GEMEENTE i MET ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS-1 ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1 r* No. 18 1 1880. V IJ F-E N-D ERTIQSTE J A. AR Gr A N Gr. 3 MAART. WOENSDAG I <1 UIT DE PERS. RI1VNKKL ASIB. militairen niet meer als figuranten bij Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle hrieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Aan de 2de Kamer is thans aangeboden een ont- werp-heffing eener rentebelasling. In de memo de kohieren door het gemeentebe- Amsterdam, beeft, naar de N. R. Ct. publieke vermakelijkheden mogen worden gebe zigd. i V i en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. De commissie uit de Tweede Kamer in zake het adres-Metelerkamp, over de toepassing der publiciteit van de kohieren door het gemeentebe stuur van meldt, een duidelijke afkeuring over de wijze van handelen uitgesproken. De plaatselijke kommandant te Amsterdam heeft de kommandanten der verschillende corp sen, aldaar in garnizoen aangeschreven, dat voortaan militairen niet meer als figuranten bij J Omtrent de jongste dijkbreuk in Noordbrabant wordt uit Oijen nog het volgende aan de N. R. Ct. gemeld Nadat van Zaterdagavond af de dijkbesturen van Oijen en Lithoijen alle krachten hadden in gespannen om de uiterwaarden tegen overstroo- ming te verdedigen, ten einde den aannemer van de ringkade in de gelegenheid te stellen deze op de bepaalde hoogte te brengen en zoo moge lijk met hout en riet te voorzien, bezweek in den nacht van Dinsdag op Woensdag de kade in de ze uiterwaard vlak voor de omringing. Daar de ze echter juist dien avond te voren op de bepaal de hoogte gekomen was, had de waterstaat alle hoop, dat zij sterk genoeg zou zijn om het wa ter te keeren. Dit bleek echter in geenen deele het geval te zijn. Juist toen Z. E. de Commis saris des Konings in Noordbrabant Woensdag namiddag bezig was het werk te bezichtigen en er nog slechts één meter water voorstond, be zweek zij over een lengte van 20 meters. Op last van den tegenwoordig zijnden ingenieur werd onmiddellijk een schip met steenpuin geladen in beslag genomen, om het voor de opening te doen zinken. Doch te vergeefs voordat de noodige materialen konden worden aangevoerd, om de doorbraak zoo mogelijk te beteugelen, Was het gezonken schip reeds met den stroom naar bin nen weggevoerd, en stroomde het water mét groot geweld naar de polders van Teefelen en Te Amsterdam op de Heerengracht nabij den Amstel heeft Donderdagnacht in de woning van hel Kamerlid mr. J. R. C or ver Hooft een geval van moord plaats gegrepen. De 50 jarige huis houdster is daar in den slaap door haren broeder vermoord. Aangezien de heer des huizes afwezig was, moet Trijntje Knuiff dien bloeder volgens sommigen is hij een zwager van de verslagene verzocht hebben in huis te kernen slapen. Zij was niet gaarne alleen en wenschle door hem beschermd te worden. Nadat zij beiden den avond hadden gesleten met hei spelen van een partijtje kaart onder het gebruik van koffie met wat likeur, schijnt de huishoudster zich te bed begeven te hebben. Weinig tijds daarna moet de misdaad zijn ge schied. Toen de politie in huis drong, vond zij de vrouw in een vreeselijk bloedbad in het bed lig gen, terwijl het hoofd letterlijk was afgesneden. Nu zijn er twee lezingen' omtrent de ontdek king en drijfveer van de misdaad. De eerste is, dat de man onder waanzinnig schreeuwen het huis uitgeloopen is om de politie op de gracht te vertellen, dat bij zijn zuster «eventjes” ver moord had. Gewillig volgde hij de dienaren, die hem naar het politiebureau brachten, waarna het onderzoek en de ontdekking volgden. De andere lezing is, dat hulpgeroep de aandacht der polilie-ronde getrokken heeft en hebzucht de aanleiding tot de misdaad was, daar hij te ver geefs aan Catharina Knuiff voorgesteld zou heb ben baar heer te bestelen. Een feit is het, dat de man reeds des morgens het mes heeft gescherpt, waarmee de treurige daad begaan is. Wat evenwel sterk pleit voor de juistheid van de eerste lezing is, dal de dader gezegd wordt reeds geruimen tijd in een krank zinnigengesticht doorgebracht te hebben, en wel wegens een moord op vrouw en kind in waanzin gepleegd. Het lijk is voor het gerechtelijk geneeskundig onderzoek naar het huis van arrest overgebracht. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. KENNISGEVING. NANIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den lÖden Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), noodigen by deze de lotelingen der Nationale Militie van deze gemeente uil, om, indien zij verlangen by de Zee militie te dienen, zich daartoe voor den len April bij hen aan te melden. Sneek den 1 Maart 1880. Burgemeester De bewoners van Oss hebben zich met een adres tot den Koning gericht, waarin aangedron gen wordt op het nemen van maatregelen tegen den watervloed. Zij nemen deze, wel eenigszins gezochte, gelegenheid te baat om te klagen over de hooge uitgaven die de nieuwe wet op ’t lager onderwijs met zich zal brengen. De gebroeders Laverlu hebben tegen het ar rest, waarbij zij lot 10 jaar tuchthuisstraf zijn veroordeeld, cassatie aangeteekend. rie van toelichting wordt gezegd, dat bij de noodza kelijkheid, om ’s rijks middelen duurzaam en wel zoo spoedig mogelyk door de opbrengst eener nieuwe belasting te versterken, dejwenschelijkheid om tot object dier belasting te kiezen de inkom sten uit het zoogenaamde kapitaal in portefeuille van weerskanten zijn erkend. De minister wenscht, dat het ontwerp nog in den loop dezer zitting tot wei worde verheven. Hel ontwerp is onafhanke lijk van andere wets-voordrachten tot verbetering van hel belastingstelsel, die bij zijn departementen in behandeling zyn. Hij hoopt, dat reeds in 1880 de rentebelasling hare bijdrage tot de in komsten der schatkist zou kunnen aanbrengen. Wel zal het tekort, 21/, millioen, voor 1880 wegslinken, maar nog andere uitgaven zullen de begrooting kunnen bezwaren. De minister heeft gemeend te moeten stellen het beginsel van par- tieele inkomsten belasting, naar den maatstaf van de werkelijk genoten inkomsten uit alle kapitalen, die door de ingezetenen zijn aangelegd, anders dan in gebouwde of ongebouwde eigendommen of in ondernemingen van handel en nijverheid. De minister is er op bedacht geweest dit te doen op zoodanige wijze, dat van alle inkomsten van dezen aard een vast percentage worde geheven en de belasting, de genoten inkomsten als op den voet volgend, de grootst mogelijke zekerheid bereikte. De rentebelasling, geheven naar den thans voorgesteiden grondslag, zal gelijken tred houden met de klimmende of afnemende welvaart der ingezetenen en met den omvang en ^rentabiliteit der door hem bezeten kapitalen. Onder den titel>Een periode van stilstand,'* schrijft dé Kamp. Crt. De Tweede Kamer heeft hare werksaamheden hervat en terstond een aanvang gemaakt met het onderzoek van het ontwerp strafwetboek in de afdeelingen. Hél onderzoek van een «o» om vangrijken arbeid waarbij zoovele gewichtige quaestien ter sprake komen, zal natuurlijk een geruimen tyd vorderen, zoodat van nu tot Pa- schen voor de Kamer wel niet heel veel tijd zal overbiijven voor andere werkzaamheden. Ware er niet zulk een groot stuk werk voor handen, de Kamer zou niet veel te doen vinden. De tegenwoordige Regesring beantwoordt tot dus ver niet aan den grooten roep, die er opging van hare werkkracht. Het strafwetboek was, zooals men weet, reeds bij de Kamer ingediend vóórdat het tegenwoor dige Ministerie optrad Misschien is de Minister Modderman beter opgewassen tegen de taak om bet te verdedigen, dan de Minister Smidt zou ge weest zijnwy willen dit gaarne aannemen (de heer Modderman was lid der commissie, die het heeft ontworpen)maar ieder zal wel willen ge- looven, dat ook zonder de jongste Kabinets-ver- andering het strafwetboek zou tot stand gekomen zyn. Toen het vorige Kabinet aftrad, was het voor stel betreffende de eilectenbelaslmg nagenoeg in staat van wijzen. Het zou hoogst waarschijnlijk op dit oogenblik reeds wet zijn geweest. De rente belasting van den minister Vissering laat zich echter nog wachten het ontwerp ligt nog op de schrijftafel van den Minister, (zie beneden) En evenwel’is er niets zoo dringend noodzakelijk, als de verbetering van het financiewezen. In dit opzicht heeft de optreding van het hooggeroemde Ministeriev. Lynden slechts vertraging teweegge bracht. Wat blijkt er verder van den wetgevenden ar beid van dil Ministerie Niets. Waar zijn de grootsche voorwerpen, die men ons beloofd heeft Er is geen spoor van te ontdekken 1 Mannen, die ons als zoo verbazend knap zijn afgeschilderd, hadden dan toch reeds iets gele verd kunnen hebben 1 Bij de Kamer is aanhangig een wetsvoorstel lot oprichting van een postspaarbank. Maar dit wetsontwerp, waarvan men zich terecht veel goeds voorstelt, is afkomstig van het vorige Ministerie. Men zal hel niet aan 't KabinetVan Lynden te danken hebben. De tegenwoordige Minister van binnenlandsche zaken houdt zich bezig met de voorbereiding der invoering van de nieuwe schoolwel van zijn voor ganger, en daarin schijnt al zyn werkzaamheid zich te concentreeren. Hij laat verder niets van zich hooren, ofschoon er voor hem op wetgevend gebied zooveel zou te verrichten zijn. Zyn ambtgenoot van Waterstaat opvolger nog wel van den by uitnemendheid werkzamen Tak schynt mede zijn dagen in zoete rust te sljjten. Het eenige wat men van hem hoorde is, dat hjj tot verbetering van den waterstaats toestand van Noord Brabant een plan aangaf hetwelk die provincie van den wal in de sloot zou helpen en dan ook door de Provinciale Sta ten werd afgekeurd. i 'Waar is de Minister, die teekenen van leven geeft op wetgevend gebied Zelfs is de Minister van Oorlog nog niet gereed met het overschrij ven van het mililie-ontwerp van zijn voorganger Blanken. Wy hebben gemeend deze opmerkingen te mo gen maken, omdat het tegenwoordige Kabinet bij de bevolking geïntroduceerd is als een Ministerie van zakenomdat deze ministers zijn afgeschil derd als de mannen, die groote dingen tot stand zouden brengen. Men leest in de Arnh. Cour Het volkspetitionnement wordt door de Stand, in herinnering gebracht. De driemaal honderd duizend onderteekenaars van de adressen tegen de schoolwet worden gesteld tegenover de nog geen honderduizend onderteekenaars van de adres sen, uitgaande van het Nut, tegen het misbruik van sterken drank. Zeer naief voegt het blad er bij «de onzen bleven l’huis.” Daarmede zal het wel niet be doelen, dat >de onzen” vóór het misbruik van sterken drank waren. De Kamer, aan wie hel adres gericht is, kan dus het cijfer der onder- teekenaars vermeerderen met dat der confessio- neelen, die zich slechts van de onderteekening onthielden, omdat de zaak van hei Nul 'litging. Voor zooveel dus eenige waarde mocht wor den gehecht aan hel getal onderteekenaars van een adres, weegt dat van het Nul nog zwaar der dan van de bestrijders der schoolwet. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op artikelen 10, 34 en 35 der Wet van den 4den Juli 1850 (Staatsblad no. 37), regelen de het Kiesrecht enz. Maken bij deze bekend, dal de lijsten, aanwij - zende de personen, die in deze gemeente tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal, de Provinciale Staten voor Fries- iand, en van den Raad dezer Gemeente bevoegd zijn, zijn herzien, en een exemplaar van ieder derzelve gedurende veertien dagen, van af den 3en dezer maand, ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd en aan het Gemeentehuis aangeplakt. Dat bij die herziening van de lijsten zyn ge schrapt 1. Van de lijsten der bevoegden tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal en de Provinciale Staten van Friesland: S. G. Blok, G. N. Bouma, Jhr. G J. M. Bo- wier, H. Brink, R. W van Raab van Canstein D. A. Douma, K. T Halbertsma, Tj. Jongbloed, C. J Jorritsma, H. Koetzier, Dr. S. v. d. Ley, T. K v.d. Meulen Jr., N. P. Molenaar, S. J. van Kiel, Dr. L P. Ouwersloot, Mozes Pino, A. Post- ma, R. A. Prins, P. Stelma, A. Veen HzTj van Vugt, H. Westerhof en M. Wilbers. 2. Van de lysten der bevoegden tot hel kie- zen van leden van den Gemeenteraad Jan Aukema, G. N. Bouma, Jhr. G. J. M. Bo- wier, H. Buisman, R. W. van Raab van Gan- stein, C H. Fortuin K. T. Halbertsma, Auke Hoekstra Hessel Hoekstra, Wijbe Jaarsma, Tj Jongbloed, C J. Jorritsma, J. G Knoest, Dr. S. v.d. Leij, G. Los. Dr. L. P. Ouwersloot, R A. Prins, R. Velthuis, H. Westerhof, P. vd. Woude, Y. K. Zandstra en J. Zylstra die daarop verkeerdelijk ware» gebracht, die een of meer in de Kiezers gevorderde vereischten verloren hebben, of overleden zyn. En zal deze op de gebruikelijke wyze worden afgekondigd en aangeplakt. Sneek den 1 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. SME HU* COIKIIT. HSS SS W4* l 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1