1 GEMEENTE Ell HET ARRONDISSEMENT SOEK. NIEÜWS- El ADVERTENTIE-READ VOOR DE J TF e fjl 1 Jjli. t Bl -,u jfe 1880. V IJ F-E N-D ERTIGSTE J No. 3. 10 JANUARI. ZATERDAG RG A N G. De anti-revolutionaira kiesvereeniging «Neder- geprotesieerd heeft tegen het uur van samenkomst van commissarissen op den volgenden dag. De vroegere wissel wachter J B?th, dien verdacht het Uit Tie! wordt gemeld dat de seinschoten we gons ’t losgaan van het ijs te laat zijn ontbrand, omdat de sergeant en de vier artilleristen, die voor dat doel waren overgekomen, totaal dronken waren, zoo zelfs dat twee van hen achter slot en Een strenge straf zal on- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATE PDA GS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. welke ont- Van het IJsnommer van Eigen Haard zal een afzonderlijke uitgaaf verschijnen ten voordeele der noodlijdenden door den Watersnood in Noord- brabant en Gelderland. Dit blad, ongeveer 44 bladzijden groot kwarto formaat, zal rijk geïllustreerd zijn met platen van •5 I NN E X E A XI». JmilllMMII llltMmMW 1 imrtM Van het koloniaal werfdepot te Harderwijk zijn in het afgeloopen jaar naar Indie vei trokken 1704 militairen', te weten 861 Nederlanders, 533 Duitschers, 178 Belgen, 121 Zwitsers, 42 Luxem burgers, 11 Oostenrijkers, 6 Denen, 6 Franschen, 5 Italianen, 1 Zweed. Van Groningen is een detachement infanterie naar Vlagtwedde vertrekken, tot bewaking van den dijk, wijl er vrees bestaat dat hij zal worden doorgestoken. ZOO er bij de zaak Pin den Hoogen Raad gebracht Te Maastricht is na eene korte ongesteldheid overleden de heer jhr. G. E. F. X. M. Kerens de Wijlré, sedert September 1873 lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor hel kies district Maastricht. delsvereeniging, vermredelijk de boeken, aan de commissie van enquête hardnekkig houden werden. «Teyler’s Tweede Genootschap” heeft besloten de volgende prijsvraag uit te schrijven: Uit het vak der dichtkunde: »Een Tooneelstuk, genomen uit Hollandsche toestanden, dat de uitgave en opvoering waardig wordt gekeurd”. De prijs voor het best en voldierd gekeurd antwoord op deze vraag beslaat in een gouden eerepenning, op den stempel des Genootschaps geslagen, ter in nerlijke waarde van vierhonderd gulden. Inzen ding voor 1 April 1881. De berichten uit N. Brabant luiden in de laat ste dagen zeer treurig. De Prov. Noordbr. Ct. geeft o. a. de volgende berichten «Uit Orthen komen menschen en vee te Den Bosch een schuilplaats zoeken. Naar Engelen en Bokhoven zijn 4 roeibooten met levensmidde- De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft Zondag avond te Amsterdam eene lezing gehouden in het lokaal van het Amsterdamsche Werkmansbond. Hij betoogde, dat het mili’arisme een der grootste kwalen onzer maatschappij, alleen door algemeen stemrecht is te genezen. In bieede trekken toon de hij aan, hoe het militarisme het valk demo raliseert en den Staal verarmtniet alleen in tijd van oorlog, maar ook in dagen van vrede. -Als de beste geneesmiddelen tegen verkeerdheden, die het militarisme na zich sleept, wees hij op de ver- vermeerdering van kennis en het bevorderen van beter begrippen omtrent eergevoel, recht en ze delijkheid. Dit in het algemeen maar meer in hel bijzonder dringt hij aan op 1 invoering van algemeenen oefeningsplicht, gelijk in Zwitseland bestaat, en dien hij stelt boven algemeenen dienst plicht en de afschaffing der plaatsvervanging 2. reduceeren van het budget van oorlog tot een minimum; 3. het vervangen van de zoo kostbare en dikwyls verwikkelingen aanbrengende gezant schappen door bezoldigde consulaten 4. onafhan kelijkheidsverklaring der koloniën, wier bezit het steunen op eigen kracht ondermijnt, het begrip van zedelijkheid verstompt en in onze eeuw een anachronisme mag heeten, en eindelijk op veran- deiing van art. 56 onzer grondwet, waarbij den Koning het recht van oorlogsverklaring wirdt toegekend, zonder de naar zijne meening nood zakelijke toestemming der Slaten-Generaal. Men leest in ’t Utrechtsche Dagblad De feiten, ter zake waarvan tegen den gewezen directeur der’ Rotterdamsche Handelsvereeniging A. then Bergh rechtsingang is veileend, betreffen de speculation, die met het kapitaal der Vereeni- ging in Peruanen zijn gevoerd. Een som van f 250.000 werd hierin gestoken, doch de specu lation namen een zoo slecht verloop, dat al spoe dig een derde gedeelte van dit bedrag als ver lies moest worden afgeschreven. Om te trachten dit verlies te dekken, werd de zaak cp een an der hoofd vcoitgezet; allerlei knoeierijen werden hierbij gepleegd. Het verslag der commissie van enquête omtrent den toestand der R. H. V bevatte omtrent deze zaak eenige aanwijzingen, die de aandacht der justitie hebben gaande gemaakt. Toen een ingezeten van Monnikendam Maandag nacht met zijn echtgenoote van een concert thuis kwam, dal ten voordeele der armen gegeven was, bevonden zij lot hunnen schrik, dat men zich den toegang tot hunne woning had weten te verschaf fen. De secretaire was, klaarblijkelijk met een kleinen beitel, opengebroken en omstreeks f 150 aan specie waren ontvreemd. Bankpapier en gou den en zilveren voorwerpen heeft men laten liggen, Tel de cnlvreemdo som aan contanten behoorden ongeveer f 80, een gedeelte van de opbrengst der iuteekeninglijst voor genoemd concert, waar voor de bestolene met eenige andere heeren het initiatief genomen had. Voorwaar eene slechte belooning voor zulk een edel streven 1 Bij de veiling der fonds-artikelen van de firma D A. Thieme zijn o. a verkocht 34,594 deelen van de 126 verschillende uitgaven der guldens- editie, met het recht van copie. Kooper werd de heer Henri ,1. Stemberg Ie Den Haag voor f 16,378,20. Voorts werden verkocht de Rom. werken van mevr. Bosboom Toussaint en H J. Schimmel, 7 deelen, voorkomende in de uitgave »Nederl. Au teurs”, zonder cepierecht en dus alleen de voor handen zijnde exempl., voor f 5695,20 aan Gebr. Cohen te Arnhnm en Nijmegen. Het copierecht op 13 romans van mevr. Bosboom Toussaint aan J. Minkman te Arnhem voor f 1492,60. De bijbel met platen van Doré, voor f8000 aan Gebr. Koster te Amsteidam. J. P. de Keijser, Neder), letterkunde in de 19e eeuw, 2 dim, voor f4874,80 aan Henri J. Stemberg te Den Haag. B. ter Haar’s gedichten voor f 4766 aan A. W. Sijlhoff, te Leiden. De compleete werken van den ou den heer Smits (Lindo), in 5 deelen voor f2989 aan D. Bolle te Rotterdam. V land en Oranje” te Amsterdam, heeft wegens het bedanken van den eerst gekozen candidaat, thans candidaat der Tweede Kamer gesteld den heer H. W. van Marie, majoor der artillerie te Naar den. De R. K. kiesvereeniging «Recht voor allen” heeft candidaat gesteld den heer Aug. M. J. Hen- drichs. “y Door de liberale kiesvereeniging. «Het algemeen I belang” le Leiden, is candidaat gesteld jhr. mr. H. A. Steengracht van Duijvenvoorde, lid der Ged. Staten van Zuid-Holland. Als Candidaat in de plaats van jhr Kerens de Wijl re wordt genoemd prof dr. Schaepman. men laatste spoorwegongeluk te Breda veroorzaakt te hebben door het verplaatsen van een wissel, uit wraak dal hij als wachter geschorst was, heeft die misdaad bekend. len vertrokken. Bijna alles is daar onder water. Menschen en vee zijn geborgen op ’l raadhuis school en kerkhof. Te Bokhoven is een nage noeg nieuw huifje weggedreven. Toestand aller bedroevendst. Naar Empel e« Alem zijn cp last van den Commissaris des Konings voedingsmid delen verzonden. «Hoewel te Nuland en Rosmalen veel gevaar bestaat, kunnen wij toch de geruchten, als zou den de polderdijken reeds bezweken zijn, geluk kig tegenspreken. Geften is ingeloopen. De dijken der Vughtsche akkers zijn nog behouden.” Wij ontvangen heden uit Den Bosch nog hét volgende telegram: sDijken van den polder Ros malen zijn rmg behouden het water is onge veer 1 decirneier gevallen. Stil weder. De dijken zijn geheel doorweekt en er bestaat, als het wa ter niet sneller afloopt, gevaar dat zij voor den druk bezwijken. Er wordt dan ook dag en nacht nog steeds door burgers en militairen gewerkt en gewaakt. De toestand is overigens ellendig.” De toestand van Den Bosch is treuriger dan in 1876. Het water slaat 6,44 M. boven AP., eenige cM. hooger dan in laatstgenoemd jaar. In de stad zijn de gewone tooneelen, aan water vloed verbonden, waar te nemen schuitjes door de straten, menschen die zich door ’t water laten dragen, anderen op stelten, enz. Het Hand, ontvangt van een zijner redacteurs, die naar Den Bosch vertrokken is’t volgende bericht Hoewel voor hen, die Den Bosch willen bereiken,- de, weg over Rotterdam BredaBoxtel wel wat lang, maar zeker de gemakkelijkste is, dient de reiziger, die zich een weinig op de hoogte wil stellen van hetgeen een overstrooming zeggen wil, den weg te nomen over Utrecht. De trein brengt u van daar tot Hedel, en van Helel naar Den Bosch is een wandeling langs den spoorbaan, ofschoon wat vermoeiend, hoogst belangwek kend Do baan is bereidbaar, maar de veiligheid noopt nit vreeze voer afschuiving of doorsijpeiing haar onge bruikt te laten Aan beide kanten staat het. water gelijk met de baanranden, en met donderend geraas stroomt het door de open>ngen van een drietal kleine ijzeren bruggen, die men, behalve de groots bruggen bij Hedel en Den Bosch, op ziju weg ontmoet. De rijksweg, evenwijdig loopende met de spoorbaan, is, hoewel niet geheel over stroomd, toch moeilijk begaanbaar-, De dorpen Engelen en Orthen. wasr ik langs kwam; ziju geheel overstroomd, zonder dat echter in de kommen dezer gemeenten het water in de huizen is doorgedrongen, De verschrikkelijke stroomingen, die ik op mijn weg ontmoet, komen allen van de op acht uur afstands plaats gehad hebbende doorbraak te Lithoyeu. Op een brng zag ik een huisdeur liggsn, naast den weg een stoel, heelc bergen weggespoeld hooi, boom stammen enz En hier in nog lang uiet het eigenlijke brandpunt. Misschien dat ik Oss van deze plaats uit kan bereiken. Maar dat zal n;et gemakkelijk gaan, want het verkeer in Den Bosch zelf is haast onmogelijk. De hooge gedeelten, zooals do Groote Markt en eenige aangrenzende straten, zijn droog, maar om daarheen te komen van het station en uit dit middenpunt naar het telegraafkantoor, moest ik van wagens gebruik maken, waarvan de paarden lot de knieën door het water waadden. Uit de overstroomde gedeelten van het weste lijk deel van de Bommelerwaard worden nog geen gedétailleerde berichten meêgedeeld. De bevolking der door den wa^rsnood getrof fen dorpen is tot dusver :ua4e]p- Oijen 780, Lithoyen £een Jss 4«50, Megen 1820, Lith 1250, Eir[n n>’(9. Zuilichem 760, Poederoijen 970, Brakci 1200, te zamen dus (voor zoover de geteisterde dorpen tot dusver zyn vermeld) 12,860 zielen. Woensdag avond omstreeks 9 uur, is te Am sterdam brand uitgebarsten in de groote stoom- suikerfabriek van de firma Beuker Hulshof op de Lauriergracht. De vlammen verhieven ztch tot ontzaggelijke hoogte en verlichtten den ge- heelen omtrek. Duizende personen waren op de been. De brandweer spande alle krachten in om den voortgang der vlammen te stuiten bijna alle spuiten waren aangerukt, ’t Aantal arbeiders aan de fabriek beliep ongeveer 400. De brand is eensklaps zonder bekende reden uitgebarsten, zoodat de werklieden met moeite zijn gered. Een werkman moet verbrand en het verkoolde lichaam teruggevonden zijn. Om streeks 2 uur was men het vuur meester, doch de puinhoopen rooken nog. Het kolossale gebouw is, wat het voorgedeelle betreft, geheel verbrand; het achtergedeelte heeft groote schade geleden. De zolders zijn ingestortde muren moeten om- vergehaald worden. De belendende perceelen hebben groote schade geleden zelfs de huizen aan de overzijde der vrij breede gracht begonnen, niettegenstaande de windstilte, te branden. In dienzelfden nacht is de kolossale sloommeel- frbriek van de heeren Koechlin, Kramer Go,, aan de Geestbrug bij de Residentie, een prooi der vlammen geworden. 200 last tarwe, 6000 balen meel, benevens de stoommachines zijn verbrand Omstreeks 50 werklieden zijn door den brand zonder werk. De instruktie in de zaak van then Bergh zal door den rechter-commissaris te Rotterdam ge voerd worden, en bij gebleken connexiteil, noodig, ook me! de andere strafzaken die uit mochten voortvloeien, I coffs gevoegd en voor worden. Heden wordt then Bergh te Rotterdam verwacht. Morgen rïeds zal hij zijn eerste ver hoor Ondergaan. Naar voorts de liott: Cf,. ver neemt, zou Zondag jl. door de justitie beslag zijn gelegd cp geheime b eken der Rotterdamsche Han- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 71/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le vernemen bij den Uitgever» De heer mr. H. H. Tels plaatst in de N. R. C. een «open brief” aan den heer mr. A. J. Roest, officier van justitie, waarin hij opkomt tegen de beschuldiging welke de officier aan zijn adres heeft gericht, en welke neerkomt op de bewering: dat Tels, ten gunste van Pincofls, de justitie 12 uur belet zou hebben te handelen. De heer Tels betoogt dat, ware de justitie met kracht en ener gie opgetréden, zij Pincoffs inhanden had kunnen krijgen, ook nadat zij Donderdag middag te één uur de noodige inlichtingen had verkregen. Voorts beantwoordt hij de opmerking, dat hij ongevraagd met den heer Viruly by den officier is gekomen. Dit is zoo, maar noch de substituut, noch de officier heelt daartegen bezwaar geopperd, en als hij, Tels, bij hel beantwoorden der vragen wat te veel voor den heer Viruly heeft gesproken dan had het aan mr. Roest gestaan te zeggen ik ondervraag de commissarissen, niet den ad vocaat. Dat is echter niet geschied. Dal hij Tels, de uitdrukking «gedateerde balansen” heeft gebruikt, kan waar zijn, tioewel hy het zich niet herinnert, maar is dit geschied, dan is het wel zonderling dat de officier, als hij die uitdrukking bedenkelijk achtte, er niet op vcoi(gevraagd heeft. Ten slotte wijst hij er op, dal de officier niet grendel zijn gebracht, getwijfeld niet uitblijven. - Zekere S. te Vlissingc-n, stoker van beroep, is Zondag gevangen genomen, verdacht van in den oudejaarsnacht zijn vrouw gevaarlijk mishan deld te hebben. Hij moet haar van het bed heb ben getrokken en bijna naakt, na geduchte mis handeling, in een diepen put hebben geworpen waar men haar des morgens bewusteloos maar nog levend vond. ■4-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1