GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT S^EEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR RE 1879. No. 103. VIE R-E N-D ERTIG8TE J 24 DECEMBER. WOENSDAG I2en Kerst-preek je. SHEERER OI K IVI ADVERTENTIËN Minister te 0 1 NIN E X L A KB- van UIT DE PERS. ie- UIT DE TWEEDE KAMER. Ziet, het sneeuwkleed bedekt de aarde en de 4 3 Wegens het invallend Kerstfeest zal Zaterdag 27 Beeember geen nummer de. aer Courant worden uitgegeven. KENNISGE VING. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Plaafce- lijk bestuur te Sneek, maakt door deze aan de ingezetenen bekend, dat het le suppletoir Kohier van den Iloofdehjken omslag dezer gemeente voer het dienstjaar 1879, door heeren Gedepu teerde Stalen van Friesland, bij hun besluit van den 18 Dec. jl. no. 12 goedgekeurd, aan den heer Gemeente-ontvanger ter invordering is over gegeven, en dat een ieder verplicht is zijn aan slag op den bij de Wet gevorderden voel te vol doen. Sneek den 22 December 1879. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. KENNISGEVIN G. BURGEMEESTER en Sneek doen te weten dat het uitsluitend recht tot het aanplakken van bekendmakingen, enz. op ae aanplakborden en de muurvlakten, voor aanplakken bestemd, der gemeente Sneek, voor het jaar 188U in huur is afgestaan aan den heer J. J. van DRUTEN alhier. Zij verzoeken mitsdien belanghebbenden, die van bovenstaande gelegenheden tot aanplakking wenschen gebruik te maken, zich tot den heer van DRUTEN voornoemd te wenden, bij wien de voorwaarden van verhuring te vernemen zijn, welke voorwaarden ook ter Secretarie der ge meente steeds ter inzage liggen. Sneek, den 20 December 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. Men meldt dat bij de Hooge Regeering het voornemen zou bestaan om de auditeürc-militair bij de krijgsraden in de militaire arrondissementen af te schaffen en met de aan die betrekking ver bonden werkzaamheden de officieren van justitie of hunne substituten te belasten. Een jammerlijk ongeluk is in den avond van 20 dezer den geachten hoofdonderwijzer Vr. van Oost-Souburg overkomen. Van hel Havenstation te Vlissingen langs den spoorweg huiswaarts keu rende, werd hij door een rangeerenden trein overreden. Hij was onmiddellijk een lijk. Nog bijtijds kon door bemiddeling van den directeur der maatschappij «Zeeland” de wachtende echt- genoote van den ongelukkige worden voorbereid op het verpletterende bericht De arrondissements-rechlbank te Amsterdam deed in de vorige week uitspraak in de vroeger ook in ons blad vermelde procedure tusschen de Singer Manufacturing Company als eischeres en A. Lowenstein als gedaagde. De rechtbank overwoog, dat de in het geding gebrachte advertentien, waarin door den gedaag de werden te koop aangeboden en aangeprezen «veel verbeterde Singer machines" kennelijk de rechten broeder te gedenken, die vaak aan alles behoefte heeft, als de strenge wintervorst soo vroeg zijn intocht houdt en den arme in de eer ste plaats onder zijn looden scepter doet zuchten De Tijd zegt »De plicht van den waren Christen bestaat volgens onzen Minister van Binneulandsche Zaken, toen hü de onderwijs-wet verdedigde, in het slaafsche dienen en dulden. «Een Christen van den Minister is dus niets anders dan een wezen zonder rechtsgevoel, zonder geweten, zonder ziel. «Een lafaard, voor wien de lafheid wet is en die nooit van vrijheid en recht een klank vernam. «Of nu deze houding gelijk staat met de ver nedering, die Lodewyk XVI, in wien eerst op Hel sneeuwkleed bedekt de aarde, en de wa teren zijn tot ijs gestold. Want de winter is gekomen, met felheid en kracht onverwacht en onbegeerd door velen, met gejuich begroet door anderen. Inderdaad, zeer verschillend zijn de gevoelens, waarmeé de krachtige monarch wordt ontvangen, die thans overal zijn ijzeren scepter zwaait. Hy wordt met blijdschap begroet door tal van krach tige jonge mahuen en schoone, bloeiende jonk vrouwen, die, op vluggewieken voet, met gol vende lokken en met den bios der gezondheid op 't gelaat, gieren en zwieieu langs het ijs.iak, of wèl, geduscht in en gedekt door dons en hermelijn, zich in duizelingwekkende vaart door het vurige ros laten voortslepen langs de spie gelgladde sneeuwbaan. Zeker, aan velen is hij welkom, de barre wintervorst, omdat hij is de krachlverwekker, omdat hy de spieren staalt, den levenslust verhoogt, den blik duet vonkelen geestdrift en opgewektheid «De winter heeft, hoe grjjs van kin, Een kleur van melk en bloed Hy tafelt lang, schenkt naarstig in, En 't maal bekomt hem goed.” Dat 'e waar, o dichter 1 Maar als Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ft 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betrellendefranco in te zenden. Z M heeft herbenoemd tot burgemeester van zEugwirden jhr. mr. F. H van Beyiua thoe King- ma van idaarderadeel mr. C. Bergsmavan Lemslerland jhr. mr. G. L. vau Beyma lboe Kingma. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7,/!l Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent ie vernemen by den Uitgever. De laatste zitting der Kamer in dit jaar was nog ai opmerkelijk en woelig. Wij deeleu daarvan Let volgende mede „De Minister van Koloniën verdedigde het Regeerings beleid in Indie en bracht hulde aan den Gouverneur Generaal, die nog niet terngkeert, en aan generaal van der Heijden. „De oorlog in Atjeh zeide hij is, naar alle woningen van duizenden de flikkerende lichtjes ontstoken aan den groenen kerstboom, en groot en klein dringen er zich om heen en vieren samen het feest der liefde. En de gloed daar binnen zal zijne warmte uitstralen naar buiten, om door te dringen tot in de schamele kluizen der armen en lijdenden, die het schoonste feest der chris tenheid niet kunnen vieien rondom een vriende- lijken kerstboom met stralende kinderkopjes, aan een warmen haard en welvoorzienen disch. Maar, niet waar de meer bevoorrechte zal thans zijn minder bevoorrechten broeder niet vergeten Het kerstfeest moet ook zijn hart en haard ver warmd, zijne kinderen feestelijk gestemd, zyn tafel, althans van het noodige, voorzien vinden 1... En dan... zet dan gerust de deuren open van uwe (rolsche tempels, o christenen, en stroomt naar binnen om met een warm en gelukkig hart weldoen geeft geluk 1 de wanden te doen weergalmen van uwe statige halleluja's, ter eere van hem, die eenmaal leeide: «Kinderkens, hebt elkander lief Wordt dat wel altyd genoegzaam bedacht door hen, die, in weelde en overvloed badende, zich al de genoegens van den winter kunnen ver schaften, zonder ooit door de zorgen gekweld te worden, die hy voor zoovelen meebrengt? Klopt bij hen, die méér bevoorrecht zyn dan zoovelen, ook al zyn zij daarom nog juist geen kinderen van weelde en overvloed, klopt ook by ben y het hart warm genoeg om den minder bevoor- die tafel nu eens niet goed voorzien is als de damp van krachtige soep en heerlyk gebraad daarvan niet opstijgt Als, integendeel, de magen hon gerig zyn, maar niet kun.ien gevuld worden als de ncoddruA, die vaak in het mildere jaargetyde reeds moeilijk buiten te sluiten is, in den strengen, barren wintertyd zich dadelijk komt nestelen in elk hoekje van de schamele woning, wat dan Kun nen zij de nooddruftige» den winterkoning dan ook nog begroeten als een welkome gast en hem ontvangen met gejuich, zooals men gewoon is een vorst te ontvangen Och, ieder die de hutten der armen kent der die weet, «Dat de wind blaast door de reten Van zijn kleine, kranke woon, En hy, droef ter neergezeten, Zonder arbeid is of loon, Dal geen wol zijn leden dekt En dat stroo tot peluw strekt,’’ hij kan ook weten, dat voor hen de wintervorst meestal een koning der verschrikking is onder wiern stalen greep velen van hen zouden bezwyken, indien zy geen hulp kregen van buiten, indieo zij I niet gesteund en geholpen werden door hunne meer-bevoorrechte natuurgenooteu. De Arnh. Crt. zet in een hoofdarfikel uiteen dat de jongste debatten in de Tweede Kamer hebben getoond hoe de ernstige politieke partyen meer en meer verdwijnen en plaats maken voor leelijke partyschappen. Het was geen parlemen tair debat dat men aanschouwde, maar een vuistgevecht, een om het populaire woord te bezigen parlementair standje. Voor een goed deel schrijft de Arnh. Crt. de ze wijze van handelen toe aan de werking van ons irrationeel kiesstelsel, dat tegenwerkt en be let, wat het bevorderen en verzekeren moest de vrije uiting en de ware meeningen des lands en de onbelemmerde keuze van hen, die deze meeningen in de Kamer moeten voorstaan. Het blad wyst, ter motiveering van dit bewe ren, op enkele sterk te voorschijn tredende pun ten en wel 1°. op de verdeeling in kiesdistricten en 2*. op de weinige belangstelling in de ver kiezing. In een volgend artikel zal het blad waarschijn lijk het Hare-stelsel aanbevelen, gelyk het reeds herhaaldelijk heeft gedaan. gestopt iszal voorstellen opcenten te heffen op de grondbelasting en registratie. De heer Rutgers riep hem toe .- dat durft gij nu niet doen De heer van Eek noemde de patentbelasting ten aan zien van de advocaten gruwelijk eu de hser Eluut vroeg afschaffing der Staatsloterij. „Die afschaffing zal plaats hebben antwoordde de Minister van Finanlien zoodra de schatkist 4 ton missen kan Daarop geraakte de heer Rutgers in twist met den Voorzitter. Spreker laakte de tactiek ten aanzien van Atjeh ge volgd, on noemde, wat er geschied is, half werk, en pocht de schuld daarvan te Buitenzorg Sprak de Minister dat tegen, dan eischte bij bewijs. De voorzitter verzocht den heer Rutgers bij de be handeling van de wet op de midlelen niet terug te ko men, niet te treden in het debat over hoofdstuk Kolo nien. De spreker beweerde, dat bij bij de vraag om ere dieten voor Atjeh, ook mocht spreken over *t geen Atjeh geschiedt en schreef de aanmerkingen van den voorzitter toe aan diens onverklaarbare zucht om de dis cussiën te verkorten. Na over en weer spreken liep de twist zóó hoog, dat de voorzitter aan de Kamer voorstelde, om den heer Rutgers bet woord te ontnemen en vroeg wien daarover bet woord verlangde. Niemand sprak „Dan vervolgde de voorzitter breng ik dat voorstel in omvraag Ik trok uil de bus De heer Rutgers viel hem in de reden en zag van het woord af, aldus eindigende; dat gij gedreigd hebt mij het woord te ontnemen, laat ik voor uwe rekening. De heer Elout zeide in deze zitting, dat hij zijn mandaat, 't welk hij slechts tijdelijk bad aanvaard, neer legde. Ook de heer van Tienhoven treedt af. Dc Kamer is daarna uiteengegaan. deze vragen zijn inderdaad overbodig Een ding staat vastde Staatsman, die tegen den wil van het volk eene wet invoert, alluen om een heersch- zuchtige en tyrannic ke party in ïe1 Kamer te be lieven, verlaagt zich. «Op de liberale partij sou het beeld der «roode muts” niet passen Wat echter de zelfverlaging betreft, op dat stuk heeft zij hel ongeloofeljjke verricht. «Eindelijk zal wel de naakte waarheid zichtbaar worden. De conclusie van den eersten consul is reeds daar de liberale partij kan niet meer re- geeren. Maar het vonnis moet geheel worden vol'rokken, en dit zal eerst dan geschieden, waa neer de liberale party geen gedienstige Regee- ringsmannen meer kan vinden. «Nog eenige triomfen, ais zy bij Binnenlands sche Zaken behaalde, zullen hel eindoordeel ver haasten De redactie van de Tijd is zeer onvergenoegd en ook over de R -Cathulieke leden der Kamer is zy niet volkomen tevreden. Met geheel vereenigde kracht is de antirevolu- tionnaire- en R -Cathulieke partij tn de Tweede Kamer niet opgelredeu. Professor Schaepman, de geleerde ullramonlaan, behandelde te ’s Hage drie ondeugende school- stelhngen. 1. De school is geen regeeringszaak. 2. De bijzondere school moet regel, de open bare uitzondering zyn. 3. schoolplicht is tyrannie. De heeren Veegens, Goeman Borgesius en een Duitscher namen den handschoen voor de open bare school op. «De laatste zegt de Haagsche kroniekschrij ver in de N. Gron Crt. versloeg den pro fessor." WETHOUDERS van 9 e 1 d en in de woningen van velen heerscht thans warmte, gloed en jeugdig leven Straks worden in de door alen gedaagde machines verkocht werden volgens een systeem Singer, doch afkomstig uit waakte, geduldig droeg en leed, of nu de Minis ter ook «de roode muls" op hel hoofd zette De heer van üelden kondigde a«.n. dat hij, als de Kamer terugkomt en hel tekort van 21/, miflioen niet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1