mum ii wmm-UD root di cm is m imwiw shh. i 1 r t No. 19. V IJ F-B N-D ERTIGSTE J 1880. ZATERDAG 6 MAART. I" van SI N X BK L A Ml». SNEEK, 5 Maart. B r I T B N L, A W OVERZICHT. van mondbehoeften reeds nagenoeg geslaakt had, Volgens de tot nu toe ontvangen belichten is Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs roor 3 maanden fi.franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. ge ver lid zich dan ook genoodzaakt deze taak weder op te nemen, ten einde in de dringende behoefte te voorzien. 1 Z. M. heeft aan den heer W. van Waning Jr op zyn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als kantonrechter plaatsvervanger te Sneek. Tengevolge den storm van jl. Dinsdag, zyn hier enkele daken en schoorsteenen beschadigd. Ove rigens is, voor zoover ons bekend, geen schade veroorzaakt. De grootste winddruk was, volgens waarneming aan den windmeter op de H. B, School alhier, ’s namiddags 2 uur 80 kilo met Z. Z. W. wind richting. De gezondheidstoestand van het vee in dezen omtrek heeft gedurende den winter weinig te wenschen overgelaten. In de laatste weken komt echter het verwerpen by koeien veelvuldig voor, waarschijnlijk veroorzaakt door schimmelig hooi. De voedingstoesland is over het algemeen min der goed dan andere jaren. De prijzen van vetvee en varkens zijn hoog de handel in kalikoeien is echter traag. Met het oog op den toestand der dijken, bleven de rijkstelegraalkantoren te Leeuwarden en Lemmer, in den nacht van Dinsdag op Woens dag, op last van den Gjmmissaris des Konings, tot 2 uur geopend. ADVEliTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Naar het Vad. uit goede bron verneemt, is de heer A Pruys van der Hoeven door den Gouverneur Generaal als regeeringscommissaris naar Atjah gezonden. Generaal van der Heyden blyft voorloopig in Atjeh, omdat in overleg met hem de maatregelen zullen worden beraamd voor de organisatie en pacificatie van dat gewest. Het hof te Amsterdam heeft Dinsdag Willem Joosten, moordenaar van den veldwachter Van der Lijke te Bloemend aal, tot 20 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek gevolg gevende aan art. 150 der wel op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no 72), noodigen by deze de lotelingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, om, indien zij verlangen by de Zee militie te dienen, zich daartoe voor den len April bij hen aan te melden. Sneek den 1 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. De politie te Amsterdam hééft dezer dagen de band gelegd op een gevaarlyk sujet, die eene verbazende vaardigheid bezat in het namaken van handteekeningen. Hy deed dit zoo bedriegelyk, dat de ware van de valsche moeielyk waren te onderscheiden, en dat de personen, wier namen H hy naschreef, op het eerste oogenblik zyn valach schrift voor hét hunne hielden. I By het maken van valsche wissels kwam deze gevaarlyke handeling al zeer spoedig aan 't licht. De persoon in kwestie werd voor den commisea- rhvan politie der 5e sectie gebracht, die hem, na een langdurig onderhoud, tot bekentenis bracht, reeds vyf wissels ten bedrage van i uim 12000 J nagemaakt en geïncasseerd te hebben, en dat hy j* kort voor zyn arrestatie nog drie had weten te vernietigen. De justitie te Amsterdam heeft deskundigen benoemd, ten einde den geestestoestand van Knuiff, den dader van den moord ten huize van den heer Gnrvet Hooft aldaar, te onderzoeken. In de Maasbode vinden wij het volgende bericht; »Uit goede bron is ons gemeld, dat er onderhan- delingen worden gevoerd tusschen onze Regee- ring en die der Vereenigde Staten, de uitlevering van Pincoffs ten doel hebbende. Men verzekerde ons, dat het uitzicht op een gunstigen afloop dier onderhandelingen niet gering is, en het zeer wel mogelijk is, dat binnen weinig tijds Pincoffs her waarts gevoerd wordt. »Wy hebben verscheidene dagen geaarzeld van dit bericht melding te maken, doch vinden er nu minder bezwaar in, nu de procureur generaal Zaterdag voor den Hoogen Raad de opmerkelijke woorden sprak Aan gene zijde van den Oceaan heelt Pincoffs een schuilplaats gevonden. Moge de uitkomst leeren, dat hij die daar op den duur niet gevonden hebben zal.” In weerwil van den watersnood bleef het tot nog toe rustig op den Nederlandschen Helicon. De watersnoodpoëten, in 1861 zoo duchtig door de Gènestet gekastijd, hebben zich stil gehouden. Thans echter beginnen zich bedenkelijke verschijn selen voor te doen. Volgens het Vaderland althans heeft, naar aanleiding van den verjaardag van Z. M. den Koning, de lieer P. A. Janssen te Middelburg, een door hem vervaardigd feest lied (piano en zang) aan 'L. M. toegezonden. Dit lied, dat tevens strekken moet om het volksgezang te veredelen, zal, zoodra de gevraag de goedkeuring van Z M. zal zijn verkregen ten voordeele der noodlijdenden door den joog- sten watersnood wordeen uitgegeven Alxoo een lied en eene compositie, naar aan leiding van ’s Konings verjaardag, ten behoeve der noodlijdenden, ter verbetering var. het volks gezang l T Is te veel voor een mensch Maar Daar ia in Hollands huizen Een plaats voor al dien boel VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag 6 Maart 1880, *s namiddags 6 uur- Punten ter behandeling 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe «luiten, ingekomen stukken, enz. 3. Voorziening in de betrekking van Leeraar in de geschiedenis en aardrijkskunde aan hel Gym nasium 4. Wijziging van het plan in de voorwaarden der geldleening, ten laste der gemeente aan te gaan. 5. Vaststelling van het kohier der Honden belasting, dienst 1880. 6 Idem van het kohier van den Hoofdelyken omslag, dienst 1880. De heer J L. Wertheim, bekend door onder scheidene gelukkig geslaagde stukken of vertalin gen op dramatisch gebied, is benoemd tot secre taris der tooneelschool te Amsterdam. Uit Oyen wordt gemeld: De toestand alhier is allertreurigst Door de vele stormen der laatste dagen wordt het water van de doorbraak met kracht onzen polder binnengestuwd en staat deze weder diep onder water. Het winterkoren is nu totaal weg. Vele personen nauwelijks naar hunne woningen teruggekeerd, hebben ze weder verlaten; allo werkzaamheden staan stil. De com missie voor den watersnood, welke de uitdeeling De rente-belasting bedraagt 2 (en honderd van de belastbare som, ter bepaling waarvan het zui ver inkomen gerangschikt wordt in eene der klassen van acht in de wet opgenomen tabellen. Tabel I bevat het zuiver inkomen van f 50 tot f 1000, tabel II van I 1000 tot f 4000, tabel lil van f 4000 tot f 10,000, tabel IV van f 10,000, tot f 24,000, tabel V van f 24,000 tot f. 50,000, tabel VI van f 50,000 tot f 80,000, tabel Vil van f 80,000 tot f 140,000, tabel VIII f 140,000 en hooger. Van de belasting is vrijgesteld hij, wiens zamenlyke inkomsten, onverschillig waaruit worven, in het vorig jaar niet meer bedragen hebben dan f 600. Hebben deze gezamenlijke inkomsten meer dan f 600, doch niet meer dan f 1000 bedragen, dan wordt de belasting met de helft verminderd. de feestdag van Dinsdag j 1. te St. Petersburg, dien men niet zonder vrees voor nieuwe nihilis tische uitspattingen tegemoet zag, rustig en or delijk voorbijgegaan, ofschoon de geheele bevol king bijna zonder uitzondering deelnam aan de hulded, ié efen Gzaar gébracht wérd op ïy»-25 jarig regeeringsjubilé. Omstreeks 10 uur hadden zich op het plein voor het Winterpaleis deputaties, elk van 100 man, uit elk garde regim geschaard, terwijl een onafzienbare volksmenigte de ruimte daar achter vulde. Tegen half elf verscheen de Gzaar op het balcon met zijn schoondochter, de vrouw van den Czarewitsch, die voor de zieke Keizerin de honneurs waarnam zij werden natuurlijk levendig toegejuicht. Het volkslied werd gespeeld, salvo’s van 101 kanonschoten gelost, en al de klokken der hoofdstad geluid. Te half twaalf woonde de Czaar de godsdienstoefening in het Winterpaleis bij, waarna de gezamenlijke rijksraad hem een felicitatie-adres ter hand stelde. Om twee uur werd cour gehouden, waarop hél corps diploma tique voltallig verscheen. Daarna reed de Gzaar door een aantal der met tallooze vlaggen versierde straten van de hoi Id- stad Des avonds om half zeven ging defeestvie- ring ongestoord voort en heersc. t; overal een zeer opgewekte stemming. De bevolking bewoog zich in dichte massa’s langs de straten in afwach ting der illuminatie, dié algemeen en schitterend beloofde te zijn. Op verschillende plaatsen deden zich militaire muziekkorpsen hooren, terwijl de schouwburgen feest-voorstellingen gaven. Nergens zoo eindigen de opgewonden officieele depeches was storing of belemmering in het verkeer waar te nemen. Uit alle deelen des rijks en uit alle kringen der bevolking ontving de Gzaar gelukwensclien en geschenken of berichten van stic'ilmgen, waardoor men den dag in blijvende herinnering hoopt te houden. Alle bladen behelsden toe passelijke ho.ofdartikelen, waarin de diensten cp- gesomd wórden door den thans 62 jarigen Gzaar aan zijn vclk bewezen. Eenstemmig spreekt unen daarin de overtuiging uil, dat noch buitenlandsche verwikkelingen, noch binnenlandsche moeilijkheden of geheime tegenstanders, in staat zullen zijn de ontwikkeling van Rusland tegen te houden of de liefde van het volk voor zijn Gzaar te verzwak ken. Van de vroeger wel gehoopte hervormingen is natuurlijk na de gebeurtenissen en maatregelen der laatste dagen geen sprake geweest, doch ook de verwachtingen op een meer cf minder T'm- vangrijke amnestie zijn niet verwezenlijkt Alleen bevat het officieele blad een aantal benoemingen, bevorderingen en onderscheidingen, terwijl aan een groot aantal personen uit de volksklasse alle achterstallige belastingen en geldboeten kwijtge scholden werden. Wat de uit andere landen ontvangen bewyzen van waardeering betreft, het officieele blad maakt in de eerste plaats melding van èen schrijven var. den Duitschen keizei, mede geteekend door Bismarck, dat eindigt met de hoop, dal de vriend- schap tusschen de beide tijken even ongestoord zal blijven als die tusschen hun beide keizers. Wat de stemming te Petersburg over de be noeming van Loris Melikofl tol dictator betreft, de telegraaf meldt dat men or algemeen hoog mede ingenomen is. Met het oog op de hem verleende volmacht en de censuur waaraan alle telegrammen onderworpen zjju, is zulk een bericht wel verklaarbaar. Hel strydt echter wel eenigszins met de mededeeiing dat een aantal gezinnen Petersburg verlaten om zich tijdeljjk in het buitenland te vestigen. Ook latere berichten bevestigen, dat het feest ter teere van het 25jarig régeerings-jubilé van Het Spinoza-comité is voornemens om het ge projecteerde standbeeld, welks voetstuk alleen den naam Spinoza zal vermelden, in Aug. of Sept te Den Haag a. s. te doen onthullen, indien hel voor de inrichting noodig emplacement wordt verkregen. Te dien einde heeft het comité den raad aangevraagd terrein op de gedempte Pavil- joengracht en wel aan haar zuid-oostelijk einde, voor de daar aanwezige brugleuning, In ’t jongste nummer van de Ned. Kunstbode komt een artikel voor over »de Nederlandsche penningen van 1879”. Het graveeren van pen ningen wordt, naar bet blad doet opmerken, hier te lande slechts door enkele personen beoefend, en de ambitie om graveur te worden is zoo ge ring, dat de munt te Utrecht verplicht is van tijd tol tijd een jcngmensch met behulp van rijks- subsidie aan te kweeken, om te zijner tijd het personeel bij de hand te hebben om de stem pels voor ons goud-, zilver en kopergeld te snij den. Veel penningen worden er dan ook niet vervaardigd. In het afgeloopen jaar heeft wde munt te Utrecht niet meer dan een twaalftal nieuwe penningen afgeleverd. De Kunstbode geeft daarvan een beschrijving en schrijft ten slotte »Uit dit korte verslag kan afgeleid worden, dat het oordeel over de graveerkunst van medaljes hier te lande niet gunstig kan zijn. De oorzaak van onze achterlijkheid ligt voor de hand. Ook deze kunst luistert naar de wetten van vraag en aanbod. Waar veel penningen worden besteld, zijn er velen, die zich op de gravure daarvan toe leggen, ontwikkelen zij hun smaak en hunne be heudigheid en leveren zij goed en artistiek werk. Zoo was het in de XVle en in de XVlIe eeuw, toen geen deftig man huwde of stierf zonder dat een penning te zijner eere gemunt werd. Thans daarentegen wordt en voor 3,5 millioen Neder landers niet meer dan een dozijn stempels per jaar gevraagd. Is het te verwonderen, dat de kunst verloren gaat en dat hetgeen wordt voort gebracht middelmatig is is® A, t $VI Ehï.ii (Oi BAlT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1