GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE SfG 1880. No. 29. V IJ F-E N-D E RT I G S T E 10 APRIL; ZATERDAG J llouckama Leen. I. JJT® SMFkl.K ESt van en Nederlandsch en I geen UIT DE PERS. Op initiatief der vereeniging tot Bevordering e r Dn jaarlijksche tuinbouw-tenloonstelling in ’t i JWvqvTC'TTT*'’J -it’iL'a-«'. IjuaMt »INK KA Lit?!. i zijne bedoeling lag, gaf hij een 1 of een een op dat uur 16 sJ t i. 1 r. d Bij Kon, besluit is eervol ontslag verleend aan den heer W. van Waning Jr. als auditeur bij den Schuttersraad te Sneek en in diens plaats benoemd de heer mr. G. G. Paehlig. Het Gemeentebestuur van Sneek, brengt ter kennis van de ingezetenen, die behooren tot het geslacht van den Stichter van het llouckama Leen te Bolsward, dat de Bestuurders Gollatoren van dat leen voornemens zijn, een deel der in komsten te begeven aan een bekwamen Scholier uit het geslacht van den Stichter, waarvoor de belanghebbenden zich ter mededinging moeten aangeven bij Ds. M E. van der Meuten te Bols- ward, voor den 30 April a. s. Sneek, den 9 April 1880. J. van DRIESSEN, Voorzitter. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. tusschen wor- 14 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7'4 Cents. Bij abonnement is de prys be daart) uitrent te vernemen bij dea Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende e franco in te zenden. Om dadelijk op een afdoende wijze te toonen aanmerkingen hield, greep hij gaf er den ambtenaar een slag De heer Lion Cachet, die in de Transvaal zulk eene rol heeft gespeeld.zal volgens het N. v. d. D, herwaarts komen, onder anceren met het doel om de Israë.ieten te bekeeren. De Amh. Crt. zegt «Als het den lieer Lion Cachet te doen is om Christenen te winnen, zouden wij hem den raad durven geven om dan maar Ie.er aan de Kaap te blijven. Daar heeft hij een zeer ruim veld bij dè Hottentotten en Boscbjesmannen, en zoo hij meent, dat onder deze zijn oogst niet ryk genoeg zijn zou, wij durven hem vooruit verzekeren, dat ook onze Isiaëlitiesche landgenooten niet bij stroomen hem zullen toevloeien Ook hem wacht het antwoord, dooreen armen Israëliet aan een ijve raar gegeven op diens aandrang om Christen te worden, «met zeer veel genaegen; zoocra de heereti het met elkaar ééns zijn. Kom tegen dien tijd maar tens terug ik ben eiken dag thuis.” in dc aardappelmeelfabrieken van de heeren K. en J. Uilkens en in die van den heer W. A. Scholten. In de eerste werd een IGjarige jon geling door een kamrad bij den mauw gegrepen en medegesleurd gelukkig dat zijn broeder, die 'i ongeluk zag, de tegenwooidigheid van geest had, de machine direct te doen stoppen. Door die ferme daad werd dan ook niet meer gebroken dan een opperarmbeen en een eileboogspijp. In de. tweede fabriek werd een 23jarig werk man door datzelfde wiel gegrepen, met het vrees lijk gevolg, dat hij als een vormelooze klomp vleesch van tusschen de tanden der machine weggehaald is. Onvoorzichtigheid is van beide gevallen de oorzaak. Te Ommerschans kreeg een verpleegde eene verdiende terechtwijzing van zijn superieur. maar dat hij niet van zijn spade en g mede, aan welks gevolgen deze wellicht bezwij ken zal. Een andere verpleegde, wien het in Ommerschans niet meer beviel, ging deserteeren. De rijksveldws^der Saaiman dit bemerkende, zette hem na en herinnerde hem aan zijne ver plichting om terug te komen. Daar dit niet in 1 j den veldwachter met knuppel een slag op het hoofd, zoodat de knuppel in tweeën sprong. Saaiman bleef bij dien slag volkomen ongedeerd. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek, voldoende aan art. 87 der wet op de Nationale Militie van den löden Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), brengen door deze ter kennis der inge zetenen, dat de t weede zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente zal worden gehouden te Heerenoeen, op Maandag den 19 April 1880, J des voormiddags ten 9J4 ure. Dat in die zitting uitspraak wordt gedaan om I Irent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen, die als plaatsvervanger of nom- merverwisselaar verlangen op te treden. Da', alzoo voor dien raad moeten verschijnen 1° hij, wiens zaak in de eerste zitting niet is afgedaan 2° hij, die voor een loteling als plaatsver vanger of als nommerverwisselaar verlangt op te treden. Sneek, den 17 Maart 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris DE JONGH, L. S. die arbeid nadeelig isaan kinderen, die in den tijd des jaars, waarin die arbeid niet vergund is, niet getrouw de school bezoeken. Industrieele arbeid moet verboden worden aan zwakke en gebrekkig ontwikkelde kinderen beneden de 16 jaar. De industrieele arbeid van kinderen de 12 en 16 jaar moet aan bepaalde uren den gebonden. Voor kinderen beneden de jaar moet bijv de arbeidsdag nooit eerder dan om 6 uur beginnen en nooit later dan 7 eindigen. Aan kinderen tusschen de 14 jaar mag nachtwerk slechts vergund worden in gevallen van gebleken noodzakelijkheid en in fa brieken, waar de vuren nooit worden uitgebluscht. Sommige werkzaamheden moeten bepaald ver heden worden. Regeling van den werktijd en bevordering van schoolbezoek zou moeten plaats hebben op een wijze, die zweemt naar het Engelsche halftime system, waarvan de volledige toepassing bij ons echter onmogelijk is. De commissie wenscht on geveer het volgende: 1. voor kinderen onder de 14 jaren, die in hun vrije uren de school bezoe ken, moet de werkdag óf te half een des mid dags eindigen óf eerst op dat uur een aan vang nemen, en tusschentijds moeten zij een half uur rust genieten 2. vooi kinderen van dezen leef tijd, die om den anderen dag werken, moet de werktijd eindigen uiterlijk 12 uren nadat hij be gonnen is; de rustlij 1 bedrage in het geheel 2 uren 3. kinderen onder de 14 jaar, die school bezoeken, mogen dagelijks niet meer dan 9 uren werken; 4 kinderen boven 14, beneden 16 jaar mogen slechts 10 '/2 maar 2 uur per etmaal werken; 5. geen kind beneden de 16 mag langer achtereen arbeiden dan 5 uren. De commissie heeft met zeer veel vrucht ge bruik gemaakt van het materieel, door den heer Kerdijk in Zijn artikelen in de Vragen des Tijds omtrent deze zaak bijeengebracht. De oud-minister mr. H. J, Smidt geeft in de Vragen des Tijds een artikel over de gemengde rechtspraak in Egypte. «De geschiedenis en de bedoeling dier recht spraak zegt de N. R. Gt. wordt in dat artikel helder uiteengezet en nu de tijd der eer ste proefneming met die internationale Rechtban ken ia het volgende jaar verstreken zal zijn wordt het een vraag des tijds, na te gaan en met die bedoeling vooral is het artikel geschre ven of de proef voortgezet zal worden, «Naar de schrijver aanloont, heeft de proef niet aan de verwachting beantwoord, maar toch is er in het Egyptische rechtswezen reeds te veel verbeterd, om een terugkeer lot den vroegeren toestand niet volstrekt ongewenscht te maken. Ook is de richtige uitvoering der vonnissen, die vroeger veel te wenschen overliet, door de jong ste verandering van regeering voorloopig zooveel beter verzekerd, dat althans een langduriger proefneming aan te raden is, opdat blijke, of men hier werkelijk van een blijvende wijziging ten goede getuige is. «Past het een natie als Nederland al niet zich op den voorgrond te stellen bij internationale regelingen, het is evenmin goed te keuren, dat zij zich isoleere, en daarom wenscht de schrijver, dat Nederland gelijk het tot nog toe in deze zaak heeft medegewerkt, blijve medewerken. Doch daarby geeft hij eenige wenken omtrent wen- schelyke voorwaarden, die wij aan onze toetre ding zouden kunnen verbinden. Zoo zouden wy, als Italië, kunnen bedingen, dat alle vooideelen, aan eenige andere natie toegestaan, ook voor ons moeten geldenals Duitschland en Oostenrijk, dat misdrjjven, te berechten door de gemengde rechtsmacht, niettemin door de consulaire rechts- In de Woensdag jl. gehouden zitting der Prov. Staten werd aan het waterschap Wymbritsei adeel c. a. (zeedijken) ’50 pet. subsidie van hoegstens f 4939,50 toegekend voor verbetering van een gedeelte van den Nieuwlanderdijk, en aan Won- seradeel 20 pct. van hoogstens f 18,719.75 voor een kunstweg van af Sjongerdijk bij Burgwerd in aansluiting met den kunstweg van Bolsward naar Harlingen. Vervolgens werd goedgekeurd de wijziging der begroeting, waardoor deze van f491,415.34 klimt tot f 1,185,915 95'/a, alsmede het daarbij behoorend plan eener leening van f669,000. Vooits zijn de reglementen voor het waterschap Kollumerland en Nieuwkruisland en voor een op te richten waterschap Zwagermieden en de Triemen gewijzigd, en is alsmede besloten tot oprichting van een waterschap Hanlumerberg en Westdongeradeel, waarvoor tevens een reglement werd vastgesteld. Hiermede waren de zaken af- geloopen en sloot de voorzitter in naarn des Ko- niugs deze buitengewone vergadering der Staten van Friesland. Vrijdag gebeurden le Veeudam twee ongelukken I Door de Prov. Commissie is met’gunstig ge volg geëxamineerd voor de Fransche taal o. a. F. Kramer, te Sneek. In de op 31 Maart gehouden algemeene ver- godefing der Maatschappij van Levensverzekering, gavestigd te Dordrecht, vestigde het verslag en de aandacht op, dat verbetering markbaar is in de onverklaarbare onverschilligheidwaarmede onze natie meerendeeis wel aan brand en andere schade verzekeringen, maar niet aan de levens verzekering haar aandacht schenkt. Aangenaam was het hun te kunnen raededeelen, dat het aan tal aangeboden verzekeringen dat van alle voor gaande jaren nog overtrof; ofschoon ook ditjaar weder een aantal voorstellen werden afgewezen, zijn er afgegeveu 15427 polissen, dus 1893 meer dan het voorgaande boekjaar. Directeuren noe men dat resultaat zeer bevredigend en meenen zich daarom er ook verzekerd van te kunnen hou den dat, zoodra de algemeene gedruktheid in handel en nijverheid vermindert, het aantal ver zekeringen nog belangrijk zal toenemen. Uit de bij het verslag gevoegde wiskunstige staten der reserve en statistiek, door hen heer Corneille L. Landré, wiskundige der Maatschappij, opgemaakt, blijkt u a dat de sterfte op de verschil lende tabellen in hel afgeloopen jaar 15’/4 pet. beneden de slerftetalels is gebleven, zoodat ook die uitkomst bevredigend kan wórden gen emd. De pogingen der directeuren, aangewend om betere weltelijke regeling van het levensverzeke- ringwezen te verkrijgen, zijn tot nu toe niet met den gewenschteu uitslag bekroond. De heer O, 11. G. Moulin, die als commissaris bank zouden worden vervolgd, indien^de ambte naar, tegen wien het misdrijf werd gepleegd, dat vorderde enz. Verder ware het wenschelijk aan de Neclerlandsche leden, voor ’t geval ze hun be trekking mochten verliezen, eeuig uitzicht op herplaatsing hier te lande of op een Nederlandsch pensioen te openen. «Twee voorname vragen eindelijk, door over» eenkomst tusschen de verschillende mogendheden uit te maken, zouden volgens den schrijver deze zijn of niet het aantal Europeesche leden moet worden uitgebreid, om de meerderheid tegenover de inlaudsche leden, die geloond hebben steeds één lijn te trekken, zekerder te maken, en niet de bevoegdheid der rechtbanken over ruimer veld moét worden uitgebreid, om eind le maken aan de groote willekeur, die zoo menig gebied van bet recht, vooral op van het strafrecht, nog bestaat.” i een wet op den arbeid in Nederland wenschelijk is. Deze commissie achtte de invoering van een wet op den arbeid in Nederland nog niet vol doende voorbereid en bepaalde daarom haar on derzoek tol de vraag hoe de beslaande wet op den kinderarbeid zal moeien worden gewijzigd om van krachtiger werking le zijn. In de N. IL Ct. worden de conclusion meegedeeld waartoe de commissie kwam Zij komen in hoofdzaak op het volgende neer Veldarbeid van kinderen beneden de 12 jaar moet worden verboden. Gedurende een aantal weken ’ajaars kan het verbod echter worden op geheven voor die gemeenten, waar de landbouw- werkzaamlieden van dien aard zijn, dat zij het toelalen der uitzondering onvermijdelijk maken Echter met dien verstande, dat veldarbeid oo- voorwaardeljjk verboden blijft aan kiuderen be- nedeu de 8 jaaraan kinderen, voor Wier gestel van Fabiiek- en Handwerksnijverheid is eenigen tijd geleden een commissie in T leven geroepen, bestaande uit leden der genoemde vereeniging, van de Maatschappij ter bevordering van Nijver heid, van het Alg. Ned. Werklieden-Congres en van de Maatschappij tot Nut van ’l Algemeen, die zich ten doel stelde rapport uit te brengen over de vraag in hoever de. invoering van Paleis van Volksvlijt te Amsterdam is geopend. Een 200tal nommers zijn ingezonden, een be- trekkelyk gerit g cijfer, hel gevolg van den bar» den winter. De qualiteit der inzendingen moet echter zeer voldoende zijn. ADVERTENTIËN van voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. Met het oog op de algemeene invoering van het Woordlarief is No. 2 der Telegraafgids voor het Koninkrijk der Nederlanden reeds nu ver schenen. Deze gids is bewerkt door den heer Dinckers, met goedkeuring van Z. E. den Minis ter van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Eene losse Tarieftabel is aan deze gids toegevoegd. De prijs is voor dit No, 66 Gent de jaargang van 2 nommers kost slechts f 0,90.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1