e GEHEEME EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK. MOTS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE De fflilitairs tahavinfl onzer bbuw. 1 I 13 T T 1 4 I 1880. R, Gr A N Gr. V IJ F-F N-D E R T I G S T E J No. 10. 4 FEBRUARI, WOENSDAG J P1 ffi 1 7 I. De heer Roberti wordt Datums. Wijk. Dagen. 1 W- itlXVEAL.iM»- j i 13 14 16 5 6 7 9 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dal 9—12 8—12 8—12 8—12 11—12 8—12 8—12 8—12 8—12 11—12 I Wi worden ageleend” uit he1 er niet men Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag Zaterdag Maandag De Tweede Kamer is tot hervatting van hare werkzaamheden opgeroepen tegen 17 Februari aan staande. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post fl 25. Alle brieven en stukken» uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. IS', te: •rij ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7 7a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. I aangelegd is, wordt bet volgende meegedeeld Dooi deze rechtstreeksche spoorwegverbinding tusschen Berlijn en Metz is de kracht van Duilsch land tegenover Frankrijk aanzienlijk vermeerderd, in geval het tusschen beide Rijken eens weer tot een oorlog mocht komen De Duitsche hoofdstad is nu met de groote Lotharingzche vesting verbon den door een rechlstreekschen, sterken, goed aangelegden weg, xoodal thans een groote, over weldigende krijgsmacht uit alle deelen des Rijks binnen weinige dagen op 280 kilometers afstand van Parijs kan worden samengebracht. Als er weder een Fransch Duitsche oorlog uitbrak, zou Berlijn de aangewezen verzamelplaats zijn, waar de troepen uit Oost Pruisen, Pommeien, Branden burg, Posen, Silezië, Sleeswijk-Holstein en Han nover zich konden vereenigen met de keizerlijke garden. Zoo konden er byna op een enkelen wenk van den minister van ooi log 250,000 man worden bijeengebracht. Onderweg zouden de tien leger corpsen, die in de provinciën tusschen Berlijn en I Metz liggen, zich bij hen voegen en dus zouden L 500,000 goed uitgeruste, gehoorzame en moedige soldaten, op het eerste leeken van hun bevel hebbers, langs een korlen weg naar Parijs trek ken. De bouw van deze nieuwe strategische lijn heeft groote sommen gelds gekost men heeft j daartoe de F.ansche oorlogschatting gebruikt. Van die miiliarden zijn nog slechts 150 millioen over, die bewaard worden, om in geval vau oor log de eerste kosten van mobilisatie te bestrijden.’’ en 4 van het Koninklijk Ino 160) de onjuist bevonden gewichten, op verzoek der belanghebbenden, tegen dadelijke betaling van een bij dat besluit vastgesteld bedrag, ten bate van ’s Rijks kas, door den IJker worden gejusteerd j dat geene maten of gewichten tot de verificatie kunnen worden toegelaten, dan die welke be hoorlijk droog en schoon zijn en dat de aanbie ders het aan zich zelven te wijten hebben indien, bij niet in achtneming van dit voorschrift, hunne maten en gewichten cnherijkt worden terugge geven dat de Minister van Binnenlandsche Zaken bij beschikking d d. 16 April 1872, no. 193, atd.12, Nijvetheid, heefl bepaald dat de onderdeelen van hel gram de verificatie van den herijk uitsluitend aan de IJkkantoreii zullen ondergaan en dat de weegwerk'uigen, waarop bet overgangs- merk onduidelijk is geworden, Runner, worden overgestempeld. Sneek den 23 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. Burgemeester W van WANING Jb, Secretaris. Het IJsnommer van v Eigen Haard.", waarvan de opbrengst strekt ten voordeel® der noodlijden den door den jongsten Watersnood, was reeds den derden dag na de uitgaaf geheel uitverkocht. Wat voorloopig nog als zoodanig verkrijgbaar is, zijn, blykens pagineering enz. de nog voor handen Nos van het tijdschrift zelf, Inmiddels De Commissaris des Konings in Noordbrabant heeft, in verband met het door den minister van waterstaat enz ontworpen plan tot verbetering van den waterstaatstoesland in het N. O. dier provincie en in de omstreken van Den Bosch, aan Z. M. mach iging gevraagd, om de Provinciale Staten in Februaii tot een buitengewone verga dering op te roepen. Naar de Noordbrabanter verder verneemt, zal in die vergadering het voorstel worden gedaan, om in de kosten vun uitvoering van de verbele- wege de pro vincie voor een mil- in de kosten van uitvoering van de verbele- ringswerken van Hoen gulden bij te dragen De verkiezing te Maastricht op heden (Dinsdag) trekt zeer de aandacht. De heer Roberti wordt door de katholieke kiesvereeniging aldaar aanbe volen, terwijl de Tijd deze candidatuur ten sterk ste steunt en die van den heer mr. Victor Nijst bestrijdt. Laatstgenoemde heeft in zijn woord aan de kiezers op het feit gewezen, dat de kies vereeniging, die hem bestrijdt, geen enkele ver gadering heeft gehouden en dat zij alleen bestaat uit een secretaris. Hij heeft verder een program ma van beginselen blootgelegd en daarin verklaard tegen de nieuwe onderwijswet te zijn en in alles, zooals hy steeds in zijn leven getoond heeft, de belangen van het katholicisme te willen beharti gen.- Het Venl Weekbl., dat, zooals men weet, het orgaan is van den heer Haffmansy bestrydt beide personen. De rechtbank te Den Bosch heeft de voorloo- pige aanhouding van Laurens Pruijssen, Adrianus van Beest en Jan Pellikaan, verdacht van den te Sleeuwijk gepleegden moord en diefstal, be krachtigd. Naar men meldt is de sergeant der artillerie, die den 2den dezer, bij het losgaan der rivier de Waal te Tie), door nalatigheid de vereischle sein schoten niet heeft kunnen lossen, door den Minis ter van Oorlog gestraft met degradatie en terug zetting tot kanonnier 2e klasse. Drie .van de bij die gelegenheid onder zijne bevelen gestaan heb bende kanonniers zijn insgelijks gestraft met 8 dagen cachot. Een der manschappen, die niet beschonken was geweest, heeft natuurlijk ook geen straf bekomen. z>Een grootsch” werk aldus lazen we voor eenigen lijd in een onzer bladen een «grootsch werk’ is dezer dagen voltooid. »De sj oorweg van Berlijn naar Metz, waarvan generaal Moltke terstond na den oorlog van 1870 —71 de noodzakelijkheid betoogd heeft, is thans voltooid Over deze spoorweglijn, die enkel met het oog op de militaire belangen van Dujlschland 4 Februari dit jaar al de maten en gewichten aan den herijk moeten worden onderworpen dat ingevolge art. 1 en 4 1.^. besluit van 16 October 1869 (Staatsblad die venkel met het oog op militaire belangen j gen gemakkelijk en spoedig, waar hij zijn moet om zijn «heldendaden” te verrichten hij behoeft niet meer te brandschatten en te plunderen om in zijn onderhoud te voorzien de staatsruif zorgt daarvoor hij behoeft geen gevangenen meer af te maken, wat hem thans onnoodig zou ver moeien, nu deze geïnterneerd en de kosten daar van later behoorlijk verrekend worden, en last not least hij-zeil wordt op de meest humane wijze gekramd en gelijmd, als er op de een of andere wijze bres geschoten of gehouwen is in zijne aardsche tabernakel waarvoor het «Roode Kruis” zooveel mugelijk de zorg van reparatie op zich neemt. Wie dat geen vooruitgang noemt en de zege ningen daarvan niet dankbaar erkent, hij is het uniform kleed, waarin de negentiende eeuw zijne helden kleedt, hij is de faciliteiten, die de tegen woordige humane wijze van oorlogvoeren in ons beschaafd werelddeel met zich biengt, geheej onwaardig. worden aangelegd”, binnen eenige uren honderd- i duizeude strijdvaardige mannen op honderde kilo meters afstand zonder dat één hunner Zich blaren onder de voeten behoeft te loopen. Vroe- ger had men, wei is waar; hier en daar ook wel heirbanen en kleine vestingen, «roofsloten” noemt men ze thans misschien wel omdat men toen van daaruit zijne omgeving meer en détail uitplunderde, wat men thans meer in accosiatie, meer en gros doet, maar dat alles was slechts kinderwerk hij ’t geen de negentiende eeuw te aanschouwen geeft, de practische en beschaafde bij uitnemendheid. Thaus geen vermoeiende en tijdroovende dagmarschen meer voor de «geuni- formde helden”; men kan zijn «lauweren” thans byna op pantoffels bevechten. Eerst slaapt men ’s nachts te voren nog rustig den slaap des rechtvaardigen ’s morgens vroeg schiet men zijn «helden-kleed” aan en marcheert naar den trein en tegen den middag of avond ziet men zich met eenige duizendtallen strijdmakkers verplaatst in hel vijandelijk land en tegenover het vijan delijk leger. En daarbij welk een fijn beschaafde wijze van oorlogvoeren geeft onze eeuw te aanschouwen boven die onbeschaafde, ruwe tijden van voor heen. Toen was hel steeds moorden, rooven, plunderen en branden. De ruwe krijgsknechten «huurlingen” meestal, die slechts voor «geld” vochten staken eigenhandig den rooden haan op huizen en landhoeven, op steden en dorpen, thans laten de beschaafde militairen eigen lands kinderen, die slechts voor hun vaderland en voor de «eer” vechten, dal werk op een half uur afstand door hun geschut verrichten. Toen liet men die ruwe gasten stelen, plunderen en brand schatten naar hartelust, thans mag nog door dezen of genen iels vijandeiyk land, maar gestolen wordt meer. Wat men noodig heelt «requireert” van de inwoners en men betaalt het. Later wordt het dan met den overwonnene confidentieel vet- rekend, natuurlijk met bijberekening van een beetje rente. Toen maakte men de gewonden en gevangenen meestal meedoogenloosaf, thans zorgt het «Roode Kruis”, of soortgelijke, den oor log «humaniseerende” instellingen, er voor, dat zooveel mogelyk gerepareerd wordt, wat nog te repareeren is, zoodat de «held” der negentiende eeuw, zy ’t dan ock wat gekortwiekt aan armen of beenen, toch later nog als gelukkige invalide de kost voor zichzelf kan opbedelen of laten opbedelen >n ’l zalige bewustzijn zijn vaderland trouw en eerlyk te hebben gediend en overigens slechts voor >de eer” te hebben gestreden Uit een en ander blijkt dus, dat ook op mill- tair terrein de negentiende eeuw haar beschavende en humaniseerende invloed doet gelden De negen- liende-eeuwsche «held” toch komt zooals we za- In den vorm van vcollecte voor de ge wapende dienst", wordt bijv, jaarlijks in ons eigen land nog eene of/icieele bedelpartij gehou den ten behoeve van oud strijders en invaliden, die van de veer” alleen niet leven kunnen en thans zéér eervolgedeeltelijk door bedel- penningen in ’t teven worden gehouden. AFKONDIGING. De BURGEMEESTER van de gemeente Sneek brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie van de gemeente, gedurende dertig dagen, te rekenen van heden, voor de be langhebbenden ter inzage zal liggen eene opga ve van dë Uitkomsten bedoeld in. de artikelen 15, 23 en 43 der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), betreffende de grondbelasting van gebouwde en ongebouwde eigendommen. Sneek den 4 Februari 1880. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Niet waar zoo iets kan terecht een «grootsch werk” heelen, het militaire Duitschland en het ti beschaafd Europa der negentiende eeuw ten volle waardigl Als men van die militaire reuzenwerken leest, dan voelt men als kind der negentiende eeuw onwillekeurig de borst zwellen van hoog moed, als men denkt aan de vooirechten, die wij in dit opzicht genieten boven het voorgeslacht, en onwillekeurig komt men tot de verzuchting Och, wal die arme voorvaderen zich dan al niet hebben moeten behelpen bij hun vermoeiende krijgstochten l Hunne legercorpsen moesten zich meestal zelf een weg banen vaak langs onbegane wegen, door dichte bosschen en wildernissen en welke vele en vermoeiende dagmarschen heb ben die stumperts al niet moeten afleggen: alvo rens zy 't zóóver hadden gebracht, dat zy ’t vy- andelyk land en eindelyk ook ’t vyandelyk leger in ’t gezicht kregen. Thans - dank zij de negentiendeeuwsche stoom kracht thans verplaatst men langs spoorwegen, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek gevclg gevende aan het verzoek van den IJker der maten en gewichten te Leeuwarden d.d. 15 Januari jlbrengen ter kennis van de ingezetenen datvoor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd, in het locaal, waarin vroeger het kantoor van Directe belastingen werd gehouden, ten huize van Mej. Wed. R. SEVENSMA, in orde als volgt: Uren voor- na middag. l‘/a-4'/ l%-4% 1 'A-s'A 1'A-^'Zi 172-4% 172-472 172-4% 172-372 l'/2-3. <7 SNEEK EM! I f.f' w -X I F V V (lia Imf r<r\n nr. mïlitr.wG twTrrvt nan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1