fl J NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1 11 ij Ij GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER.' No. 102. VIE R-E N-D ERTIGSTE JAARGANG 1879. ZATERDAG 20 DECEMBER. N i d een ie- U I T DE PERS. 0 U1TDE TWEEDE KAMER. 1 het de I ’t. v E V L A V». 5 met den Minister 'I t' 3 landen sie over zijn begroeting gezegd, t- 1. nt Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post 25. Alle brieven en «tukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Zeker niet allen, belastingen niet D Ie d b it i. n- sr* en jes te de Te Roltevalle zijn zekere Bate Batema en zijn dochter in huis vermoord gevonden. De justitie te Leeuwarden heeft zich naar die plaats begeven. Het huisgezin bestond uil vader, zoon en doch* ter. De vader leefde in slechte verstandhouding met de dochter. De zoon, Dinsdag namiddag thuis komende, vond het huis gesloten en vader en zus ter vermoord. Men vermoedt en alle omstandigheden pleiten r voor, dat de vader eerst de dochter vermoord De heer Roell regeling, met verhoogmg der tractementen het personeel. De heeren de Bruyn en Palyn bestrijden het De Minister van finantiën heeft bij de discus dat er KENNISGEVING. Hel Hoofd van het Gemeentebestuur van Sneek maakt bekend dat ter Secretarie der gemeente voor der ter lezing is nedergelegd afschrift van het Proces-Verbaal Z. M. heeft benoemd met 1 Januari 1880, ter vervanging van de op 31 Dec. e. k aftredende en niel herkiesbare leden van geneeak. raden, tot leden dier raden voor Friesland en Groningen dr. S K. de Waard te Grijpskerkdr. W. M. H. Sanger, hoogleeraar te Groningen J. Menno Huizinga, arts te Harlin gen E. Bloembergen, oud apotheker te Leeuwar den H, Bennema, apotheker te Groningen: dr. J. Ariens Kappers, leeraar aan de R. h b. school le Sappemeer tot plaatsvervangende leden van de geneesk. raden voor Friesland en Groningendr. B. Verver te Sneek; L. Brunsveld van Hullen, heel-en vroed- meester te Loppersum dr. Th. Haakma Treeling le Winschoten G. H. van Ankum, apotheker te Groningen J. J. Bruinsma oud apotheker, te Leeuwarden; dr. A. P Fokker, hoogleeraar le Groningendr. S J Wichers Ez. le Groningen dr, N Lobry de Bruijn te Leeuwardendr. M. Adtiani Engels te Midwoldedr. H. Tobbe te Heeronveen; dr. S. J. van Roijen te Veendam A. H. Stheeman, apotheker te Winschoten. 'Al van het hooren der bezwaren van de belanghebbenden tegen het plan van den aanleg van den Spoorweg van Sta voren naar Leeuwarden, door zooveel de gemeen te Sneek betreft, opgemaakt eoor de Commissie I uit de Gedeputeerde Staten van Friesland, be doeld bij het 2e lid van art. 10 der Wet van 28 Augustus 1851 (Staatsbl. no. 125), ter in de ze gemeente gehouden zitting op 2 December jl; f, alsmede het advies dier Commissie op de door haar aangehoorde en bij haar ingediende schrif- telyke bezwaren van welk een en ander ieder ten zijnen koste een afschrift kan nemen. Sneek, den 19 December 1879. Het hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd J. VAN DRIESSEN. taald dan in ons land dat de directe belastingen daar zelfs niet tot 10, maar lot 20 a 30 percent van het inkomen stijgen, ja, dal de Engelsche farmer soms verplicht is de helft zijner inkom- SICU ÏVU» IWUHZ HA<xtXzZZ ut »v. Voor hen, die, zooals de heer Winfgens, meet nen, dat nergens zooveel belasting betaald wordt als hier te lande, zijn die feiten een troost. Maar, zegt de Kamp. Crt men zal hel ons toe geven, een zeer schrale troost Het is volstrekt niet noodig, dat in dit opzicht Nederland met die andere landen gelijken tred houdt, genooien zijn bescheiden genoeg gevoelen van den heer van der Hoeven. De heer van Kerkwijk daarentegen bestrijdt elke Het debat over hoofdstuk Oorlog is Dinsdag voortge zet De heer Kool vervolgde zijne rede. De tegenwoor dige schutterijen beantwoorden niet aan de billijke eischen. Een deel er van moet bestaan uit vroeger gedienden. Het veldleger acht bij te klein. Vele wenken gaf bij omtrent de plannen van den Min. ten aanzien van de organisalie en oefening der krijgsmacht. Zijn stem over de begrooling maakte hij afhankelijk van de verklaring! n des Ministers of deze bet budgetrecht der Kamer zou eerbiedigen, door niet in te grijpen in details van den toelichtenden staat, zonder goedkeuring der Kamer eu of hij zijne plannan aan een nader onderzoek wilde onderwerpen. De heer van Wassenaer drong aan, allereerst om het zedelijk gehalte in 't leger te verbeteren, binnen de grenzen der grondwet. Baron de Vos van Steeuwijk verlangde garnizoenen in de Noordelijke provinciën en bestreed de algemeene dienstplicht. De beer van Dedem ontraadt de afstemming der be- grootiug en de heer van der Kaay achtte grondwets herziening noodig ter oplossing van de militaire quaestie In eene zeer uitgebreide rede verdedigde de .Minister van Oorlog zijne plannen. Ook bij stelt de verdedigbaarheid des lands op den voorgrond, ontkent geenzins het nut der schutterijen eu wil voorstellen doen, om over een gedeelte daarvan zoo spoedig mogelijk te beschikken in oorlogstijd, maar om den eersten stoot af te wachten, moet men boofdzakelijk op het leger vertrouwen. Invoering van den persoonlijken dienstplicht blijft bij bestrijden als eene gevaarlijke proef Verbetering der schutterijen wenschl hij zonder meer militairen druk, maar door meer toewijding. Regeling van de levende strijdkrachten zal spoedig geschieden en in verband staan met de verde digingswerkeö, die allezins voldoende zijn. Om in den kadernood te voorzien, wil hij onderofficieren vergunning geven om te huwen. Tegen legerorganisatiu bij de wet blijft bij zooveel bezwaren hebben, dat hij zich niet door beloften kan binden, De uitvoering van de vestingwet zal niet meer kosten dan de raming. Hij handhaaft, de plannen tot reorganisatie van het Departement van Oorlog De wet van 1851 nopens de bevordering van officieren eischt dringend herziening. De rede van den Minister werd algemeen loeg-juicht ook de bh. Viruly eu Kool brachten daaraan hulde, maar zouden tegen stemmen omdat zij bet stelsel van den Minister afkeurden. Bij de onderdeden werd met 71 tegen 6 stemmen verworpen een amendem. van den beer Kool, ter verhooging van de tractementen vau een deel der officieren. De Min. verklasrde dat een ontwerp op de geneeskundige dienet bij deu Raad van State is. Bij de behandeling der vestingbegrooting in de zitting van Woensdag, verklaarde de Minister, dat bet nut der sperforten niet opweegt tegen de kosten. De forten in de Grebbelinie zou hij dezen zomer onderzoeken Met bet oog op de goedgelukta proeven en reeds gemaakte kos teu bleef de Minister het staalhard brons geschut voor heeren Mees en Patijn, die een uitstel hoogst nadeelig noemden en zich beriepen op het rap port der Staatscommissie. Heden voortzetting. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement i» de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Belasting-weigering dat woord door den heer de Savornin Lohman in de Tweede Kamer uit gesproken, brengt beweging in de dagblad-pers. Het denkbeeld van den spreker lokte ernstig protest uit, maar geeft aan de Tijd aanleiding tot de volgende beschouwingen «De vingerwijzing van den heer de Savornin Lohman naar belastingweigering, in geval van invoering der nieuwe Schoolwet, noemt het Dgbl. van Zuidholland «zeer onvoorzichtig”; hel vindt haar voorts «een gevaarlijk denkbeeld", en getuigt, dat aanbevelingen van zulke belastingweigering als «passief-revolutionaire handelingen” zouden moeten veroordeeld worden. Een en ander, schrijft het blad, naar aanleiding van ons artikai van eer gisteren, waartegen als wij den zin dezer ont boezeming wèl begrijpen het dan ook protest aanteekent. »Het Dagblad, dat anders de loffelijke gewoon te heeft om niet, geljjk de liberalen, met macht spreuken en stopwoorden te schermen, en door gaans zijn uitdrukkingen met zorg kiest, verlaat ditmaal dien goeden weg. Passief verzet tegen openbaar onrecht is volstrekt niet revolutionair dikwijls geoorloofd, en in menig geval zelfs plicht. Er kunnen omstandigheden voorkomen, waarin wij er volstrekt geen bezwaar in zouden zien het aan te bevelen, er aan mede te doen, en het uit al onze macht te bevorderen. Het misbruik ma ken van het woord «revolutionair” zou ons daar van evenmin terughouden, als het ons verleden jaar weerhouden heeft, naar ons beste vermogen voor het volkspelitionnement le ijveren, dat door liberale Kamerleden en dagbladschrijvers ook als demagogisch werd uitgemaakt. »De heeren nemen overigens nooit zoo vaak en zoo luid het woord «revolutionair in den mond”, dan als zij zelven revolutionaire maatregelen door- drijven. En revolutionair is tegenwoordig onze liberale partij, niet passief, maar actief. Want actief revolutionair moet bel heeten beginsellooze bewindslieden te dwingen, om ettelijke millioenen te besteden voor de overijlde invoering der nieuwe schoolregeling, zonder dat daar op de begrooling inkomsten tegenover staan, ofschoon artikel 119 der Grondwet zegt: «door de wet worden de begroetingen van alle uitgaven des rijks vastge steld, en de middelen tot dekking aangewezen", Actief-revolutionair is het, om uit de gelden, door alle ingezelenen voor het algemeen welzijn opge bracht, een aanzienlijk deel te bestemmen, uitslui tend voor scholen, ten behoeve der kinderen van ééne sekte, die der moderne Protestanten, welke nog wel de minderheid der bevolking uitmaken, en°daardoor tevens, zooveel mogelijk, de door de Grondwet voorgeschreven vrijheid van onderwijs af le schaffen. «Het is een dwaalbegrip, dat alleen volken revolutionair kunnen handelen, ook de overheid, als zij zich aan het recht vergrijpt, kan revolutio nair worden, en in dat geval wordt lijdelijk ver zet met het doel, geschonden recht te wreken en te 1 No e nige discussie is de vestingbegroo iug aange nomen met 61 tegen 16 stemmen en de Ooi .ogsbegroe ling aangei.ome i met 57 tegen 20 stemmen. Bij het alge neen debat over deö waters a.t verklaar de de beer Siekesa de Regeeriug le wliieri iieumu la haar voornemens om van het eigen initiatief der be iaughebbendeu bij de werken gebruik te naken. Hij drong aan op eene spoedige beslissing omtrent de concessieaanvrage van den beer Jager- De heer Scbimmelpenninck van der Oye besprak den waterstand vau deu IJssel De heer Meinesz waarschuwde legen concessieverlee ning voor openbare werken eu drong op bezuiuigiug aan. De heer Godefroi beval den Minister aan bij gelijke waarboigen de Biuneulaudsche industrie werk te ver schaffen, ook al verschilde de prijs eenigzius. Hij wees daarbij op de weuscheu in het adres vau het algemeen Werkliedenverbond, dat bij waardig en kalm noemde. Reeds heeft de Minister getoond n die richting te willen handelen. Hij hoopt, dat dit ook zal geschieden met de gnnning der bruggen voor deu bouw vau Indische spoorwegen. De heer van Osenbruggen wijst op verschillende ver beteringen, in de wet op de malen eu gewichten nood zakelijk geworden, De heer Rutgers drong aan op regeling der verbe tering van den Lekdijk boveudams met Staatshulp De heer van Dedem besprak de belangen vau den landbouw en de kleine rivieren de heer Verhcyeu den watertoestand in Noord Brabant de heer Heydenrijck de verbetering van den Ouden IJssel. De heer Insinger wenscht spoedige uitvoering vau het tractaat met Pruisen omtrent den aanleg der ver bindingskaualen. De heer de Bruin Kops schetst de nadeelen van bevoorrechting van de Nederlandsche industrie en hand haafde het stelsel van vrije concurrentie. Het algemeen debat is gisteren voortgezet. De heer Borgesius drong nader aan op bevor dering van de belangen der Neder, industrie, speciaal door eene inrichting der bestekken, die concurrentie mogehjk maakt voor onze fabrikan ten. De heer van der Hoeven bestreed deze rede en die van den heer Godefroi, daar hij alle pro tectie afkeurde, als leidende tot vernietiging der industrie. Wel mocht de Staat weldadigheid betrachten tegenover de noodlijdende arbeiders klasse, maar niet de industrie hulp verleenen. we..sclit partieele waterstaats van protectie. De heer Godefroi repliceerde. De Minister van Waterstaat refereerde zich omtrent de meeste punten aan het schriftelijk antwoord; omtrent bet kanaal door de Gel- dersche vallei had geen overleg plaats gehad met den Minisler van Oorlogde concessie aanvrage van den heer Jager was nog in onder zoek. De toestandkoming van de verschillende verbinding-kanalen met Pruisen was bevorderd door de bereidverklaring van de onderscheidene gemeenten. De Minisler wilde de nationale in dustrie zooveel mogelijk bevorderen, doch niet kunstmatig, daar bij eene vrije ontwikkeling van de industrie voorstaat. Na eenige replieken is het algemeen debat gesloten. Bij art. 20 (verbetering van den Rofterdam- schen waterweg) stelde de heer Blussé voor, den post te verminderen met f 2,982,000, bij eene nota van wijziging op de begrooling gebracht, ten einde gelegenheid te geven tot grondig on derzoek en beslissing over de voortzetting van werken in den waterweg in het voorjaar bij sup- pletoire begrooling. Het amendement werd verdedigd door den heer en te herstellen, contra-revolutionair. Dit werd, gelooven wij, door het Dagblad, toen hel zijn niet genoeg overdacht protest tegen ons artikel schreef, over het hoofd gezien. Commentair hierbij is overbodig. Onze land- j om andere vol ken volstrekt niet te benijden omdat zij hoogere belastingen betalen. Dal anderen nog meer betalen, is volstrekt geen argument voor de verhooging van de be lastingen, die hier te lande woidengeind. Tien percent te betalen van zijn inkomen, is reeds wel. Maar wie zijn het, die hier te lande tien per cent van hun inkomsten aan belasting betalen ‘l Zóó gelijk verdeeld ziju onze Er zijn er, die veel minder betalen, en zij zijn bet juist, die het gemakkelijkst kunnen betalen. De vermogenden zijn er het best aan toe. Daarom moet het streven zijn om bij hel invoe ren van nieuwe belastingen of het verzwaren van de bestaande, zooveel mogehjk hen te ontzien, die reeds zwaar belast zijn, en daarentegen het aandeel te verhoogen van diegenen, die in even redigheid tot hun vermogen te weinig betalen. De afgelreden minister van financiën heeft het begrepen. Van daar, dat hij de successie belasting in de rechte lijn tol stand bracht, eene elleclenbelasting voorstelde, en de herziening der grondbelasting voorbereidde. Moge de tegenwoordige Minister dat goede voorbeeld volgen 1 II - v 'Tic k-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1