GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEEI. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE J. n 50 No. 100. VIE R-E N-D E R T I G S T E J 13 DECEMBER. ZATERDAG J REDDIAGSI1AK.EN 1879. 34 (JITDE TWEEDE KAMER. jr. d ■en en. 20 50 50. I Un. h- 01» HI SVEEKER obs ÖE en van van (Zie verslag 2c Kamer) it- 9 1 N X K A V A i De landbouwer Smooker te Sleeuwijk heeft t» ate eus 3 4 ■7 Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.franco por post fl 25. Alle brieven en stukken* uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 2e 00 50 ste Ie ler, lie. *es ia, erl. en de n- de :n. M. C. '/ia i 4 IS 9 1 4 O; 10 I f ut I 16 M. ms «ti de. 00 00 ,50 )E Se- tije G. lec. en- li ik zv. ikle JU1. yk- Aan het diner, den heer Kappsyne aangeboden, waarbij ook zijn vroegere ambtgenooten waren uitgenoodigd, namen 30 leden der Tweede Kamer deel, en wel de bh. Van Houten, Schepel, De Vos van Steenwijk, Van der Feltz, Ilingst, Lief- tinck, Idzerda, Van Eijsinga, Bergsma, Blussé, Lenlüig, Kool, Dijckmeesler, De Beaufort, Van der Kaay, Kops, Kroger, Rutgers, Holtzman, Van Tienhoven, Van Heukelom, Vening Meiuesz, Mi- randolle, De Meijier, Schagen van Leeuwen, Van Gennep, Viruly, Mees, Rombach en Van Stolk. De heer Leuting presideerde. Alleen door hem werden twee toasten ingesteld, de eerste op Z. M. den Koning, de tweede op deu heer Kappeyne, Men meldt aan ’t Nieuws van den Dag dat een der leden van de firma Mulder Zoon te Winschoten, de heer J. L. Mulder, in ’t begin dezer week naar N-Amerika vertrekt. Hij verlaat bet land omdat het aangeboden ac coord van 54 pet. verworpen is. f500 uitgeloofd aan den persion, die den moor denaar zijner dienstmaagd aanwijst. Tot dusver re is er nog niets omtrent den dader bekend, hoewel de politie alles in het werk stelt om hem te ontdekken. De voortzetting van bet debat orer hoofdstuk V, «fdeeliug Leoger ouderwijs, gaf iu de zitting van Woens dag aanleiding tot verschillende opmerkingen. Speciaal wenschten de heeren Roéll en Van der Kaay oplossing zonder wetswijziging van de quaestien over de acade imische examens ten aanzien van jongelieden die niet den voltedigen eurses van een gereorganiseerd gymna sium hebben doorlaujieu. De minister achtte de oplos sing zonder wetswijziging mogelijk. Hij betoonde go meigdheid oea leerstoel voor psychiatrie aan een univer siteit op te richten. Bij art. S3 werd gediicusseerd over de aangevraagde aotn va i f 3000 voor hulpmiddelen ten behoeve van het pharu a eutisch onderwijs aan de Leidsche universiteit. Verb ogmg van die som werd door de heeren Idserda en Van der Kaay noodig geacht, maar door den heer Van Kerkwijk scherp afgekeurd. De post is onversn derd goedgekeurd. Bij de afdeeliug middelbaar onderwijs verklaarde do minister, dat partieele wijziging der wet zeer bezwaar lijk was. Aau algtheele herziening was voorshands niet te denken. Bij de landbouwschool te Wageningen kwam de heer De Jong op tegen overdrijving op practisch gebied al erkende bij de wetenschappelijke waarde der inrichting. Overigens klaagden de heeren Sickesz en De Vos van Bteenwijk over bet oponthoud in bet stichten van een voudige gebouwen De minister verklaarde dat de be ateding nog dit jazr zal geschieden. Bij afd- eliog „lager onderwijs* werden in de zitting van gisteren (Donderdag) verschillende technische pun ten besproken. De minister beloofde aan den beer Te ding van Berkhout, dat bij het besluit nopens het pro gramma van het examen voor boofdouder wijzers nader zou overwegen. Art. 117 (subsidien aan te zwaar ge drukte gemeenten) lokte verzet uit wegens het hooge bedrag van 4'/, ton. Het werd bestreden ais antici pierende op dé wet van 1878 en anderzijds omdat daar dooi nog nieuwe scholen zsuden worden opgericht niet voldoende aan de eischen der wet van 1878. Een amendement van den beer Moens tot vet mindering met 1 ton werd echter verworpen met 66 tegen 7 stemmen en ev .neeni een amendement van den heer De Savoruin Lobman tot vermindering met 2 ton, du laatste met 46 tegen 29 stemmen. Alle overige artikelen van het lager onderwijs werden goedgekeurd Daarna kwam aan de orde ’t amendement van den heer Moens (memoriepost voor de uitvoering der nieuwe schoolwel), dat door den beer Moens werd verdedigd als een motie der liberale partij verklarende dat de uitvoering in 1880 wenschelijk en mogelijk is en de minister daartoe in staat wordt ge acht. De minister Six zag het nut van het amendement niet in. Bij aanneming zou het de regeeriug niet uo pen lot vroegere invoering en bij verwerping zal de wet De heer Keuchenius, Six van eergisleren laakt te hebben als seiverzaking, de motie als Bij de arrondissementsrechtbank te Amsterdam (tweede kamer piesident jhr. mr. M Backer) wer den Maandag de reeds in de vorige week aan gevangen pleidooien beëindigd in eene uit een industrieel en mercantiel oogpunt belangrijke rechtsvordering ingesteld door The Singer Manufacturing Company te New- York tegen den heer A Lewenstein, depothouder en koop man in naaimachines te Amsterdam. De vordering strekt in hoofdzaak tot schade vergoeding, nader op te maken bij staat, ter zake van beweerd eu onrechtmatig gebruik, dat de gedaagde zon gemaakt hebben van het fa brieksmerk (trademark), ingevolge de wet van 22 Germinal an XI, ook hier te lande gedepo neerd, en van den naam en de handel-tinna der eischende maatschappij, vooral door het annon- ceeren in de dagbladen en te koop aanbieden van naaimachines onder den naam van »verbeterde Singer-machines” waarbij de naam vSinger” slechts gebezigd wordt om bet publiek in den waan te brengen, dat de machines afkomstig waren uit of vervaardigd in de fabrieken der Singer Manufacturing Company. De gedaagde bestreed die vordering in hoofd zaak met de bewering, dat het gebruik der mer ken en clichés der Maatschappij hem tijdens het be aan van vroegere reiatiën was vergund, dat er geen onrechtmatige daad in zou gelegen zijn met het O' g op hel met geleverd bewijs van het alsnog wettig beslaan der wet van Germinal, naast de actueele wetgeving van den lande eu te koop aanbieden van veel verbeterde zSinger Machines”, al waren die machines van Duitsch fabrikaat, geen onrechtmatige daad zou daarstel- len en geen ongeoorloofd gebruik sou opleveren van den naam der eischende Maatschappij, daar met den naam sSinger" hier slechts zou worden aangeduid, een bepaald systeem van constructie en dus geen inbreuk op het eigendomsrecht had plaats gehad noch schade was tbe wezen. In den breede werden door de advocaten der partijen die beweringen toegelicht of bestreden en vooral bewoog zich de strijd over de vraag wat onder de benaming aSinger Machine” moet worden verstaan en of daarbij al dan niet aan bepaalde "technische samenstelling kon worden gedacht. Voor de eischende Maatschappij trad op mr. Ph. A. Haas Az, die op den voorgrond stelde, dat dit proces voor zyn cliënte, die haar industrie over schier alle landen der wereld had uitgebreid en overal hare filialen had gevestigd, enkel een beginsel gold, waarbij zij uit een industrieel en commercieel oogpunt groot belang had. Voor den gedaagde werd gepleit door mi'. J. Kappeyne van de Coppello. andere stiatkunde helaas! nog niet is gekomen. De heer Kappeyne is blijkbaar te vroeg begonnen. Nog een laa'ste proef zal nu worden genomen met de pogingen, om zonder grondwetswijziging het kiezerspersoneel op rationeele wijze uit te breiden en onze weerbaarheid te verzekeren. Het ministerie heeft, onder die omstandigheden, recht op de welwillendheid van de liberale partij in het algemeen. Zoolang de hervormingspartij onder de kiezers en de leden der Staten-Generaal met toeneemt, moet men zich met de welgemeende proefnemin gen tevreden s'ellen. Tegenwerking van liberale zijde is dus ook niet wenschelijk en hel is ta hopen dat de hh. Moens c. s. hun memoriepost voor de uitvoering der onderwijswet zullen intrek ken en daardoor zuilen loonea vertrouwen te stellen m da ronde, ondubbelzinnige verklaringen van de regeeriug. (Zie verslag 2c Kamer) Zaterdagavond omstreeks 7 uren had te Ond- karspel een brutale aanranding plaats. Terwijl de vrouw van P, T., wier man even bij zijn zwa - ger was, xich all en thuis bevond, kwam een onbekend man bij haar in huis. Op de vraag of de man thuis was gaf zij natuurlijk ten ant woord >Neen, moet ge hem spreken Op het zelfde oogenblik liep de man op de vrouw toe, greep haar by de keel en blies de lamp uiteen worsteling ontstond, waarbij de vrouw hem in de hand beet. Ten slotte wist zij los te geraken en vluchtte de deur uit bij hare naast haar wo nende dochter. Toen men later in 't huis onder zoek deed, had de aanrander zich verwijderd er werd niets uit het huis vermist. De verklaringen over de onderwijswet en het volkspetitionnement, door den minister Six j 1. Dinsdag in de Tweede Kamer afgelegd, werden door do leden der liberale partij levendig toege juicht. De Tijd is van opinie, dat er onder de liberalen dan ook geen blinder en verwoeder schoolman te vinden is dan deze minister en vindt het zeer verklaarbaar dal zij hem loejuichen. »Hun bravo-geroep en handgeklap aldus spreekt hel blad schalden het luidst, toeu de minister, niet tevreden met de verrukking, welke hij der ongeloovige schoolpartij bereid had, tot ■uchting van zijn medegeloovigen, welke tegen de wet hebben gepelilionneerd, een sermoen ging houden. Noch de tekst, noch de uitlegging, noch de toepassing waren echter nieuw. Ach, hoe dikwijls hebben wij deze preek reeds gehoord I En van hel Handelsblad, èn van dominé Moens, èn van het Vaderland, èn van de Nieuwe Rot- terdamsche Courant, én van dominé Pincoffs 1 Maar geen dezer eerwaarden preekte die preek met zooveel zalving als deze redenaar. Hy wilde dan ook, eu veizuimde niet bette laten uitkomen, den toon aanslaan, die een waar christen betaamt. En zoedra aan de zijde der Kamer, waar de dominees Muens en De Meijier en Lieflinck hun standplaatsen hebben, en de liïomteerende onge- loovigen hen omringen, vernamen werd, dat het echte, ware chi istendun, waarin zij specialiteiten zijn, nu ook verscheen op de lippen van den orthodoxen heer Six, werd het gejuich oorver- doovend I Want zy allen hoorden de echo door de zaal galmen van hun eigen lieux communs l” UIT DE PERS. Het Hand, wijdt een artikel aan het ministe rie, *t welk na de verklaringen bij het adres van antwoord bij de Indische en de staatsbegrooting beter kan worden beoordeeld. Het is geen her leving van het tweede ministerie Heemskerk, al hebben er vier leden van dat kabinet zitting in de heer Heemskerk ontbreekt en daarmede de lucht om de clencalen min of meer te vriend te houden. Wel is Van Lijnden cp dat punt niet »van vreemde smetten vrij”, maar hij is niet het heerscheud element. De hh Vissering, Modder man en Six overtreflen hem verre in invloed. Van reageeren tegen de onderwijswet is geen sprake. Met veel meer kracht en zedelijken in vloed dan de heer Kappeyne, immers een »onge- loovige” naar de meening der cleiicalen, kon be zitten, heeft de heer Six de opgeschroefde agitatie tegen de openbare school en haar streven als ge vaarlijk en onwaardig gebrandmerkt. Hij heelt daardoor al wat clericaal is tegen zich in het harnas gejaagd, maar uit zijn woorden spreekt zooveel zedelijken moed en zoo innige overtuiging, dat zij ongetwijfeld velen der misleiden tot na denken en iukeer zullen brengen. Zijn optreden beschouwt het blad als een gelukkig verschijnsel voor de openbare schoolhet zal voor die merk waardige instelling van Nederland dien band van beschaving voor alle deelen der bevolking wiilicht heilzamer zijn dat hem de invoering der nieuwe wet is opgedragen, dan wanneer die taak door oen volbloed liberaal minister ware vervuld. In hoofdzaak is dit ministerie te beschouwen als een voortzetting der liberale kabinetten, die elkander van 1850 tot 1875 hebben opgevoigd. Het is in menig opzicht nog gelukkiger samenge steld. Die ministeries hebben menigen nuttigen maatregel tot stand gebracht, al mislukten ook de belangrijkste hervormingen, die van kiesrecht, belastingen en leger. Sedert heeft een deel der liberalen een andere richting ingeslagen het ia allengs lot de overtuiging gekomen, dat beper kende en verkeerde bepalingen der grondwet niet zonder schuld zijn aan de herhaalde mislukkingen, waaraan het jongste verleden zoo ryk is geweest; zij hebben daarom het geloof verloien in pogin gen, om langs anderen weg tot verbetering te komen. Die meening heeft echter nog niet zóó algemeen ingang gevonden, als noodig is tot krachtig handelen eu de tegenwoordige ministeis zijn ook niet overtuigd, dat voor kiesrecht en legervorming allereerst de grondwet wyziging be hoeft. Zij staan op hetzelfde standpunt als de liberale ministers vóór 1875. Het Hand, acht dat standpunt verouderd maar in de Tweede Kamer wordt hel neg door zoovele libel alen, met den heer Fransen van de Putte aan het hoofd, iogenomen. dat het oogenblik voor een geen enkelen dag later worden ingevoerd. Een memo riepost, oin den minister te herinneren aan een verplich ting die hem dagelijks vervult, is niet noodig. na de rede van den minister en de houding der regeeriug ge een gedaanteverwisseling en begin seiverzaking. erger en onzeuvlijter dan in 186 b streed ,j als ijdel, ondau<\uuur onrechtvaardig eu revo lutionair. De beer Moens trok daarop zijn amendement in, con stateerende dat niemaud de mogelijkheid van vroegere invoering beeft tegengesproken, zoodat de mogelijkheid van vroegere invoering bleef bestaan. Na discussie is een amendement van den heer De Jong, om den post voor het onderhoud van historische monumenten met f75,650 te verminderen, ua bestrijding door den minister, aangenomen met 40 tegen 36 stem men, en dus bet artikel slechts voor f 10,000 uitgetrok ken. Na eenige discussie is hoofdstuk V aangenomen met 60 tegen 16 stemmen. Heden is hoofdstuk VI aan do orde. (Zie telegram) KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek doen te weten, dat er aanwezig zyn bij 1. Rintje Tjerkstra, bij den houtmolen den Heer Ter Horst. 2. T. T. Bloksma, pompmaker buiten het Hoogénd. Wed. A. Prins, aan de Prinsengracht. Tjipke Ferwerda, grofsmid buiten de voor malige Noorderpoort. 5 Jobs. Jonk, winkelier buiten de voormalige Ooaterpoort, naby het houtstek van den heer S. C. ten Cate Sc Co. 6. Antoon de Jong, timmerman, achter Willem Molenaar. 7. den Concierge der Hoogere Burgerschool. 8. in de Oliemolen van den Heer Veen aan de Fraceker vaart. Sneek, den 5 December 1879. J. van DRIESSEN, Burgem. W. van WANING Jr., Secretaris. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regel», gewone letter, 40 Cent», voor eiken regel meer 7'/^ Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1