NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE w-* - - A van het geld zou verschuiven,daarentegen zoowel verwerping als aanneming van het. ingediende voorstel tul zuivere belasting-verhooging de strek king zal hebben om de groote staatkundige her- "i ingrijpender zal zijn, naarmate zij No. 28 Eu Ca V.pXed» d' BI 8 4 WOENSDAG I kennisgeving. Deze N ENL A en aangenomen re| bleken, langen heid van voer voor Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris DE JONGH, L. S. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dins dag 13 April, s avonds acht ure. Te Grave is een sergeant op den loop gegaan met de kas der menage tot een bedrag van f 367.15'/a. Hij scheen niet bijzonder gesteld op het geven van inlichtingen, wat betreft de kleine porties eten, die de soldaten nu en dan ontvingen. Staande het onderzoek G[) het kazerneplein, we gens te geringe hoeveelheid bruine boenen, zette hij het op een loopen Hoewel onmiddellijk door een groote bende achtervolgd, wist hij te ontsnap pen. COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. regeering de uitvoering wilde bepalen op uiter lijk 1 Januari 1881, onafhankelijk van de aanne- ming der belastingvoorstellen, die van de regee ring te wachten waren, Wat de financiën betreft, de minister Vissering toonde aan, dat de toestand niet ongunstig was, maar dat versterking der middelen niet achterwege kon blijven, met het oog op de gewone en buitengewone uitgaven in het verschiet. Hij voegde er nogtans bij, dat de toeleg der regeering niet uitsluitend gericht is op vermeerdering van lasten, den volke op gelegd, maar tevens op verbetering in de ver houding tusschen de onderscheiden belastingen, waarbij dan gewis ook een herziening van de ftnancieele betrekking tusschen den staat en de gemeenten zou maelen komen. De regeering wenscht de verouderde patentbelasting te ver vangen door een billijke bedrijfsbelasting op nieuwe grondslagen zij wenscht de percentage wijze verdeeling van het personeel tusschen den staat en de gemeenten te doen plaats maken voor een nieuwe regeling, waarbij aan de gemeenten meer vrijheid wordt gelaten, zelfstandig over de ncodige middelen tot voorziening in haar behoef ten te beschikken en den staat ruimere beschik king gelaten wordt over inkomsten, te zijnen behoeve geheven. Eindelijk is hij geneigd een nieuw voorstel te doen tot vereenvoudiging der wetgeving op de registratie en gedeeltelijke af schaffing dier belasting, mils ’t middel gevonden worde om 't verlies, dat de staat hierdoor zal lyden, te dekken. Van dat financieel program heeft thans een der eerste punten een begin van uitvoering er langd door de voorgestelde rentebelasting Over de deugdelijkheid dezer belasting op zicb-zelf, spreekt de heer Veegens slechts in ’t voorbijgaan. De hoofdzaak is niet voor hem, of déze belasting op zich-zelf als ideaal moet worden beschouwd, maar wel öf de invoering van deze of een der- geljjke belasting, zonder eenige gelijktijdige ver mindering van lasten, door den toestand der schatkist gevorderd wordt. Een vraag, die we derom in nauw verband staal met een andere, nl. of de voorgestelde rentebelasting noodig is voor de invoering dor schoolwel van 1878. De laatste Maag -AtiCi d..ur de regeeimg v..i- kennend beantwoord De minister Vissering waarschuwde voor het denkbeeld om voor een speciale behoefte een speciaal middel van inkomst te hebben; bij wees op de uitgaven die voor de deur staan, hetzij tengevolge der schoolwet, hetzij uil anderen hoofde, tegenover welke hcogere uitgaven I hoogere inkomsten moeten staan. Mr. veegens geef de juistheid dezer redeneering toe. Maar, wijst or toch op, dat die «andere uitgaven” nog in de lucht hangen en dat het onneodig mag geacht worden zekere inkomsten te heffen om onzekere uitgaven te dekken. En toestemmende dat, met het oog op de niet te loochenen uitgaven die in de toekomst liggen ook voor de schoolwet, ver- hooging van inkomst vcor den staat noodig moet worden geacht moet, z. iechter de vraag, of een rentebelasting het middel mag zijn om in deze verhooging te voorzien, met het oog op het financieel programma der regeering, ontkennend i worden beantwoord. Het scheppen van nieuwe i inkomsten, vóór de financieele verhouding van staat en gemeenten ter hand genomen, is niet goed- gezien, terwijl juist de invoering dei scnool- wet, die voor de meeste gemeenten een lijdelijke ruimte van geld zal met zich brengen, aangewe zen is nm verandering te brengen in de financi eele verhouding tusschen de gemeenten en den staat. Nooit zullen de bezwaren, aan eiken finan- cieelen maatregel in den aanvang verbonden, ge- makkelyker worden gedragen dan in deze kort stondige periode van vette jaren. De uitgaven t den staat, uit de nieuwe schoolwet voort- vorming, die UIT DE PERS. In het jongste nummer van de Vragen des Tijds spreekt mr. J. D. Veegens over schoolwet en rentebelasting* In den aanhef geeft de schrijver een schets van het ministerie Van Lynden en van den P»e"“,er’ en wijst -er op, dat de elementen, door den heer Van Lijnden bijeengebracht, inderdaad b.jeen hoe ren De heeren Vissering en Van Goltstem, Six en Modderman zijn, z. i.geestverwanten van den heer Van Lijnden, omdat hen de gemeenschap pelijke trek bezielt naar behoud van de bestaan de suprematie van het geld. Wijd zyn hun oer gen geopend voor hetgeen de onlw.kkeimg der Ken vereischl en ver reiken hun plannen tot hervorming slechts willen zij op den bestaanden ondeugdelijken grondslag voort werken, voor de looveelste maal een beroep doen op de edelmoe- dieheid der regeerende klassen, die sedert een reeks van jaren is tekortgeschoten, zoo vaak *y op de proef werd gesteld zij willen den zond vloed der politieke hervorming, die eenmaal ko- me« moet, voor de nakomelingschap bewaren. De keuze van den minister van justitie acht de beer Veegens een zeer verstand.ge en een i uL meen wijl door de behandeling van heEstrafwelbcek de aandacht van het financieel J®Lei en de uitvoering der schoolwet wordt af- ®eil laatste punten treden nog- vloeiende, behooren, volgens mr. Veegens, bestie- den te worden niet uit de opbrengst der rente belasting, maar uit deze reeds toegezegde verbe terde verhouding. De rentebelasting kan, aangenomen dat zj niet moet dienen tot invoering der schoolwet, alleen in aanmerking komen als een begin van belastinghervorming, d. w. z. tot wegneming van andere lasten, die op de volkswelvaart een na- deeligen invloed uitoefenen. Onder die schade lijke en onrechtvaardige belastingen staat hel recht van overbedeeling en de evenredige registratie rechten bovenaan. Van de laatsten moeten de rechten op den overgang van onroerend goed behouden blijven, tot zij in grondbelasting kun- nen worden omgezet, welk een en ander ver daagd is tot de herziening van de belastbare op> brengst der ongebonwde eigendommen. Maar moet dit uitgesteld, hel is zeer goed mogehjk om bij invoering der rentebelasting zoowel het recht van overbedeeling als alle evenredige registratie rechten uit het belastingstelsel te doen verdwij nen. Het wetsontwerp, indertijd door den mi nister Van der Heijm ingediend, zou, met eenige uitbreiding, juist bewerkstelligen wat mr. Veegens wenscht. Het verlies, door de aanneming van zijn voorstel door de schatkist te lijden, werd door den heer Van der Heijm op f 1,738,000 ge schat. Breidde men het uit, door ook de even redige rechten op aannemingen en verkoop van roerende goederen af te schallen, dan zal men een verlies van circa 2,/4 millioen voor de schat kist verkrijgen. De opbrengst der rentebelasting op 4 millioen schattende, houdt men zoodoende l1/ millioen over, een bedrag ’t welk de, rente vetiegenwoordigl van 37!/2 millioen a 4 pet welke som dan zou kunnen worden besteed aan openbare werken. De heer Veegens is tegen rentebelasting, als zij niet met het afschaflen der belasting op den overgang van roerend goed gepaard gaat. Wel ligt ook deze hervorming in de plannen van den minister, maar wanneer zal de tijd daarvoor aan- ’t Leven onzer ministers is kort en er in één belangrijken maatregel tol NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad i no. 72), brengen door deze ter kennis der inge zetenen, dat de t weëde zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenveen, op Maandag den 19 April 1880, des vooi middags ten 9*/2 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om trent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nom- merverwisselaar verlangen op te treden. Dat alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1° hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan; 2° hij, die voor een loteling als plaatsver vanger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek, den 17 Maart 1880. Burgemeester BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, herinneren, naar aanleiding van art. 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aan melden, ter Secretarie der gemeente gelegenheid wordt gegeven tot kostelooze inenting en her- enting Sneek den 2 April 1880. Burgemeester en Wij vernemen zegt de N. R. C. dat de gerechlelijke instructie tegen den voormaligen directeur der Rotterdamsche Handelsvereeniging A. Then Bergh oA andeie feiten aan het licht heeft gebracht, dan waarvoor oorspronkelijk de rechtsingang verleend was (nl. het opmaken en gebruik maken van een valsch beleenmgscoulract in zake de Peruaansche fondsen.) Voor die an dere feiten, welke ook met valsc.he boekingen en terugboekingen, het geven van schijnhoofden aan beleenings-rekeningen, en met hel goederen- en aandeelen-consoi lium in verband schijnen te staan, is door de rechtbank de rechtsingang nu uitge breid en wordt door den rechtercommissaris een nader onderzoek ingesteld. Op Zondag 11 April a.s zal op de begraafplaats Eik en Duinen te ’s Hage het gedenkteeken wor den onthuld op het graf van den volksdichter W. J. van Zeggelen. Sedert korten tijd zijn bij de Maatschappij lot exploitatie van Staatsspoorwegen voor handelsrei- zigers abonnementskaarten verkrijgbaar gesteld, welke gelijk de reeds bestaande gewone abon nementskaarten, doch tegen zeer verminderde prijzen, geldig zijn gedurende 12, 6 en 3 maanden en tevens recht geven tot oponthoud op al de stations, welke gelegen zijn tusschen de daarop Bovendien is aan deze abbonnementskaartên het «roote voordeel verkoaden, dat het vervoer van bagage geschiedt tegen den prijs van ijigoed in slede van den veel hoogeren bagageprys. Deze l aan den handel zeer ten goede komen, in wiens belang dan ook hierop de aandacht gevestigd wordt. Door de Amst. Crt wordt melding gemaakt van het merkwaardig feit, dat A. Pomper, geboren te Sneek in 1862, thans te huis behoorende m de Lemmer, en sedert April 1869 kweekeling van het Instituut tot Onderwijs van Blinden, «ndanks volslagen blindheid (sedert zesjarigen leeftijd) met het beste gevolg examen heeft afgelegd in de wiskunde voor de Provinciale Commissie van Noord Holland, te Haarlem. De heer J. Stam, hoofdouderwyzer m het Burger weeshuis en vroeger le onderwijzer aan het In stituut, legde de eerste hand aan dit onderwijs, ’t welk later met onverdroten ijver dooi zijn op- volger aan hel Instituut, den heer J. van Lingen, in zijn vrijen tijd is voortgezet,-met zulk goed eevol" dat geene consideratie van hel gemis van gezichtsvermogen behoefde genomen woiden om Pomper de verlangde akte uil te ieiken. ’I Is een bewijs le meer hoe men met ijver en volharding zélfs de allergrootste bezwaren en hin derpalen kan te boven komen. Pomper is een zeer bekwaam organist, die geregeld den dienst breken slaagt hij - o - stand te brengen, dan worden zijn overige plan ar, eemeen'ü1-- lo"°' tot zijn op- vohier ze weer intrekt. Wordt de rentebelasting op zichzelf ingevoerd zonder in verband geiirauni i.‘ worden met andere maatregelen, zonder den staat de middelen te verschaffen tot uitbreiding zijner werkzaamhead’^^Xn^ d^1^'zij een po- in stede van uen veei uooj 1 ‘i Vkwaïdan zal zij - wordt zij bekrachtigd maatregel zal ongetwijfeld 1‘ hel werk tól.X school wetmeerderhe.d, walde - - ■geering ook zegge. Duidelijk zal dan Zijn ge- dat het onafgebroken staren op ue be- van hel onderwijs de leden der meerder- n de Kamer heeft beroofd van oog en zin andere volksbelangen en hen verblindeh eft het wezenlijk karakter van den pohtieaen slriid die ditmaal over de rentebelasting staat te worden gevoerd en loopen zal over de vraag of het hier verhooging dan wel hervorming van be lasting geldt. Heel veel goeds verwacht de schrijver echter in deze niet van de vertegenwoordigers der ge goede klasse. De natie heeft geen reden om van hun beleid groolsche verwachtingen te koes- teren. »Haar blijft echter - aldus luiden de ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7>/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le vernemen by den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1