MEIWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 27. V IJ F-E N-D E I?, G 1880/ N ZATERDAG 3 APRIL, ia 8 I N N E X 1. AA7>. De jl. Dinsdag te Amsterdam gehouden alge- tneene vergadering van «Volksonderwijs'' werd Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post fl 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Dinsdag avond werd in den grooten Schouw burg te Rotterdam een voorstelling gegeven ter viering van het 25jarig jubilé als actuurvan den heer W. van Zuylen. Na afloop der voorstelling had er een samenkomst plaats van belangstel lenden en de jubilaris ontving een reeks van ge schenken, die toont hoezeer men t is ingenomen. De jubilaris heeft 5 pet van de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, herinneren, naar aanleiding van art. 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aan melden, Ier Secretarie der gemeente gelegenheid wcrdl gegeven tot kostelooze inenting en her en ting Sneek den 2 April 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. •i De Secretaris A J. W. BENNEWITZ. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 1V2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De Tweede Kamer is tegen 6 April tot her vatting der werkzaamheden bijeengeroepen. 't Wetsontwerp tot verzekering van de uitvoering van de nieuwe schoolwet, waarvan reeds gewag werd gemaakt, is, naar het Vad. meedeelt, thans by den Raad van State aanhangig. De invoering is vcorloopig op 1 Nov. vastgesteld. Het bedoelde wetsontwerp moet dienen om aan de voor de uitvoering noodige credieten te ver schaffen. Behalve voor de uitkeering aap de ge meenten over twee maanden zal er geld noodig zyn voer de tractementen der inspecteurs eo schoolopzieners. Is het Vad. goed ingelicht, dan zal de voor dit jaar benoodigde som beneden het vroeger geraamde minimum blyven. bijgewoond door pl. m. honderd personen, verte genwoordigende 69 afdeelingen. De heer Goe man Borgesius leidde de vergadering. Hij achtte den tyd voor «Volksonderwijs” thans rustig en kalm de vereeniging had den politleken school strijd met eère gestreden zij had de crisis voor- loopig gelukkig doorgestaan. Elf afdeelingen wa ren opgelost, twee nieuwe waren opgericht. Men telde thans 122 afdeelingen met 8800 leden. De inkomsten beliepen f 10415 de uitgaven f 6084. Langdurig werd gedebatteerd over het voorstel van het hoofdbestuur tot bestendiging en kostelooze toezending van een zelfstandig orgaan aan alle leden. Met groote meerderheid is tot de uitgave van een zelfstandig weekblad besloten, waarvoor de zorg aan het bestuur is toevertrouwd. In de plaats van de hh. Borgesius en Kerdyk, die niet herkiesbaar waren, zijn tot leden van het hoofdbestuur gekozen de hh. A. Moens te Utrecht en mr. Boot te Maastricht. Op art. 30 van het reglement, voorgedragen door de com missie voor de wetsherziening, is een amendement voorgesteld. Het reglement, houdende 34 artikelen, is na geringe wijzigingen goedgekeurd. De contributie is weder bepaald op een gulden. Een zestienjarige jongeling, die als slagersleer- ling in de grensplaats Viersen werkzaam was, ging naar Lobberich om zijne ouders te bezoeken en nam een niew pakje voor het Paaechfeest mede en eenig geld. Men heeft in eeh bosch zijn bebloede kleederen teruggevonden, maar van hem zelf is nog niets ondekt. Het hoogste rechtscollege heeft by arrest be slist, dat de verkoop van hanen voor hennen als bedrag in den aard der koopwaar moet worden aangemerkt. Het bekrachtigde op dien grond een arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij de koopman J. v. R, in hooger beroep is veroordeeld tot 45 dagen celstraf, ter zake van zich aan zoodanig bedriegelyken verkoop te hebben schuldig gemaakt. komstig art. 2 der Wet van den 24 April 1843 (Staatsblad no. 16), niet aan hen mag worden afgegeven, dan nadat zij de helft van hunnen aan slag voor het dienstjaar hebben betaald, en het verschuldigde van het voorafgaande jaar ten vol- e zal zijn aangezuiverd terwijl zy bovendien wanneer zij in gebreke blijven de patenten af te halen, telken reize, dat zij de vereischte patenten of afschriften van dien aan de bevoegde ambte naren niet kunnen vertoonen, volgens art. 21 1 der Wet van 21 Mei 1849, vervallen in eene boete van f 15. 6°, dat ingevolge art. 29 2 der Wet op het personeel van 29 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) tot tegenschatters dezer gemeente zijn benoemd Sipke van der Werf, Petrus Molenaar, Bernardus de Jongh en Pieter van der Werf. Wordende de ingezetenen voorts indachtig ge maakt op de wijzigingen, welke een der vrijstel lingen van vronwelijke dienstboden by art. 5 der Wet van 9 April 1869 (Staatsblad no. 59) heb ben ondergaan, en op die, welke in de twee eerste paragrafen van art 27 der Wet van 29 Maait 1833 (Staatsblad no. 4) by art. 7 der zelf de Wet van 1869 zijn gebracht, waaromtrent de uit te reiken beschrijvingsbillelten de noodige inlichtingen zullen bevatten voorts, dat bij de bezwaarschriften, ingevolge art. 1 der Wet van 4 April 1876 (Staatsblad no, 60) een duplicaat van het aanslagbillet, dat tegen betaling van vyfGent bij den Ontvanger verkrijgbaar is, moet woiden overgelegd. En zal deze wordeu afgekondigd zooals gebrui kelijk is. Sneek den 30 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, DE JONGH, L.-S, De heer P. F. Brunings, luitenant-kolonel plaatselijk kommandant te Breda, heeft, naar de N, Rott. Cour, meldt, zyn pensioen aangevraagd, en zal aan de redactie van het Vaderland wor den verbonden. Het N. v. d. D deelt mede dat madlle. Sara Bernhardt, als een erkenning voor de hartelyke ontvangst, haar in Amsterdam bereid,aan de hee- ren Werthem en Colinet aldaar heeft opgedragen voor haar een voorstelling te willen organiseeren, die zy ten voordeele van de Amsterdamsche armen zal geven zoodra zy over haar tydkan beschikken. Nabij het afgebrande station van de Oosterspoor te Amsterdam is Dinsdag avond een man door den trein overreden. Hij was onmiddellijk dood. Hoe zonderling met de zaken der schutterij en hoofdzakelijk met de benoeming van officieren bij de rustende schutterij, wordt omgesprongen, bewijzen weer een paar benoemingen van de laatste dagen. Tot kapitein namelyk van een der bataljons in de provincie Zeeland is bevorderd iemand, die bijna blind, althans Zoo slécht van gezicht is, dat hij, gewapend met een zeer ster ken bril, op tien pas afstand niemand kan on derscheiden, en bovendien bijna 60 jaren oud is. i je»»» van gc- Een tweede nieuwbenoemde kapitein bij dat ba rnet zyn spel taijon is mede tusschen de 50 en 60 jaren oud, en heeft niet de minste kennis van cxcercitie of bruto recette van den avond afgestaan aan het militaire zaken. De majoor-kommandanl by hel- Kinderziekenhuis en 10 pet. aan «Apollo”, de maatschappij tot verzorging van hulpbehoevende tooneelknnstenaren. Onze letterkunde heeft een inderdaad groot verlies geleden door den dood van dr. Eelcó Verwys, den algemeen bekenden schrijver van talryke werken over Middel-Nederiandsche letter kunde en den medewerker van prof, de Vries aan het Woordenboek der Nederlandsche taal. van al hetgeen De afdeeling Amsterdam der Hollandsche maatschappij van landbouw looft uit 1. Een gouden medaille en vijftig gulden voor de beste in Nederland gemaakte grasboter (geen kunstboter), welke eene reis heen en terug per stoomboot naar Neêrlandsch Oost-Indie zal hebben gemaakt. De boter moet door de inzenders gepakt zijn in drie vaatjes dubbelfust, elk inhoudende vijf kilo, voorzien van een ingebrand handelsmerk, in te zenden aan het adres der afdeeling, franco, ten kantore der stoomvaartmaatschappij Neder land, in de Rietlanden te Amsterdam den Isten Juni e.k., om per stoomboot van den 5den Juni geladen te worden, ten koste der afdeeling, die zorgen zal voor de stempeling te Batavia, alwaar men rekent dat de boter den 18 Juli zal aankomen en weder verzonden zal worden den 2Isten, om vermoedelijk den 14den September weder te Amsterdam aan te komen, alwaar één der vaat jes door eene commissie zal worden onderzocht, het tweede door de zorg der afd. ingezonden worden ter tentoonstelling der maatschappij te Leiden en het derde naar die te Londen in de maand October. 2. Denzelfden prijs voor vijftien blikjes, ieder inhoudende één kilo of twee Engelsche ponden te zamen ia een kistje door de inzenders ingepakt en verder met inachtneming hierboven voor no. 1 is bepaald. f Wifin^woVdendr de paten'plichtigen,verméïd opmerkzaam gemaakt, dat het patent De heer Edward Rooze gunstig bekend pu blicist, is te Londen overleden. kennisgeving. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der inge zetenen, dat de tweede zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen, op Maandag den 19 April 1880, des voormiddags ten 9% ure. Dal in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nom- merverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1° hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan; 2° hij, die voor een loteling als plaatsver vanger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek, den 17 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris DE JONGH, L. S. ’t Hbl. geeft, aan ’t hoofd van zyn jongste nommer, ’t concept van een April adres, 't welk in alle gemeenten des Ryks ter teekening gelegd en daarna aan de Tweede Kamer toegezonden kan worden. In dat adres wordt het wetsontwerp tot belas ting van de rente zóó bestreden, dat, hoopt het Hbl., er ieder reden in vindt, om te wenschen dat het ontwerp wet worde. »’t Kapitaal in portefeuille zegt de steller van het April-adres mag niet worden aange roerd door de hand van den rijksontvanger, wil men het niet schromelijk zien verminderen. Men kan aannemen dat het elk jaar gemiddeld,, door belegging op andere wijzen., met 5pct,, dus met ‘/ao of S°/iboo vermeerdert van dat */20 wil de Minister van Financiën 2 pc!., d. i. '/so heffen, zoodat de vermeerdering ieder jaar slechts 4yi0O!, of /I000 minder dan thans zal bedragen. Helis waar, dal de uitgaven voor groote werken en beter onderwijs de strekking hebben om de nationale kracht te versterken en op indirecte wijze de nationale welvaart te verhoppen, maar wat beteekent dit, vergeleken met het' èéne dui zendste deel, dat de schatkist jaarlijks van het nationaal effectenbezit in beslag wil neme i bekendmaking. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen 1° Dat de uitreiking der billetten en declara- toiren voor de beschrijving van de personeele belasting en het patentrecht, over het dienstjaar 1880—81, zal plaats hebben in de maand Mei dezes jaars en wel op den 13en dier maand en dat met de wederinzameling daarvan, acht dagen daarna een aanvang zal worden gemaakt 2°. Dat evenwel hiervan zyn uitgezonderd de patentplich'igen, vermeld onder no. 37—40 van tabel 14 der wet van 21 Mei 1819 (Staats blad no 349); zijnde slijteis in wijnen, dranken en likeuren in T klein, tappers, kroeghouders en koffyhuishouders, aan welke door de ontvangers, dadelyk na den ingang van het dienstjaar, dat is op den eersten Mei aanstaande, een declaratoir zal worden bezorgd, hetwelk na verloop van drie dagen van hen weder zal worden afgehaald. 3°. Dat degenen, welke, bij het aanbieden of bezorgen der billetten of verklaringen, of ook bij het terughalen er van, mochten zijn voorbijgegaan of ovérgeslagen zich in geen geval op zoodanig verzuim mogen beroepen, maar integendeel ge houden zijn, de vereischte en behoorlijk inge- vulde verklaringen, vóór of uilerlyk op den 31 Mei e kin Ie dienen ten kantore des Ontvan gers, alwaar de billetten ter invulling steeds ver- kiygbaar zullen zyn. 4°. Dat de patenl-plichtigen van de tabellen 7 en 16 (zynde kramers, vreemde kooplieden en schippers of gezagvoerder» van vaartuigen) zoo mede do debilanteu van Lotery bnafjes, voor zooveel zy hun beroep niet voor hel eerst uit oefenen, ter bekoming van patent aangifte be doren te doen by de Hoofden der plaatselyke besturen aan de plaatselijke Secretarie, en voor L de expiratie y>n den lertnyn voor de ophaling r der gewone declaratoiren van patent bepaald 5°? dat, voor de onder ten 4en gemelde pa- tentschuldigen, op vertoon van de quitantie van do betaalde rechten, uitgezonderd degenen, die hun aanslag by lermynen kunnen betalen, aan welke zonder vertoon van quitantie het patent kan Worden afgegeven, de patenten dadelyk verkryg- onder no’. 27 - 40 van tabel 14, by deze tekens overeen- r sheerer (oni nr,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1