GEBEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE Onderwijs en Onvoedino van Meisjes. 1880. V IJ F-E N-D ERTIGSTE JAARGANG. No. 6. 21 JANUARI; WOENSDAG st S I II. de ^Provincie UIT DE PERS. 1 kna- ver- wel- in onver- candidaten door de andere voorstanders l 3 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. i a les meilleares écoles, est le pre mier 'peuple; s’il ne l’esljpas aujourd hui, il le sera demaia.” Sr.eek, den 20 Januari 1880. Burgemeester Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. 800 leerlingen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van van de Gemeente Sneek, Gelet op art. 26 der Wet, betrekkelijk de Na tionale Militie, van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. opmaking der lijst de verkiezing van de Eerste Kamer van de Staten Brengen door deze ter kennisse der ingezete nen, dat het register en de alphabetische naam lijst van de ingeschrevenen voor de lichting 1880, voor ieder ter visie zullen liggen ter Secretarie dezer Gemeente van den 21 Januari 1880 tot en met den 28 Januari 1880 en dat door ieder, die tegen register of lijst bezwaren heeft in te bren gen, deze op de wijze, in art. 99 vermeld, binnen den tijd der nederlegging bij den Commissaris des Konings in de Provincie moeten worden in gediend. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt ter kennis van de ingezetenen de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in de pro vincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie, van den 16 Januari 1880, no. 4, le afdeeling B, alsmede op de bepalingen van art. 11 der wet van 12 Jun 1857 (Staatblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden 1°. dat de sluiting der visschenj in deze pro vincie is bepaald op Zondag, den 1 Februari 1880, met uitzondering van de palingvisscherij door middel vau aalfuiken, waarmede voorshands op den bestaanden voet zal kunnen worden voort gegaan 2°. dat de wederopening der visscherij is be paald op Dinsdag, den 1 Juni 1880, met uitzon dering van het visschen met de zegen, dat niet vóór Woensdag, den 1 September daaraanvol gende zal zijn geoorloofd. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 17 Januari 1880. De Commissaris des Konings voornoemd, Van HARINXMA thoe SLOOTEN, Sneek den 20 Januari 1880, De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Het stellen van eigen werkliedenvereeniging en van het algemeen stemrecht te Am sterdam, heeft ten gevolge gehad, dat bij de ver kiezing, in de vorige week gehouden, de cèndidaat KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, voldoende aan de circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 8 Januari 1880, no. 57, brengen ter kennis van de ingezetenen, navolgende U I T N O GD 1 G 1 N G. «De Gedeputeerde Staten] van «Friesland, «Gelet op het 2e lid van art. 73 der wet van «4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) «Noodigen de inwoners der Provincie uit om, «zoo zij in andere provinciën in de rijks directe «belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den »len April aanstaande aan hunne vergadering te «doen blijken, ten einde door haar daarop kunne «worden gelet bij de opmaking der lijst van «hoogstaangeslagenen voor «afgevaardigden ter L— «Generaal.” En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd, tevens met plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek den 16 Januari 1880, Burgemeester en Terwijl Zwitserland reeds sedert 1848 in het bezit is van middelbare meisjesscholen, werden zij bij ons in 1867 opgericht. Wij hebben er thans 11, met een gezamenlijk cijfer van ruim Wel klimt het cijfer geregeld, maar het staat nog in geen verhouding tot de bevolking der plaatsen waar de scholen zijn opgericht. Een vergelijking van de meisjesscholen ten onzent met die in^Zwitserland, vooral met die in Genève, ontlokt de vraag of ook aan de inrichting dat meerdere succès kan te danken zjjn. Te Genève, dat 46,800 inwoners telt, hebben 1069 méisjes gedurende het schooljaar 77/78 de - scholen van middelbaar- en hooger onderwijs bezocht. Gedeeltelijk was dat een gevolg van het lage schoolgeld (10 francs per kwartaal) maar ook van de wet van 21 Juli 1877, die, door een reorganisatie in de hoogste afdeeling, van deze scholen normaalscholen heeft gemaakt, waar de jonge meisjes, welke zich aan het onderwijs willen wijden, hare akten kunnen verwerven. Het onderwijs staat geheel onder toezicht van den Staataan ’t hoofd van de scholen staat een principal, die met het opperbestuur en opper toezicht belast is, maar geen deel kan uitmaken van het onderwijzend personeel. De cursus duurt - ten minste acht jaar. De eerste zes jaar dragen de naam van klassen, de 6e is de laagste. Boven de zes klassen staat de hoogere afdeeling, die twee jaren omvat en waar het onderwijs een meer academisch karakter draagt en de school ook dienst doet als normaalschool. De gemiddelde leeftijd der meisjes is van de laagste klasse 10, van de hoogste 19 jaar. Als men het programma vangde scholen aldaar vergelijkt men die der onze, dan bespeurt men vooreerst verschil in het aantal uren. Dit is te Genève in alle klas sen 3 a 4 uur per week minder dan bij ons. Natuurlijk is er verschil in de uren voer talen, wijl het onderwijs in de vier talen ten ontzent, zich te Genève tot twee talen bepaalt, Fransch en Duitsch. Het belangrijk aantal uren aan de moedertaal ingeruimd, trekt echter de aandacht en wekt de vraagof men ten onzent niet wat te veel van het geheugen vergt en of men niet be ter zou doen om vooral het onderwijs in de moe dertaal te doen strekken om de leerlingen te oefenen in een duidelijke en heldere uiting der gedachten. Vooral aan dat laatste wordt te wei nig gedaan en het is toch een eerste vereischte, dat de vrouw, die denken mag, ook leere hare L denkbeelden helder en duidelijk te uiten. Mevrouw Vrolik wijst er vervolgens op, dat de opleiding der meisjes, na het afloopen van school, ten onzent in den regel ophoudthet jonge meisje keert in den familiekring terug. Zij vindt daar vaak een volmaakte onverschilligheid voor alles wat op wetenschappolitiek of letterkun de betrekking .heeft, een ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 77a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le vernemen bij den Uitgever. de Tweede Kamer vijf, en die voor den Gemeen teraad twaalf stemmen verkreeg. Het Hand. hierop de aandacht vestigende, stelt de vraag of uit dat resultaat zou moeten volgen, dat schier alle kiezers tegen uitbreiding van het pays legal zijn, tegen inlijving van vele dia thans buiten de perken staan. «In geenen deele”, antwoord t het blad. «Wij zijn er zeker van dat een demonstra tie ten gunste, niet van den sprong in het duis ter die algemeen kiesrecht heet, maar van een aanmerkelijke uitzetting der bestaande grenzen, een geheel anderen uitslag zou hebben. Wara het niet veel practischer, indien men, in plaats van de krachten te verspillen voor een doel, dat nog lang onbereikbaar zal zijn, het daarheen trachtte te leiden, dat bij de verkiezingen de vervanging van den census door een redelijker grondslag op den voorgrond trad? «Door den val van het vorige ministerie is de algemeene conversatie; het ongelukkig parti pris van de meeste mannen, die liever tot het peil der vrouwen afdalen, dan te trachten de vrou wen in hun kring tot hun hoogte op te voeren Van studie is geen sprake meer, en zoo gebeurt het dat meisjes, die bij ’t verlaten der school recht gaven tot de schoonste verwachtingen, in het vervolg zeer alledaagsche vrouwen worden, zonder tegenwicht tegen het ledig en de verveling in menig gezin, zonder wapen tegen de moeilijk heden en tegenspoeden, die van het menschelijk leven onafscheidelijk zijn. Te Genève tracht men, veel meer dan bjj ons, de belangstelling der vrou wen voor zaken van algemeen belang wakker te houden. De Staal besteedt b. v. jaarlijks 20,000 fr. voor cursussen, gedurende de wintermaanden door begaafde mannen te geven. Naast die we tenschappelijke en letterkundige cursussen worden cursussen gehouden over industrieele onderwer pen, meer bijzonder ten behoeve van werklieden Zeer vele vrouwen uit den beschaafden kring en ook uit de werkende klasse maken van deze gelegenheden gebruik. Maar wordt er door jonge meisjes gewerkt en ernstig gewerkt, men behoort, om het evenwicht te bewaren, ook voor hare uitspanning en haar vermaken te zorgen, en ook dat laat bij ons nog te wenschen over. Wat meer natuurlijke, onge dwongen vroolijkheid, wat meer pret moet haar verschaft worden. Ook dat wordt te Genève in ’t oog gehouden. Terwijl onze schoolcursussen eindigen met een examen zonder meer, zei daar het jaarljjksch schoolfeest, la fête des promoti ons geheeten, de kroon op de examens en den wedstrijd in het tweede halfjaar. Aan dit feest neemt de regeering en het geheele volk deel. Voor de meisjesscholen draagt het een meer intiem karakter dan voor de jongensscholen, maar het blijft ook voor haar een feestdag in den vollen zin van hel woord en tal van de aanzienhjksle bewoners van Genève zijn er bij tegenwoordig. In ons land zou dit voorzeker navolging verdie nen. Zij, die bevreesd zijn dat de Nederlandsche en Prolestantsche afgod, dien men stand noemt, onder zulke algemeene feesten zouden lijden maken zich, naar mevr. V. zegt, ten onrechte ongerust. De cöterie-geesl heerscht, ongelukkig genoeg, ook te Genève, vooral onder de vrouwen, en het bezoeken van dezelfde scholen, het deelne men aan dezelfde genoegens, knoopt geen vriend schapsbanden lusschen haar, wier fortuin, wier positie, wier neigingen]uileeoloopen. De vrouwen zijn uit haren aard weinig gehjkheidsgezind en dat geldt ook voor een democratie als Zwitser land, waar gelijkheid grondwet behoorde te zijn. Het openbaar onderwijs helt do verschillende trappen, die in de samenleving bestaan, niet op, zoomin voor de jonge meisjes als voor de pen. Alleen geeft het aan hun onderlinge houdingen een cachet van hoffelijkheid en willendheid, dat niet genoeg gewaardeerd kan worden. De band van hartelijke belangstelling en vriend schap zou ook zeer versterkt kunnen worden door avondbyeenkomsten, waar de leerlingsn ko- volstrekt gemis aan I ren, tooneelvoorstellingen, tableaux-vivants, etc. konden uitvoeren. De schrijfster besluit haar belangwekkend artikel met een schoon beeld aan ons landschap ontleend. Wel zetten de nevelen aan het land schap in den zomeravond een wondere schoon heid bij, maar bij ’t naderen er van voelen wij de natte koude mist, en wij zijn de frissche avondwind dankbaar die ze wegvaagt en het land schap weder duidelijk aan ons oog vertoont. Onze meisjes zijn eveneens in een waas van poezie, vol geheimzinnige beloften gehuld. De wensch moet echter geuit, dat een frissche leven wekkende ademtocht verhoede, dat dit waas een lijkwa, die ingetogenheid in koude verschilligheid ontaarde. «De jeugd aldus wordt ’l artikel besloten is de lijd van dolle vroolijkheid en van gloeiende geestdrift. April moet bloesems geven, wil Sep tember ons vruchten brengen. Wij vragen wat meer leven en entrain, wat minder teruggetrok kenheid 1 Het jonge meisje is een belofte, zij moet een krachtige werkelijkheid worden. Ver geten wij niet, dat de jonge meisjes van heden de moeders zullen zijn van de geslachten die na ons komen. Haar wacht, op haar beurt, de groo- te taak vanjde cpvoeding’in het huisgezin. Aan den staat verbüjve de niet| minder^ gewichtige van het onderwijs. Zoo sta ons levendig voor den geest het profetisch woord vangJules Simon «Le peuple, qui AW1 su i lt rit coi e o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1