e GEMEENTE EN MET ARRONDISSEIENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE Be sM m zaken In ffiflto-Azië. 1 1 j 1880. V IJ F-E N-D ERTIGSTE J A, A R G A N G. No. 25. 27 MAART. Z ATERDAG I Deze I. B1SNOL OU- 'i y en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris de JONGH, L S. 7^ van der Ier -r,voorwaar den, vergunning hebben verleend tot het oprich.- Meinardus Wilhelmus Verwer en zyne rech t- no. 164 der gemeente Sneek, tegenover de Gasfabriek. Sneek, den 26 Maart 1880. J. van DRIESSEN, Burgem B. DE JONGH, Loco Secretaris. -n I Uil I ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Door Z. M. is, met 1 April e. k., benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te Sneek, de heer W. T. vd Molen, lid der Prov. Staten van Fries land, te Sneek. Bij het, in het begin dezer maand in den Haag gehouden examen van personen, dingende naar de betrekking van klerk bij den Rijkstelegraaf, ziin o, a. twee meisjes geslaagd en .met ingang Sn 1 April benoemd, zijnde mej. J. A. C. Flei scher en mej. J. Vos, beide Ie Amsterdam. Eerst genoemde behaalde bij het examen van alle can* didaten hel eerste nommcr. Df. Haagsche correspondent van de Prov Gr on. Crt. zegt dat, indien het den advocaat, mr. van Gigh, gelukt ware Kerdijk vry te praten, f25 000 COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. van den honig der materiëele voordeelen. Af- j ghanistan zal met zijne ruwe en kale bergen en zijne op omstreeks 4 millioen zielen geschatte half wilde bevolking, nog gedurende langen tijd een land blijven, dat nauwelijks de kosten van het bestuur zal kunnen dekken, laat slaan dus, dat hel zyn bestuurders eenig voordeel zou opleve ren. Zal het dientengevolge voor de Britsche belangen vooreerst wel voldoende zijn, het voort durend vijandige land voortaan onschadelijk te ma ken, dan ligt toch juist in de beantwoording der vraag langs welken weg dit doe) hel best kan worden bereikt? de grootste moeilijkheid. Er bestaat thans geen twyfel meer aan, of de regeering van lord Beaconsfield heeft zich neg voor weinige weken ernstig bezig gehouden me1 het plan eeuer algeheels verdeeiing van Afghani stan. De omstandigheid, dat er, behalve Rusland en Engeland, nog een derde macht was, bereid om krachtig meê te werken tot de oplossing van het midden-aziatisch vraagstuk, was wel geschikt om de politiek der Britsche regeering meer en meer in die richting werkzaam te doen zijn De ze derde macht is Perzie. Reeds was de stryd hel schijnt die in Teheran aan het hof van den Schach tus- schen de russische en engelsche diplomatie werd gestreden, in den geest der laatste beslist ge worden de vrees, dat de noord-oostelijke grens van Peizie, de zoogenaamde Atreklinie, tengevolge het voertdringen van Rusland in zuideljjker rich ting zou kunnen worden verschoven, had in de perzische hoofdstad de schaal ten gunste van de Engelschen doen overslaan. Als prys daarvoor had lord Beaconsfield er gaarne in toegestemd, dat Herat, de hoofdstad van het nood westelijk deel van Afghanistan, d or perzische troepen zou worden bezet, en in Teheran koesterde men reeds de zoete hoop, dat, behalve het zoo even genoemde gewichtige punt, ook do geheel» Af- ghaansche provincie Seistan, Perzie weldra als een rype vrucht in den schoot zou vallen. 'I I'S in elk geval een daadzaak, dat de perzische troepen, die aangewezen waren om het gebied van Herat te bezetten, reeds sedert maanden geconcentreerd waren in de naburige provincie Khorassan. In Engeland zelf verwekte de Engelsch-Perzi- sche overeenkomst groote belangstelling in de politieke kringen, en waar de onderhandelingen desbetreffende nog niet tot het sluiten van een formeel verdrag hebben geleid, daar moet, naar althans uit Londen verzekerd wordf, de zwarig heid daarin hebben bestaan, dat de regeering van den Schach vorderde, dat Engeland zich bij ver drag zou verbinden om Perzie gewapenderhand tegen eiken mogelijken aanval van Rusland te beschermen en de onschendbaarheid van het per zische gebied onder alle omstandigheden te waar' borgen. Voor dien eisch scheen de Engelsche regeering hoe avontuurlijk de Beaconfieldsche politiek overigens ook moge zijn toch terug te deinzen. De verantwoordelijkheid, die zij zich daardoor op den hals zou hebben geladen, scheen haar toch te groot te zyn. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, brengen ter voldoening aan art. 8 Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) algemeen» kennis, dat zy, onder eenige ten eener fabriek, tot het fabriceeren van Kandij, verkrijgenden, op het perceel Sectie A KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen door deze onder de aandacht van degenen, die, gedurende het jaar 1879, iets voor de gemeente hebben verricht of aan haar gele verd, dat hunne pretentiën, voorzoover ze niet vóór of op 30 Juni e k zijn ingeleverd, moeten worden gehouden voor verjaard en vernietigd, volgens art. 188 der gemeentewet, in verband met de wet van 8 November 1815 (Staatsblad no. 51.) Sneek, den 26 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN, Burgemeester DE JONG, Loco Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag '21 Maart 1880’s namiddags 6 uur' Punten ter behandeling 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekumen stukken, enz. 3 Besluit tot af- en overschrijving van posten in uitgaaf op de Begroeting der administratie van de Commissie belast met het beheer der Stads reiniging, dienst 1879. 4 Vaststelling van den taux van geneesmid delen voor de Algemeene Armenadministratie dezer gemeente, dienst 1880. 5 Adres van mr. G. G. Paehlig, cm alsnog geplaatst te worden op de Kiezerslijsten voor de Tweede Kamer der Slaten-Generaal en Provinci ale Staten. 6 Rapport der Commissie belast met het on derzoek der rekeningen en begroeiingen over 1879. 7. Behandeling van reclames legen het Kohier van don Hoofdelyken Omslag, voor 1880. Al mege de bekende uitspraak, volgens wélke I het Oostersche vraagstuk achter Krakau begint I en in Hindoestan eindigt, dan ook paradox klin- 1 ken, waarheid is het toch, dat de voor korten tijd in Europa geëindigde oorlog in het Oosten, in Midden-Azie zijn naspel heeft gevonden, en het tijdstip is misschien niet ver meer, waarop de beide kolossen, Rusland en Fngelandmet hunne heerscharen op elkaar zullen stoeten op hel gebied, waar twee-en twintig eeuwen gelede Alexander de Groote, onophoudelijk vooruitdrin gende, zyne onverwelkbare lauweren plukte, en onder welks bevolkingen nog lot op dit oogen- hlik de heldendaden van den Macedoniër mythisch vocrlleven. Afghanistan ligt, volgens menschelyke bereke ring voor altijd gebroken, aan de voeten van zyn Britschen overwinnaar maar daarmee zyn de «es wikkelingen in Azië nog geenszins opgelost zij zyn slechts een nieuw en, naar I neg ingewikkelder stadium iogelreden. Hoe meer het voorjaar nadert en daarmeê tevens de ge schikte tyd voor militaire operaties, met des te meer spanning richten zich de blikken der politici naar deu loop der zaken in Midden-Azië. Terwyl het zich laat aanzien, dat de vrede in Europa niet zal worden gestoord en ook de beide nog niet vervulde bepalingen van het verdiag van Berlijn de regeling der Grieksch-Turksche en die der Montenegrijnsch-Albaneesche grenzen, wel langs diploinatieken weg uil de wereld zullen kernen, krijgt het vraagstuk betreffende Af ghanistan meer en meer de gedaante van een azwarte stip aan den politieken horizont. Mocht hel, tengevolge deze aangelegenheid, in hel mid den van Azië eerlang werkelijk tot de lang ge vreesde botsing komen tusschen de beide elkaar de heerschappij betwistende grootmachten, dan zou, daar beiden tevens eurcpesche machten zyn, zich natuurlijk ook onvermydelyk den terugslag daarvan in ons werelddeel doen gevoelen. De oorsprong der tegenwoordige moeielijkhe- den ligt nog versch in 't geheugen. Niet uit zucht tot verovering of uit willekeur, maar ge dwongen door de gevaren, die het bedreigt tengevolge het voortdringen van zyn noordschen tegenvoeter - zegt de Hl. Zeit. - is Engeland het Suleiman-gebergte overgetrokken. Na een drietal veldtochten is het Engeland gelukt zich een vaste positie in Afghanistan te verzeke en. Thans echter treedt de netelige vraag wat er nu eigenlijk met het veroverde gebied moet gebeuren, steeds krachtiger op den voorgrond. Van eene directe inlijving bij de Brilsch-Indische bezittingen van het meer dan 43000 vierkante mijlen uitgestrekte land, kan moeielyk sprake lyn. Nog is Afghanistan aeen bijennest zonder honig” en van de buitengewoon practisch on ontwikkelde Engelschen is het niet te verwach- ten, dat zy zich voor een werk der sbeschaving met «teken zouden laten betalen en afstand doen K E N N. I S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sne.sk, noodigeu door deze, naar aan leiding van een deswege van den heer Commis saris des Konihgs in Friesland ontvangen besluit alle houders van pretentiën van het Rijk. den dienst 1879 betreffende, uit, hunne declaration zoo spoedig mogelijk intezenden, eu hei uiterste tijdstip van indiening, zijnde den laatslen der maand Juni e, k., niet af te wachten, vermits die pretentiën, op dat tijdstip niet iogediend zynde, vólgens de wet van 8 November 1815 (Staats blad no. 31), worden gehouden voor verjaard en vernietigd. En opdat deze kome ter kennis van een reder die hierbjf eenig belang heeft, wordt deze afge- kondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, den 26 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, DE JONGH, L.S,’ BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, maken bekend, dat ter Gemeente-Secreta- rie, ter kennisneming van belanghebbenden is nodergelegd, het werkje, getiteld -bNeerlands Leger”, de jaargang, houdende inlichtingen, om trent den viywilligen dienst bij de korpsen, het Instructie-Bataljon, de Artilleiie-Instructie Com pagnie, de Pupillenschool, het Wapen der Mare- chausseé en de Koloniale troepen, met vermelding van de voordeelen, daaraan verbonden de gun sl.’ge bepalingen voor Militieplichtigen, die zich door bekwaamheid en ijver onderscheiden de regeling van de Koninklyke Militaire Academie de toelating als Student voor den Militairen Ge neeskundigen en Pharmaceutischen dienst hier te lande en als kweekeling bij ’s Rijks Veeartsenij school te Utrecht. Sneek, 23 Maart 1889. Burgemeester KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der inge zetenen, dat de t weede zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te lleerenveen, op Maandag den 19 April 18o0, des voorrniddags ten 9’/2 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nom- merverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1° hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan; 2° hij, die voor een loteling als plaatsver vanger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek, den 17 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris DE JONGH, L. S. sul A l W I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1