NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET IRROiVDMiENT 8NEEK. I l I. No. 20 V IJ F-E N-E> ERTIGSTE J 1880. R G A N G. WOENSDAG 10 MAART. I UIT DE PERS. I 1. 2. inrichtingen, i veroor- Deze COURANT verschfint WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post ƒ1.25. Alle hrieven en stukken» uitgave of redactie betreffendefranco in te lenden. 3. 4. de minister van buitenlandsche zaken gelegenheid hebben nadere inlichtingen te geven. Van harte hoopt het Vad. dat liet hem zal gelukken aan de volksvertegenwoordiging de overtuiging te schen ken, dat deze vrees ongegrond is. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer TV* Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek gevolg gevende aan art. 150 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 ("Staatsblad no. 72), noodigen bij Burg, en welft. van Amsterdam hebben reeds een voordracht bij den Raad ingcdieuei tol rege- deze de lotelingen der Nationale Militie van deze gemeente uit, om, indien zij verlangen by de Zee militie te dienen, zich daartoe voor den Ion April bij hen aan te melden. Sneek den 1 Maart 1880. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, J. VAN DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. De opmerking van het Handélsblad van voor ean paar dagen, dat de staatscommissie, benoemd tot herziening van ons burgerlijk wetboek, te talryk is, wordt door het Weekblad van het Regt beaamd, vooral met hel oog op het gevaar dat door te groote verscheidenheid van meening voor de eenheid van het herzieningswerk kan ontstaan. Het blad wijst er echter op dat het plan, om den arbeid in drie afdcelingen te ver deelen en dus over de te bewerken wetsontwer pen meer dan één lezing te houden, tot deze uitvoerigheid drong. Hel rechtsgeleerde blad kan het Handbl. niet toestemmen, dat de minister van justitie bij de samenstelling der commissie vaan elke provincie aalmoezen heelt willen bededen” en dat de meer derheid der commissie uit «provinciale quota” bestaat. Is dit het geval dan is het louter toeval. De meeste leden der commissie zijn, naar het W. v h. R. meent, sedert korter of langer tijd in de rechtsgeleerde wereld met lof als civilisten bekend. van het toezicht bij oprichting van i welke gevaar, schade of hinder kunnen zaken Brengen bij deze ter kennis van belanghebben den, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun collegie ontvangen verzoekschrift met bijlagen van M W. VERWER alhier, strek kende tot het erlangen van vergunning tot het oprichten eener Stoomfabriek, tot het tabriceeren van kandij, achter hel gebouw, plaa'eelijtc gekwo- teerd Wijk 4, no. 444b, kadastraal bekend in sectie A, no. 171 en 172 der gemeente Sneek Dat op Maandag den 24 Maart 1880, des mid dags ten 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gele genheid zal worden gegeven om legen het ge daan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schrifielijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor even- gemeld tydstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake inge komen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek den 10 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris DE JONGH, L.-Secr. noord in open zee te ankeren. Nu is de haven te Enkhuizen er op verre na niet op ingericht, om zoo maar op eens voor een uur of zes vijftig, zestig, honderd tjalken van om den noord en daarenboven van om den zuid voor achttien uren een gelijk getal op te nemen, die straks en morgen weer hunne reis vervorde ren moeten Die er het eerst binnen loopt, raakt er hei laatst weer uit, wat in plaats van zes uur dikwijls 3 tot 6 dagen duurt. Loopt intusschen het water af, dan raakt men in de haven op het droge, en dan kan het, gelijk de ondervinding meermalen leerde, 3 weken duren eer men weer vlot is. In dezen stand van zaken ankeren vele schip pers op stroom en vermijden de haven. Bij de n jongsten storm bleven een 2<)tal tjalken in het Krabbersgat geankerd en moesten daar den vreese- lijken storm doorslaan. Twee schepen zijn dien tengevolge van hun ankers geslagen en veronge lukt en van een van deze is de bemanning hoogstwaarschijnlijk dood En nog mag men van geluk spreken, dat het daarbij is gebleven, want hel had even goed kunnen gebeuren, dat er 200 in plaats van 20 vaartuigen in gevaar hadden verkeerd. Het blad vertrouwt daarom dat de hooge re geering, die door de verbetering van het vaarwa ter in het Krabbersgat toonde het belang van de scheepvaart op de Zuiderzee te kennen en te willen behartigen, niet te halverwege zal blijven slaan, maar hoe eer hoe beter dien arbeid zal voltooien, door er aan toe te voegen een ruime en doeltreffende vluchthaven. De onontbeerlijk heid daarvan, ook bij deze gelegenheid weer treffend gebleken, treedt dagelijks meer aan den dag en zal dit in nog toenemende mate, naarmate de schippery zich meer bij voorkeur van genoemd vaarwater bedient.” Het Vaderland is ingenomen met de voorge nomen regeling der quaestie tusseben Neder land en Luxemburg; maar kan het aan hangsel daarvan de vertegenwoordiging van Luxemburg door Nederlandsche gezanten of con suls niet billijken. Wel is deze voorwaarde piet in bet concept-contract opgenomen, maar blykens de brieven door de ministers Van Lijn den en Von Blochausen gewisseld, zal zij er uit voortvloeien. Het Vad. wijst op de moeite die het gekost heeft, om het denkbeeld, dat er tusschen Neder land en Luxemburg eenige andere betrekking be stond, dan de personeele bond in ’t'hoofd van den staat, te doen verdwijnen. Sedert 1867 is die scheiding zoo t officieel! mogelijk erkend'éb se dert heeft de vroegere noodlottige begripsverwar ring zich niet herhaald. Uit de nu gedane toe zegging zouden wederom moeilijkheden kunnen rijzen. Wel is de reserve gemaakt dat de te verleenen consulaire medewerking zal worden teruggenomen als de belangen der beide landen in contact komen; maar juist de noodzakelijkheid eener dergelijke reserve is het beste-'bewijs dat men hier op gevaarlijk terrein is. De neutraliteit van Luxemburg moge door de mogendheden gewaarborgd zijn, de mogelijkheid van verwikkelingen is daardoor niet uitgesloten en zal des te grooter worden, naarmate men in de diplomatieke wéreld de belangen van Neder land en Luxemburg weer als bij elkander behoo- rende gaat beschouwen Voorloopig zal het ge vaar voor ous minder groot zijn, omdat Luxem burg op dit oogenbhk te Berlijn, Parijs en Lon den zelf diplomatieke vertegen wootdigers heeft, maar wie staat ons borg, dat die gezanten ook na de toezegging van den minister Van Lijnden daar bij voortduring zullen blijven By de beKaodelsrtg van de overeenkomst ïal De Lavertü’s hébben thans bekend Té hebben ingebroken, met het doel om ie stelen. Eerst verried Martinus zich, wijl hij bij het gewone hal ve uurtje in open lucht zijn- buurman over den muur een briefje, trachtte te doen geworden, dat, door den cipier opgevangep, de bekentenis inhield. Willem gaf al dadelijk na de uitspraak door een en ander té kennen, dat hij tot spreken zeer was geneigd om zoo mogelijk de straf nog wat lich ter te maken en Gerrit volgde deh koristen weg; hy schreef een brief aan den proeureur-géheraal, waarin hij alles omstandig verhaalde. Nu zal het ook wel blijken, zegt het Hand., of de ge broeders deel hadden aan de andere inbrakeö van gelijksoortigen aard als die by. dén ,heéf Geerling. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengén ter kennis van de ingezetenen, dal het kohier van belasting op de binnen deze gemeente/gehouden wordende Honden, voor het jaar 1880, doof den Gemeenteraad den 6den dezer maand ia vastgesteld en thans gedurende den lyd van 8 dagen, te rekenen van af den lOden Maart e. k. ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen dal binnen dien termjjn I reclames tegen dat Kohier, op ongezegeld papier, bij Heeren Gedeputeerde Staten van Friesland kunnen worden rOgediend. Sneek den 9 Maart 1880. Burgemeester en Wethouder» voornoemd,- r J. van DRIESSEN. De Secretaris de JONGH, L. S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek Gelet op het bepaalde in artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling Met ingang van 8 dezer is het Rijkstèlegraaf- kantoor te Balk geopend op werkdagen van 8 tot 12 ure voor- ei\ van 1 tot 3 en 5 tot 7 ure namiddags óp Zon- en feestdagen van 8 tot 9 voor- en van 1 tot 3 ure namiddags. Zaterdag is, gelijk wij reeds in een afzonder lijk bericht aan onze abonnés in de stad hebben meêgedeeld, door den Hoogen Raad uitspraak gedaan in de zaak van Kerdijk. Beschuldigde was niet tegenwoordig, daar zijn gezondheidstoe stand dit verbood. Het zeer langdurig arrest werd, op verzoek van den voorzitter Gockinga, uitgesproken door den vice-president Goninck Liefsting. Het arrest, bel wettig en overtuigend bewijs aannemende van 46 van de 54 valschha- den in de boeken der Afrikaansche Handelsver- eeniging, achtte de schuld van Kerdijk aan het plegen dezer valschheden niet bewezen en sprak hem daarvan vrij, evenals van frauduleus ban kroet, maar veróórdëeldé hem met aanneming van verzachtende omstandigheden (namelijk dat 'hij nooit daartoe uit eigen beweging had gehan deld, maar op invloed van Pincoffs), tot een cel lulaire gevangenisstraf van twee jaar en 7 geld- boelen van f 50 wegens hél desbewust gebruik maken van vervalsehte geschriften van koophan del (valsche'balansen), 7 maal gepleegd. Ter civiele (ehéchtzitting van den Hoogen Raad, is.arrest gewezen in de procedure van het kloos ter der kruisheeren van St. Agathay ingesfleld tegen den staat der Nederlanden, waarbij het geldt een vordering tol erkenning der rechtspersoonlijkheid .van het oude klooster, gelijk die bij de stichting in de 14e eeuw was verkregen. De rechtbank te Den Bosch oordeelde, bij zyn vonnis van 30 Mei 1879, dat, daar het oude klooster in 1812 werd opgeheven, die stichting toen haar rechts persoonlijkheid had verloren. De hoogste rech ter heeft thans, in overeenstemming met het von nis in eeisten aanleg gewezen en met het O M., beslist, dat ten gevolge van het decreet van 1812 de rechtspersoonlijkheid ook aan het klooster van St. Agatha voorgoed was ontnomen en derhalve in deze de eischer was .opgetreden als .vertegen woordigende eenzedelijkTich'aam,’ dat' geblekéh is niet meer te bestaan. De Hooge Raad heeft mitsdien hét'beroep ver worpen. De Enkhuizer Cour, spoort de regeering. aan tot het maken van een vluchthaven te Enkhuizen. Wij wonen nagenoeg op het midden tusschen de noordelyke havens en Amsterdam, schrijft het blad, op een ver in zee uitstekend punt, waar langs een goed afgebakend en voldoend diep vaarwater, het Krabbersgat, loopt, dat voor de scheepvaart het noordelijk en zuidehjn gedeelte van de Zuiderzee met elkander verbindt. Duizen den vaartuigen moeten hunnen weg langs onze stad maken. Wie met het opkomend tij van Harlingen, Workum, Stavoren of de Lemmer uitloopt, bereikt tegen of omtrent het afloopen van dat getij Enkhuizen. Wanneer de wind hem niet bjjzonder gunstig is, moet bij daar een vol gend tg afwachten om verder te komen. Uit de omgekeerde richting gaat het evenzoo, alledü maar met dit onderscheid, dat wie des morgens van Amsterdam gaal, eerst den volgenden morgen van Enkhuizen verder noordwaarts kan varen, omdat men in den regel, in den namiddag van Enkhuizen varende, voor den nacht met aan de noordelijke havens kan wezen en het althans voor een geladen vaartuig ondoenlyk is, om den KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19<len Augustus 1861 (Staatsblad no 72), brengen door deze ter kennis der be langhebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden ge houden te Bolsward, op Woendag den 17 Maart 1880, des voormiddags tefi 10‘/2 ure, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent de verschenen vrijwilligers voor de militie; de lotelingen, die redenen van vrijstelling hebben ingediend de lotelingen, in de art. 55 en 56 bedoeld alle overige lotelingen. Zullende voor dien Raad alleen behoeven te Verschijnen 1. Zy, die zich als vrijwilliger voor de Militie hebben aangeboden 2. de lotelingen, die vrijstelling verlangen we gens ziekeljjke gesteldheid, of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte. Sneek den 24 Februari 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. SM'l.hlR 01m J «1 B 1 X X EX I. A 50. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1