GESEENTE EN HET IRROMSSEffiT SNffi, NIEUWS- EN ADEERTENTIE-BLA» VOOR RE 'f WOENSDAG 10 DECEMBER. N r» HED1HVGSHAKE\ 1879. No. 99. Ff van Burgemeester van a 1 T DE PER S. SI1VNEKLA Ih r. 6 i weduwnaar f- >0 1 m geven 3de en van gens 9 tut ’s namiddags 1 uur. uur, i t /is 3 4 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post /I 25. Alle brieven en stukken, uitgave ot redactie betreffende franco in te zenden. F 8 1880 ge- 2 7 o >e- en bi rd M. Ce It '10 ie n, u- ir- f> 22 n G i- ie le 10 11 12 10 Te Grouw ia reeds eene hardrijderij op schaat sen gehouden, de eerste in dezen winter in onze provincie. De vermaardsle hardrijders namen daar aan deel. De prijs is na een hardnekkigen kamp gewonnen door Ukke van den Berg van Rijper- kerk, de le premie door J. van der Zee van Sneek, de 2e premie door S Zwarts van Roor- dahuizum. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek Gelet op art. 19 der Wet op de nationale Mi litie van 19 Augustus 1861 (Staa'shlad no. 72J, en op de wet van 1 Mei 1863 (Staatsblad no. 44) B.engeo door deze ter kenois der ingezetenen dat in het Hoofdstuk III dier wel, handelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkomt het navolgende Art. 15. Jaarljjks worden voor de militie in geschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den leien Januari van bet ja ar hun 19de jaar De inschrijving geschiedt van een ongehuwde m de gemeente, waar moeder, ui, «Sakkerloot, jongens 1 wat een mooie baan kun nen we hier maken I” En een tiebtal knapen, weldra met anderftn versterkt, glijden in vliegende vaart achter elkan der uren lang over de steeds langer wordende glijbaan, Slagersknechljes zetten hun manden, loopjongens hun pakjes even neêr, de jeugd heeft een pret allemaal, een pret.Zooveel prol, dat de politie ze zelfs glimlachend atillekeus hua gang laat gaan. in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid worden vereischt Door het aantal kroegen in de gemeente zoo te concentreeren, dat doeltreffend toezicht mogelijk wordt, doet da gemeenteraad niet? anders dan zich kwijten van een veiplichling, hem door de gemeentewet op gelegd behoort den 10-27 December 1879. 1 meentewet het maken van verordeningen, dia en Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. Door de heeren Moens, Wijbénga, De Vos van Steenwijk Van Eek en Van Eysinga is als amendement op hoofdstuk V voorgesteld om achter art. 131 te laten volgen een nieuw arti kel 131a, kosten van uitvoering der wet van 17 Augustus 1878 (Slaatsbi, no. 127) memorie. Er heeft zich, naar ’t N. v. d. D. meldt, te Amsterdam een commissie gevormd uil ingezetenen en raadsleden, om aan jhr. mr. G..^ A. Den Tex, bij het nedei leggen zijner waardigheid ran bur gemeester der hoofdstad, een blijk van hulda aan te bieden. Dit huldeblijk zal bestaan in een gedenkpenning in zilver of goud van zeer groolen cmvang, dra gende aan den eenen kant het' borstbeeld van den heer Den Tex, aan de andere zijde een in scriptie. In de vorige week werd te Amsterdam door de vereeniging «Algemeen Stemrecht” een mee ting gehouden. De beer mr. 8. Kalz schetste du geschiedenis en de ontwikkeling van het algemeen stemrecht in die landen, die zich in het bezit er van mogen verblijden. Ten slotte werd de vol gende motie bij acclamatie aangenomen «De vergadering overwegende dat rechi en plicht naast elkander moeten gaan overwegende dal de ont houding van het stemrecht aan de meerderheid is een schending van het burgerschapsrechtover wegende dal voor een geleidelijke en regelmatige hervorming het stemi echt aan allen verleend moet worden ovei wegende dat een onrechtmatige druk verstorend werkt op de rustige ontwikkeling des volks, spreekt de wenschelijkheid uit om het alge meen stemrecht in te voeren.” Wyk 1 Terwijl overigens de inschrijving ter Secreta- van ’s mut- In hel jongste nommer van de Vragen des Tijds uespreekt dr. H. W. Waalewijn het Vege- tarianismus en komt tot een ongunstig resultaat, wat deze wijze van voeden betreft. De heer Goeman Borgesius wijdt onder het opschrift »een voorbeeld ter navolging” een ar tikel aan de pchtie-verordening van Baarn op het li.uden en opiichten van slijterijen, tapperijen enz. Men zal zich herinneren, dat bet in deze ver ordening wo-dt verboden slijterijen en alle plaat sen, waar gelagen worden gezet, te houden of ep te richten elders dan op die gedeelten der gemeente, daarvoor bepaaldelijk aangewezen. De mhoud <ler verordening komt in hoofdzaak hierop neer, dat in de kom der gemeente, enkel binnen een bepaald ontschreven eugen kring, tapperijen of koffiehuizen mogen beslaan, terwijl dergelijke inrichtingen, thans buiten dien kring in gezegde kom gevestigd, bij oveilijden der eigenaren of verkoop der perceelen worden opgeheven. In de overige buitenwijken der gemeente mogen enkel in bepaald daartoe aangewezen perceelen tappe- ijen worden gehouden. De bedoeling dér verordening is de kroegen zooveel m 'gelijk in de kom der gemeente te con- ceutreeren en daardoor het toezicht gemakke- lijk ie maren, terwijl aan de overige tapperijen alleen dan een voortdurend bestaan gewaarborgd is. als zij de politieverordeningen trouw nakomen. Het gevolg van de veicrdening zal ongetwijfeld zijn, dat bet aantal gelegenheden om drank te krijgen vei mindert en dat, naarmate de controle sciierper is, de overblijvende drankhuizen minder Kwaad slich en. De vei ordening docr hel Baarnsche gemeente- beftuur ontworpen is door den minister Kappeyne geapprobeerd cn in deze is dus afgeweken van de meenitig, vroeger door den minister Thorbecke voorgestaan, dal art, 2 der patentwet van 21 Mei 1819 (staatsblad no. 34) hel maken van soort gelijke verordeningen door gemeentebesturen niet tueluat. Dit artikel bepaalt namelijk, dat ieder die een patent heeft, dit beroep alletwcge mag ui oefenen'. Maar leeds herhaaldelijk is opgeko- men tegen deze opvatting van art. 2, wijl de patentwet, als een louter fiscale wet, geen be- bevuegdl.eid lerleenen kan uit een ander oogpunt, gelijk dun ook in een volgend artikel dier wet woidt bepaald, «dal ieder zich in de uitoefening van zijn bedrijf te gedragen heelt naar de alge- meene en plaatselijke politievoorschriften De beer Goeman Borgesius deelt de meening, dat tie Baarnsche politieverordening niet in strijd is me’ de wet en wijst hen, die den klemtoon op het woord allerwege leggen, waar het geldt da uitoefening van een bedujf, op het feit, dat een volgend artikel den patenlplichtige ook toe laat zijn bedujf uil te oefenen gedurende den geheelea tijd waarvoor hel patent is uitgegeven, teiwijl toen de lappers verplicht zijn op bepaalde uren te sluiten. Allerwege beieekeni louter voor alle plaatsen van hel rijk, maar in die plaatsen zelf kan door verordenu gen de uitoefening van liet béd. ijt Worden geregeld. Art. 2 der pa'entvvet heeft de strekking niet om de bevoegd heid der gemeentebesturen te beperken. Aan den raad behoort blijkens art. 135 der ge- ADVLRTENTIÈN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den. Uitgever. Blijkens de in druk verkrijgbaar gestelde lijst van aangeslagenenen in de directe belasting op het inkomen, dienst 1879, wonen in Friesland 1031 personen met een jaarhjksch inkomen van meer dan f 1000 en 60 van meer dan f 10,000. Onder deze laalsten zijn er 2 met een jaarhjksch inkomen van meer dan f 30,000, 3 van meer dan f 40,000, 1 van meer dan 149,000, 1 van meer dan f 52,000, 1 van meer dan f 60,000 en 1 van meer dan t 80,000. AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen le we'en dat door den Raad dier gemeente in zijne Ver gadering »an 29 November 1879 no. 5 is vast gesteld de volgende verordening VERORDENING, houdende WIJZIGING van art. 116 der ALGEMEENE PO LITIE VERORDENING JN DEZE GE MEENTE, VASTGESTELD DEN 14 APRIL, 7 Juli en 28 Augustus 1856 en af- GEKONDIGD DEN 8en OCTOBER VAN DAT JAAR Art. 116 wordt gelezen als volgt Niemand, dan hij die daarvoor docr het Ge zneentebestuur is aangesteld, mag op de eigen dommen der gemeen'e, hetzij al ot niet voor aanplakken bestemd; en anders dan op zijne eigene panden ui zonder toes emming aan den eigenaar of gebruiker, bekendmakingen aanplakken of doen aanplakken, of anders vaslhechten of doen vasl- hechten. Art 143 wordt op dit art. toepasselijk ver klaard Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten *an'.Friesland, volgens-'hun bericht van den 4 December 1879,no 18 (2e Afd.) in' af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 10 December 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. rie dezer gemeen'e kan geschieden van s mui- us t» iui s uamiuuags 1 uur. En zal doz« worden afgekondigd waar het be- KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek doen te weten, dat er aanwezig zijn bij 1. Bintje Tjerkslra, bij den houtmolen den Heer Ter Horst 2 T T. Bloksrna, pompmaker buiten het Hoogénd Wed A Prins, aan de Prinsengracht. Ijipke Ferwsrda, grofsmid buiten de voor malige Noorderpuoit. 5 Johs. Junk, winkelier buiten de voormalige Ooslerpourt, naby het bouistek van dea heer S. C. ten Cate Co Antoon de Jong, timmerman, achter Willem Molenaar. 1. den Concierge der Hoogere Burgetschool. 8. iu de Oliemolen van den Heer Veen aan de Frar.ekervaart. Sneek, den 5 December 1879. J. van DRIESSEN, Burgem. W. van WANING Jr., Secretaris. zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving geven bij Bingemeester en Wethouders meente, waar de inschrijving, volgens - art. moet geschieden. Daarby gelden de bepalingen der 2de en zinsnede van a,t 18. Zijne inschrijving geschiedi in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen maken Burgemeesle en Wethouders verder be kend, dal op Woensnag den 7en Januari 1880 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondeie zitting zal worden gehouden tot inschrijving der marine fyke ingeze'enen, die op den Isteti Januari bun 19de jaar zijn ingelrederi, en die alzoo boren zijn in 1801, en wel voor en 2 *s morgens 9 3 en 4 5 en 7 en 8 's m dd igs 9 eu 10 ’s namiddags 1 waren ingelreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij, wiens vader, of is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wel van den 28slen Juli 1850 (Staatsblad no 44) 2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsne de. van dit aitikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maanden in Nedei lai d vei blijf hield 3. hy, van wiens ouders ce lang-tiovende in gezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen bet rijk verblijf houdt Voor ingezeten wordt niet geiiouden de vreem deling, behuotende lol eenen Staat, waar de Ne derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aauzien der dienstplich tigheid tiet beginsel van wederkeerigheid is aan genomen. Art. 16 1v - - de vader, of, is deze overleden, de i zyn beiden ovei leden, de voogd woont 2. van aen gehuwde en van een in de gemeente waar hij woont 3. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of dour dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont. 4 van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van ’s lands dien in een vieemd land woont, m de gemtenie waar zijn vader of voogd het laatst in Nedei land ge wound heeft. Alt. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is. 2. de in een vreemd Rijk verblyf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten. 3. de zoon van den Nederlander, die ter zake van s lands dienst in Ryksoverzeesche bezittingen of Koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschi even, is verplicht, zich daartoe bij Burgemeester eu Wethouders aan te tusschen den Isten en 31sten Januuii Bij ongesteldheid, afwezigheid ei ontslentenis, is zyn vader, of is deze ovei leden, zijne moeder, of, zijn beiden ovei leden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zyn 19oe jaar, d„ch vóór het voibiengen van zijn 20ste ingezeten worden, is verplicht, zich, aan te der ge- 16, -’l 1 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1