t NIEUWS-1 ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER 'De militaire teclarao onzer eeuw. I No. 12 1880. V IJ F-K N-D ER.TIGSTF R G A N Gr. WOENSDAG 11 FEBRUARI. J III. K E N N I S.G E VING. UIT DE PERS. Friesland behoor en met de jaarlijksche op- en uitmetingen, vanwege het kadaster in deze gemeente, Sneek, den 10 Februari 1880. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Nergens misschien doel de vloek van het mili tairisme zich op zoo treurige wijze gevoelen, dan juist in Duitschland, waar het zich binnen korten tijd zoo krachtig ontwikkelde en zulke schitterende blijken gaf van zijne prioriteit boven dat van andere militaire grootmachten in ons werelddeel. Had Oostenrijk reeds in 1866 die prioriteit van Pruisen op militair gebied moeten erkennen, toen het bij Sadowa zieltogend aan de voeten van zijn I over winnaar „lag,niet minder moest Frankrijk in 1Ö70/71 de verpletterende kracht gevoelen van Duilschlands legerscharen, toen bij Sédau het tweede keizerrijk met zijn perfi 'en keizer in tranen onderging en hel arme vet trapte, den o ver- ver- eene Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W van WANING Jr. kennisgeving. De BURGEMEESTER van Sneek maakt bekend, dat, blijkens een heden ontvangen schrijven van den Landmeter van het Kadaster P. Vierkant, in den loop dezer week zal werden begonnen ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7 ’Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. «Gelet op het 2e lid van art. 73 der wet van »4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) «Noodigen de inwoners der Provincie uit om, «zoo zij in andere provinciën in de rijks directe «belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den »1 en April aanslaande aan hunne vergadering te «doen blijken, ten einde door haar daarop kunne «worden gelet bij de opmaking der lijst van «hoogstaangeslagenen voor de verkiezing van de «afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Stalen •Generaal.” En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd, tevens mei plaatsing in de Sneeker Courant. Sneek den .16 Januari 1880. Burgemeester en De heer Metzelaar te Deventer vindt van on derscheidene zijden bijval wat zijn aanval betreft op het rapport der commissie over den bouw en de inrichting van de scholen. De Arrih. Cour, heeft in eenige artikelen, onder het opschrift, «onhandige vrienden,” op de overdrijving gewe zen, waaraan de voorstanders van het openbaar onderwijs zich schuldig maken en daarbij meer in den breede stilgestaan bij dit rapport. Als een staaltje van de te ver gedreven zorg dier com missie, wees het blad er o. a. op, hoe zij zelfs voorschriften geeft voor het geregeld schrobben van de vloeren en er daarbij voor waarschuwt, dat zulks niet al te nat mag geschieden. «Zelfs de schoonmaakster ontgaat de aandacht der com missie niet!’ roept het blad spottend uit. Thans neemt ook de Midd. Cour, het rapport a faire. Ook zij wijst op het artikel van den heer Metzelaar en doet uitkomen, dat de voor schriften der commissie, blijkens den deskundigen schrijver, hier en daar aan bedenking onderhevig zijn. Het blad zoekt de fout van deze echter niet daar, waar de heer Metzelaar ze vindt. Niet in de samenstelling der commissie ligt, volgens de Midd. Cour., de fout, maar wel in het feit dat de zaak commissoriaal gemaakt is. Dit «com. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, voldoende aan de circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 8 Januari 1880 no. 57, brengen ter kennis van de ingezetenen, navolgende UITN00D1GING. «De Gedeputeerde Staten .van de Provincie «Friesland,? het teert op het merg der natie, zonder zelf ooit productief op te treden. Wij zeiden, de eischen voor het militairisme en dat is natuulijk niet alleen zoo in Duitsch- land, maar ook vooral elders, waar men aan dat allesverslindende weelde artikel doet klimmen met den dag. De volgende cijfers kunnen dit on wederleg baar aanloonen. lu 1859 bedroeg de sterkte van het leger in geheel Europa in vredestijd 2,459,750, in oor logstijd 4.230,550 man en in 1874 in vredestijd 3,012,560, in oorlogstijd 6,110,090 man. De kosten van dit verderfelijk spel komen Europa in vredestijd te staan op nagenoeg 1800 millioen gulden. In Duitschland belealt elke familie, be rekend op 5 personen, in doorsnede f 31, in Ne derland f 49. Voegt men de staatsschulden er bij, dan bedraagt het in Pruisen f35, in Nederland l 82, in Oostenrijk f 41, in Italië f 66, in Frank rijk f107. In veertien jaar tijds is de som, die het Duit- sche budget van oorlog vroeg, verdubbeld en toch is zij nog minder dan ’t geen andere staten voor de krijgsdienst opofl’eren. Rusland, Enge land en Frankrijk en, helaas 1 ook Nederland geven nog meer uit om de zonen des lands in het militaire pak te steken. Duitschland of liever de Duitsche Regee- ring schijnt dan ook te begrijpendat het eigenlijk nog niet genoeg doet voor «das Mililar/’en dat eene uitbreiding zijner strijdkrachten dringend noodzakelijk is, wil het aan de spits der militaire beschaving iu ons werelddeel blyven staan. Gelijk men weet, werd bij den Bondsraad een ontwerp tot aanvulling en wijziging der legeror- ganisatie ingediend, volgens welke er, ingaande 1 April 1880, zullen worden opgericht elf nieuwe regimenten infanterie, (8 Pruisische, 1 Beiersch en 2 Saksische.) een regiment Pruisische rijdende artillerie van acht batterijen, een mem amnerw te voet, benevens een Pruisisch bataljon mineurs, terwijl aan de bestaande artillerie formalien zullen worden toegevoegd 32 batterijen (24 Pruisische 4 Beiersche, 2 Saksische en 2 Wurlembergsche). De hierdoor ontstaande kosten bedragen 26 713,166 mark (een mark is 60 ets voor ééns en 17,160,142 mark als jaarlijks terugkeerende uitgaaf. Bovendien wordt verder voorgesteld, dat de sterkte van het leger op voet van vrede, van 1 April 1881 tol 31 Maart 1888, één procent van de bevolking zal bedragen, waardoor de te genwoordige sterkte wordt verhoogd van 401,000 tot 427,250 man (behalve de vrijwilligers, die niet meêgeleld worden En deze nieuwe millioenen verslindende uit breiding van het leger, wordt voorgesteld op het oogenblik dat vele Duitsche provinciën door hongersnood gekweld worden 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek Gelet op art. 28 der \Wt belrekkelijk de Nati onale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) en artl. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8slen Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Brengen dcor deze ter kennisse der belangheb benden, dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij op den 31sten December 1879 nog in leven waren en ingeze ten van het Rijk zijn gebleven, zal plaats hebben te Sneek in de Concertzaal, op Woensdag den 18 Februari e. k.des voormiddags ten 10'/2 ure dat op den 20en dier maand, ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschiiflen ter bekoming van vrystelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon alsmede dat, om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of die van broeders te verkrijgen het paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten woiden ingeleverd.' Sneek den 24 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. I bleed en I. overwonnen land, ten prooi was van moedigen, trotschen overwinnaar. Met het lies van twee zijner beste provinciën en ongehoorde oorlogschatting van vijf milliarden, moest Frankrijk de vermetelheid boe'.en, zijn machtigen nabuur tot dit reuzen-duel te hebben uitgedaagd. Hel militaire succes van Duitschland was vol- ■'f komen en het wist daarvan op behoorlyke wijze te profiteeren, ten koste van den overwonnene Eu toch... is dat succes, zijn die milliarden, die het op het slagveld gewonnen had, Duitsch pud over T algemeen ten zegen geweest Heeft het een verstandig gebruik welen te maken van den milliaenen-regen, die, roodgekleurd door het bloed zijner krachtigste zonen, zoo vruchtbaar beloofde te zullen zijn voor de toekomst van <1J rijk Welke algemeene welvaart hebben die Fransche milliarden zoo al in Duitschland verspreid Hebben handel en nijverheid er sedert een nieuwe vlucht genomen heeft het vereenigde duitsche rijk zich sedert mogen verheugen in een gezonden toestand van vooruitgang, zoowel op politiek als economisch gebied, zoowel moreel als entellectueel Is het sedert een Eldorado geworden van maatschappe- lijke en politieke vrijheid, duor vrijgevige wetten beschermd en gewaarborgd Helaas I i Materieele vooruitgang Vooruitgang is er mis schien alleen merkbaar bijKrupp c. s en de al gemeene welvaart en de humaniteit bevorderende beschaving schijnt men alleen te moeten zoeken op militair gebied. De fransche milliarden smolten weg, als sneeuw voor de zon, aan mili taire doeleinden, aan nieuwe wapenen, nieuwe vestingwerken, aan nieuwe spoorwegen, die «en kel met het doel op militaire belangen werden aangelegd”; en door reactionaire belastingwetten, geheel in strijd met de economische eischen van onzen tijd, tracht men de bressen aan te vullen, die voortdurend m de ryksschatkist geschoten en telkens grooler worden, naarmate de eischen voor i «das Militar” klimmen. En deze klimmen nog met den dag, want, en dat is juist de eigen f aardige vloek van het militairisme het is on- verzadelyk in den superlatief, en daarbyhet absorbeert het beste, het edelste en krachtigste Men schrijft aan ’f Hand uit Maastricht «Gelijk te voorzien was, is de heer mr. Vic tor Nijst, de candidaat der gématigde katholieke partij, tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Limburg kan z'ch met dien uitslag geluk wen- schen, omdat daardoor het bewijs is geleverd, dat de invloed der R. K. geestelijkheid in zake de verkiezingen al meer en meer begint te ve'min deren. Niets toch is door haar onbeproefd gela ten om den heer Nijst bij de kiezers verdacht te maken. Nu eens werd hij als candidaat der loge, dan weer als van de N. R. Ct. voorgesteld. De ze middelen hielpen echter niet en de candidaat der kath. kiesvereeniging bleef in de minderheid. De hoofdstad heeft zich hierbij gunstig onderschei den. Blijkens gehouden aanleekening toch heb ben daar 474 kiezers op mr. Nijst en 280 op den heer Robert! gestemd.” Het oordeel van het R, N. luidt aldus De verkiezing van den heer Victor Nijst doet ons genoegen voor de kiezers van Limburg. Dat de liberale zaak iets van den heer Nijst zou heb ben te verwachten stellen we ons volstrekt niet gogr maar dat de kiezers de voorkeur hebben is opgetreden tegenover een die door een onbe kende kiesvereeniging werd aanbevolen, pleit voor de zelfstandigheid van de Limburgsche kiezers. Sneek, doen te weten dat het 2e Suppletoir kohier van den Hoofde- lijken omslag, dienst 1879, door den Gemeente raad, in zijne vergadering van den 7 dezer maand, is vastgesteld en thans gedurende acht dagen, van af den 11 dezer, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zal liggen en dat bin nen dien termijn de bezwaarschriften, legen aan slagen op dal Kohier, op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde Staten van F.— te worden ingediend.» Sneek den 10 Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. SOEKER (01 RUT vau j j., M Q a E r BURGEMEESTER en vvr.iiiuLuïlno

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1