GEBEENTE 1 BET ARRONDISSEMENT SM, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE Dg militaire DeschamD onzer oom. i w 1 i I B i 1880. V IJ F-F N-D ERTIGSTE J No. 13 14 FEBRUARI ZATERDAG gfe- 1 <9 El IV. K E N N I S G E V I N G. j al slechts ter voldoening van UIT DE PERS. '1 >b. - van A. en V Het bezit van de L kanonnen, het maken van en kruit, het bouwen kazernen, forten en burgten. welk metaal houdt de Duitscher het aan dat eeuw en op i l zucht, zijner gekroonde heden ving en hebben overwonnen en volken een L. ren, als de eer' nog zou - werelddeel en belemme- van het gen, ter gelegenheid Waarmeê vermaakt zich de Duitscher Met naar de belastingkantoren te loopen de wacht te betrekken, op het appèl te verschij nen, kazernen schoon te maken, en naar titels en decoratiën te jagen. V. Welke is de nationale kleederdracht der -• en een patroontasch. voor een Duitscher een flinke honderdduizende krachtvolle de kern der bevolking aan den arbeid, om hen te verlagen tot num- automaten, tot speelpoppen voor parade hen te maken gedrilde welvaart-vernielers. Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Nati- ----- (jerl i9den Augustus 1861 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad no. 46) Brengen door deze ter kennisse der belangheb benden, dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij op den 31sten December 1879 nog in leven waren en ingeze ten van het Rijk zijn gebleven, zal plaats hebben te Sneek in de Conce: izaa), op Woensdag den 18 Februari e k.des voormiddags ten 10'/2 ure dat BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATEBDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. schien het bijzonder verkwikkelijk schouwspel op leveren, dat het oud Europa ten slotte in éen reusachlig legerkamp wordt herschapen, waarop no2 slechts '■'““linirpn en voor ka zernes. De poliepen-armen In de jongste aflevering van het Album der Natuur geeft de heer dr. F. W. G. Krecke een beschouwing over den invloed van den barome terstand, d i. van de druk der lucht op den-wa terstand Die van de windinrichting is bekend het is natuurlijk dat het water der Noordzee, bij hel heerschen van sterkte westelijke winden, naar onze kusten wordt opgejaagd, waardoor het uit- stroomen der rivieren belemmerd wordt, terwijl ook de ijsmassa’s door dezelfde winden in haar loop tegengehouden en vaak opeengedreven wor den. De invloed van den luchtdruk is geringer, doch niet minder zeker. Bij den gemiddelden barometerstand van 76ü millimeters, wordt iedere vierkante meter aan de oppervlakte der ree ge drukt met een gewicht van 10333 kilogrammen. Komt nu een vermindering van die drukking voor, aangetoond door daling van den barometer^ dan zal eeu'verhooging van den waterspiegel plaats hebben Hij, die bij de Zeemacht, bij het Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs ^st^ij^Se^ ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gediagen, e Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger by de Militie worden toegelaten Sneek, den 13 Februari 1880, Burgemeester en Wethouders voornoemdt J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jn. onale Militie van (Staatsblad no. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van deGTlïïCop fijner M'ajesteils besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad no. 127). Roepen bij deze op zoodanige ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de Milme op te treden om zich daartoe bij hen aan te geven ter Secretarie der gemeente, telken voormiddag van 9 Om^Is vrijwilliger bij de Militie te kunnen -worden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, minstens 56 meter lang, op den Isten Januari van het .7, te oplredhg te he',2C's7, Uetreden zijn en hel Saste jaar met volbracht hebben tol op bet tijdstip der optredmg aan zijne verplichtingenBen aatzien van de Militie, -zopver die te vervullen waren, voldaan en een goed ze- deliik gedrag hebben geleid. - 't van die vereischlen, met uitzondering ‘lichamelijke geschiktheid en van de ge vorderde lengte, wordt bewezen door een getuig schrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hii die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Gemeente, in welke hij ingeschreven is, tenzy hij geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te Gechargeerd I Ja maar toch is er veel wairs in die charge, die op satirieke wijze in weinige woorden den tegenwoordigen treuriger, toestand schelst van het Duitsche rijk, gebukt als het gaat onder den zwaren last van een steeds voortwoekerend militairisme. Wat baat het echter, of men telkens al meer en meer mannen aan de productie onttrekt om hen in ’t militaire dwangbuis te steken en hen op te leiden voor het vak van rnenschenslager Wat baat hel of men al nieuwe en verbeterde vernielings- en moordwerktuigen uitvindt; of men al nieuwe en sterkere forten en vestingen bouwt en den stoomhamer voortdurend laat werken om de arsenalen te vullen Wat baat het, of men al kan jubelen over vmililair succes en zijn overwonnen buurman al een milliarden-aderlating laat ondergaan, als het ten slotte moet bljj- ken, dal men ze// zwakker en die buurman ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le vernemen by den Uitgever. Wanneer zal eindelijk eens een einde komen verderfelijk spel, dat, tol schande onzer ten koste van de welvaart der volken, zob’n reusachtige schaal wordt gedreven, meesl- i de eer- en heersch- i hoofden en hunne raads- Wanneer zal eindelijk de ware bescha- humanileit de militaire bai baarschheid - ...-j zu[iert de verbroederde krachtig »non possumus 1” laten hoo- of heerschzucht van enkelen hen willen dwingen lot heldendaden die slechts met bloed en tranen kunnen worden ge kocht en niets dan armoede en ellende na zich slepen. De poliepen-armen van het militairisme, waar tusschen elk vrijheids-idee, alle individueele en maatschappelijke welvaart dreigt te zullen ver stikken; dat in zijne, alle bloed en levenssappen uitzuigende omarming, even verlammend als doo- delijk werkt voor de economische en staatkundige ontwikkeling der volken zij slingeren zich aj vaster en vaster om ons - ren reeds de vrije gezonde ademhaling anders nog zoo krachtige lichaam. Het militairisme is de vloek van ons wereld deel T is een gestadige zelfmoord voor Europa ’1 onttrekt jaarlijks mannen productieven mers, tot t_ lievende vorsten om van vecht machines en op den 20en dier maand, ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoining van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon alsmede dat, om vrijstelling wegens eigen mili tairen dienst of die van broeders le verkrijgen bet paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moeten worden ingeleverd. Sneek den 24 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jn. Welke Duilscheis A. Een pinhelm V. Wie is jongen A. Die een langen soldatenjas aan heeft en een blinkend geweer in de hand houdt. Een buitenlandsch satiriek blad gat dezer aa- 1 van de voorgestelde nieuwe vermeerdering van het Duitsche bondsleger, het volgende examen van een duitsch Einjariger aan zijne lezers ten beste. Vraag. Hoe is Duitschland verdeeld Antwoord. In twintig legercorpsen. V. Waartoe dienen die legercorpsen 7 A. Zij moeten voor de eenheid van Duitsch land waken en voor de vrijheid van het Duitsche vc Ik. V. Welke zijn de voornaamste hoedanigheden het duitsche volk Zijn nationale fierheid, zijn wijsbegeerte zijn razende honger. Noem do voornaamste takken van nijver heid van Duilschland A Hel gieten van alle soorten van wapenen van V. .Van meest A Van hel lood, omdat het dient om er ko gels van te gieten “en onmisbaar is om te schieten. V. Wal doel de Duitscher hel liefst A. Forten bouwen, zegebogen oprichten, ma noeuvres maken en revue passeeren, zijn geweer en riemen schoonmaken, nieuwe philosophische systemen uitvinden enlyrische gedichten ma ken. V. A. sterker geworden is; als men moet zien, hoe de factoren van algemeene welvaart hoe handel en nijverheid daar bloeien en de staatsbegrootingen sluiten met een voordeelig saldo penio-e mil- lioonon. znodat düür kan denken aan ver mindering of afschaffing van drukkende belastingen het zweet en bloed tier natie terwijl men in eigen kring de algemeene welvaart ziet kwij nen, de handel en nijverheid gaat drukken door allerlei vexatoire, met de nieuwere staathuishoud kunde strijdige belastingwetten, om ten slotte, in plaats van batige saldo’s op de staatsbegroting, le korten te vinden, en daarbij nog geld te moeten aanvragen ter voorziening in de behoeften van hongersnoódlijdeaden, tegelijklydig met eenige meerdere millioenen voor das Milildr En nu mege men de duitsche natie al laten zingen: »Lieb Vaterland kannsl ruhig sein” daarbij wijzende op zijne nieuwe verdedigings werken en vermeerderde strijdkrachten, men schijnt daarbij uit het oog te verliezen, dat ten slotte ook voor den geduldigsten Duitscher de last eindelijk wel eens te zwaar te dragen kon wor den; dat men op deze wijze inderdaad behoorlijk op weg is, de natie geheel uil te mergelen, door altijd meer millioenen van haar te vragen voor improductieve doeleinden men schijnt te vergeten dat het Duitsche volk, welke gezonde magen hel er ook op nahoudt, toch ten slotte geen kogels en kartetsen kan eten, waarmeê men de tuighuizen opvult, en dat de welvaart en de beschaving, die van de kazernes uiigaan, ein delijk op algemeene armoede en staatsbankroet moet uitloopen, tenzij men misschien op nieuw den een of anderen buurman een milliarden- achterlaling kon doen ondergaan wat dan trouwens ook maar weer voor korten tijd een appeltje voor den dorst zou blijken te zijn een nieuw offer, aan hel militaire danaïden-vat gebracht. Daarbij vergete men niet, dat ook der »Herr Nachbar” intusschen niet heeft stilgezeten. De milliarden-aderlating heeft hem eerder sterker dan zwakker gemaakt, en ook hij heeft zijne vestingen versterkt en uitgebreid; ook hij voltooide onlangs den gordel van forten rondom zijne hoofd stad, die daardoor als ’t ware met een ijzeren muur werd omgeven; ook hij reorganiseerde zijne levende strijdkrachten en breidde die aanmerke lijk uit ook hij vulde zijne arsenalen met de meest geperfectioneerde moord- en vernielings- werktuigen, die hel rnenschelijk veinuft met be hulp van de nieuwste ontdekkingen der weten schap in de beschaafde negentiende eeuw in staal is te leveren. En wal de nabuur in ’t westen deed, dat de den die van ’t oosten, van T zuiden en noorden evenzeer, ’t Was voortdurend in de laatste jaren en T is dal nog alijjd in toenemende mate een edele wedstrijd lusschen de Europeesche Sta len, wie van hen de eerste zou zijn op militair gebied. In ons werelddeel geldt hij voor de krachtigste, die de meeste en best geoefende soldaten op de been heeft en wiens vernielings- weikluigen de meest gèperfeetioneeide zijn. Ook de kleinere staten apen in dat opzicht de groole- re na, en hei einde van die geschiedenis zal mis- ye’ vUl|en heeft. S

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1