GEHEEMTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1 T 1880. V IJ F-E N-n ERTIGSTE JAARGANG. No. 22 17 MAART. WOENSDAG I 1 SLEEKER C IIIt A A T. CQ Sl.ï.MA t A MI. WETHOUDERS van S N E E K, 16 Maart. Krachtig liet hij zich hoeren, toen hij verklaarde, zich deze keuze welgevallen. I. n /-I z» i-r la 1 rlnon onn £T' Bij dit nummer wordt een Bjjblad uit gegeven hervormingen langs den geleide lijken weg wenscht ingevoerd te zien I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post fl 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. een Zee- ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Unaniem werden aangenomen de wetsontwer pen tol gemeentelijke indeeling van 'ie Westerschel- de en ’i Si. e, toi goedkeuring van de overeenkomst van den Staat en Prins Frederik met van Haaf ten over gronden in den Slaak, waarbij de Minis ter vei klaarde, dat omtrent het leggen van verbindingsdam tusschen Noord-Brabant en land een nader onderzoek zal worden ingesteld, en tol aanvulling van de begrooting van het domein fonds. N-g werden aangenomen de wetsontwerpen tot kwijtschelding van den lande aankomende vorde ringen en tot aanvulling der Indische comptabili teitswet, belrekkehjk het cntslag van leden der Rekenkamer. Dit ontwerp werd sterk door den heer Keuche- nius bestreden als onrechtvaardig, en werd door den Minister verdedigd. Hel werd met 49 tegen 8 stemmen aangeno men. Naar men meldt is bij de regeering het plan in overweging een dienst in het leven te roepen om legen een matig tarief, door middel van de post, pakjes over te brengen van beperkte afme ting, een gewicht van 5 kilogram niet te boven gaande, waarbij het recht van bijzondere onder nemingen om zulke voorwerpen te vervoeren, onaangeroerd zou blijven. Men zal zich herinneren, dal de heer W.I H. Keun, ingenieur te Londen, indertijd een rech terlijke uitspraak uitlokle over den duur van één UITDE TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 15 Mrt. 1880. De heer van der Hoeven heeft verlof verkregen, om later den Minis er van Koloniën te interpel leren over de vraag, of van Regeeringswege een ondeizoek is i; gesteld naar aanleiding van het bericht omtrent het zonder verboor ophangen van krijgsgevangenen ja Atjeh, besproken in de zit ting van 24 October, en zoo ja, welke daarvan de uitkomst is geweest. Ten slotte besprak hij de vraagZal spoedig tot algemeen s emrecht besloten worden? en dan noemde spreker de teekenen des tijds niet zeer gunslig De Tweede Kamer toch had zich niet zeer gezind betoond het te verleenen en de pers was de ge rouwe afspiegeling daarvan Eerst had men getracht de eisclien des volks dood te zwijgen, maar loen men had ingezien, dat zulks niet langer ging, had men toch verklaard, dat de census als maatstaf zou moeten blij en. Hierop noudigde hij zijne mede werklieden uit tot het organiseeren hunner strijdkrachten, om gereed te zijn, als er krachtig opgetreden moet worden. Wel verwachtte hij niet spoedig da verwezenlijking van den wetisch om algemeen stemrecht, maar komen zou die tijd. Zonder algemeen stemrecht toch zoo besloot de spreker regeert de burge. ij niet meè en zonder dat steunt de staat niet op nationale kracht. Met veel genoegen weidde spieker aangehoord en ontving door luide toejuiching den dank der vergadering. Naar wij vernemen viert onze Stadgenoot Jenlje A Blauw, heden, Woensdag, een aange name herinneringsdag. Het is alsdan 25 jaar geleden, dal hij als pak huisknecht bij den heer H. Fennema alhier in dienst trad. Moge hij nog vele jaren met den- zelfden ijver werkzaam blijven! -j- Franeker, 15 Maart. Overeenkomstig art. 14 van het regelement, werd hie de gewone jaar» hjksebe vergadering gehouden van het bestuur der Instelling van Weldadigheid, »HuIp voor Blinden.” De familie, die door hel besluur wordt onder steund, ontving hel vorige jaar eene som van f 500, zijnde de nette opbrengst van het kapitaal der Ins‘elling, geplaatst op het grootboek der Ned. Werk. Schuld. Volgens een van den heer Burgemeester van Groningen ingekomen schrijven was in den finan- cieelen en maatschappehjken toestand der familie geene verandering ten goede gekomen, leidden de leden bij voortduring een onberispelijk leven en waren de verdiensten cp verre na niet toe reikend om in hun onderhoud te voorzien. Uit de rekening en verantwoording van den penning meester bleek, dat de ontvangst over hel jaar 1871) had bedragen eene som van f 747,48* en de uit gaaf f610,64, waaronder begrepen is de aankoop van een certificaat f 100. 4% Ned, Werk. Schuld. Het batig slot ad f 136,84* wordt gebezigd om ieder kwartaal de gelden bij vooruitbetaling aan de familie te kunnen zenden. Na opname der rekening werd deze goedgekeurd en den penning meester dank gezegd voor zijn gehouden beheer. Hel bestuur der Instelling dat in den loop dezes jaars moei aftreden, werd herbenoemd en liet Na de gewone ver gadering werd hel doen van tekening en verant woording herhaald ten overstaan van Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente, ingevolge art. 15 van het reglement. Alles werd door dit col lege in volkomen orde bevonden, dal bij monde van den Burgemeester, den penningmeester be dankte en verklaarde zich met het besluur te verheugen in de goede werking der Instelling. -{• Schrans, bij Leeuwarden, 15 Maart. Giste ren avond, omstreeks half twaalf, woedde hier een vreeselijke brand. De Skatihgrink, levens Schouw burg en Concertzaal, in den laatsten tijd ook gebezigd tot hel houden van bijbellezingen, stond in weinige oogenblikken gehëel in een zee van vuur; aan blusschen viel niet te denken. De brandspuiten van Leeuwarden en een vaa Huizum, moesten zich bepalen de naastgelegen gebouwen te bewaren. Dit is dan ook bijna volkomen ge lukt. De Skatingrink is een' prooi der vlammen geworden. De juiste oorzaak is nog onbekend. Door de Amst Crt. werd dezer dagen verze kerd, dat er mogeljkheid op het in handen krij gen was De Pruisische justitie zou namelijk van Amerika zijn uitlevering vragen, op grond van valschheid in geschriften en andere misdadige handelingen betreffende de Nederlandsch-Berhjn- sche bouwmaatschapi ij te Berlijn Als die uit levering eenmaal aan Pruisen is toegestaan, dan zou er alle hoop zijn om Pincoffs ook naar Ne derland, hel eigenlijke terrein zijner operation, over te brengen. De Haagsche correspondent der Midd. Crt spreekt dit gerucht tegen en wijst er op, da’ Pincoffs bij de maatschappij de verantwoordelijke man niet was. Hij voegt daaraan *t volgende tce »Nu hier toch sprake is van de Pincoffs-Kerdijk historie, wensch ik hierbij te voegen, dal de be slissing van den Imogen raad algemeen een gun stigen tndiuk heeft gemaakt Mer. had Kerdijk geen zwaarder straf toegedachl en het medelijden met hem was vrij algemeen, omdat men in hem meer het verblinde slachtoffer dan den medeplich tige van Pincoffs wilde zien. Daarentegen is er maar éen stem van ver ontwaardiging over dea gewezen chef de bureau van de Afrikaansche, Bvtermans, die in het greuchlmakend rechtsgeding slechts als gelui- ge optrad. Indertijd is de heer Boiermans met teel vertoon in de Standaard opgekomen tegen een onschuldige uitdrukking van mij, uw correspondent. Hij verklaarde toen o. a.. dal zyu tijd van spreken nog niét gek men was.. Welnu, bij het getuigenverhoor voor den hoogen’ taad heeft hij de gelegenheid gehad om te spreken en men heeft loen u<l zijn eigen mond kunnen vernemen, welke rol hij bij de tienjarige zwende larij van Pincoffs gespeeld heeft. Het eerste wootd in ‘s mans voordeel heelt men nog te hooi en »Botermans, die na den val van de Afrikaan- tche nog in functie was gebleven werd kort daarna .door de iiquidaleuren naar huis gezonden. retourbiljet. De rechtbank te Middelburg stelde hem in het ongelijk Naer men verneemt, is de boete, waartoe de heer Keun veroordeeld werd, door bem betaald, zoodat de zaak is afgeloopen Men weel dus nu ock uit de uitspraak der Midd. rechtbank, dat de dagen op de retourbiljatten geen eimalen zijn. Uit goede bron verneemt het Vad dat binnen enkele dagen een wetsontwerp tot verzekering van de uitvoering der nieuwe schoolwet den Raad van State zal bereiken. Het ligt in het plan der Regeering de wet vóór Jan. a. s. in te voeren. BURGEMEESTER en Sneek Gelet op het bepaalde in artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot rege ling van het toezicht bij oprichting van inrichtin gen, welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken Brengen bij deze ter kennis van belanghebben den, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van M. W. Verteer, alhier, «trek kende tot het erlangen van vergunning tol het oprichten eener Stoomfabriek, tol het fabriceren van Kandy achter het gebouw, plaatseljjk gekwo- teerd wyk 4, no. 444 b, kadastraal bekend in sectie A, no. 171 en 172 der gemeente Sneek. Dat op Woensdag den 24 Maart 1880, des middags ten 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en deze nióndéling of-ficlriftelyk toe te lichten en dat soowel de verzoeker als zy, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor even- gemeld tydstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uien, van de ter zake ingeko men schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 10 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris DÈ JONGH, L.-Sccr. Men schrijft uit Amsterdam Knuiff, de moordenaar zijner zuster, die zich als dienstbode bevond ten huize van den heer Gorver Hooft, is, naar ik verneem, verklaard niel krank zinnig te wezen. Hij zelf heeft tegenover den rechtercommissaris verklaaid: »Ik ben niet krankzinnigals men in vrijheid laat, dan snij ik weder eene vrouw den hals af. Ik kan het niet laten.” Ten huize van den vermoorde zijn verschillende teeker.ingen gevonden van de wijze waarop men iemand kan onthalzen bovendien werden er verschillende touwen gevonden, die vol gens zyne verklaring bestemd waren om zijn slachtoffer te binden. De dader lijdt aan eene afschuwelijke ziekte, dio hem op zekere oogen- biikken een afkeer geeft van het vrouwelijk geslacht Knuiff is stevig gebouwd; ein man van een voet of zes en breed in de schouders zwaar en zwart van haar en baard, maar zoo mager en bleek als had men hem vergeten te begraven. Hij was een knap wetkman. Zondag jl. trad in eene openbare vergadering van de Afd Sneek van de Friesche Werklieden vereeniging de heer B. H. Heldl van Amsterdam als spreker op voor een niet zeer talrijk publiek Als onderwerp van behandeling was gekozen ons kiesrecht en kiesstelsel. Wegens gebrek aan ruimte bepalen we ons tot de hoofdpunten van de rede De heer Heldl ontwikkelde naar aanleiding van Art. 74 der Grondwet: de Staten Generaal vertegenwoordigen het üeheele Nederlandsche volk, zijne bezwaren tegen het kiesrecht en toonde aan, dat zoolang n °g 651* 060 meerderjarige ingezetenen van het stemrecht verst-ken zijn, dit artikel een leugen moet genoemd worden. Ook tegen den census als de meest willekeu rige maxisiaf bij de ui1 oefening >an dat lechl, trok de spreker krachtig te velde, daar die census niet alleen op, de meest willekeurige wijze gesteld is, maar eene zékeie gegoedheid veronderstelt, dat de" niel bezittende klasse even goed belang heeft bij rust en orde in den slaat als de bezit tende, dat zij geen wanorde wil stichten maar orde begeert en hervormingen langs den geleide lijken weg wenscht ingevoerd te zien De noodtge verbeteringen wachtte spreker van het algemeene stemreeht. In het laatste deel besprak hij hel kiesstelsel en de ongelukkige inrichting van de verdeeling van het land in kiesdistricten. Daardoor toch worden de uolAsvertegenwoordigers, vooral wan neer het lokale belangen geldt, districlsvertegen- wtordigers en wordt veel nationale tijd verknoeid. Hij wenschte de opheffing der kiesdistricten, zoodat men stemmen kon op alle kandidaten Zoodanig stelsel zou vele bezwaren opheffen, vooreerst het knippen en verknippen der districten maar ook zou het de aanleiding, bij vermeerdering van ’t ledental der Kamer, kunnen worden, dat de minderheden tot hun recht kwamen. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. .BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der inge zetenen, dat de l weede zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Bolsward, op Maandag den 19 April 1880, des voormiddags ten 9’/a ure Dal in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nota- menerwisselaar verlangen op te treden. Da*, alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1° hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan; 2° hij, die voor een lo’eling als plaatsver vanger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek, den 17 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris DE JONGH, L. S.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1