GEMEENTE £N HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE f L s Ad l'/2-372 Onderwijs ei OjvoeÈfi vai Meisjes. L 1880. JAARGANG. V IJ F-B N-D E R T I G 8 T E No. 1. 24 JAN UARL ZATERDAG H E R I<l K- H I haar voortreffelijk onderwijs. Datums. Burgemeester JÉ het de 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 5 6 7 9 13 14 16 ■C WETHOUDERS van het verzoek van den I BEKEND MAKI N G^ BURGEMEESTER en Sneek gevolg gevende aan «bij den ijk «ten, «schuin gesteld; «bij den ijk van vgebruik en van «bij den ijk •»weging, eene - »2°. ter algemeene kennis te brengen, dat net i'/WA 172-3'/2 172-3. Er zijn zeven verschillende richtingen, waai in de leerling zich kan vormen. In de eerste plaats de handel. Deze cursus wordt door verreweg de meeste meisjes gevolgd. Daartoe krijgen zij ge durende drie jaren onderwijs in hel boekhouden, handelsrekenen, de beginselen van het handehrehl en het Engelech. Van de vijfhonderd een en veertig leerlingen, die op de vier scholen zyn, volgen er nagenoeg de helft dezen cursus. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7>/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. tusschen roode lijnen de cijfers op te stapelen van een grootboek of een rekening-courant. De directiice der school is niet weinig trotsch er op, het werk harer leerlingen te toonen, en terecht heeft dan ook indertijd de jury der algemeene tentoonstelling aan de inrichting een gouden medail le toegekend vcor haar voortreffelijk onderwijs. I ’s Namiddags wordt hel onderwijs geheel practisch. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek Gelet op het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 8en Januari 1880, no. 53, (Prov. blad no. 11) Brengen ter kennis van de ingezetenen de volgende beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 6 December 1879 «De Minister van Waterstaat, Handel en Ny- verheid, «Gelet op de Koninklijke besluiten van 9 No vember 1869 (Staatsblad no. 167) en 15 Octo ber 1873 (Staatsblad no. 137), waarbij de stem- «pelmerken en het afkeuringsmerk voor de ma sten, gewichten, weegwerktuigen enz. zijn vast- «gesteld «Heeft goedgevonden: >1°. te bepalen, dat het goedkeunngsmerk gedurende het jaar 1880 te bezigen zal zijn: en herijk der maten en gewich- de letter P in den gewonen drukvorm, weegwerktuigen voor gewoon gasmeters, de Koninklijke kroon; van weegwerktuigen voor fijnere vijfstralige ster. den 19den Augustus 1861 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. den 8sten Mei 1862 (Staatsblad no. ^Brengen door deze ter kennisse der belangheb benden, dal de loting van de ingezetenen dezer gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie ziin ingeschreven, voor zoo ver zij op den olsten December 1879 nog in leven waren en ingeze ten van het Rijk zijn gebleven, zal plaats hebben te Sneek in de Concertzaal, op Woensdag den 18 Februari e. k.des voormiddags ten 10 /2 U! dat op den 20en dier maand, ter Secretarie der gemeente door of van wege de lolelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst ef op grond van te zijn eenige wettige zoon alsmede dat, om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of die van broeders te verkrijgen het paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst, ten minste tien dageni vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Mihtie- raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten woiden ingeleverd. Sneek den 24 Januari 1880. en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. III. 1 Het onderwijs voor meisjes, dat men in Frank rijk eerst in de laatste jaren tot zyn recht tracht te brengen (de Fransche Kamer heeft dezer dagen het wetsontwerp, regelende het middelbaar on derwijs voor meisjes, aangenomen) begint ook daar hoe langer zoo meer de aandacht te trekken. Terwijl 't in Nederland, in Engeland, in Ameiika en elders tot de uitzonderingen behoort, dat de vrouw door haar arbeid haar aandeel bijdraagl in de kosten van onderhoud van het gezin, en haar werk bij voorkeur beperkt blijft binnen haar dagelijkscben kring, is hel te Parijs en elders in Frankrijk zeer gewoon, dat de vrouw op hel kantoor zit en de boeken houdt, terwijl haar i man reist voor de zaken, of wel dat de vrouw I de werkplaats of den winkel onder haar bestuur R heeft. Met het oog op deze bedrijvigheid in het leven der Fransche vrouwen, bestaat er te Parijs een soort van scholen, die uitstekende uitkomsten geve i en waarbij wij uit dien hoofde een oogen - blik willen stilstaan. Het zijn de Ecoles profes- sionelles des femmes, van welke inrichtingen de N. R C. voor eenigen tijd eenige bijzonderheden meedeelde. Niet geheel juist zou men dezen naam vertalen door vrouwelijke ambachtscholen, want zij zijn eer voor de kleine burgerij dan voor den am- bachtstand bestemd. Er zijn vier zulke scholen in de handeldrijvende gedeelten der stad. Zij ontvangen een subsidie van de gemeente, maar bestaan voor het overige geheel uit bijzondere bijdragen en uit schoolgelden, die voor elke leerling vijftien fr. per maand zijn. De cursus duurt drie jaren. Het meisje komt ’s morgens ten 8 ure in den zomer, te half negen in den winter, en krijgt dan drie uren achtereen onderwijs in de navolgende vakken: 1ste jaar Fransche spraakkunst, rekenen met geheele en gebroken getallen, geschiedenis van Frankrijk, aardrijkskunde van Frankrijk, natuur lijke historie, teekenen en schoonschrijven. 2de jaar Fransche spraakkunst, rekenen, oude en middeleeuwsche geschiedenis, algemeene aard rijkskunde, natuur- en scheikunde, ornamenl- teekenen, schoonschrijven. 3de jaar: Stijl, opstellen, letterkunde, grond beginselen der wiskunde, nieuwere geschiedenis, handels-aardrijkskunde, gezondheidsleer, ornament- teekenen, schoonschrijven. Deze lessen, die alle leerlingen volgen, duren tot elf ure dan is er een uur rust voor ontbijt, dat de kinderen medebrengen en in keuken der school kan worden loebereid. 4 Februari maten en gewichten aan den herijk moeten worden onderworpen dat ingevolge art. 1 en 4 van bet Koninklijk besluit van 16 October 1869 (Staatsblad no 160) de onjuist bevonden gewichten, op verzoek der belanghebbenden, tegen dadelijke betaling van een bij dal besluit vastgesteld bedrag, ten bate van ’s Rijks kas, door den IJker worden gejusteeid j dat geene maten of gewichten tot de verificatie kunnen worden toegelaten, dan die welke be hoorlijk droog en schoon zijn en dat de aanbie ders het aan zich zelven te wijten hebben indien, bij niet in achtneming van dit voorschrift, hunne maten en gewichten onherijkt worden terugge geven dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bij beschikking d d. 16 April 1872, no. 193, atd.12, Nijverheid, heeft bepaald dat de onderdeden van het gram de verificatie van den herijk uitsluitend aan de IJkkantoren zullen ondergaan en dat de weegwerktuigen, waarop het overgangs- merk onduidelijk is geworden, kunnen worden overgestempeld. Sneek den 23 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN. Burgemeester W van WANING Jb. Secretaris. Naast dezen is er’s namiddags een afzonderlijks I cursus voor industrieel teekenen, voor mode maaksters, voor graveeren op hout, voor schilde ren op porselein, voor kunstbloemen maken, en voor het schilderen van stores. Heeft het meis je, dat op twaalfjarigen leeftijd lot de school wordt toegelaten, drie, vier of vijf jaren in een dezer vakken onderwijs gehad, dan is zy volko men in staat, haar eigen kost te verdienen, en kan zij in een winkel, of op een kantoor of in een werkplaats gemakkelijk een plaats krijgen, die haar een toekomst opent. Zoo heeft nog onlangs de Minister van financiën zich tot deze scholen gericht met aanbod, om de meisjes, die daartoe genegen mochten zijn, kosteloos een cur sus in de telegraphie te doen geven en haar, als zij een examen zullen hebben afgelegd, een plaats als telegrafiste te bezorgen op een rijkskantoor. In de eerste plaats is dus het doel dezer scho len, om de burgermeisjes in staat te stellen, op behoorlijke wijze in haar onderhoud te voorzien. Maar in de tweede plaats is het doel, de meisjes, bestemd voor de werkplaats, eene opleiding te geven buiten de eigenlijke weikplaats. Ieder, die ooit een werkplaats, hetzij van mannen of vrouwen heeft nagegaan, weet dat daar veelal de onkiescbe gewoonte bestaat, om kinderen wijzer te maken dan voor hun leeftijd noodig is. Reinheid van zeden en gemoed is in de meeste werkplaatsen, wij willen niet zeggen in minachting, maar vaak de aanleiding tot spot.ernij losheid van taal is er een aardigheid, die wel is waar steeds veel verder gaat dan de werkelijke daad, maar die toch voor aankomende jongens en meisjes de werkplaats in den regel tol een verderfelijke leerschool maakt. Buitendien is er zelden iemand in een werkplaats, die zich werkelijk den tijd kan geven, om leerlin- i gen te onderrichten. In deze leemten nu voor- zien de genoemde meisjesscholen. In 1868 zijn zij op zeer kleine schaal begonnen door mevrouw Lemonnier, en elk jaar zijn zij toegenomen in aantal van leerlingen, onder leiding van een dames comité, waarvan mevrouw Jules Simon het voor zitterschap heeft. Aangezien de leerlingen eerst op hun twaalfde jaar worden toegelaten, zijn deze scholen volgens de Fransche wet vrijgesteld van het toezicht der geestelijkheid, zoodat deze aan de leiding der zaak geen deel heeft. Te begrij pen is het, dat een inrichting als deze geen geld genoeg heeft voor haar behoeften, en daarom wordt elk jaar in het Grand Hotel een groote verkooping georganiseerd van voorwerpen van weelde, wier opbrengst aan de kas ten goede komt. Zoodoende heeft men zich behoorlijke lo kalen kunnen aanschaffen., meteen tuin vooreen half uur ontspanning in den namiddag. Een dier jokalen is gelegen in de Reu des Francs-Bour- geois, in het huis, dat eertijds bewoond was door Jeanne d’Albret, een der meest ontwikkelde vrou wen van haren tijd, en die zeker niet vermoed heeft, dat in haar boudoir na eenige eeuwen de Parijsche meisjes zouden leeren bloemen maken en op hout graveeren. Het is inderdaad belang wekkend al deze meisjes bijeen te zien, hier be zig met het knippen van patronen, ginds teeke- nende naar het pleistermodel, elders bezig met Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.-franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, voldoende aan de circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 8 Januari 1880, no. 57, biengen ter kennis van de ingezetenen, navolgende UIT N00D1G1NG. «De Gedeputeerde Stalen van de Provincie «Friesland, «Gelei op het 2e lid van art. 73 der wet van «4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) «Noodigen de inwoners der Provincie uit om, «zoo zij in andere provinciën in de rijks directe «belastingen zijn aangeslagen, daarvan voor den «len April aanslaande aan hunne vergadering te «doen blijken, ten einde door haar daarop kunne «worden gelet bij de opmaking der lijst van «hoogstaangeslagenen voor de verkiezing van de «afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Stalen «Generaal.” En zal deze op de gebrui.kelyke wijze worden afgekondigd, tevens met plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek den 16 Januari 1880. Burgemeester en IJker der malen en gewichten te Leeuwarden d.d. 15 Januari jlbrengen ter kennis van de ingezetenen datvoor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd, in een der localen van de voormalige meisjesschool in de kleine Kerkstraat, in orde als volgt Uren voor- na middag. 9—12 8—12 8—12 8-12 11-12 8-12 8—12 8—12 8—12 11—12 Wethouders voornoemd, J, van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. ÏTe N N I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de- ^Gek/op^t^ê der Wet betrekkelijk de Nati- onale Militie van (Staatsblad no. besluit van c 46) Wijk. Dagen. Woensdag Donderdag Viijdag Zaterdag Maandag Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag Zaterdag Maandag dal dit. jaar. al de ingevolge art. 1 en 4 van het Koninklijk ■f i rk ■U's D

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1