t NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1 fi 1 fi W- No. 9 V IJ F-E N-D ERTIQ8TE J 1880. ZATERDAG 31 JAN l’ARI, I ‘1 I I L- SINNEKLABiro. Daaromde school der moeder herfst. ■i S N E E K30 Januari. Die leerling weegt niet het zwaarste, die met BiMlMliWIj Aan het slot zijner rede, in de Afdeeling Sneek van Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. Ook zij kunnen door raad en tot hel welslagen der eerste De vereeniging van burgemeesters en secreta rissen in Friesland heeft zich m een te Leeuwar den gehouden nadere bijeenkomst geconstitueerd. Reeds zijn ruim 40 toegetreden. De noodige regle mentaire bepalingen zijn vaslgesteld. Er kunnen ook honoraire leden worden benoemd. UIT DE PERS. Het Wageningsche Weekblad, de invoering der onderwijswet besprekende, stelt zich zelven de vraag «gij denkt toch niet aan leitelijk verzet”, en het antwoordt daarop«O, ja.” Onwillekeurig zegt de Arnh. Crt. her inneren wij ons het «o, ja” en »o, neen” van wijlen het hoofd der anti-revolutionaire richting. Maar wij zijn zeker, dat Groen van Prinslerer hier zijn «o, neen” zou hebben uitgesproken Hij had veel te vee) doorzicht om van de goede gevolgen van feilelyk verzet tegen de overheid iets te ver wachten, en hij was veel te getrouw burger om ongehoorzaamheid aan de wetten te prediken. Voor het Wagen. Weekblad hopen wij, dat zijn «o, ja” later geen onaangename gevolgen heb ben zal- Ook de rechter zou wel eens op de vraag, of aansporing tot feitelijk verzet strafbaar is, het «o, ja” kunnen uitspreken. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever, Eenige dagen geleden werd onder geheimzin nige bewoordingen gewag gemaakt van een ver- gittiging, die te Amsterdam zou hebben plaats gehad. Thans wordt iels met zekerheid gemeld. Krachtens een bevel van voorloopige aanhouding, Zaterdag afgegeven door den rechter-commissaris, mr. D. Binger, belast met de instructie in deze zaak, is naar het huis van arrest en justitie te Amsterdam overgebracht raej. S. Boas, vei dacht zich te hebben schuldig gemaakt aan poging tot vergiftiging van haren oom, in wier testament Mr. J. J. van Angelbeek, zich noemende «raads- beer in het Hoog Gerechtshof, tevens lid van hel Hoog militaire Gerechtshof van Nederlandsch Indie, krachtens Koninklijk besluit, met verlof wegens proces in Nederland”, heeft een nieuwe circulaire rondgezonden, waarbij hij «aan allen, aan wie hij geld schuldig is, bekend maakt, dat hij, na vooraf de Ministers van Justitie en van Buitenlandsche Zaken daartoe in gebreke te heb ben gesteld, op den 23sten dezer, de heeren mrs van Golslein, Minister van Koloniën A. 1. W. van Roijen, plaatsvervangend kantonrechter te ’s Gravenhage W. I Romer, procureur generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden Gockin- ga, voorzitter van genoemd opperrechterlijk Col lege mr. G. I. Palijn, cfficier van Justitie te ’s Gravenhage president en leden van den Hoo gen Raad der Nederlanden (Kamer van Strafzaken) wier namen hij niet kan opgeven, en eindelijk president en leden van de Arrondissemsnts- Rechtbank te ’s Gravenhage, wier namen hij als mede niet kan opgeven, heeft uitgenoodigd, om binnen den tijd van 2 maal 24 uren, ontslag uit 's Lands dienst aan te vragen”. Breedvoerig zet by daarna de grieven uiteen, die hij tegen al deze heeren heeft, om ten slotte tot de conclusie te komen, dat het tegen Pincoffs en Kerdijk door den president en den procureur-generaal bij den Hoogeti Raad uitgevaardigde bevelschrift tot ge vangenneming en terechtstelling vernietigd zal moeten worden, omdat «bevelschriften, dooi rech terlijke ambtenaren gegeven, die zelven misdrijf hebben gepleegd, hoegenaamd geen waarde heb ben.” Dezer dagen werd weder door een onzer bladen uit Utrecht meegede.dd, dat de aanmunting van bronzen pasmunt weder was aangevangen «Wij kunnen niet zeggen, merkt het Dagblad op, dat het ons duidelijker wordt, wat men toch eigenlijk met het bronzen geld voor heeft. Men houdt het moedwillig uit de circulatieverklaart dan dat het niet gewild isheeft er nog genoeg van munt toch meer aan, en trekt het koper niet voldoende in Rara 1” Omtrent den moord te Sleeuwyk blijft het bij geruchten. Thans wordt weder gemeld dat niet Pruissen, maar Van Beest de moordenaar is de eerste kan zijn alibi bewijzen. Hij wordt echter in hechtenis gehouden, wijl men bij de huiszoe king len zijnenl voorwerpen vond, waarvan hij de herkomst niet kon opgeven, maar die niet aan den bestolene.hebben toebehoord. Daar het meermalen gebeurt, dat verzoeken van militairen rechtstreeks aan den minister van Oorlog of aan andere ministers worden toegezon den, is dezer dagen met den meesten nadruk aan het leger bekend gemaakt, dat alle verzoeken van militairen langs den militairen hiërarchischen weg moeten worden ingediend. Tevens is hierby in herinnering gebracht, adat een militair zich alleen rechtstreeks tot Z. M. den Koning mag wenden, doch dat ook in bedoeld geval het indienen van zijn verzoek langs den militairen hiërarchischen weg in zijn belang is en daarom aanbeveling ver dient.” Het Hand, betwijfelt of deze aanschrijving wel in overeenstemming is te brengen met art. 9 der grondwet. Dat art. geeft«ieder ingezeten het recht om verzoeken aan de bevoegde macht schriftelijk in te dienen, mits die persoonlyk en niet uit naam van meer worden onderteekend.” De grond wet voegt er alleen een beperking bij voor cor poration en wijst aan, binnen welke grenzen ook aan deze het recht van petitie toekomt. Het art. onderwerpt de uitoefening van dat recht niet zooals bij andere rechten het geval is (b. v. dat tot vereeniging en vergadering) aan een wette lijke regeling, veelmin aan ministerieel of konink lijk beSiuit. Men heeft toch niet aan het departement van oorlog een bijzondere lezing van de grondwet, Waarvan art. 9 spreekt van »verzoeken aan den Koning”, en niet zooals in de gewcne uitgaaf «verzoeken aan de bevoegde macht”? De «militaire hiërarchie” heeft hare eisclien, maar is de grondwet ook al een militair en dus aan de regelen dier hiërarchie onderworpen In de zitting van den Hoogen Raad van Woens dag is, nadat de beschuldigde Kerdijk was bin nengeleid en Pincoffs vruchteloos was opgei oepen, de verdere behandeling der zaak mtgesleld tot Maandag 23 Februari, 10 ure ’s morgens. haar een aanzienlijke som was toegezegd. Mej B vroeger gehuwd geweest met een koopman in manufacturen, die zich van haar heeft laten schei den, woi’dt verdacht van het rattenkrmd te hulp te hebben geroepen, om eerder in het bezit te komen van het haar toegedaehte. Slechte bere kening, waf d» maat van het voor hel dooden ver- eischte vergift betreft, is oorzaak nar zer met den schrik is afgekomen. Naar de Prov Gron. Cour uit goede bron verneemt, zal de oude Huisvriend nu toch wer kelijk onder eenigzins veranderden titel en bij een nieuwen uitgever vervolgd worden. Deze laatste zal denkelijk wel spoedig zijn inteeken- lijsten rondzenden en dan den dag tier verschij ning bepalen. Wie nu dadelijk reeds inschrijven wil, vindt daartoe zeker bij zijn gewonen boek- verkooper wel de gelegenheid. De prijs Voor een jaargang van twaalf maandelijksche afleveringen zal waarschijnlijk f 3,60 zijn stellig niet meer. Als medewerkers worden reeds M. G Frank (Kacje Mafa), A. S. G, Wallis (Opzoomei), Louise Stratenus, Fr. Haverschmidt, C Honig, A. Weru- mens Buning, J. S. G. Gramberg, B. Kuitert Cz., H Ilpsema Vinckers, Johan Gram en vele ande ren, van wie nog bericht verwacht wordt, ge noemd. ser nog in eenige nadere bijzonderheden de denkbeelden, in het begin zijner rede ontwikkeld. Wij onlleenen daaraan nog het volgende Allereerst bespreekt hij de plichten, die op va der en moeder rusten, zoolang het kind neg niet den leeftijd van zes jaren, dus nog niet den schoolleeftijd beeft bereikt. Niemand beter dan uc mucuci nan ucu aiuu school, de zorgvuldige moeder, die weet, wat haar lieveling noodig heeft. Zij kan verzoigen en verplegen niet alleen, maar ook meêdeelen en vertellen. Zij kan het kind het best leeren zien en opmerkenkan het spel het best regelen. Haar diep moederlijk gevoel brengt het kind tot liefde, medelijden, orde, dankbaarheid en gehoor zaamheid. Is er, zegt spreker, schooner schouwspel op aarde dan eene liefhebbende moeder, die met haar kind speelt, die het toelacht, die het leert bidden Daaromde school der moeder is de beste 1 En de vaders daad meêwerken opvoeding. Naast de liefde m el de kracht staan, die ingrijpt en volhardt, wanneer het de liefde aan vastheid tegen de losbiekende begeerten mocht falen. Eensgezindheid van beiden nu en later is eene voorwaarde. Wat moet er van de opvoeding worden als het huislijke leven zich door twist en tweedracht in plaats van door lief de kenmerkt Langzamerhand neemt de school hare plaats in onder de invloeden, die op hel kind werken; naast de moederschcol komt de leerschool. Die school mag nooit het huisgezin tegenwer ken, zij mag geen ongehoorzaamheid aan ouders, geen zedeloosheid, geen ongodsdienstigheid, geen haat aankweeken, maar zij kan ’look niet! Zy is immers met een goed doel opgericht en be antwoordt daaraan door hare inrichting en haar menschkundig geregeld onderwijs. De tegen woordige opleiding van onderwijzers waarborgt tegen ongeschiktheid en de wet tegen onbekwaam heid misbruik en zedeloosheid. Waarom wil men dan de school tegenwerken waarom is men haar vijandig De school wil geen heerschappijzij is niet opgerichl met een staatkundig of kerkelijk doel maar om den staatsburger te helpen opvoeden. Daarom moet ze den steun der ouders hebben zij wil licht, kracht en liefde aankweeken, maar kan daartoe do medewerking van het huisgezin niet ontberen. Opvoeding en onderwijs zijn thans vooral meer dan ooit de belangrijkste, invloedrijkste en ver- hevenste, maar ook de teederste werkzaamheden Van het wel of slecht sla gen van beide hangt voor een goed deel het wel of wee van de maatschappij af. Is er, vraagt Spr. wel eene taak, als die der opvoeding, welke meer volkomene eenstemmigheid van de mede werkers, meer eenheid van zin en streven ver dient Hierop gaat spreker het schoolleven der kin deren na. De school kent al vrij wel hare roe ping. Aan goede leerwijze, vriendelijken omgang envroolijke krachtsinspanning ontbreekt het niet. Het kind leert. Gaarne zien de oudersdat hunne kinderen leeren. Wie zou het wraken Maar in alle dingen hel juiste en ware. Daar om ’t onderwijs niet beoordeeld naar de haast, en vooral niet naar het uitwendige. Goed leeren is geheel iets anders dan veel leeren 1 Wie het rekenen beoordeelt naar het vlugcy- feren of sommen maken, dwaalt zeer. Werktui gelijkheid verstomptgrondigheid verhoogt de kracht. «Volksonderwijs”, bespreekt de heer~J. Vis-i Die leerling weegt niet het zwaarste, die rnet ae erioom De Franeker. Crt. zegt De lanibouwers, die hunne aardappelen Lebben overgehouden, en ze zitten er nog bij duizenden van hectoliters alleen in Friesland, zullen wel wat in hunne verwachting bedrogen worden, wat aangaat den prijs. Pruisen zit vol aardappels, voert nog steeds uit, ja zal tegen ’t voorjaar nog meer uit'oeren wegens de lage prijzen daar te lande. Een en ander zal natuurlijk veroorzaken, dat men niet die prijzen zal kunnen bedingen, die men zich voorgespiegeld had. Ofschoon het deu landbouwers wel voegt om stevige prijzen voor hunne waren te ontvangen, is het aan den anderen kant ook waar, dat men op zijn tijd ook van zijn wraar moet kunnen afzien, vooral zoo de aanbiedingen voldoende zijn, wat den prijs betreft. Gelukkig en verstandig de landbouwers, die hun ne aardappels bij de groote hoeveelheid tegen f 4 de hectoliter hebben afgezel in den verloopen Als maat en waarde verminderen is men spoedig wat achterop. Een oud landbouwer zei altijd: «als de boter op prijs is, dan weg, ’t geld in de beurs.” Men begint te vermoeden dat de crisis wegens de waarde der landerijen doorloopen is. En dat vermceden is niet ongegrond, want als men den verkoop in den laatsten tijd even als de huring vergelijkt bij die van voor een jaar, dan ziet men onder de menschen. overal een hoogere waardeschatting. Ook de bo ter is thans wel op prijs misschien heeft dit zijn invloed, Nu, een tamelijke waarde is in alle opzichten voordeelig voor de maatschappelijke toestanden, als de jonge boeren nu maar niec zoo dwaas weer worden de inhuring door opbod tegen elkander zoo hoog te maken, dat zij met vijf jaren van boer arbeider zijn. Het Vad. bespreekt de Duitsche spoorwegta rieven en komt, na een kort overzicht hunner geschiedenis te hebben gegeven, tot de slotsom, dat ten aanzien van Antwerpens concurrentie de vrees voor de nieuwe tarieven voor hel grootste deel gelukkig overdreven is, terwijl de tijd ons zal moeten leeren, welke andere nadeelige in- -vloeden ons transito verkeer nog zal moeten on dergaan ten opzichte der concurrentie van de Pruisische en Ooslenrijksche zeehavens. Voor Nederland is er, naar het oordeel van het blad, thans maar één weg om de concurrentie in den wereldhandel te blijven volhoudenwij moeten de toegangen uit zee naar onze beide groote koop steden zoo gemakkehjk mogelijk maken en de waterverbinding met Duitschland verbeteren. Het Noordzeekanaai in den besten toestand brengen, den Rolterdamschen waterweg zoo spoedig mo- gelyk voltooien, Amsterdam beter met den Ryn verbinden, de riviervaart in gunstiger omstandig- heden brengen, dat alles moet hel antwoord van Nederland zijn op de Pruisische handelspolitiek. Het muziekfeest der Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst te Utrecht zal, naar ’t Vad. meldt, plaats hebben op 4, 5 en 6 Juni e. k.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1