1 e GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER: NIECWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1 w 11 De militaire beschaving mreew. Ad O 1880. V IJ F-E N-D ERTIGSTF J A A R G A N G No. 11. i FEBRUARI. ZATERDAG rd Deze «lange kerels’’ genoemd Kohier 'gesteld kennisgeving. de KENNISGEVING. te mogen verslaggever van ’s Raads- l een ir van V oversten, voor den tol op i 6. van II. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS In de eerste tijden der middeneeuwen was men in dit opzicht in Duitschland even ver. Toen ook was, even als tegenwoordig, de mannelijke be- Burgemeester en Onder de militair-staten van ons werelddeel neemt Duitschland tegenwoordig zeker de eerste plaats in. In geen land ter wereld misschien heeft men in de laatste kwarteeuw meer gedaan voor «das militar,” dan in Duitschland en wel voornamelijk in Pruisen. Alle zaken van alge meen belang hebben in de laatste jaren moeten achterstaan of zijn ondergeschikt gemaakt aan het onvermoeid streven om van Duitschland te maken één krachtige militaire staat, krachtig voor den aanval en krachtig voor de verdediging een tot de tanden gewapende en geharnaste reus, die als zoodanig uitsteekt boven al de andere staten van ons werelddeel. Aan.de bereiking van dat doel zijn schatten ten koste gelegd en nog dagelijks worden de eicchen van het militairisme hooger en de lasten zwaarder, die de bevolking daarvoor op de schou ders worden gelegd. Sedert in Duitschland de algemeene dienstplicht is ingevoerd, heeft het militaire dril veld daar reus achtige afmetingen gekregen en leert de jeugdige staatsburger, tegelijk met zijn A. B. G., het eerste artikel uit den militairen catechismus >hel is u gezet eenmaal soldaat te worden 1” ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Hg De BURGEMEESTER van Sneek, maakt bekend dat tegen den prijs van tien cent ter provin ciale Griffie te Leeuwarden verkrijgbaar is gesteld het Reglement nopens de oprichting van Water schappen in Friesland, zooals het luidt na daarin aangebrachte aanvulling en wijziging. Sneek den 6 Februari 1880. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi. franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. tjjd tot tijd in kaders opgeroepen en ge- 2 onvolkomen was uitgerust, beleekenden hunne diensten ook niet veel. r meer en in onbruik geraakte, militie, die zich noch krygshaftigen geest, noch door noemde men Tegen het einde der zeventiende eeuw begon men, behalve door de ellendige methode van werving, die nog gedurende verscheidene men- schengeslachten in praktijk bleef - de legers ook door lichtingen uit de landskinderen zelf te recruteeren, waarbij het lot besliste, zooals dal even ais thans rog bij ons te lande ook voor korten tijd nog in de meeste Duitsche staten Pruisen uitgezonderd in gebruik was. Die nieuwigheid stuitte hier tegenstand van weerde, dat het niet verplicht pens te dragen het toch reeds teneinde den vorst in staat te stellen de troepen aan te werven, die hij noodig had tot verdediging van bet vaderland en voor zijn eigen genoegen en die oppositie kreeg een oproerig karakter, toen de keurvorst Johann George HI van Saksen de eerste van de later zoo berucht geworden vorstelijke zielverkoopers in het jaar 1684 een schare van drie duizend zijner landskinderen aan de republiek Venetie verkocht, die soldaten noodig had in haar oorlog tegen de Turken, In Pruisen was het de vader van Frederik de Grooto, Wilhelm I, die, door zijn strenge maa’« regelen bij de lichtingen, waaraan uitgezonderd enkele standen en de beoefenaars van zekere be roepen al zijne onderdanen onderworpen waren, de completeering van het leger doordreef. De militie, die onder zijne voorgangers ook nog in Pruisen fungeerde, werd door den «soldaten woning” al heel spoedig na zijne troonsbestijging opgeheven. Aan zijn «soldaten blik” scheen het onvoldoende en zelfs het belachelijke van die strijdmacht niet ontsnapt te zijn. Het woord «Miliz” klonk hem reeds zoo onaangenaam in de ooren, dat degenen, die zich in zijn bijzijn van die voor hem hatelijke uitdrukking bedienden gestraft werden met eene boete van honderd .du katen. Intusachen werden zijne militaire hervormingen, gestempeld door despotieke willekeur en met onbarmhartige gestrengheid uitgevoerd, een on dragelijke last voor zijn volk. Welke onwettig heden werden niet alreedsj door de daarmeè belastte officieren gepleegd bij de lichtingen! Bij gele genheid recruteerden zij soms bijna geheel de mannelijke bevolking van het een of andere dorp, zonder daardoor de onvoltallige regementen vol tallig te maken, maar sleepten de manschappen als arbeiders naar hunne eigene goederen en maakten van de jonge mannen die de voorge. schreven militaire maat nog niet hadden bereikt knechten, ’t zij ten behoeve hunner familie, ’t zij voor eigen persoonlijke dienst. Overigens waren de regements-commandanten ook volstrekt niet on omkoopbaar en verschoonden zij daarom recruten, die wél in de lichting vielen, terwijl zij daarentegen personen, die van rechtswege niet behoefden te dienen, met dwang en geweld in den bonten rok staken. Waren sommige troepenafdeehngen in den oorlog soms eens wat erg weggesmolten, dan schaamde men zich zelfs niet om zich meester te maken van jongelieden, die eigenlijk maar half voor den militairen dienst geschikt waren en die volking van Duitschland, voor zoover daartoe ge- 'jjT schikt, dienstplichtig: de edelman, de burger en jl de boer; de laatste echter in zoover, als hij niet tot de lijfeigenen behoorde. Want de vrije man alleen had aanspraak op de eer de wapens -i dragen. Later werden de troepen, zoowel door den vorst zelf als door zijne veld- den dienst geworven. Zij behoor- zekere hoogte geheel toe aan de landheeren, die hen kochten, bezoldigden, kleed den, uitrustten en verpleegden, en werden door hunne gebieders, geheel naar willekeur en be lieven, zoowel in hun eigen- als in het buitenland gebruikt en bijgelegenheid ook voor een bepaalden of onbepaalden tijd aan andere vorsten uitgeleend of verkocht, waarvoor de hooge uilleender o verkooper natuurlijk steeds een behoorlijk stuk geld ontving. Behalve deze geregelde troepen als men al'hans aan zoo’n wdeste, tuchtelooze, maar meestal dapper vechtende soldatentroep dien naam kon geven bestond echter in vele streken ook nog de oude «Heerban (militie) die echter niet over de grenzen des lands mocht worden gezonden, maar slechts in geval van nood tot verdediging van huis en haard kon worden opgeroepen. Daar deze echter, ofschoon van tyd tot tijd in kaders opgeroepen oelend, slechts zeer zoo - - Deze, sedert den dertigjarigen oorlog meer i door een militaire opleiding onderscheidde, »Defensioner” (verdedigers, Landweer.) Sneek. doen te weten'. 1°, dat het door hen voorloopig vastgesfelde Kohier van den Hoofdelijken omslag dezer ge meente, voor het dienstjaar 1880, gedurende 14 dagen, ir.gaande Dinsdag den lOen dezer maand, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen. Aan hen, die bezwaren tegen hunne aanslagen mochten hebben wordt herinnerd, dat zij hunne cp ongezegeld papier geschrevene reclames, vóór hel verloop van den termijn der visie, by den Gemeenteraad behooren intedienen, 2°. dat bij den Heer J. F. van Druten, boek handelaar alhier, insgelijks van af Dinsdag den lOen dezer maand, zoolang de voorraad strekt, tegen 10 cent per exemplaar, verkrijgbaar zijn -gestéld afdrukken van genoemd Kohier van den Huofdelijken omslag, voorzooveel betreft het vermoedelijk inkomen, na aftrek van f400., van ieder aangeslagene. Sneek, den 6 Februari 1880. Wethouders voornoemdt J. VAN DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Ju. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag 7 Febr. 1880, ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling' 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Benoeming van een lid in het college van Curatoren van hel Gymnasium. 4. Voorstel op het adres van den heer W. van Waning Jr., om eervol ontslag als Secretaris dezer gemeente en verslaggever van ’s Raads- handeliugen. 5 Idem op het adres van S. van der Stcegh, om eervol ontslag als hulponderwijzer aan de Tusschenschool. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier den Hoofdelijken Omslag, dienst 1879. 7. Voorstel op het verzoek van Voogden van het Öld Burger Weeshuis tot wijziging van ’s raads besluit van 18 December 1879, no. 5, bet rekke- lijk het onderhoud enz. van openbare werken. 8. Verordening op de heffing en invordering van den Hoofdelijken Omslag. men niet zelden van den publieken weg oplichtte. Nog veel willekeuriger en gruwzamer als bij de lichtingen, ging men bij de werving te werk, die zoo schandelijk gedreven werd, dat zij onbe schrijfelijk veel onheil stichtte en jammer en el lende veroorzaakte in vele huizen en harten. De wervers gingen bepaald uit op de «meuschen- vangst”, en de tirannie en onmenschlijkheden, die daarbij gepleegd werden, werden door Friedrich Wilhelm I zelf krachtig in de hand gewerkt, door zijn onvei zadelijk verlangen naar i voor zijn grenadier-regement. Voor de werf-öfficieren van Friedrich Wilhelm waren geen middelen te onzedelijk hen geen mw.geweld geschroomd, kinderen te geld aan en daar op hardnekkigen de zijde van het.volk, dat be was, zelf de wa- en ten oorlog te trekken, daar zware lasten moest opbrengen BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneefc Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Nati onale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en arlt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8steu Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Brengen door deze ter kennisse der belangheb benden, dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente, dia in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij op den Sisten December 1879 nog in leven waren en ingeze ten van het Rijk zijn gebleven, zal plaats hebben te Sneek in de Concertzaal, op Woensdag den 18 Februari e. k.des voormiddags ten 10*/2 ure dat op den 20en dier maand, ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegeys broedcrdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon alsmede dat, om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of die van broeders te verkrijgen het paspoort cf ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek den 24 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. en werd door om de Enaka- koopen of te rooven en tegen grof deu koninklijken handelaar in menschen- vleesch af te zetten. De militaire-géschiedênis levert daarvan aller treurigste bijdragen. Frederik de Groote werd de schepper van de moderne laktiek en manoeuvreer-kunst, maar ook hij bracht slechts bitter weinig verandering in de barbaarschheid van den militairen dienst, en de met bloed geschreven krijgsartikelen zijns vaders, werden door hem slechts op enkele punten wat verzacht. Eerst in onze eeuw echter had er een geheele omkeer plaats op militair gebied. De moderne Gesar, de man van bloed en ijzer, die in het begin dezer eeuw Europa deed sidderen voor de kracht zijner legioenen, was eigenlijk de vader van ’t tegenwoor dig militairisme, dat thans zoo loodzwaar drukt op ons werelddeel; dal nog altijd nieuwe uitbreiding erlangt en op ’t oogenblik in hel machtige Duitsch land het meest consequent doorgevoerd wordt, maar ook daar misschien hel meest zijn eigen aardige vloek met zich meé zal brengen, met welk een vernis van negentiend-eeuwsche beschaving men het daar dan ook tracht te bedekken. 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1