NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER, I BI No. 8. V IJ F-E N-D E R T I G STE J A. A R, GJ- A N Gr. 1880. WOENSDAG 28 JANUARI. eenige honderden gul- kennis SN E E K27 Januari. UIT DE PERS. I op andere wipe te wenschen overlaten. «IMNENLA MB- toen zijn stilzwijgen voor den zou gekocht hebben. daarbij in aanmerking, dat -i een oppervlakte van van ont- ge- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post fl 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. (Vervolg van de rede van den heer J Visser in de vergadering van «Volksonderwijs”) a. Voor een paar eeuwen, zegt S.moesten de huisgezinnen in de behoeften van het onder wijs voorzien. Er bestonden scholen, waarin niets werd geleerd dan wat werkt uigelijk lezen en schrijven. Geen tiende deel der natie leerde met verstand, en de opvoeding Maar het ging. De behoefte van het burgerlijk leven, vooral voor boeren en arbeide-s, reikte niet verder. Het huisgezin stond nagenoeg alleen. Toen evenwel aan heeren almacht en slavendienst voor goed de bodem was ingeslagen en de rech ten van den mensch erkend werden, ontstond be hoefte aan beter onderwijs, aan scholen, ’t Ont brak den ouders toen aan hel vermogen, aan lijd en lust om ook maar in de eenvoudigste eischen van het maatschappelijke leven te voorzien. En nu Zijn de scholen thans niet meer noodig dan ooit Wat vermogen de ouders in den zorgelijken en onophoudehjken strijd om het beslaan, die alle tijd en krachten vordert? Wat het huisgezin geven kan, is liefde en deze in al hare reinheid en kracht dit kan de school niet in die mate zij moet zich met genegenheid en welwillendheid vergenoegenrte onderwijzer kan geen vader of moeder zijn. En toch zou het huisgezin zonder geregeld onderwijs, zonder de hulp der school, op veel gebrekkigs stoolen. Maar zegt S., wat spreek ik van opvoeding in het huisgezin Voldoen de huisgezinnen aan de matigste eischen Zie maar eens rond in de mindere standen. Waar de zorg drukt, zwijgt dikwijls de liefde, waar de arbeid zwaar is, daar wordt het kind aan zich zelf overgelaten, en waar de drank het zuur gewonnen geld verslindt, daar wordt het huis een hel en het kind een proleta riër, zoo God het niet verhoedt. En hoe zou het, in de hoogere standen, met ai de offers aan de mode, verkeer, uithuizigheid, winst- en eerbejag, schijn en vernis, uitzien zon der de school? Zou het daar anders, beter zijn? Is het huisgezin zonder de school in den regel zoo onmachtig, voor de bevordering van onder wijs en opvoeding wat kan dan de school zon der medewerking van hel huisgezin b. De school kan onderwijzen, ontwikkelen, zij kan helpen opvoeden, want ze kan overtuiging en geestdrift voor het nuttige, goede en edele aan* kweeken en door leerstof, methode en tucht in; De regeling van het ambtsgebied der inspec teurs, districts- en arrondissementschoolopzieners, volgens de nieuwe wet op het lager onderwijs, is, naar het Vad. meldt, tot stand gekomen. Het Rijk is verdeeld in drie inspectiënde eerste bevat Noordbrabant, Gelderland en Lim burg; de tweede Zuid en Noord Holland, Zeeland en Utrecht; de derde Friesland, Overysel, Gronin gen en Drenthe, verder in 25 dis'ricten en 94 arondissementen. De provinciën zijn in districten, deze weder in arrondissementen verdeeld. Zoo omvat b. v. het district ’s Gravenhage de arron dissementen 's Gravenhage, Leiden, Delft en Woer den. Een tabel zal aanwijzen de gemeenten, die tot elk arrondissement belmoren. De arrondissements-schoolopziener moet wonen in zijn arrondissement. Hij bevordert de instel ling van plaatselijke commissien ter bevordering van toezicht, woont haar bijeenkomsten bij en roept ze desnoods bijeen. Hij legt voor rijksre- kening een bibliotheek aan ten gebruike der on- Heden Woensdag 28 Jan. zal voor den hoogen Raad, kamer van crimn. zaken, voorkomen de zaak van L. Pincoffs en H. Kerdijk beschuldigd beiden van 1 valschheid in geschriften van koophandel en 2. bedriegelijke bankbreuk, de de bevondien van het in de boeken zijner firma verdichte en verzonnen posten van ontvang en uitgaaf bedrie- gelijk als waar te hebben voorgesteld Adv. van 1e is mr. H M. van Andel, advocaat van den 2en mr. J. van Gigch. Het O. M. wordt waargeno men door den procureur-generaal. te Parijs en van die, volgens overlevering, voor Prins Maurits vervaardigd. Daarna een gedicht «Aan Nederland” van dr. Schaepman, het portret van Menno Alberts Buiskool, den nestor der schaatsenrijders uit ’t noorden des lands, met zijn levensbeschrijving; «Twintig graden onder nul” van V de Vries en «Ijsvermaak in Friesland” door Waling Dijkstra, waarop een plaat volgt, met voorstellingen uit een hardrijderij van man nen en vrouwen bij paren, te Leeuwarden, door G. H. Breitner geteekend voorts een portret van den hardrijder Okke van den Berg van Rijperkerk en nog enkele interessante stukjes, o. a. een versje van prof. N. Beets, luidende 'k Had gaarne tot dit werk het mijne toegebracht; Maar ’t was vergeefs getracht En moeite en tijd verloren De Zandberg was te glad, de Hengstebron bevroren! Hoe treurig ook, ik dacht Ziedaar ten minste stof voor dichterlijke klacht,—* Nu is de dooi gekomen En heeft me ook die benomen. ’t Is een schoon geheel en zal ongetwijfeld strekken om Eigen Haard meer en meer in de huiskamer te brengen. De effectenhandelaar Frans Holkema van Ak- marijp is Vrijdag door het hof van Friesland ver oordeeld wegens enkele en bedriegelijke bank breuk tot een tuchthuisstraf van zes jaren. De eisch was 8 jaren. Zijne handelingen met effec ten vielen niet onder de termen der strafwet, zoodat hij deswege is vrijgesproken. Een zeer groot publiek hoorde met klimmende belangstel ling het vonnis lezen, 't welk drie kwartier duurde. voor 200 a 400 kinderen, verdeeld in afzonder lijke lokalen voor 30 a 40 leerlingen, en die aan erkende schoolautoriteiten vele redenen van te vredenheid gaven en door hen erkend werden goed gebouwd te zijn, zeer goed voor den prijs van f 70 per kind kunnen worden en zijn ge bouwd, Neemt men d voor elk kind in die lokalen c _r .:_LÏ meer dan 1 M2 aanwezig is en een^inhoud meer dan 5 M3, dat de kinderen het licht vangen over den linkerschouder, de lokalen venlileerd worden in verband met de verwarming, de kleederen hun plaats vinden in de gangen, en’ privaten en urinoirs onder behoorlijke controle staan, dan blijkt daaruit, dat die schelen werke lijk voldoen aan alle eischen, die, tot vóór dit rapport der commissie verscheen, door alle school autoriteiten algemeen als in de eerste plaats wenschehjk werden eikend. Voorts is het mo- geiijk om schoolgebouwen, voldoende aan geheel dezelfde eischen, doch waarbij de meest moge lijke eenvoud in acht genomen wordt, nog wel voor minderen prijs, bv. f 55 a GO per kind te bouwen Worden de voorstellen der commissie alzoo aangenomen, dan zullen de kosten van schoolbouw in het vervolg met 50 i 100 pet., en meer waarschijnlijk met 100 dan met 50 pet., worden verhoogd, en dan voldoet men nog aan niets meer dan aan de strikte eischen van het Kon. besluit, dal hun invoering bekrachtigen zou. Dan zullen ook de kosten der gemeente niet met 30 pet verminderen, maar zeker met 40 pet. ver meerderen en de financiën van vele gemeenten zullen boven het vermogen der gemeentenaren bezwaard worden. De heer Metzelaar is van meening, dat de commissie in haar voorstellen het doel van den wetgever heeft voorbijgestreefd. Zij heeft nl. de voorschriften opgesteld voor modelscholen zonder voldoende te rade te gaan met de financieele gevolgen. En overal modelscholen op te richten zal toch wel niet in de bedoeling van den wet gever gelegen hebben. Dit streven naar een modelinrichting is ook op te maken uit da vele détails, die in de voorstellen der commissie voor komen en waarvan ze niet alleen de wenschelijk- heid van uitvoering uitspreekt dit ware wellicht nog gemotiveerd maar die ze als regel wenscht vastgesteid to zien. In een tweede artikel wordt meer in bijzonder heden aangewezen dal de plannen der commissie, uit een bouwkundig oogpunt beschouwd, van te veel weelde getuigen, minder practisch zijn, of derwijzers. De districts schoolopziener woont in de ge meente, die den naam draagt van zijn district. Hij bezoekt iedere school in dat district ten min ste eenmaal in de drie jaren. Hij houdt minstens eenmaal in de drie maanden een bijeenkomst met de arroudissements-schoolopzieners in zijn district. Bij de toepassing van arft. 21, 22 en 50 der nieuwe wel op het Lager onderwijs licht bij den Minister voor. De woonplaats der inspecteurs wordt bepaald door den Minister van Binnenlandsche zaken. De inspecteurs komen minstens eens per jaar bijeen, ten einde met den Minister en onder diens ieid.ng de belangen van het Eager Onderwijs te overwegen. Deze bepalingen zullen in werking treden tege lijk met de nieuwe wet op het lager onderwijs. Het ijsnommer van Eigen Haard heeft op het titelblad een viertal teekeningen van Rochussen, tafereelen op het ijseen dame wier schaatsen worden aangebonden, een ijsschuit, een ar en een schuit, waarvoor een weg gebaand wordt door de schotsen. Tot motto dient Gremers’s gedicht «Het ijs.” Daarna volgt een gedicht van J. J. L. ten Kate«De meeste van deze is de liefde”, een novellelje van W. P. Wolters «Op glad ijs,”, een teekening van P. A. Schipperus, «Ijsvermaak op de Maas en de Kralingsche plas te Rotterdam” (Dec. 1879), «De Narresleden”, beschreven door D. van der Kellen Jr., met een afbeelding van de slede uit ’t museum de Cluny In het Vad. wordt het rapport der commissie, benoemd lot voorlichting der regeering bij het ontwerpeen van voorschriften voor den bouw en de inrichting van scholen, in min gunstigen zin besproken. De schrijver, de heer W. G. Metze- iaar, civiel ingenieur en architectgemeente- bouwmeester van Deventer, is een warm voor stander van het openbaar onderwijs en het is juist daarom, dal hij waarschuwt tegen het inslaan van den weg, welke de commissie aanwijst. De leden der commissie zjjn uitstekende personen, doch de commissie was niettemin eenzijdig samen gesteld en er ontbraken daarin zeer noodzakelijk elementen. In die commissie hadden zitting moe- ten hebben de hoofden van eenige der aanzien- lijkste gemeenten van ons vaderland, besliste voorstanders van het openbaar onderwijs, maar die de financieele gevolgen van elk voorstel van één of meer leden der commissie voor hun en andere gemeenten ernstig hadden doen overwegen Evenzoo had het bouwkundige element in de com- - missie in de eerste plaats vertegenwoordigd moeten zijn door de gemeente architecten van de voor naamste steden van ons vaderland, wier namen op- ’t gebied van schoolbouw eén goeden klai k verkregen hebben, de gemeente-architecten, die door wellicht tallooze ontwerpen en begroetingen Voor openbare scholen en de ui* voering van der gelijke plannen, grondige ervaring cp dat gebied hebben opgedaan. Aan ’t ontbreken van die elementen ia het te danken, dat de .voorstellen der commissie zulk een hooge vlucht nemen. Zij toch willen scholen I Waarvan de kosten volgens haar eigene berekening zonder speelplaats en aankobp van terrein als mi nimum f 115 a f 140 per schoolgaand kind zul- L len bedragen naar gelang van de gróótte der Jf *S£h°ólslechts voor een enkele school van 46 leerlingen, zoo eenvoudig mogeljjk gebouwd, geeft zij een lager aan, nl. f 108 per kind. Dit zijn echter minima, maar neemt men, met de commis- sie een meer gemiddeld cijfer aan, dan komt JF. nnen voor a^e scholen, door elkander genomen, (V. een bedrag van f 130 4 f 140 per kind. Dat nu is te veel. Slaat men de gemeente- rekeningen op, dan blijkt dat in de laatste 6 jaren Omtrent het gerechtelijk onderzoek in de zaak van den te Sleeuwijk gepleegden moord wordt nog door de N. R. C. hel volgende meegedeeld Drie personen, waaronder twee arbeiders van Smookers (ten wiens huize de mooid is gepleegd) werden al dadelijk onder bewaking gesteld, ter wijl in hunne huizen alles nauwkeurig werd on derzocht. Bij zekeren Van Beest werd al spoe dig iets gevonden, hetwelk het vermoeden deed ontstaan, dat men op den rechten weg was, om tot opsporing van de misdadigers te geraken. Ook andere belangrjjke zaken moeten aan het licht zijn gekomen. Zekere L. Pruissen, onder Almkerk thuis be- hoorende, een der drie, die bewaakt werden, is onder zwaar vermoeden in voorloopig arrest ge nomen. Door Van Beest moeten reeds eenige inlichtin gen gegeven zyn. Hy beweert namelijk, dat hy Pruissen bebloed is tegengekomen en dat deze KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, voldoende aan de circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 8 Januari 1880 no. 57, brengen ter kennis van de ingezetenen, navolgende UITN00D1GING. «De Gedeputeerde Staten van de Provincie «Friesland, «Gelei op het 2e lid van art. 73 der wet van >4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) «Noodigen de inwoners der Provincie uit om, «zoo zij in andere provinciën in de rjjks directe «belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den «len April aanslaande aan hunne vergadering te r «doen blijken, ten einde door haar daarop kunne «werden gelet bij de opmaking der lijst van «hoogstaangeslagenen voor de verkiezing van de «afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten «Generaal.” k En zal deze op de gebruikelijke wijze worden I afgekondigd, tevens met plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek den 16 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. B 3 S .V K K K E R e I 0IRA1T.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1