GESLOTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD TOOR DE De stand m zaken in Midden-Aziö. 1 I P I 1880. No. 26 V IJ F-E N-D E R T I G 8 T E 7 31 M A A RT. WOENSDAG J I I I .F: Wl - L 1 1 1 SM II. ’*3 H Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post fl 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. 4 BEKENDMAKING De Voorzitter van den Gemeenteraad van Sneek brengt bij deze ‘.er kennis van de ingezetenen dat op den 27 Maart jl. bepaaldelijk zijn vastge steld en gesloten de herziene lijsten, aanwijzende de personen die in deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van Leden van de Tweede Kamer, der Provinciale Stalen en van den Gemeente raad, en dat de bedoelde lijsten zijn aangeplakt en te rekenen van 31 Maart e k ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzege zyn ne- dergelegd. En zal deze worden atgekondigd zoo als gebrui kelijk is. Sneek den 30 Maart 1880. De Voorzitter voornoemd J. van DRIESSEN. a Hl langzaam ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek Gelezen eene missive van den veearts H. van Staa, te Sneek, omtrent de mishandeling die de dieren dikwijls ondergaan, vooral de behandeling 3=?^ =f_-- - I I- '‘W bonte mutsen identisch hebben beschouwd met de engelsche roodrokken. Als de zaak echter een maal haar beslag had gekregen, dan was in het gebied van midden-Azië eene onmiddellijke na buurschap tusschen Rusland en Engeland zoo goed als een voldongen feit geweest, en de tegenwoordige theorie, die leert, dat eene botsing tusschen die beide grootmachten alleen kon woiden voorkomen, door uitgestrekle tusschen beide gelegen land streken, zou alsdan niet veel meer dan een spreek woord zijn geworden uit vroegere tijden. Voor het oogenblik is dit gevaar nog gelukkig af gewend geworden; de Engelsche regeering heeft het in ’t kort door ens meêgedeelde plan van verdeeling in de laatste dagen uitdrukkelijk weersproken, zy ’t dan ook onder vooi behoud, dat Caboei en Candahar wellicht een defensief verbond met En geland zouden sluiten. Uil dit weerspreken volgt echter nog geenszins, dat er aan zoo'n verdeeliogs- plan niet moer wordt gedacht, um dat datgeen, wat tot de uitvoering daarvan noodig scheen te zijn, voor ’t oogenblik vervallen is Zooals wij zagen was daartoe de medewerking van Perzie noodig. De Perzische regeering echter heeft van haar l voornemen, om eene expeditie uit te rusten tot het bezetten van Herat en Seistan, afgezien, uit overweging van de politieke moeilijkheden, die daar uit zouden kunnen voortvloeien althans zij blijft aarzelen in hare besluiten. Zeer vermoedelijk heeft zich in dezen de invloed van Rusland doen gelden. Dat het oogenbhkkelijk gevaar thans geweken schijnt, beleekent echter niet veel, als men be denkt dat dezelfde moeilijkheden van vroegei onveranderd blijven bestaan. De Afghaansche quaestie is slechts verdaagd, opgelost is zij niet- Voor hoelang de tegenwoordige toestand van onzekerheid nog houdbaar zal blijken, zal de toe komst moeten leeren dat hij ernstige gevaren in zijn schoot veibergl, is moeilijk te ontkennen. Laat ons in het belang van den vrede het beste hopen, en die hoop vooral bouwen op het feit dat er voorloopig altijd nog een tamelijk uitge strekt gebied ligt tusschen het dichtst bijstaand russische en het naast bijstaand engelsche schil- derhuis. Als echter eenmaal en wie weet hoe spoedig dit het geval zal zijn die tus- schen-grenzen zijn welgevallen eu over en weêr de uwerda’s” duidelijk gehoord kunnen worden dan is ook het lang gevreesde tijdstip aangebro ken, waarop de beide Europesche grootmachten, die elkaar de heerschappij in middesi-Indië betwis- ten, onvermijdelijk in botsing moeten komen. Dat die .schok alsdan vreeseiijk en bloedig zal zijn en ook in ons werelddeel zich op pijnlijke wijze zal doen gevoelen, behoeft niet gezegd te worden. Voor de rust van Europa is het zeker te hopen, dat de noordsche ijsbeer en de engel- sche buldog den strijd om het gezag in midden- Azië onderling zullen uitveehten en ons wereld deel niet meêslepen in eene worstelingdie slechts hun eigen belangen raakt. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Woensdag 31 Maart 1880, ’s namiddags Duur. Punten ter behandeling 1. Beëediging en installatie van den nieuw benoemden Secretaris dezer pemeente. 2. Mededeelingen van goedgekeurde madsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3 Missive van den heer J. Bergmans, hooid- onderwijzer aan de school voor kosteloos onder wijs, houdende verzoek om aan de Kweekelinge Trijntje Vonk, de verhoogde toelage van 1150 's jaars toe te kennen, met inachtneming van art. 22 litt. 8 der wet op het lager onderwijs. 4. Idem van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, om wijziging in eenige artikelen van haar Reglement. BEKEND M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen 1°. Dal de uitreiking der billet ten en declara- toiren voor de beschrijving van de personeele belasting en het patentrecht, over het dienstjaar 1880/81, zal plaats hebben in de maand Mei dezes jaars en wel op den 13; n dier maand en dat rnel de wederinzameling daarvan, acht dagen daarna een aan vang zal wordea gemaakt 2Ü. Dat evenwel hiervan zijn uitgezonderd de patentplich'igen, vermeld ouder no. 37 40 van tabel 14 der wet van 21 Mei 1819 (Staats blad no. 349); zijnde slijters in wijnen, dranken en likeuren in 't klein, tappers, kioeghouders en koffijhuishouders, aan welke door de ontvangers, dadelijk na den ingang van het dienstjaar, dat is op den eersten Mei aanstaande, een declaratoir zal worden bezorgd, hetwelk na verloop van drie dagen van hen weder zal worden algehaald. 3°. Dal degenen, welke, bij het aanbieden of bezorgen der billetten of verklaringen, of ook bij het terughalen er van, mochten zijn voorbijgegaan of overgeslagen zich in geen geval op zoodanig verzuim mogen beroepen, maar integendeel ge houden zijn, de vereischte en behoorlijk inge vulde verklaringen, vóór of uilerlijk op den 31 Mei e. k., in te dienen ten kantore des Ontvan gers, alwaar de billetten ter invulling steeds ver krijgbaar zullen zijn. 4°. Dat de patent-plichtigen van de tabellen 7 en 16 (zijnde kramers, vreemde kooplieden en schippers of gezagvoerders van vaartuigen) zoo mede de debilanten van Loterij-briofjes, voor BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, maken bekend, dat ter Gemeente Secreta rie, ter kennisneming van belanghebbenden is nodergelegd, het werkje, getiteld »Neerlands Leger'’, 3e jaargang, houdende inlichtingen, om trent den vrij willigen dienst bij de korpsen, hel Instructie-Bataljon, de Arlillerie-Inslruciie Com pagnie, de Pupillenschool, het Wapen der Mare- chausseé en de Koloniale troepen, met vermelding van de voordeelen, daaraan verbonden de gun stige bepalingen voor Militieplichligen, die zich door bekwaamheid en ijver onderscheiden de regeling van de Koninklijke Militaire Academie; de toelating als Student voor den Militairen Ge neeskundigen en Pharmaceutischen dienst hier te lande en als kweekeling bij ’s Rijks Veeartsenij school te Utrecht. Sneek, 23 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris de JONGH, L. S. Behalve dat Perzie Herat en nog een gedeelte van ’t geen er van de provincie Seistan zon over blijven, in bezit zou krijgen, bestond het britsche plan van verdeeling daarin, dat het zuidelijk deel van Afghanistan met de hoofdstad Candahar en voorts het oostelijk deel met de hoofdstad Caboe), een afzonderlijken staat zouden vormen die on der engelsche bescherming zou staan, terwijl de dalen van Churam, Ghost en Kijber, even als Jellalabad, bestemd waren om direct geannexeerd, dwz. met Britsch-lndie vereenigd te worden. Eindelijk wilde Engeland ook Merw tot een af zonderlijken staat verheven zien; volgens de eene lezing enkel onder britsche, volgens eene andere onder britsche en perzische garantie. Het ten uitvoerbrengen van dezen laalslen maatregel zou, indien het ooit daartoe gekomen was, ech er groote zwarigheden hebben opgeleverd; want, dal hel bezetten van Herat door de Perzen, onmiddeliijk tengevolge zou hebben gehad, dat het een weinig noordelijker gelegen Merw dade lijk door de Russen bezet werd, daaraan valt bjjna niet te twijfelen. De reeds sedert maanden, wel maar toch steeds zich verder uilstrekkende bewegingen der Russische troepen, oostwaarts van de Kaspische zee, naar het heet tegen de roof- j toch'en der in opstand zijnde Turkemenen ge- I richt, bewijzen voldoende, dat men te SI. Peters- burg op zyn hoede en geenszins van plan is, zich, door eene perzische bezetting van Herat van zijn natuurlijke operatie basis tegen Engeland te laten afsnijden Reeds sedert geruimen tijd heeft Rusland het zich ten doel gesteld om, met het JS. oog op mogelijke eventualiteiten, den vóórmarsch te hebben op Merw en de daar buiten gelegen j landstreken der Turkemenen, en, van het stand- i punt van zijn welbegrepen eigenbelang, is deze 1 maatregel van Rusland zeker moeilijk af te keu- I ren. Eerst in den zomer van het vorige jaar onder nam Rusland, zocals men weet, onder den in- druk der nederlaag van Shir Ali, zijne expeditie tegen de Teke-T urkemenen, die echter met een. groote nederlaag en een haastige terugtocht zijner troepen eindigde. Deze smaad moet uitgewischt, de naam van de onoverwinnelijkheid van het le ger van den Gzaar moet weder onder de volks stammen van midden-Azië hersteld worden, of een algemeene opstand van deze tegen Rusland is te vreezen. Gaarne zou men daarom in St. Petersburg eene tweede en wel veel sterkere I expeditie op touw hebben gezet, die de bezetting van Merw ten doel moest hebben, en juist daarby zou de houding van Perzie, met betrekking tot de strategische stelling, die men wilde innemen, van groote beteekenis geweest zijn. Want niet geheel ten onrechte zou de regeering van den Czaar in de in Herat staande regimenten van den Schach een soort voorhoede hebben gezien van het tot aan Candahar voorui'geschoven nritsche leger niet geheel ten onrechte zou zij de perzische en het vervoer van nuchteren kalveren. Vestigen bij deze de aandacht op de artikelen 140 en 141 der Algemeene Politie verordening in deze gemeente, van den volgenden inhoud Art. 140. Het is verbodenop openbaren grond, bokken, geiten, schapen, lammeien of an dere dieren vast te zetten. A.rt. 111. IJvjI io vivibvJcu, Up Uu vjjcu" bare straat doelloos en wreedaardig te mishande len Het is verboden paarden, hetzij door slagen, aanjagen, aanhitsen, schreeuwen of op welke an dere wijze ook te doen schrikken. Overtreding van deze artikelen zullen worden gestralt, voorzoover daartegen bij het wetboek van strafrecht niet is voorzien, met eene geldboe te van een tot drie gulden. Sneek, den 27 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris B. DE JONGH, Loco Secretaris. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen dooi’ deze ter kennis der inge zetenen, dat de t weede zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen, op Maandag den 19 April 1880, des voormiddags ten 9’/2 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nom- merverw’isselaar verlangen op te tredên. Dat alzoo voor dien raad moeien verschijnen 1°. hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan 2° hij, die voor een loteling als plaatsver vanger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek, den 17 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris DE JONGH, L. S. A fc.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1