NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE r GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, HF f fi ZATERDAG 1880. Leeraar aan hel de boeken aan ont- bekendmaking. daaromtrent te Voorwaarden 'jr ge- UIT DE PERS. den lloofdeüjken Omslag, <3£-< De Amsterdamscbe «paneelzagers”, de drie gebroeders Laverlu, Willem, Gerrit en Martinus, zijn veroordeeld ieder tot 10 jaar tuchthuisstraf. Martinus werd vrijgesproken van den hem ten laste gelegden diefstal van lood. in den uil- 1. 2. glSBEKLA air». dags ten 10/2 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingen, in de artt 55 en 56 bedoeld; alle overige lotelingen. voor dien Raad alleen behoeven te 3. 4. Zullende verschijnen 1. 7 Tegen Willem Joosten, beschuldigd van moord op den veldwachter Van der Lijke, is door ’t open baar ministoiie geëischt een tuchthuisstraf van 25 jaar. Da verdediger concludeerde tot het op leggen van een veel lichtere straf, wijl hier van opzet geen sprake kon zijn. De Staatscommissie, belast om aan de regeering zoo noodig voorstellen te doen tot wijziging der VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag 28 Febr. 1880, ’s vóó: middags 11 uur. Punten ter behandeling Resumtie der notulen. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe enz. Secretaris der Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS sn ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. en de firma Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat de kooieenden in deze provincie voor het jaar 1886, door den kooiman moeten'worden op gesloten of gehokt van Donderdag den 1 April tot Zaterdag den 1 Mei en van Donderdag den 15 Juli tot Zondag den 15 Augustus. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, den 21 Februari 1880 Da Commissaris des Konings Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 27 Februari 1880, De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. e-tier 10, WeeJiuis aan landsche Zaken over stichting vastgesteld Reglement. 11. Kohier van dienst 1880. De Arnhemsehe Courant zegt Het gezond verstand is gelukkig de wereld nog niet uit. Gedeputeerde Staten van Gelder land hebben, naar aanleiding van het adres van den heer 11. G. A. Thieme, boekdrukker te Nij megen, die wegens het bezigen van snelpersen als molenaar was aangeslagen, beslist, dat noch pletpers, noch gasmotor molens waren. Diens aanslag in het patent is aizoo vernietigd. De Standaard zet haar reeds ter locps te kennen gegeven meening, »de tegenwoordige Kamer is in zedelijken zin onbevoegd in naam des volks eemge zaak van aanbelang te beslis sen,” voort. Het blad zet eerst de eisch uiteen, die men aan een volksvertegenwoordiging in den vollen zin van ’t woord moet stellen. «Volksvertegen woordiging, niet in deu zin van de optelsom alsof de helft der ingezetenen plas één de wet in het land zou mogen stellen. Maar vertegen woordiging van hel Nederlandsche volk, om den geest te vertolken, die dat volk in al zijn rangen en standen bezielt, en bij sterksprekend verschil van meening in den boezem van dat vclk zelf, den boventoon te geven aan wat zijn volksaard toespreekt, meer met zijn verleden in overeen stemming is en in zijn overgroote meerderheid de uitspraak vormt vaa den innerlijken, nalio- nalen levensdrang. Zulk een uiting van het volk is te vinden in de onderwijsvraag, een quaestie, die rechtstreeks het volksleven raakt. Door de Tweede Kamer aan deze quaestie te toetsen, zal men zich kun nen overtuigen of zij werkelijk een volksvertegen woordiging mag heeten. De Standaard zet verder uiteen dat deze toet sing heeft plaats gehad dat het volk zelf zich in het bekende petitionnement tot den Koning heeft gewend en partij gekozen heeft tegen de neutrale school; dat voorts «het denkend deel der natie,” de kiezers, bij de jongstA stemming nogmaals mei 37000 tegen 27000 hebben ver klaard tegen de neutrale school te zijn. Daar echter de Staten-Generaal, ook na de stembus van 1879 met 52 tegen 34 stemmen zijn blijven volharden bij haar opzet om het volk de niet- christelyke school op te diingen, is dus ook bij Zij, die zich als vrijwilliger voor de Militie hebben aangeboden 2. De lotelingen, die vrijstelling vei langen wegens ziekelijke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 24 Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. - De BURGEMEESTER van de gemeente Sneek brengt ter kennis van de ingezetenen de volgende KENNISGEVING. De COMMISSARIS des KONINGS in de pro vincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Stalen der provincie, van den 18 Februari 1880, no. 38 le afdeehng B. zoomede op de bepalingen van art. 11 der wet van den 13 Juni 1857 (taatsbla d no. 87); In een harer jongste nommers schreef hel hooldorgaan der anti revolutionaire partij, de Standaard, in een entrefilet: smet deze Kamer geen grondwetsherziening, met deze Kamer ook geen strafwetboek.” «Dus het opruiea tot een algemeene gréve”, roept het Dbl uit, sóók de mogelijkheid afsnijden om de behoefte aan een nationale strafwetgeving te vervullen óók ver wei pen een ontwerp- strafwetboek, door een staats commissie zonder politieke kleur ontworpen, naar da tot stand komiog waarvan het geheele volk verlangt. Ock dat niet aannemen niet om bezwaren, die men tegen den inhoud iubiengt, maar omdat een de magoog werkstaking beveelt. «Ziet dat is revolutionair.” Het Dbl. verwacht dat de sanfi-revolutionaire kamergroep” zich verstandiger zal toonen dan de Standaard. stelde, en Vermeulen alleen de boeken der Afri- kaansche Handelsvereeniging had nagegaan, waar- scmmen uit de Afi ikaansche Handelsvereeniging naar de firma Kerdijk en Pincoffs waren gegaan. Getuige Schalkwijk blijft tegenover Vermeulen geen schuld bekentenis zien in den brief van Kerdijk aan den hoofdagenteene hoogere facturering der goede ren aan de kust is met den handel op Afrika volko men bestaanbaar. Van conspiratie tusschen Ker dijk en den vroegeren hoofdagent is niets ge bleken, alleen als hoogere prijzen op winst en verlies zijn gebracht, zou getuige dat afkeuren. Gisteren (Donderdag) is het verhoor der ge tuigen a charge afgeloopen Nadat de heeren Schalkwijk en Bolermans nadere inlichtingen hadden gegeven over de opdrijving der goederen en laatstgenoemde verklaarde dat op het stand punt der Afrikaansche Handelsvereeniging Ker dijk en Pincoffs nog sommen van deze zouden te vorderen hebben, werd de laatste deskundige Huijgens ondervraagd, die zijn rapport bevestigde. Het verhoor der getuigen a décharge is nu aangevangen. De heer Rensburg verklaarde, dat in finantiëele relation van de commanditaire bank en de Afrikaanscha llandelsv. Pincoffs hel initia tief nam. Besselaar, gewezen bediende bij de Alrikaansche Handelsv. deed uitkomen, dat er nooit goederen werden gezonden naar de kust ongemotiveerd, dat terugzending van goederen van daar een zeldzaamheid was, en dat de hoofd agent Pape zelfs soms na 4 a 5 maanden niet meer wist, dat hij bestellingen had gedaan, en dan in den superlatief klaagde. Getuigen Juug, gewezen inspocteur van den handel aan de kust, verklaarde ook, datlactuurs- verhoógmg van goederen mei ruilhandel strookte, en zag geen kwaad in den bokenden brief van Kerdijk aan den hoofdagent. Dr. van der Hoeven, die beschuldigde te Antwerpen was- gaan be handelen, verzekerde, dat Kei dijk dadelyk ver klaard had, dat hij door Pincoffs werd gedomineerd, dat hij naar Rotterdam wilde lerugkeeren, na het herstel zijner wonden, en zelfs hem verzocht, dit aan den officier van justitie meè te deelen. Door Edw. Jacobson, oud huisvriend, werd een zeer gunstig getuigenis voor Kerdijk afgelegd. Hij was te zwak tegenover Pincoffs. Beiden verklaarden, dat zijne levenswijze en huiselijke inrichting door eenvoud uitmuntten, en er geen luxe bij Kerdijk heeïschte. Diep troffen deze verklaringen den beschuldigde; T getuigenverhoor is afgefoopen. (Zie telegram.) niet vertegenwoordigt, maar tyranniseert. De leuze «een andere Kamer 1” is daardoor voldoende gemotiveerd. Een en ander heeft ten uit hem gebleken was, dat die gevolge, dat er zich in de Kamer allengs een groep vormt tegen de Kamer, welke rusteloos den eisch stelt om vóór alle andere dingen het kiesrecht derwijze om te zetten, dat volk en Ka mer weder op elkaar sluiten als deksel en bus. Maar ’t is goed dat deze partij zich doe hooren dat zij steeds blijft hameren op het denkbeeld «kieswetwijziging”; dat zij, desnoods door ont houding, de zedelijke kracht der Kamer tot nul reduceert; althans noodig dat ze op den stellig- sten toon aan zulk een gedemoraliseerde, anti nationale Kamer de bevoegdheid betwist, ozn. meer eenige zaak van aanbelang af te doen. De Kamer is demissionair, en zoomin als een demissionair kabinet mag een demissionaire Ka mer nog zaken doen. Telkens als er weer een plan op touw wordt gezet, om door een financieele wel, een straf wetboek, of wat ook, het gebroken crediet dezer Kamer weer te herstellen, moei er voor drieërlei gezorgd 1. daarvoor, dal men bij de algemeene beraad slaging de prealabele quaestie stelle en breede de onbevoegdheid der Kamer weer mete 2. daarvoor, dat niet één enkel lid, dat als Kamerzuiveraar gekozen is, andere dan onder stellig protest aan de beraadslaging over zulk een quaestie deelneme, en 3. dal men onverbiddelijk weigëre zijn stem te geven aan eenig voorstel, welk dan ook, dat een onbevoegde Kamer wil doordrijven. Komt dan Juni 1881 in 'het land, dan weet het volk precies wie voor Kamerzuiveraar dienst wil doen en wie niet, om desovereenkomst'ig alsdan zijn keuze in te richten. 4. 2. sluiten, ingekomen stukken, 3. Benoeming van een meente. 4. Idem van een Verslaggever van ’s Raads- handelingen. 5 Idem van Tusschenschool 6. Voorziening in de betrekking van in de geschiedenis en aardrijkskunde Gymnasium 7 Voorstel op het adres van het Bestuur der Sneeker Zwem- en Badinrichting tot het bestra ten van den weg naar hel Badhuis, van af de Noorderpoortsbrug en de Franekervaartsbrug 8 Idem op het adres van N. P. Molenaar, tot bekoming van een stuk gemeentegrond in grondrente. 9. Interpellatie van den heer Reilsma, over hel ingediend voorstel tot het in het leven roepen Raadscommissie voor openbare werken. Adres van Voogden van hel Old Burger den heer Minister van Binnen art. 13 van het voor die langrijk lager. Uitgever. vernemen bij den K E N N I S G E V I N G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek voldoende aan art 87 der wel op de Nationale Militie van den 19den Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze ge msente zal worden gehouden te BOLSWARD op Woensdag den 17 Maart 1880, des voormid- een hulponderwijzer aan de Het getuigenverhoor in de zaak tegen Pincoffs en Kerdijk is Woensdag bij den Hoogen Raad voortgezet. De gewezen boekhouder Tillemans onderging een langdurig verhoor- In afwijking met Botermans waren zijne antwoorden zeer kort, üp vele vragen bleef hij het antwoord schuldig, daar hij niet tegenwoordig was bij be sprekingen over boekingen of balansen, maar alleen uiivoeide, wat Pincoffs hem niet direct mcar indirect door Botermans gelastte. Hij erkent de valsche posten aan het einde des jaars geboekt en in Januari teruggeboekt te hebben. Aanvan kelijk dacht hij niet aan kwade trouwlater is hem die gebleken. De kladbalansen, door hem gemaakt na wijziging door Pincoffs, werden on- geteekend aan commissarissen uvergelegd de dividenden werden vastgesteld voordat de balan sen waren geteekend. Bij liet geven van décharge aan hem en Botermans, was Kerdijk tegenwoor dig hij kon zich niet meer herinneren, dat toen Kerdijk met het hoofd in de hand zat, ofschoon getuige dit in de instructie heeft verklaard, wel herinnert hij zich, dat Kerdijk bedrukt was als hij weer een balans ontving. Kerdijk voerde overigens de handelscorrespondentie, en kwam. niet bij getuige de boeken inzien mal de balan sen werden nooit de hoofdboeken vergeleken. Als deskundig getuige werd nog de heer Ver meulen gehoord en diens uitvoerig rapport over de vervalschingen voorgelezen. Hij splitste ze in 5 kategoriën en wees ze in Tusschen hem en den getuige Bolermans stond groot verschil over hel werkelijk door directeuren genoten winstcijfer, daar Botermans tweede toetsing op de meest ondubbelzinnige wijze de Afrikaansche Handelsvereeniging gebleken dal deze Kamer het volk van Nederland Kerdijk en Pincoffs ais één finantiëel beheer yoor- j;.., ''d ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1