GEMEENTE EN HET ARROiVDISSENENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1880 A R G A N G. V IJF-E N-D ER.TIGSTE No. 24 24 MAA RT. WOENSDAG «IX EX bA xn. Burgemeester H Iir E X EA in. OVERZICHT. 4'1 I Hij dit nummer wordt een Bijblad uit gegeven. de voordracht ook hy niet weinige jding heelt gevonden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, Gcu.o. Bij abonnement is de prijs be- vernernen by den en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris de JONGH, L. S. gevonden, tyen hebben enkel omdat Gedurende de maand Maart is door de leerlingen der Tusschenrchool in de schoolspaar- bank ingebracht f29.45. Terugbetaald werd f8,16'/2. Het nieuwe stuk van den heer Schimmel, «de Kat van den Tower”, Woensdag ie Amsterdam opgevoerd, wordt door de bladen gunstig be sproken. Voor het anatomisch laboratorium op het Jonas- Daniél Meijerplein te Amsterdam heeft dezer da gen een vermakelijk opstootje plaats gehad. Een student werd door zijn makkers legen zijn zin in genoemd gebouw gebracht. De «buurt meende, dat het 'een offer voor de zoo gevreesde «snij kamer” was en eischte luidruchtig, dat het «offer in vrijheid zou gesteld worden. Reeds was mén begonnen de deur open te rameien, toen de po litie tusschenbeide kwam en de orde herstelde De Minister van Waterstaat enz. heeft bepaald dat de zomer dienstregeling op de spoorwegdien sten 15 Mei a. s. zal aanvangen. Rij de politie te Amsterdam heeft een man zijn eechtgenoote aangeklaagd van diefstal. Uit het onderzoek moet wel gebleken zijn, dat zij in verschillende winkels goederen heeft gekocht, doch nog niet dat zij ze ontvreemd heeft. Het schynt echter, dat de vrouw, moeder van een zeer tal rijk gezin, uil geldgebrek aldus gehandeld heeft, en dat de liefdevolle echtgenoot zich nogal eens schuldig maakt aan misbruik van sterken drank. Eindelijk is de zaak van den afschuwelijken moord, gepaard met crimineelen diefstal, in ’t vorige jaar te Sleeuwyk gepleegd, tot klaarheid gekomen. Een der drie aangehoudenen, met na me Van Beest, heeft bekend, dat hij de eenige schuldige is, en de schuld op de twee andere mede aangeheudenen heeft geworpen, om zich zelven le verschocnen. Hij bekende verder, dat hij, wetende dat Smokers op 18 April 1879 op reis was, zich, gewapend met een zwaren knup pel naar diens woning heeft begeven om diefstal te plagen; dat hij, er de dienstmeid van Smokers aantreffende, deze met gemelden knuppel tegen den grond heeft geslagen, en alstoen de kist, waarin het geld geborgen was, met een beitel opengebroken en er ongeveer f 5000 uit ontvreemd heeft” waarna hij, ziende dat de meid nog leefde, zijn mes heeft genomen en haar den hais heeft afgesneden, daar hij die gevaarlijke getuige uit den weg wilde ruimen dat al het goud dat bij hem gevonden werd en dat hij uitgegeven heeft, van den diefstal afkomstig was, en dat hij de bankbiljetten nabij zijne woning in ,den grond i begraven had. i Van Beest is Woensdag' door de marechaussees, en vergezeld van de justitie, derwaarts vervoerd en heeft er de plaats aangewezen, waarbij die bankbiljet ten begraven had ze werden er werkejijk ge vonden. De t wee mede-aangehoudenen, Pellikaan en Pruissen, zijn, zooals reeds gemeld is, onmid dellijk in vrijheid gesteld. Algemeen verkeert men in Frankrjjk nog in eene zekere spanning over de maatregelen, die de regeering nemen zal ten opzichte der Je- zuieten en andere niet-erkende orden, naar aan leiding van het laatste votum der Kamer. De ultramontanen rekenen nog sterk op hunne vele vrienden in het personeel der rechterlijke macht en voorspellen honderden processen, dia bestemd zouden zijn om de regeering ten slotte tot wan hoop le drijven. Volgens een depêche uit Parijs, zou jl. Vrijdag aan het departement van binnenlandsche zaken aldaar een conferentie plaats hebben tusschen de ministers van binnenlandsche zaken en van justi tie en de sectie presidenten van den Raad van Slate over de maatregelen, tegen de godsdiensti ge congregatiën te nemen. De prefect van politie heeft reeds aan de commissarissen van politie geineene vergadering van aandeelhouders in het waarborgfonds, onder leiding van den president der tentoonstellingscommissie, den heer G. T. Goers, is verslag uitgebracht omtrent de financi- eele resultaten van de tentoonstelling aldaar in \’or’£e ’L^deelVoudeïs 35 “pc" «Zr vraagd van de som, waarvoor zij hebben inge schreven. Het tekort toch bedroeg plus minus f 54,009. ADVERTENTÏËN van voor eiken regel meer 7 'Z, Gents, langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le Uitgever. De toestand van Prins Alexander (den Kroon prins) moet volgens een residentiebrief in het Z. D. in den Jaatsten tijd niet le best wezen. De Prins moet veel bedlegetig zijn en onthoudt ,ioh biina ceheel van het genot van de buitenlucht. breed uitgemeten. Leden, van wie men, afgaande op de beginselen die zij steeds hebben verkon digd, mocht verwachten dat zij zich beijveren zouden den minister Vissering krachtigen steun te verleenen, nu hij op het voetspoor van Van Rnon fll - ilvw» -* vermogen in portefeuille te belasten, wedijverden met de anti-liberalen om aan uit voorstel moei lijkheden in den weg le leggen en het, zoo mo gelijk, te doen vallen. «Er bestaat grond te vreezen aldus besluit de correspondent dat de politieke rancune weder haar verderfelijke rol zal spelen, en wan neer alle niet-liberalen zonder één uitzondering, tegen een wetsvoorstel zijn, hebben maar weinig liberalen zich van hun geestverwanten af te schei den en bij de opposite zich aan te sluiten, om de voordracht te doen vallen. Misschien kan al leen een zeer krachtige uiting van de gevoelens der liberalen buiten de kamer voorkomen, dat de Tweede Kamer op nieuw een bewys geve dat zij alleen weet af ta brekeu.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, maken bekend, dat ter Gemeente-Secreta- rie ter kennisneming van belanghebbenden is nodergelegd, het werkje, getiteld vNeerlands Leger”, 3e jaargang, houdende inlichtingen, om- Irenl den vrijwilligen dienst bij de korpsen, het Instructie Bataljon, de Artillerie-Instructie Com pagnie, de Pupillenschool, het Wapen der Mare chaussee en de KoL niale troepen, met vermelding van de voordeelen, daaraan verbonden de gun stige bepalingen voor Militieplichligen, die zich door bekwaamheid en ijver onderscheiden de regeling van de Koninklijke Militaire Academie de toelating als Student voor den Militairen Ge neeskundigen en Pharmaceutischen dienst hier te lande en als kweekeling bij ’s Ryks Veeartsenij school te Utrecht. Sneek, 23 Maart 1889. Burgemeester UIT DE PERS. Volgens den Haagschen berichtgever van de Midd* Ct. heeft de rentebelasting in de afdee- lingen der Tweede Kamer zeer veel tegenstand De woordvoerders der kerkelijke par de voordracht fel bestreden, niet zij de belasting zelve afkeuren (en vooral het belasten van de fondsen van stichtin gen enz), maar ook tmdat volgens hen de be- lasting dienen moet om de kosten van het onder wijs te dekken. Ook by de conservatieven vond de voorgemelde belasting hevige tegenkanting, wat trouwens mei hel oog op de antecedenten dezer party «er natuurlijk en alleszins begrype- üMaa’r wal minder natuurlijk kan genoemd worden is, dal de voordracht ook hyn,elT*e,n^® Volgens de Arnh Ct zal de Xle uitvoering van het Nederlandsch Gymnastiekverbond dit jaar 1 Aug. te Arnhem plaats hebben. In de mededeeling betreffende de noodlottige vergissing bij hel recept van dr. D Meijer te Winschoten, ontleend aan de N. R. Ct. werd gesproken van den apotheker F. Er woont te Winschoten een apotheker Folkers, maar deze heeft naar aan (ie Prov. Overijs. en Zw. Ct. van daar wordt gemeld het recept niet klaar gemaakt. Het is geleverd door den apotheker G. De Winschoter bladen behelzen thans meerde re bijzonderheden van het droevig voorval, dia in hoofdzaak overeenkomen met het reeds meê- gedeelde. Volgens de Nieuwe Winschoter Ct. staat thans reeds vast, dat er in dezen niet kan gedacht worden aan eenig misdadig opzet, doch slechts aan een hoogst beklagenswaardige onvoor zichtigheid of aan een noodlottige vergissing. De patient te Beerta is niet overleden, doch bevindt zich niettemin, zoo dan ook zijn leven al geen gevaar loopt, in nog al ongunstige omstandighe den. De kracht van het afgegeven medicament blijkt ook hieruit, dat een huurman van den pa tient, die bloot iets uit het fleschje in den mond had genomen en het oogenblikkelijk weder daar uit had verwijderd, niettemin mede vrij ernstig ongesteld werd. T Middel wordt in de Nederlandsche Pharma- copoea niet vermeld. Bij de overbrenging van het lijk naar het sta tion het zou ter aarde besteld worden te Damme in Oldenburg was een zeer talrijke menigte aanwezig zoowel de burgemeester als de pastoor hielden bij deze gelegenheid treffende toespraken. S N E E K23 Maart. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no 72), brengen door deze ter kennis der mge zetenen’ dat de t weede zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Bolsward, op Maandag den 19 April 1880, des voormiddags ten 9'/2 ure. Dat in die züting uitspraak wordt gedaan om Irent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nom- merverwisselaar verlangen op te treden. Da», alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1° hij, wiens zaak in de eerste zitting niet I is afgedaan; 2° hij, die voor een lotehng als plaa’sver- I vanger of als nommerverwisselaar verlangt op I te treden. Sneek, den 17 Maart 1880. en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris DE JONGH, L. S. Men spreekt er dan ook van, dat de Prins, tot herstel zijner gezondheid, weder een reis naar ’t buitenland zou ondernemen. Dat lijden van den jeugdigen vorst zou dan ook de reden zijn, waarom hij op den jaardag zijns -koninklijken vaders niet ten paleize verscheen. De zittingen meer'X ^lUu'i?r,w%?ku.V hij zich nog niet in staat gevoelt, cm eenige werkzaamheid le verrichten. De N. R. Ct. bericht, d it bij het departement van waterstaat een ontwerp van wet in bewer- i king is, ter verzekering aan de provinciën Fries- I land, Groningen, Drenthe en Overyssel van de- zélfde kanalen, die valgens het ten vorigen jare i ingetrokken ontwerp aan die gewesten ten goede zouden zijn gekomen. i De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden, met ingang van 21 dezer, de artl. 1, 3, 4, 5, 6 en 7 van het aan^ehaald koninklijk besluit van toepassing te verklaren in de gedeel ten der gemeenten Wijmbr it sera deel en Donia- werstal, besloten tusschen de volgende lijn, be ginnende aan de Kerksloot te Hommerts, langs de Koevorde, de Welle, de Ee, de nauwe Wij- merts, de zandige sloot, den straatweg van Lem mer naar Sneek, tot aan het punt van uitgang. Bij koninklijk besluit is ’a konmgs commissaris in Friesland gemachtigd tot bijeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone verga dering in de eerste helft van April e. k., ten einde aan de orde te stellen 1°, de benoeming van een lid der staten, in gevolge art. 89 der provinciale wet 2°. de voorstellen van gedeputeerde staten: a tot wijziging en aanvulling der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1880, met voorstel en plan tot het aangaan eener geldleeningb. naar aanleiding van door onzen minister van waterstaat, handel en nijverheid medegedeelde bedenkingen tegen het bevorderen der koninklijke goedkeuring op de besluiten der staten van 20 November 1879 no. 7a en b, tot oprichting en reglementering van een waterschap «Zwagermieden en de «Trie- men”; c nopens een verzoek van B. J. Hanne ma c. s tol oprichting van een waterschap «Han- tumerleeg" in Wesldongeradeet, met ontwerp- reglement; d. tot wijziging van het. reglement voor het waterschap «Kollnmerland en Nieuw- kruisland”; e. tot het verleenen van subsidie aan de gemeente Wonseradeel, voor den aanleg van een kunstweg van Sjongerdijk bij Burgwerd af, in aansluiting met den kunstweg van Bols ward naar Harlingenen f, tot het verleenen van een subsidie van 50 pet. aan het waterschap ►Wymbritseradeel c. a zeedijken”, voor de ver zwaring en verhooging van een gedeelte van den Nieuwlanderdyk. ea -m. nt SNEEKER (01 RAM. BS NATIONALE MILITIE, I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1