenWoer den is Maandag middag een boerenwagen, waar op twee personen gezeten waren, door den trein van Amsterdam, die ten 6 ure 20 mln te Rot terdam aankomtoverreden, met het noodlottig gevolg, dat de beide personen geheel vermorseld werden. Ook de wagen werd verbrijzeld. Uit Heusden wordt van 2 Dec. gemeld dat Gombeo, die zich in vootloopig arrest bevond, als verdacht van den moord op de dienstbode van Smoakers te Sleeuw ijk, weder op vrije voeten is gesteld. De officier van justitie te ’s Herlogenbosch maakt in het Alg. Politiblad bekend, dat een in de dagbladen opgenomen bericht, volgens hetwelk verdacht van den diefstal en den moord te Sleeu- wijk aangehouden is een gewezen arbeider van den bestolene, geheel onwaar is. Van een anderen kant schrijft- men uit ’s Her- togenbosch, dd, 29 Nov.; Heden weid de vermoedelijke moordenaar van de dienstmeid van den landbonwer Smookerk te Sleeuwijk alhier gevankelijk binnengebracht. .Courbez, zoo beet de verdachte, werd te voet van Heusden nair hier gebracht tot aan de stad, hem de celienwagen opnam. 't Dagblad van *s Huge zegt: Naar wij vernemen hebben de volgende leden der liberale partij hun naamteekening geplaatst op de lijst voor het diner, aan te bieden aan te bieden aan den heer Kappeijne, Oud leider' der voormalige liberale pari ij. de heeren van Houten, Schepel, Zijlker, Borgesius, de Vos van Steen- wijk, van der Feliz, Hingst, Lietthick, Idserda, van Eysinga, Bergsma, Blussë, Lenting, Kool,", Dijckmeester, de Beaufort, van der Kaay, de Brutjn Kops Froger, Rutgers van Rjzenburg, Holtzman, Tienhoven, van Heukelom, Vening Meinesz, Mirandolle, dé Meyier, Schagen’ van Meeuwen, van Gennep, Viruly Verbrugge^ Mees, Rombach en van Stolk. SNEEK, 5 Dec. Zoowel om de ondernemers als om het publiek, zegt de Gron. Crt., doel hel ons genoegen, dat wij, in het algemeen genomen, niets dan goeds te zeggen hebben van de opvoering der Figaro’s Ilochzeit,’, de tweede opera, die gisteren avond door het gezelschap der heeren Kluppel en Rech- mann werd gegeven. De krachten van zangers en koor bleken vcor.dit geestige, zangerige werk van Mozart zeer goed berekendte eerder, nu hel ernstig streven had voorgezeten om de. vlek ken, die de uitvoering van den aan zangers en tooneel veel grootere eischen stellenden Freischutz ontsierden, zooveel mogelijk uit te wisschen Wezen wij in ons vurig verslag er reeds op, dat de vier eerste leden vau het gezelschap verdienstelijke zangers en acteurs zijn, dat zij over groote gaven beschikken, is gisteren avond beter uitge komen. Wie de rol van Susanne, Figaro’s bruid, kent, en voor de moeilijkheden aan eene goede vertolking verbonden, oog heeft, zal mejufvrouw Ledwinka de bijvalsbetuigingen,, waarmede zij werd overladen, van harle hebben gegund. Zij is eene uitstekende zangeres, die over een be schaafd, zuiver geluid beschikt, dat meer omvang rijk kon zjjn, maar overigens alle eigenschappen bezit om te boeien. Zij toonde zich in bare vol- ’t Volgende wordt door de Tiet. Crt. voor waar verhaald Een dame te Beek bij Nijme gen ontving de lijding, dal op haar lot in de Arnh. loterij een omnibus was gevallen. Om dezen prijd in haar bezit te krijgen, bestelde zij eeu huurkoetsier, die met twee paarden naar Arnhem ging, om het voertuig in ontvangst te nemen. Doch wie schetst ’s mans teleurstelling, toen de persoon, met de afgifte der prijzen belast, met een omnibus in de hand verscheen en aan den vracht rijder een rijtuig overhandigde, duf in een bazar voor 30 cents verkocht wordt. Gelukkig al we der voor de dame, dat zij niet terstond tol het bouwen van een koetshuis is overgegaan. Een Urker visscher, die reeds vier weken reis had, wilde Zaterdag naar huis terugkeeren en liet zijn knecht voorop iiaar het Urker vuur uit zien, toen deze door de gladheid over boord viel en verdronk. Alle pogingen om hem te redden bleven vruchteloos. De knecht, die zelf een schuil had maar lijdelijk diende, daar aan zijn schuit eenige herstellingen noodig waren, was 28 jaar oud, gehuwd eu had twee kinderen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek doen te weten, dat er aanwezig zijn by 1. Rintje Ijerkstra, bij den houtmolen den Heer Ter Horst. 2. T. T. Rloksma, pompmaker buiten het Hoogëud. 3. Wed A. Prins, aan de Prinsengracht. 4. Ijipke Ferwsrda, grotsmid buiten de voor malige Noorderpoott 5 Johs. Jonk, winkelier buiten de voormalige Oosterpoort, nabij hel boutstek van den heer S. C. ten Cate Co 6 Antoon de Jong, timmerman, achter Willem Molenaar. 1. den Concierge der Hoogere Burgerschool. 8 in de Oliemolen van den Heer Veen aan de Fraceker vaart. Sneek, den 5 December 1879. J. van DRIESSEN, Burgein. W. van WANING Jr., Sect etaris. Aan de commissie van de Arnh Tentoonstel- lings-Vereeniging hadden de inzenders, op die tentoonstelling bek»oond, ten getale van een LöOtai het verzoek gericht;"‘voor de bekrooning niet slechts broiwen meda-ljes en diploma’s, maar ook gouden of verguld zilveren medaljes te verleenen; des noodig zouden de inzenders de hoogere kos ten gaarne dragen. De Arnh commissie gaf daarop ten antwoord, dat »hel verzoek niet kon worden ingewilligd omdat daardoor zou worden afgeweken van den grondslag, waarvan de Juty bij baar onderzoek was uiigegaati.’’ De commissie uit de inzeudets heeft hierop gerepli is, ooit weer aan tentoonstellingen deel te nemen, die van particulieren uitgaan dat er nu aan in zender die zich bij de wijze vau bekrooning van ht bestuur der Arnh tentoonstelling niet willen .eerleggen, slechts deze weg open blijft, dal zij als protest aan dat bestuur kennis geven, de bekroning niet te zullen aannemen. De com missie, bestaande uit de heeren J. J. B. J. Bouvy te Dordrecht, Ch. F. Rijken te ’s Hage, W. Hes selink te Arnhem en Jacob Duijvis, te Utrecht, zal hiertoe het voorbeeld geven, daar de bekroon- Te Leeuwarden is aangehouden de persoon van J. S., gepensioneerd militair, verdacht van diefstal van een aanzienlijke som geld aan bank papier, te Seeek gepleegd ten nadeele van een veehandelaar uit Britsum in wiens gezelschap hij den vorigen nacht te Sneek had doorgebracht. Werkelijk is later het ontvreemde bedrag in dé wornog van den verdachte, verborgen in het bed terug gevonden. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag Dec. 1879, *s namiddags 0 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekouren stukken, enz. 3. Benoeming van een Weesvoogd. 4. Voorstel i p het adres van Voogden van het Old- Burger Weeshuis, verzoekende dat door de gemeente in onderhoud zal worden overgeno men een aan te leggen straat en een te maken brug over de Stadsgracht enz 5. Voortze'ling der behandeling van de ontwerp verordeningen op de heffing eu iuvordeting van den Hoofdelijken Omslag. bij Kon. Wijziging der jachtwet kan de Minister voorloopig niet toezeggen Wel vleide hij zich, in dit zittingjaar eeu ontwerp op de visschertjeu ie kunnen iudienen. Hoofdstuk Justitie is eenparig aangenomen. Het algemeen debat over hoofdstuk Biuuenlaadsche Zaken is aai,gevat gen. De heer Moens waardeerende de ,verklariugen der Regeering, drong aau op de tovoer ng der schoolwet voor het einde van het zittingjaar In het belang van bet onderwijs, de rust van ’t land en de waardigheid vau de Kamer was dit noodzakelijk. De overzijde toch doet alles om de invoering der wet tegen te houden Spreker kondigt eeu amendement aan, om eeu memorie post uit te tiekken voor die invoeriug. Ook de heer Meijier hoopt, dat de Minister van zelf op de begiooting uitgaven zal aaubrengen voor de uitvee der wet in 1880. De heer Barge ontzegt den Minister zijn verirouwen wegens du rede over de onderwysquaeslie, die spreker toeschrijfl aan psychisch daltonisms De heer Elout somt op tegen de rede van den h»er Six, die de ouderwij-quaestie tot eene luk i impt. De heer Kencltenius evenzoo D ze kondigt eene motie aan. stri kkende om de Kamer te doen verklaren, dat de invoeriug der onderwijswet behoort te worden uitgesteld, iu afwachting van du bcrzieirii g ïèr Peswel. (Zie telegram De Kamer zette Woensdag hst algemeen debat over hoofdstuk Justitie voort, waarmee iu de zitting vau Dinsdag een aanvang was gemaakt De heeren Godefroi en vsn Eek verdedigen de wer king van de nieuwe rechterlijke wetten De heer Godefroi wil echter uitbreiding van de rechtsmacht en voluntaire jurisdictie der Kantonrechters en corrections liseeren van misdrijven; wat de beer van Nispen bestrijdt. Ook dringt de heer Godefroi aan op 'herziening der wetgeving omtrent de eiinootsctiappeu van Koophandel, al beweert hij, dat de meest volledige wetgeving schau dalen sis laatstelijk voorgevallen niet kan voorkomen. De heeren Beaufort en Etjsiuga wenschen regeling der vicariegoederen. De heer Eioai dringt aan op maatregelen tot ver- boosing van de zedelijkheid des volks eu tot heiliging van den Zondag- De heer vau Eek wensclite instelling eener Slaat» commissie lot herziening van bet burgerlijk wetboek. De beer van der Linden wenscht afschaffing der Zondagswet voorts geen afschaffing van cassatie. De beer Idzerda wd uitbreiding vau het sanitair* toezicht op de prostitutie cn verbod aan bordeelhouders om te tappen. De Minister ran Justitie betoogde, dat omtrent de jongste justioeele wetten de ervaring nader uitspraak moet doen. Zijn bervormingsprogram is 1. materiëele, S. procedure, 3. rechterlijke organisatie, 4 herziening der reglementen van 1838. Vau de hulp van Staats commission is de Minister een voor-tander Omtrent de procureurswct moet de ervaring afgewacbt worden Wat de notarissen betreft, du keuzo vooral moet met de leering kunnen putten, dat hel nietiaadzaam lisdrijveu betreft, de bouwstoffen daarvoor kannen het laatste bedryf, dat moest worden herhaald. gehad. Eene dame, naar men zegt uit uouoa, schijnt door de duisternis en de gladheid van ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Gents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1