NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ONDJSSEfflT SNEER, L I No. 15. V IJ F-E N-D E R T I G 8 T E 1880. J R G A N G. X ZATERDAG 21 FEBRUARI. V bekendmaking. Wl S A E E K K lit 0 I R A A I. J Burgemeester UIT DE PERS. r en vervuld, daar ze- B V I T E X L A ff OVERZICHT. 8 I AI Al E X 1. A fff). L>' Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ft 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredendefranco in ie zenden. J één ingekomen prijsantwoord over de he kennirg van voedingsmiddelen bleef onbekroond. Het in 1833 opgericht tijdschrift telt thans 42 deelen in 4 reeksen van uitgaven. Het koloniaal museum is weder met belangrijke bijdragen van de regeering en van bijzondere personen verrijkt. Van hel museum van kunst nijverheid is de nuttige werking voor het geheele land reeds gebleken en eerlang mag daarom een groote uitbreiding van dit museum, waaraan een teekenschool is verbonden, worden tegemoet gezien. De museums zijn in 1879 te zamen door 5106 personen bezocht, tegen 4323 in 1878 Zij zijn dagelijks van ’s morgens 10 tot ’s mid dags 4 uur geopend. De Maatschappij heeft door haar museum, reeds in 1872 beraamd, hel eerste sein gegeven lotj.de meer en meer toenemende beweging op het ge bied van kunstzin en smaak. Haar voorbeeld is te Amsterdam gevolgd door de oprichting der Quellinusschool, terwijl ook te Utrecht, Sneek en ’s Gravenhage plannen zijn gemaakt tot oprichting van museums. Onder de geschenken, die het museum van kunst-nijverheid in 1878 ontving, mogen genoemd worden afgietsels van oud Nedei landsche mees terstukken, ontvangen van de Nederlandsche re- geering en voorwerpen uit de koninklijke parce led) fabriek te Berlijn, aangeboden door de Duit- sche regeering. AD VERTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 7a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Militie worden toegelaten. Sneek, den 13 Februari 1880, en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. WETHOUDERS van clubjes, dia reder voor pacht hebben, en ten tweede de stichting letterkundige vereeaigingen in alle steden eenigen omvang, waar 1. des letterkundigen Men schrijft uit Amsterdam, dd. 16 Febr. Tijdens de voorstelling in het Circus Oscar Carré op hedenavond, terwijl het publiek stom van bewondering de werkzaamheden van den gerenommeerden Amerikaauschen jockey A. Wells op het ongezadelde paard gadesloeg, daf een eenvoudige boer op den 3den rang zijne groote ingenomenheid te kennen door, onder het uitroepen van: «Nou jongen, je bent me ’t ventje wel, hoordaar heb jij een gulden van me,*1 het be loofde geldsiuk in de manége te werpen. Dat zulks onder luid gelach door het publiek werd opgemerkt, zal wel onnoodig zijn te zeggen, en evenmin, dat dit er nog niet op verminderde, toen onze boer master Wells, die van de attentie geen nota nam, door allerlei gebaren op den gulden opmerkzaam maakte, en een politieagent loeschoot, om den man aan ’t verstand te bren gen, dat dergelijke uiting van zijn gevoel hier niet gepermitteerd was. Uit hel verslag van de Nederlandsche Maat schappij van Nyverbeid over 1879 blijkt, dat er twee nieuwe afdeeimgen zijn opgericht te Nijkerk en te Hoorn er werden 22 prijsvragen uitgeschreven gelang de ondernemingen dat zullen vorderen. Als bestuurder treedt de heer Jacs. G. Rob bers te Rotterdam op, ter zijde gestaan door een viei lal commissarissen, de heeren G. L. Funke J. H de Groot, GuaLh. Kolff en K. H. Schadd. BURGEMEESTER de gemeente Sneek. Gelet op zijner Majesleits besluit van den 17den December 1861 (Staatsblad no. 127) Roepen bij deze op zoodanige ingezetenen, die Verlangen als vrijwilligers bij de M litie op te treden, om zich daartoe bij hen aan te geven ter Secretarie der gemeente, telken voormiddag van 9 tot 12 uren. Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomen, moet men ongehuwd of kindeiloos-weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den diensi geschikt, minstens 1,56 meter lang, op den laten Januari van het jaar der optreding !als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en hel 35ste jaar niet volbracht hebben, tol op^ het tijdstip der optreding aan zyne veiplichlingen ten aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed dehjk gedrag hebben geleid. Bet bezit van die vereischlen, met ui'zondering van de lichamelijke geschiktheid en van de ge vorderde lengte, wordt beweren door een getuig schrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en lijd boven vermeld. Hy, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de Gemeente, in welke hy ingeschreven is, tenzy hy geene verplichtingen ten aanzien van de Militie meer te vervullen beeft. Hy, die by de Zeemacht, by bet Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Ryks Over- zeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger by de Militie loegelaten, tenzy hy by het verlaten van den dienst, behalve een bewys van ontslag van den bevelhebber, onder wien hy laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift heeft ontvangen, inhoudende, dat hij zich gedurende zyn diensttijd goed heeft gedragen, Hy kan, heeft hy dit ontvangen, tot dat zyn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger by de S N E E K 20 Februari. Uil een 39tal sollicitanten naar de vaceerende betrekkingen van Gemeente-Secretaris alhier en Verslaggever van ’s Raads handelingen, zijn door Burg, en Wethouders op de aanbevelingslijst ge plaatst, de hoeren IV. Hoekstra, thans Gemeente- Secretaris van Ütingeradeel en Mr. Tj. Gatsonides te Groningen. Aan den Heer J Haga Pz, fabriekant en drabbelkoeken en aan de firma J. Veen Go., Ghocolade-fabrikanien alhier, is, aan eerstgenoem- den door Z. NI. den Kor.iisg; on aan laatstgenoem de door H M. de Koningin, vergunning verleend tot het voeren van het koninklijk wapen. ■j- Huizum, 18 Febr. Door het Departement Huizum der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen werd heden een pand alhier aangekocht voor do stichting van een Bewaarschool. Veler wensch wordt hiermede vervuld, daar aan deze inrichting tot heden groote behoefte be stond. ■f Leeuwarden, 19 Febr. De liefhebbers van militaire schouwspelen zijn zeer teleurgesteld. De aangekondigde parade van het garnizoen in ver- eeniging met de schutterij, is niet doorgegaan door de vele stortregens. De schutters hebben nog een nat pak gehaalder stonden nl. geen vlagjes op den toren men had dit vergeten. I’ Dat zij, die liet op het leven van den Russi sche n Gzaar toegelegd hebben, geen kamp ge ven, doch den beheerscher van het grootste ryk der aarde met zijn ruim 87000000 onderdanen op waarlijk hardnekkige wijze vervolgen, is op nieuw op treurige wijze gebleken. Dinsdag jl. was 't al weder, zegt de officieele telegram, slechts aan een toeval te wijten dat dit opzet mislukte. Er heeft zich, naar de N. R. Cl. meedeelt, in ons land een vennootschap van gelijken aard ge vormd als er reeds verscheidene in het buiten land zijn aan te wijzen, namelijk een uitgevers maatschappij. Zij draagt den naam van «Elsevier”, en stelt zich ten doel om door vereenigde krach ten kostbare werken en prachtuitgaven het licht te doen zien. Het kapitaal zal aanvankelijk bestaan uit hon derd aandeelen a f 1000, waarvan 25 pet. wordt opgevorderd acht dagen na het verlijden der acte van oprichting, en de overige 75 pet. naar Dinsdag had te Amsterdam, onder genoedigde boekhandelaren, de veiling plaats van het fonds, uitmakende de uitgaven van de firma Gebr. Kraay Het belangrijkste artikel was de «Gedichten van P. A. de Geneslet,” waarvan het copy-recbt, met de voorhanden exemplaren der verschillende edi ties er.z. aangekocht werd door den heer J. G Robbers te Rotterdam voor de som van f13,122,85 De «Gedichten van den Schoolmeester,” copyrech'. en voorhanden voorraad ging mede over in handen van den heer Robbers, voor desom van f 4678 34; terwijl Wylie’s «Geschiedenis van het Protestantisme” voor f 2000 verkocht werd aan den heer A. W. Sijthoff te Leiden. De Portefeuille geeft een artikel over de let terkundige ontwikkeling onzes volks en wijst er ten slotte op, wat ieder kan doen om de na tionaliteit, de orepronkelijkheid der ritorarische producten in de hand te werken. Daartoe zijn twee zaken noodig zegt het biedvóór alle dingen de dood aan hel kas- tenwezen, de ciubgeesierij, de genoolschapsgeest, die ons heele land verdeelt in een zeker aantal zich de wijsheid in van van en beminnaar der letterkunde elkaar ontmoeten 2. kennis genomen werd van de belangrijkste ver- schynselen op letterkundig gebied 3. de werken der leden (voor de uitgave) werden gelezen en besproken. Het eerste zou verbroedering kweeken, het tweede kennis bevorderen, het der deverbetering aaubrengen en verbittering voorkomen. ’t Blad verzoekt zyne lezers het wel te willen melden, of er in hunne woonplaats letterkundige vereenigingen bestaan geheel of gedeeltelijk in dezen geest, en zoo ja, waartoe zich de werk zaamheden in het algeloopen jaar bepaalden en of men ook kan nagaan wat ze uitwerkten. De vereeniging «Algemeen Kies- en Stemrecht te Amsterdam,” heeft zich met een gemotiveerd adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met eerbiedig verzoek, de grondwet ten opzichte van het kiesstelsel zoodanig te herzien, dat in Nederland het algemeen kiesrecht ingevoerd worde, met volstrekt geheime stemming. Zij maakt daarin melding van hetgeen er in den laatste» tijd in ons land is voorgevallen, wat be treft de beweging om tot algemeen stemrecht te geraken. Het bestuur dezer veieeniging heeft tot voorzitter P H. A. Schröder en tot secretaris D. 11, L. Cloelingh. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, voldoende aan de circulaire van Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland van den 8 Januari 1880 no. 57, btengen ter kennis van de ingezetenennavolgende UITN O O D1G1NG «De Gedeputeerde Stateu van de Provincie «Friesland, «Gelei op het 2e lid van art. 73 der wet van >4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37) «Noodigen de inwoners der Provincie uit om, «zoo zij in andere provinciën in de ryks direcle «belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den «len April aanslaande aan hunne vergadering te «doen blijken, ten einde door haar daarop kunne «worden gelet bij de opmaki.ig der lijst van «hoogstaangeslagenen voor de verkiezing van de «afgevaardigden ter Eerste Kamer van de Staten «Generaal.” En zal deze op de gebruikelijke wyze worden afgekondigd, tevens met plaatsing in de Sneaker Courant. Sneek den 16 Januari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris W van WANING Jr. Met de behandeling der zaak van de gebroe ders Lavertu, «de paneelzagers”, is Maandag door het hof te Amsterdam een aa iv; ng gemaakt. Hel getuigenverhoor werd ten einde gebiacht. Da beschuldigden ontkenden alles en sloegen een zeer brutaien toon aan. Een talrijk publiek woonde de terechtzitting bij. De circulatie voor het paleis van justitie was dikmaals gestremd door de menigte nieuwsgierigen, die daarvoor had post gevat. In de zitting van Woensdag is tegen de drie gebroeders twaalf jaar tuchthuisstraf geëischl, en tegen Martinus, den looddief, daarenboven nog zes maanden. Uitspraak 26 dezer. De Tijd breekt een lans voor herziening der kieswet. Niet alleen ter voorbereiding van grond wetsherziening is zij noodzakehjk, maar cok Wijl ’s lands belang ze op zichzelf dringend vordert. Het staal echter te vreezen, dat onze vertegen- woordiging er niet zoo spoedig loe zal overgaan, ’t Is toch genoeg beproefd: Fock in 1876, Geert- sema in 1872, Geerlsema weder in 1874, Heems- kek in 1877 allen hebben hel beproefd, maar geen enkele is geslaagd. Een middel blijf: echter over, meent de Tijd, en welonophoudelijk aandringen op herziening. Van die zijde der Kamer, waar hel zijn of niet zijn niet aan het blijven beslaan dezer kieswet hangt, dat is van de zijde der minderheid, be hoort men van het recht tot initiatief gebruik te maken. De kieswet van 1850 is de vaste burcht der liberale partij. Deze moet worden gesloopt, indien men het land niet onder dezen ijzeren dwangwil laten verkwijnen. leder middel moet daarom worden gebezigd, om deze veste te doen vallen. Geen enkel mag ongebruikt!) lijven Wil de kamer, wil de regeeC ring geen herziening der kieswet beproeven, dan blijven, als een laatste middel, de verkiezingen ian 1881 over, bij welke men openlijk de leus van herziening der kieswet moet verheffen. Dan kan het vonnis worden gestreken over een Kamer, die z.chzelve nog een volksvet tegenwoordiging en dat wel in werkelijker), niet in wettelijken zin alleen durft achten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1