GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER: NIEÜWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE V IJ F-E N-D E R TI G 8 T JAARGANG. No. 31. 17 APRIL: ZATERDAG 4 Bericht aan den Handel. 1880. I n I. 0 9 14 e i. e 2 it i I 12 SHEERER CO IJ R A M. E. gbsbsss&ss-s BIXNEM. IN»' en a UIT DE PERS. De zeven jongelieden, aan wien het droevig a UIT DE TWEEDE KAMER. van ia f. t van hel Beurtschip 9 Kuinre. Steen wyk. Noordwolde. het toegezegde het drankmis- 9 9 9 13 15 16 l. e 'i i I r. 0 BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, brengen ter kennis van belang* hebbenden, de voorloopige regeling der legplaat- een van Stoombooten en Beurtschepen, welke zal aan vangen op Dinsdag 20 April e k. 4 uitspraak is bepaald op 19 April. De petroleum eischte Maandagavond te Rotter dam een slachtoffer. Door het omvallen van een pretroleum-kooktoestel geraakte een vrouw van ongeveer 50jarigen leeftijd, wonende aan de Hof- kade, in brand, alsmede de vloer der kamer. De toegesnelde buren bluschten den brand door ee- nige emmers melk," zoodat de aangerukte brand weer geen dienst behoefde te doen. De vrouw werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar zy is overleden. Men zegt dat de indiening van wetsontwerp tot beteugeling van bruik en tot beperking der uitoefening van het tappersberoe, peerlang kan worden te gemoet ge zien. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.-—; franco per post ƒ1 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. De Minister van Waterstaat voegde er bij, dat deze instelling de postdienst niet zal belemineren- Na replieken werd het algemeen debat gesloten art. 1 aangenomen met 48 tegen 19 stemmen. Na de verdere behandeling en goedkeuring der arti kelen in de zitting van gistsren ("Donderdag) is het ge heele ontwerp daarna aangenomen met 60 tegen 16 stemmen. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te weten dat voortaan de aan de gemeente verschuldigde grondrenten, recognitiën enz., niet meer door of namens den Gemeente ontvanger, zullen worden opgehaald, doch dat ieder verplicht is, het verschuldigde binnen vier weken na den verschijndag, d i. 1 of 12 Mei of 1 of 12 November, te betalen, ten Kantoie van Jen Gemeente Ontvanger. Sneek, 10 April 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, i. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. Men dacht aan moord, maar alle nasporingen bleven vruchteloos. De verloren zoon is intus- schen thans teruggekeerd. Deze jongeling wilde eens een kijkje in de wijde wereld nemen en zette zijn reis voort tot naar Rijssel in Frankrijk, van waar hij, door honger gedreven, weder naar de ouderlijke woning huiswaarts keerde. Zijn meester nam hem dadelijk weder in betrekking, waarschijnlijk om het geschokte vertrouwen te herstellen, daar men elkander in het oor fluister de >de baas heeft zyu leerling geslacht en er worst van gemaakt.” Aan het Hoedenmakerspad onder de gemeente Nieuwen-Amstel heeft een commensaal zyn huis vrouw vermoord. Daarna heeft hij te vergeefs zelfmoord beproefd. Ook te IJzendijke is een moord gepleegd. Vol gens de Midd Ct. heeft men de dochter van den landbouwer P. Cornelis, wonende in den Mau- ritspolder, aan het einde der Zevenhofstedenstraat, dicht bij het Walerlandkerkje, vermoord gevonden. Naar men zegt is zij onthalsd en heeft er tevens diefstal van geld plaats gehad. De vermoorde was een 18jarig meisje en bevond zich alleen in huis. De vermoedelijke dader is bekend en voort vluchtig. De geheele brigade maréchaussees is bezig hem op te sporen. •3 0 4 ii 1 3 X 6 4 il S N E E K, 16 April. Tengevolge het vertrek van ds. S. Kalina naar Zevenbergen en de daardoor ontstane vacature van een predikant bij de Hervormde Gemeente alhier, werd jl. Dinsdag avond door het Kiescollege het volgende 12tal opgemaakt Oberman te Ommen, Ploos van Amstel te R.eit- zum, Kraijenbelt te Putten, Lasonder te Zegveld, Deetman te Kampen, Geselschap te Rotterdam Datema te Ee, Guldenarm te Vuursche, van Goor te Beijerland (Oud), Gewin te Renkum, v. d. Dussen te Rhenea en v. d. Land te Wons en Engwier. Tot nu toe laat dit jaar zich voor de land bouwers veel beter aanzien, dan het vorige jaar. De landerijen staan mooi en het weer is groei zaam, zoodat op vele plaatsen reeds jong vee, op enkele zelfs melkvee in de weide is. Bovendien zijn boter en kaas duur en de prijzen van het vee stijgende. Over het geheel is het vee ten gevolge van het slecht gewonneen en schimmelig hooi mager, ten- wyl bij vele landbouwers de schuur te spoedig leeg is. Het Leidsche Dbl. is van oordeel, dat aan onze 1 overigens flinke en fraaie inzending op de Berlijn- sc he tentoonstelling nog iets ontbreekt, nl. eenige schilderstukken naar onderwerpen aan het vis- I schersleven ontleend. »Men wende zich daartoe, zegt genoemd blad, tot een onzer zeeschilders en verzoeke hem het volgende tafereeltje samen te 1 stellenDe Noordzee, genomen ten zuiden van I Doggersbank die plek is bij ons, Nederlanders zoo heel onbekend nietvoorts een hollandsche visscherssloep, op *t punt de daar ter plaatse gescho ten beug binnen te halen en omringd door een Engelsche vloot van wel driehonderd zeilen, waar bij vier stoombooten om >de vangst” naar wal te brengen.” Maar wat het Leidsche Dbl. vooral zou willen hebben voorgesleld, is de wijze waarop de En gelsche visschers tegen de Nederlandsche te werk gaan, en de strekking van het aitikel is uitsluitend om te betogen, dat het meer dan tijd is den Nedeilandschen visscher, die zijn schamel stuk brood zeker zuur genoeg verdient, met kracht en klem te beschermen tegen de diieste roofzucht zijner overmoedige Engelsche mededingers. De noodzakelijkheid van zoodanige bescherming wordt op nieuw bevestigd door een bericht van schipper Meyboom, van de vischsloep de Zeeuw, van Vlissingen, dat den 5en April, toen hij op de hoogte van Doggersbank vischte, een boei met bakenlijn en dreg, benevens een bak vischwant hem ontstolen werd. Van een anderen schipper werden 3 lijnen, 1 boei en bakenlijn met dreg weggenomen. Óver de bescherming oiïzer visschers in zee behelst de N. il. C. voorts een hoofdartikel. *t Blad wjjst op de moeilijkheid voor onze vis schers om voldoende inlichtingen te geven om trent hun aanvallers, daar deze gewoonlijk de I nummers hunner schuiten bedekken. Klachlen trouwens geven niet altijd de noodige genoeg doening. Veel beter zou het zijn als eenige Ne derlandsche oorlogschepen in de Noordzee kruis ten ter bescherming der visschers. Ook de.Duit- sche regeering laat geregeld eenige oorlogschepen in de Noordzee kruisen en dit middel werkt uit stekend. vHet visschersbedrijf aldus besluit de N. R. C is een onzer meest nationale takken van njjverheid, waaraan Nederland voor een niet ge ring gedeelte zijn bloei verschuldigd is, en dat nog schatten afwerpt. Het is een van die wie- nige bedrijven, die in de laatste jaren wederom een ongekende vlucht hebben genomen en als een verjongd leven zijn begonnen. De omliggen de natiën en vooral de Duitachers slaan dien ver- i ieuwden bloei met belangstelling gade en ver zuimden nimmer onze Hollandsche visschers als voorbeelden tot navolging aan te wijzen. Ons dunkt dus dat die wakkere visschers, die door bun moeilijk en gevaarlijk bedrijf zooveel bijdra gen tot de welvaart van het vaderland, recht hebben op betere bescherming, dan die een rechtsgeding hun kan verleenen, en het de plicht onzer regeering is om door het uitzenden van oorlogschepen zorg te dragen dat voortaan zulke beroovtngen niet meer voorkomen.’* ongeval te Doetinchem overkwam, waren kwee- kelingeu van de inrichting van den heer Van Dijk aldaar. Zooals reeds gemeld werd, zyu twee van hen verdronken één van deze is da zoon van den directeur. Te Venlo is men eenigen. lijd, gelijk wij reeds vroeger hebben gemeld, ongerust geweest over het verdwijnen van een löjarigen slagersleerling. Te beginnen aan de Kleine Palen in de rich ting van het Hooiblok zullen liggen de Workummer Stoomboot (Faber.) het Beurtschip van 9 de Workummer Stoomboot (Visser Wolvega. Oldemarkt. Oosterzee. Munnikkeburen Echten. Vollega. Delfstrahuizen. Oldelamer. St. Nicolaasga. Idskenhuizen. Hommer Is. Langweer. Sneek, 15 April 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNÈW1TZ. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cenfe, voor eiken regel meer 7 73 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le vernemen by den Uitgever. Door de hoofdcommissie van de walersnoods- loterij is bepaald, dat de trekking zal aan vangen op Maandag 3 Mei a. s. Dat er wel eens vergissingen by den burger lijken stand voorkomen, is niet zoo erg te verwon deren, maar *t schijnt dat Amsterdam op dit punt de meeste plaatsen vooruit is, als men althans het N. v. d. D. mag gelooveu. Hel blad deelt hel volgende koddige staaltje vap nonchalance me de »Dezer dagen kwam voor de rechtbank te Am sterdam de geboorteakte eener jongedcch'.er, die trouwen wilde en een geheel vreemden vader bleek te bezitten, altijd volgens den burgerlijken stand Haar echte vader, de wettige man hare» moeder, is een zeeman van beioep, die bij hare geboorte afwezig was. Op den burgerlijken stand had men den vroedmeesler, die ingevolge arti. .’>0 van het B. W., de geboorte van het meisje was komen aangeven, eenvoudig als den vader te boek gesteld. - Men stelle zich de kluchtige verontwaardiging voor van den ouden zeeman, toen hij vernam op welke wijze hij en zijn vrouw jaren laag ten stadhuize belasterd waren. Het ergste is echter, dat het jonge paartje het huwelijk uitstellen moet, tot de accoucheur weer door de rechtbank uit de familie verwyderd is. Dit redres in de papieren kost den jongelui echter grof geld aan zegels, requesten, procureurs- diensten enz.ofschoon toch art. 27 B. W. amb tenaren van den burgerlijken stand verantwoor delijk stelt voor het richtig houden der registers. Maandag is het beroep van twee der gebroe ders Lavertu, de bekende Amsterdamsche paneel- zagers, die door het gerechtshof te Amsterdam tot tuchthuisstraf zijn veroordeeld, voor den Hoo ien Raad behandeld. Er waren geen gronden voor het beroep aangevoerd, maar alleen had W. Laverlu een schrijven aan den Hoogen Raad ge richt, waarin hij in een wederlegging treedt van de te zijnen nadeele afgelegde getuigenverklaringen en o. a. zegtnik heb gelogen om mij uit de gevangenis te houden, maar zij hebben gelogen om my er in te brengen.” Adv. gen. Smits con cludeerde tol verwerping van de voorziening de Zondag morgen werd op de begraafplaats nEik en Duinen” te ’s Hage het monument onthuld dat ter eere van den bekenden volksdichter W. L van Zeggelen op diens graf werd geplaatst. Eene groote schare belangstellenden was samen- gekomen om van deze plechtigheid getuige te zijn. Door den voorzitter der commissie voor het monument, den heer A. L. II. Ising, werd het gedenkteeken aan de weduwe en verdere familie van den ontslapene overgedragen met eene ge voelvolle toespraak. Op de eene zijde van het monument staato nder den omkransten naam van den dichter »Voor het volk dichtte hij, De nijverheid hielp hij bevorderen, Vyanden had hij niet, Zijn vrienden vereerden hem.” Behalve mevrouw van Zeggelen hechtte ook mevrouw Hartogh Heijs van Zouteveen eene in? mortellenkrans aan het grafgesteente. No. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 9 10 11 9 17 De discussie over het ontwerp, houdende instelling Van postspaarbanken, is in de zitting van Dinsdag jl Dangevaugen. De heeren de Jong, Gratama eo Dijck- méester bestreden het als onnoodig. daar particuliere banken voldoende voorzien in de behoefte. Door den heer Rorgesius werd het ontwerp krachtig verdedigd, maar ernstig bestreden door den heer van Deldeu, bij welke bestrijding de heer Teding van Berkhout zich geheel lansloot. Nadat de heer de Bruyn Kops het Ontwerp nog uitvoering had verdedigd, werden de be raadslagingen tot den volgenden dag verdaagd, toen de 2..12, *an Gennep en Bre dius het ontwerp verdedigden, als wenschelijk tot be vordering van volksdeugd. Ze bestreden vooral de rede van den heer van Deldeu. Het ontwerp concurreerde niet met de particuliere banken; daarveor was derente veel te laag vermeerdering van inlegplautsen was vooral Van belang. De beer Lobman hield daarentegen vol, dat het ontwerp was een gevaarlijk antecedent, leidende tot uitbreiding - van Staatszorg op een gebied, dat aan particulieren moest worden overgelaten. De lieer Tak bestreed de bezwaren tegen hel ontwerp eo hield de noodzakelijkheid er van vol. Ook de heer van Wassenaer zag daarin slechts een middel om het belang der arbeidende klasse te bevor deren. De Minister van Financiën zijnerzijds betoogde, dat het ontwerp niets was dan «ene noodige aanvulling dee particuliere spaarbaukeo, vooral not het oog op hel platteland eo kleine sleden. «aauoiugiugcu tut uvu - p hh. van Slolk, Blussé, de Mcijier, vordering

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1