t GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SOEK. NIEÜWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1 1 1880. V IJ F-E N-D ERTIGSTE J No. 4. 14 JANUARI. WOENSDAG ,5- KIESRECHT. H 3 1 van B I Ni Ni JE JS 1. A NI I» - UIT DE PERS. Dezer dagen liep door de pers het gerucht, haar melk van de Utrecht- De spoorverbinding is Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. niet hadden, politie, die slotte ingezien, dat de heer I aan het lot, dat den Haagschen jonker Du Tour is te beurt gevallen. een het eene i gemeente, onder welke tengevolge van i' dat te Maastricht de heer dr. Schaepman candi- daal zou gesteld worden voor de Tweede Kamer. s"' Door overlijden van jhr. G E F. X. M. Kerens de Wijlré moet eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer plaats hebben in hel hoofd kiesdistrict Maastricht en wel Dinsdag 3 Febr. a, s. en de herstemming, zoo nocdig, Dinsdag .17 Febr. a. s. K E N N 1 S G E VING. De BURGEMEESTER van Sneek, Gezien het besluit van den Heer Commissaiis des Konings in dit gewest, van 10 dezer, le Afd. A. no. 48, maakt bekend dat de voorgeschreven tijdelijke afsluiting en van eeniging, A. then Bergh, die te Dresden is gear resteerd wegens valschheid in geschriften. Hij is naar de gevangenis in de Hoogstraat gebracht. De Rotterd. Cour, zegt Uil de cellulaire gevangenis te Rotterdam is een De acte van beschuldiging légen Pincoffs en Kerdijk is verschenen zij zijn den 2(> Dec. jl. naar de openbare terechtzitting van den Hoogen Baad verwezen, beschuldigd ten eersten van het plegen van 54 valechheden in geschriften, door als Directeuren van de Afrikaansche Handels- Vereeniging daarin bedriegehjk 54 valsche posten op te nemen ten tweede van bedriegelijke bank breuk door als gefailleerde kooplieden (commissi- onairsfirma Kerdijk en Pincoffsj boeken te hebben gehouden, die den waren staat niet opleverden en daarin tal van verdichte en verzonnen posten bedriegelijk als waar te hebben opgenomen. Verder wordt Pincolfs in privé beschuldigd van in de boeken zijner firma bedriegelijk als waar te hebben voorgesteld verzonnen posten tot dekking zijner speculatie in Peruanen, zonder me deweten en zelfs ten nadeele zijns compagnons. Nog biykt dat Kerdijk 1 ton uit de Kas der firma met medeweten van Pincofis voor eigen gebruik zou hebben genomen, en daarvoor valsche- Ijjk' R. Enthoven te hebben gedebiteerdde voorwaarden van de uitlevering van Kerdijk laten echter vervolging op dit punt niet toe. Uit de acte van beschuldiging blijkt verder het feit der vervalsching van balansen, het drijven door Pincofis in privé van wilde speculatien met het crediet der vennootschap, het drijven van wisselruiterij op groote schaal. Kwade trouw blijkt vooral uit de getuigenissen van Botermans en Tillemans vroeger de eerste chef de bureau en de tweede boekhouder. Pincoffs gelastte hun boekingen met medeweten van Kerdijk en gaf tusschen Doesborgh en Dieien is in weer vrij van water, dat de diligeuce- van Tempelser, waarmede ook de post- voor ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Uit Vreeswijk wordt van Zondag geschreven Het water valt aanmerkelijk. Men verwacht, dat binnen 3 dagen weder zal kunnen geschut wor den, tot groote blijdschap der inwoners dezer s er zoovelen zijn die, den hoogen waterstand, treurige dagen doorworsteld hebben. Volgens een bericht van gisteren (Maandag) uit ’s Bosch is sedert Zondag hel water 30 centi meter gevallen en de peilschaal toekent thans 5,20 meter. De wind is oost, ongestoord gebleven. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft in de zaak van het klooster St.-Agatha tegen den Staat geconcludeerd tot verwerping der vor dering van de kloosterheeren. Uitspraak 5 Maart. Zaterdag is, onder geleide van een ambtenaar van politie, te Rotterdam aangekomen de ex- tweede directeur der P.otterdamsche Handelsver- De Voorzitter van den Gemeenteraad Sneek noodigt ter voldoening aan art. 7 der Wet tot regeling van het Kiesrecht enz. van den 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), de inwoners ?Fezer gemeente uit, om, zoo zij elders in de Diiecte Belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15en Februari e. k., hetzij door de aanslag biljetten, hetzij door andere daartoe betrekkelijke bescheiden te doen blijken. Sneek, den 13 Januari 1880. De Voorzitter voomoemd J. van DRIESSEN. hun later schriftelijke decharge op eene wijze, die hij zelf compromittant genoeg noemde. Kerdijk schijnt geweten te hebben dat de balansen in strijd waren met de waarheid. In 10 jaren genoten beide beschuldigden te zaam 12 ton ongeveer. Te Amsterdam zijn twee brievenbestellers en twee personen, die met de postdienst in betrek king staan, in hechtenis genomen, als verdacht van aangeteekende brieven met geldswaarde te hebben gestolen. Meermalen werden in den laat- sten tijd zoodanige brieven vermist. Wij lezen daaromtrent het volgende: »De politie heelt een hoogst gewichtige ontdek king gedaan. Zij heelt de hand gelegd op diie brievenbestellers, die zich schuldig maakten aan het ontvreemden van brieven met geldswaardig papier. Tot de ontdekking dier diefstallen heeft hel volgende geleid Vele handelkantoren en vooral buitenlandsche huizen hebben dikweif de gewoonte om hun geld niet per aangeteekenden brief te verzenden, maar het bankpapier in twee deelen te knippen en dan de beide stukken met verschillende brieven te verzenden, zoodat, mocht al een der brieven aan een vetkeerd adres wor dan bezorgd of in verkeerde handen komen, de ontvanger aan een half bankbiljet toch niets heeft. Voor eenige weken geleden ontving een handels- huis alhier een biiet uit Londen, waarin de rech terhelften van twee Ilollandsche muntbiljetten van f 10 waren gevoegd, maar de twee nevenhelften, die met een anderen brie! waren weggezonden, bleven weg. De bedoelde brievenbestellers had den den brief, waarin de andere helften waren gestolen. Zij wilden voor die twee helften de waarden ontvangen, doch die werd hun na tuurlijk geweigerd, omdat zij de andere helften Deze zaak kwam ter oore van de politie, die een scherp onderzoek instelde en een aantal diefstallen met waarden aan het licht bracht. Alle di ie zijn zij naar de cellulaire gevangenis gebracht.” Dat de melkboeren, zoo schrijft men aan de N. R. C. uil Utrecht, slakken in de melk doen om het vetgehalte le vermeerderen, ’t welk door bijvoeging van het water jeenigszins” geleden had, is een beweering, die wel eens gehoord, maar niet bewezen is. Maar dat er water bij wordt gedaan of liever dat er hier een melk- verkoeper is die er swater bij gedaan” heeft daarvoor werd dezer dagen een onomstootelijk bewijs geleverd. Een oude juffrouw toch vond in de kan, die haar melkboer juist gevuld had, eendaitel voorntje, dai waarschijnlijk bij het scheppen van water uit een bijt »bij ’’ongeluk in de melk terecht was .gekomen, ’t Beestje leeft nog 1 Ir. een vischkom kan men het voer ’t venster van de oude juffrouw zien als een zwem mend bewijs van de «helderheid” van haren melk boer. Zij neemt nü LX -- sche melkinrichting. In een schrijven door den minister van wa terstaat aan de Ged. Staten van Noordbrabant gericht, wordt een plan meegedeeld voor een afdoende verbetering in den waterstaats-toestand in het noordoostelijk deel der provincie Noord brabant en in de omstreken van ’s Hertogenbosch. De minister vleit zich, dat de werken der rivier- verbetering op de Waal, de Merwede en Nieuwe Merwede thans zoover gevorderd zijn, dat aan een vast plan de hand zal kunnen worden ge slagen en wel door de uitvoering van de navol gende werken1. Heropening van het Oude Maasje 2. Achtereenvolgende opheffing der Over laten 3. Voorziening in de uitwatering der lan den a. langs het Oude Maasjeb. van de lage polders op de Donge uitwaterende; c. gelegen KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van Sneek, maakt bekend dat tegen den prijs van 5 Cent ter Provinciale Griffie van Friesland verkrijgbaar is gesteld, het [I Pzuvinciaal Blad co. 137 van 1879, waarin is l opgenomen het door Zijne Majesteit goedgekeurd besluit der Provinciale Stalen, tot wijziging van het reglement op de uitoefening der jacht en vis- scherij in dit gewest. I Sneek den 9 Januari 1880. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. dat de voorgeschreven tijdelijke afsluiting van de groote wegen in deze provincie en van den trekweg van Dokkum naar Stroubos, voor zware vrachten, met den 11 dezer is gesloten. Sr eek den 12 Januari 1S80. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Daarvoor toch was alle kans. De Grondwet is op dit punt zoo duidelijk mogelijk. Geestelijken en bedienaren van den godsdienst kunnen geen lid der Kamer zijn. Nu kan een predikant zijn kerkelijk ambt neerleggen, houdt daardoor op bedienaar van den godsdienst te zijn, en is dus bevoegd het lidmaatschap der Slaten-Generaal te aanvaarden. Maar anders is hel met den Katho lieken geestelijke Een bisscheppastoor of kapelaan kan als bisschep, pastoor of kapelaan ontslag vragen en krijgen, en houdt dan op be dienaar van den godsdienst te zijn, maar hij blijft geestelijke. Omdat dit zoo is, spreekt de grond wet niet énkel van bedienaren van den godsdienst, maar tevens van geestelijken. Wij voor ons, zegt de Kamp Ct. zouden er geen bezwaar in zien, wanneer de grondwet de geestelijke heeren niet had uitgesloten. Nu zij zich tcch zoo druk met de pdilieK bemoeien en veelal zelfs over de aangelegenheden van den staat den hoofdtoon voeien, zouden wij het zelfs een voordeel achten, zoo geestelijken zitting had den in de Tweede Kamer. Dit zou misschien het beste middel zijn cm hen onschadelijk te maken. En afgescheiden van deze overwegingen, zouden wij een zoo bij uitnemendheid bekwaam man als dr. Schaepman, ee - van de eerste man nen des lands, gaarne een plaats in de Kamer gunnen Voor één dr Schaepman gaven wij gaarne een dozijn Arnoldsen, Lambrechtsen, Bie bersteinen enz. present. Maar de grondwet laat het niet toe, en de grondwet moet geëerbiedigd worden. De chicanes en paradoxen van het Vent. Weekblad gaan niet boven de duidelijke letter en den duidelijken zin van de grondwet. Dr. Schaepman de uitnemendste onzer heden- daagsche dichters, is, zooals men weet, geestelijke en professor aan het Seminarie te Rijsenbu.g De grondwet sluit geestelijken en bedienaren van den godsdienst van het lidmaatschap der Staten- Generaal uit, maar dit neemt niet weg dat on langs het Venloosch Weekblad zich moeite ge geven heeft om hel betoog te leveren, dat katho lieke geestelijken wel lid der Staten-Generaal kunnen zijn, zich daarbij beroepende op Groen «•van Prinsterer. Vandaar, dat het gerucht omtrent de Maasfrichtsche candidatuur niet onwaarschijn lijk voorkwam. Intusschen heeft hel zich niet bevestigd. Niet de dichter-prie-ter, maar eene ullramontaaneche onbekende grootheid (zekere heer Robert i) is candidaat le Maastricht. Of de candidatuur-Schaepman was maar vermoeden van hen, die in de artikelen van Venloosch Weekblad de voorbereiding van dergelijke candidatuur hadden meenen te zien s. óf men heeft ten - -- Schaepman niet mocht worden blootgesteld in het inundatie gebied van de Dommel en de Aa te ’s Hertogenbosch. Voor het tot stand brengen dezer, zoowel met het oog op het rivierbeheer, als voor de afwate ring der provincie zoo belangrijke aangelegenheid moeten, naar het oordeel van den minister, het rijk, de provincie en belanghebbenden-samengaan, naarmate van de verschillende daarbij betrokken belangen en van de eischen waaraan men wenscht te voldoen. De hoofdingenieür van den waterstaat in -het Ge district is door den minister uilgenoodigd met Ged. Staten in overleg te treden en aan den mi nister, naar gelang van den uitslag, de noodige voorstellen le doen. De minister verzoekt dat Ged Slaten van hun zijde de zaak zullen bespoedigen, opdat zij nog in de zomervergadering der Prov. Stalen voor zooveel noodig zou kunnen behandeld worden. Uil 's Hertogenbosch wordt nog gemeld Het water loopt flink weg de huizen en stra ten zijn drooggeloopen, met uitzondering van enkele achterbuurten De Beersche Maas heeft opgehouden te werken. Een groet deel der gemeenten Berlicum, den Dungen en St. Michiels Gestel zijn ondergelopen. Te Berlicum werd zelfs de kom van het dorp bédreigd. Men is er echter in geslaagd, dat ge deelte van het dorp droog te houden. Op dit oogenblik hebben vooral de navolgende gemeenten in Nooidbiabant door oversirooming geleden ’s Hertogenbosch, Engelen, Bokhoven, Empel, Alem, Oss, O;jen, Lith, Lithoijen, Megeu, Berlicum, den Dungen, Heesch, Geffen, Rosmalen, Nuland St. Michiels GestelEsch Vught en Gremvoii t. De weg zooverre dienst i pakketten vervoerd worden, dezen morgen i het eerst weer op Dieren zullen rijden. Men meldt uit Renkum van 10 Januari (8 uur ’s avonds). De vai van het wajer in den Rijn t houdt voordurend sterk aan De Veerweg is over zijn geheele breedte drooggeloopen; do steenfabrieken zijn van het overtollige water be vrijd. Daar de weg aan de overzijde der rivier naar Randwijk nog gedeeltelijk overloopt, blijft het verkeer met de Betuwe voor rij- en voertui gen nog verbroken; overtocht voor passagiers met roeibooten. Uit Vreeswijk wordt ...■V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1