GEHEE1VTE EN HET 4RR0NDISSERENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE t I 1880. 25 FEBRUARI, ■9 n s UIT DE PERS. 1 2. k g? e ia n -u i S N E E K24 Februari. e r zeer den 1. in eed ver eed 1. Q I- k e 1. 1 a Naar men verneemt, heeft de .Minister van Bin- nenlandsche Zaken beslist, dat aan leerlingen van een gymnasium, dat vóór 1 October 1881 in een met zesjarigen cursus is hervormd, zoo zij den om ze te wijzigen pen en er bij te geheel om en i. l’ n n (aseeren, gelijk het onze thans bezig is te doen, over de onvermijdelijke dingen, die gebeuren zul len, over hetgeen onvermijdelijk niet gebeuren zal, b. v, dat een Nederlandsche regeering in sa menwerking met een Nederlandsche Tweede Ka mer een Nederlandsch wetboek van strafrecht tot stand b engt, dan acht de Arnh. Ct het goed, zich gewaarschuwd te houden. Want als de uit slag hel publiek u‘'hjk gaf, als de Kamer ook in dit onderwerp bleef steken, welk een nieuw groot argument zou zij geven aan de vijanden van het constitutioneel parlementair regeersteisel, die be weren, dat Kamers als de onze niet geschikt zijn, en dus ook onbevoegd zijn moeten, voor hel werk der wetgeving. ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. den procureur-generaal l aan de wet. De taak den advocaat mr. van Andel was hiermede vijfjarigen cursus ten einde toe met vrucht heb ben volbiacht, nog door curatoren het getuigschrift, bedoeld in art 1 van het K B 4 Aug. '1853 (Staatsblad No. 31), kan worden uitgereikt. De Rederijkerskamer «Starter", die wat de Kamer «Gijsbert Japicx reeds vroeger deed indertijd hare kunstlievende leden bedankte en dus in de laatste jaren geen buitengewone ver gaderingen meer hield, maar toch, even als hare zustervereeniging G. J., voortdurend in en voor eigen kring werkzaam bleef heeft thans weer een bewijs gegeven van nieuw leven. Na zich vooraf op nieuw te hebben verzekerd van den steun van Kunstlievende leden, hield «Starter” jl. Zondagavond in de Concertzaal alhier hare 22ste Buitengewone Vergadering, die zeer druk bezocht was. Opgevceïd werd liet tooneelspel van A R u y s c h «Zoo werd hij rijk Het stuk zelf kunnen we met stilzwijgen voorbijgaan. Ieder die in de gelegenheid was en wie was dat niet? kennis te nïaken met de producten van dezen verdienstelijken Neder- landschen tooneelschrijrer en zijn: «Bankbiljet van duizend gulden" zijn »’t Was maar een loods" enz heeft zien opvoeren, zal ons toe stemmen, dat men in al zijne stukken dadelijk dezelfde familie-trek terug vindt nagenoeg dezelfde karakters, dezelfde handelingen dezelfde intrigue. 3. 4. Zullende I verschijnen. 1. Zij, die zich als vrijwilliger voor de Militie i hebben aangeboden I 2. De lotelingen, die vrijstelling verlangen f wegens ziekehjke gesteldheid, of gebreken, ol gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 24 Februari 1880- Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. Gisteren (Maandag) werd voor den Hoogen Raad de behandeling van de zaak tegen Pincoffs en Kerdijk aangevaugen. Behalve de raadsheeren, die de vorige keer zaten, waren mrs. Schuurman en Telling nog als bijzitters aanwezig. Nadat Kerdijk was binnengeleid, werd de naarn van Pincoffs uitgeroepen, en, toen zijn absentie bleek, werd hij, op requisitoir van den procureur-generaal wederspannig verklaaid van - afgedaan. Vervolgens geschiedde voorlezing van het arrest van terechtstelling en van de acte van beschuldi ging De U'.rechlsche correspondent van de ïV. R. C schrijft over de vertooningen in het circus-Corty ’t volgende De dressuur der paarden is bewonderenswaar- dig, en de kunstrijders en rijderessen maken nog dezelfde onmogelijke en gevaarlijke sprongen te paard, die men sinds eene halve eeuw kent, en waarvan het répertoire in al dien lijd niet is uilgebreid. Maar het hocfdmoment tan avond is het optreden van den «vliegenden man.” Dan richten zich aller blikken met gespannen verwachting naar omhoog, op den man die met koene doodsverachting, Mot nut der menschheid” daar aan een trapéze slingert, om zich straks los ie laten en naar een op een afstand hangend trapéze te «vliegen”, dat door een hel per iu gelijkmatig slingerende beweging moet ge houden worden. Hel «verdienstelijke’’ van dit kunststuk wordt nog verhoogd, doordien men het trapéze aan ’t gezicht van den vliegenden man ont rekt door middel van een met papier beplak ten hoepel, door welken hit moet heen «vliegen.’ En ofschoon men menige teergevoelige toeschouw ster hoort zeggen »’t is ijzig” de kunsten maker wordt toegejuicht, zóó uitbundig, als hadde hij met eiken sprong, waarbij hij zijn leven waagde, het leven van twintig zijner natuurgenoo- ten gered «En èns hebben ze 't kat-knuppele verboje”, zei en boer na afloop der vertoning aan Nu zegt de wet, dat een officier de eed zal afleggen, zonder echter binnen welk tijdsverloop moet geschieden. De heer Hienfeld is door het feit der benoeming zelve officier, maar zoo lang hij den eed niel heeft afgelegd, kan hij niet geacht worden alszoo- danig in dienst te zijn getreden. Is hei Hand wel ingelicht, dan heeft de krijgs raad zich onbevoegd verklaard van de zaak ken nis te nemen maar is tevens van oordeel dat de beer Hienfeld zich in geen geval aan eenige bij de wel strafbaar gestelde overtreding heeft schuldig gemaakt Het zal later moeten blijken of de heer Hienfeld niet zal worden geroepen zijne verplichtingen als officier te vervullen. te bepalen na de benoeming dit sen na de catastrophe zijn ontslagen, zegt de heer Viruly, dal dit niet behoefde, dsar zij failliet waren. Gecontroleerd met de boeken werden de balansen niet, alleen werden zij vergeleken mei uit boeken getrokken sialen, De heer Viruly beschouwde den heer Kerdijk als den handelsman, die op vergaderingen inlichtte, waarom sommige goederen voor- of nadeelen hadden opgeleverd. Door den heer Viruly werd overgelegd een door Pincoffs geschreven stuk, strekkende om de zaak nog te redden. Hij al leen, Kerdijk niet wilde als directeur optreden onder behoorlijke controle Beschuldigden hadden herhaaldelijk verzekerd, dat de aard der zaak geen inkrimping gedoogde De commissaris Milders verklaarde ook, dat de commissarissen de boeken niet inzagen, maar enkel inlichtingen daaromtrent inwonnen. In den regel werden er geen commissaris-vergaderingen gehouden, enkel ais er iets bijzonders voorviel. Kerdijk gaf alleen inlichtingen omtrent handels- cijfers, Pincoffs bracht verslag uit. De commis sarissen van der Hoop en later ook ae Bruijn verklaren, dat geen ruchtbaarheid is gegeven aan hetgeen in de vergadering van commissarissen voor het bekend worden der catastrophe is ver handeld, teneinde faillissement te voorkomen, waardoor de belangen der crediteuren misschien benadeeld zouden zijn geworden. De commissaris M Mees verklaarde cp 27 April van Pincoffs geweten te hebben, dat de zaken in de war waren dat tot geheimhouding in de vergaderit g van commissarissen op 12 Mei be sloten was, om te trachten de zaak nog te redden en dat dit denkbeeld werd gedeeld door direc teuren der Nederl. Bank Vermoeden van kwa de trouw ten opzichte van beschuldigden had hij niet, wel van het drijven van te groote zaken. De heer Schalkwijk, liquidateur der Afrikaansche Handelsvereeniging, zegt, in de boeken lusscfien de cijfers een soort geheimschrift gevonden te hebben, dat hij van Kerdijk afkomstig acht hy erkent, dal Pincoffs grooten zedelijken invloed op Kerdijk uitoefende. Curatoren van de firma Kerdijk Pincoffs gaven verschillende inlichtingen omtrent, gefingeerde pos ten in de boeken. De boedel van Pincoffs had 30, die van Kerdijk 12 mille opgebracht. Kerdijk ontkende iets van separaat-rekening zijner firma met de Afrikaansche Handels-Vereeniging geweten te hebben en de balansen in goed vertrouwen te hebben geteekend Heden (Dinsdag) voortzetting. Een curieus geval heeft zich te Amsterdam voorgedaan met een lot luitenant benoemden schutter. Bij koninklijk besluit werd de heer J. Hienfeld, schutter, lot officier bevorderd. Vóór zijne be noeming had hy echter te kennen gegeven liever niet tot die waardigheid te worden verheven, doch officieel bleek daarvan na de benoeming niet Toen do heer Hienfeld nu in December jl. bij den burgemeester werd ontboden, om handen van het hoofd der gemeente den van trouw aan den Konisg af te leggen, klaarde hij bezwaren te hebben om dezen te doen. Van die weigeiing werd kennis gegeven den krijgsraad. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek voldoende aan art 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door .deze ter kennis der belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze ge meente zal worden gehouden te BOLSWARD op Woensdag den 17 Maart 1880, des voormid- dags ten 10/2 ure, in welke zitting uitspraak zal werden gedaan omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingen, in de artt 55 en 56 bedoeld; alle overige lotelingen voor dien Raad alleen behoeven te De Arnhemsche Courant zegt «Hoevele nommers” van het anti dienstvervan- gingsverbond gedragen worden in Friesland we'en wij niet, maar dat onder de «stoere jongeling schap van hel noorden de lust niel groot is om de wapens te dragen, mag afgeleid worden uit het feit, dat van de 152 jongelieden, die te Leeu warden hebben geloot, 103 vrijstelling van dienst hebben gevraagd. «En Leeuwarden maakt geen uitzondering. Als er naast het anti dienslvervangingsverbond een dienstvervangingsverbond wierd opgericht, waarvan zij, die meer direct bij de zaak besrokken zijn, leden werden, wij gelooven dat men wei eenige tienduizenden «nommers” meer zou tellen. Er zijn 12 getuigen a charge en 5 a décharge. Allereerst werden als getuigen gehoord de commissarissen van de Afrikaansche Handels Vereeniging de Bruijn en Viruly Verbrugge Zij schatten het jaarlijks voordeel van directeuren op 60,000 gulden per hoofd; zij kunnen niel verzekeren, dat zij die som werkelijk genoten hebben. De heer Viruly vernam Zondags ochtend, de Bruin eerst Maandags ochtend de catastrophe Van de relatie van de Afrikaansche Handels- Vereeniging met de firma Kerdijk en Pincoffs was hun niets bekend, terwijl de heer de Bruijn meent, dat beide directeuren door de commissaris- Niet steeds is de liefde bestendig van duur. Zulks ondervond dezer dagen ook een keuken meid te Arnhem, welke met een huisknecht in hetzelfde huis waarin zij woonde, kenms aan- knoople, die weldia zoo intiem werd, dal beiden besloten een huwelijk aan te gaan en voor de spaarpenningen eerst een zaakje te beginnen in Duitschland, waar de aanstaande bruidegom was geboren. Met 1 Febr. werd dan ook de dienst door beiden verlaten, waarbij de bruidegom in spe wel zoo goed was om ie zorgen, dat de meu beltjes, kieederen, enz zijner aanstaande bij een expediteur ter verzending werden gebracht. Te zamen ging men vervolgens op reis, doch eerst moesten ook de f 600 aan spaarpenningen door den bedachtzamen echtgenoot voor Pruisisch geld worden ingewisseld. Te Osnabiück geko men, zei te mijnheer met een oude kennis de reis voort en liet zijn treurende beminde alleen in een logement achter, terwijl hij tevens haar horloge en andere gouden sieraden medegenomen hatl. Tot heden weet zij niet wie hare overige bezittingen in ontvangst genomen heeft. Naar aanleiding van de aanstaande behande ling van het concept-strafwetboek door de Twee de Kamer, doet de Arnh Ct. uitkemen, hoe wei nig illusie het publiek zich nu reeds maakt van de resultaten van dit onderzoek. Men hoort de zwaarmoedigste voorspellingen. Als alles mee loopt, zal men het ten hoogste zoo ver brengen, dal in deze zitting bet voorbereidend ondeizoek wordt ten einde gebracht en het ontwerp in de aanstaande zilting, 1880—1881, kan in discussie gebracht worden. Maar dan? Wat moet er veel gebeuren en veel niet gebeuren zal in de zitting van 18801881 het ontwerp werkelijk in discussie komen en deze discussie weikelijk door een eindvotum gesloten woiden. Zal deze minis ter van justitie dan nog minister van justitie zijn Zoo ja, zal de Kamer hare al te ladde tong in bedwang weten te houden? Zal zij hare zucht kunnen beteugelen om de regeerings-ontwerpen te beschouwen en te behandelen als opstellen, en te verbeteren, er in te schrap- voegen, in één woord om ze geheel om en over en bij (e werken en er van alle fouten gezuiverde opstellen van te maken En als de minister niet staande de behandeling -genoopt is geworden het ontwerp in te trekken, zal het ten slotte aangenomen worden? Dit wantrouwen in den ernst of in de stand- vastigheid der Kamer om bij haar ernstig ge nomen besluit te volharden, dat het publiek zoo onverholen aan den dag legt, acht de Arnh. Ct een treurig verschijnsel voor de Kamer en voor het publiek. Het oordeel van hel publiek is een voorbarig, een ongemotiveerd oordeel, een van deze meeningen zonder argumenten, zooals elk publiek er vele heefthet is een vooroordeel ♦a* maar het is er niel minder gevaarlijk door. Een vooroordeel, dal wortel schiet, dat allengs, hoe on- bewezen ook, een volksmeening zonder argument, een volksvooroordeel geworden is, wordt hel dreigendste der gevaren. Uit deze volksvooroordee- len en wanen van den dag komen de revolution .voort, die niet sparen, omdat zy niet weten te onderscheiden. Wanneer een publiek gaat fan- .is' Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in le zenden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1