KIËOWS- B IIHEIITBTIE-Illlll Mill DE GEHEJTE11 HI T III WffllSSEMISMK 1880. No. 32 V IJ F-E N-D ER.TIGSTE J 21 APRIL, WOENSDAG 4 Jenever en Aardappelen. osn BI MSI E K E AAI». wissel verkeerd de dierenschurlt bij paarden en bij scha de en ver- In de N. Zutf. Ct. leest men de volgenden be- hartigingswaardige beschouwing, welke wij ook onder hei oog van onze lezers willen brengeri. Een opmerkelijk, ofschoon niet onverklaarbaar verschijnsel is het, dat aan de meeste feestdagen nog die tot het welslagen er werkt, in 'l bijzonder aan I 863, der gemeente Sneek. Dat op Woensdag den 28 April 1880, des middags te 12 uur, ten gemeentohuize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schritteliik tfle to - 1 .<wwci ue verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen voor even- gemeld tydstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone bureau uren, van de ter zake inge komen schrifturen kennis kunnen nemen, Sneek, den 13 April 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. tigheden bij en Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredende franco in te zenden. zameling aanbiedt. Afgevaatdigden van seum waren reeds aanwezig, en in 't algemeen -■ mag men een druk bezoek, niet alleen van land- genooten, maar ook van vreemdelingen, verwach ten. Voor meer dan een millioen gulden werd door de tentoonstellingscommissie verzekerd, on« gerekend de vele voorwerpen, die door de eige naars zelf reeds geassureerd waren of nog wer- den. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. gesteund werd docr de afdeeling Sneek van da vereeniging sSchuttevaêr” en door de Kamer van Koophandel aldaar, is door den minister van wa terstaat, wegens de te groote kosten, afwijzend beschikt. De BURGEMEESTER van Sneek Gelet op prov. blad no. 53 van 1880, betref fende aangifte en afzondeiing van aan besmetle- lijke ziekten lijdend vee, Brengt ter kennis aan belanghebbenden, dat bij Koninklijk besluit van 44 Maait 1880 (Staatsblad no. 31) nader is be paald, welke ziekten van hut voo .oor b^moiio lijk worden gehouden en welke der in de wei van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131) genoemde maatregelen bij het heerschen of bij het dreigen van elke dier ziekten moeten toegepast worden Artikel 1 van dat besluit luidt als volgt: «Voor besmetlelyke ziekten van het vee worden gehouden >1°. de veepest (veelyphus) bij herkauwende dieren »2'J de longziekte bij runderen >3°. Let mond- en klauwzeer (besmettelijke Llaaruitslag van den mond en de klauwen) bij herkauwende dieren en varkens >4°. de kwade droes en huidworm bij een hoevige dieien; »5U. pen; »6® >7°. >8°. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek. Gelet op' het bepaalde in artt 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot rege ling van het toezicht by oprichting van inrichtin gen, welke gevaar, schade of hinder kunnen ver - oorzaken Brengen by deze ter kennis van belanghebben den, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun college ontvangen verzoekschrift met bijlagen van Wopke Hübert, fr. Hübert Comp te Hengelo, strekkende lot het erlangen van vergunning tot het stichten van een fabrieks gebouw, op hel terrein, gelegen aan de Frane- kervaart alhier, kadastraal bekend in sectie A, no. t i in den beginne menigeen zich inbeelden, met een nog eigenaardige eetbegrippen verbonden zijn; de maag is uit den aard der zaak een der eerste gedachten var. den mensch en zoo kon deze zich aanvankelijk geen gewichtigen dag voorstellen waar de maag niet bij betrokken wasfeest ma len vóór den oorlog, doop-, geboorte- en lijkma- len, in cén woord bij alles eten en drinken. En zoo deed bv. het Paaschfeest ook dezer dagen nog denken aan extra vette ossen, eieren en krentebrood. Bij het aanschouwen van al dien voedzamen vooriaad kwam onwillekeurig de vraag bij ons op, waarem voor een aanzienlijk deel van ons volk al die artikelen slechts een zeldzaam geno ten weelde zijn, terwijl zij in andere landen, niet minder bevolkt dan het onze, bijna algemeen onder ailer bereik vallen. Is het vleesch dan werkelijk ten onzent zoo veel duurder dan in Engeland Het antwoord zou bezwaarlijk bevestigend kunnen luiden. Zijn dan de loonen hier te lande zooveel lager d.in ginds 1 Ook op die vraag kan men in het algemeen niet bevestigend antwoorden. Neemt men dit in aanmerking, dan schijnt de gevolg trekking vour de band te liggen, dal de gebrek kige volksvoeding voor een deel, misschien voor een groot deel zelfs, minder aan de toestanden dan aan de personen te wijlen is. Het woidt wellicht vervelend, maar toch moe ten wij bij de overweging van dit onderwerp al wederom het meermalen aangewezen treurig feit op den voorgrond plaatsen, dat de Nederlandsche Slaat jaarlijks 18 a 20 millioen guldens ontvangt wegens belasting op den sterken drank dat dit een klein gedeelte is van hetgeen de natie per jaar aan drank zich door het keelgat jaagt. Men ga even na, hoeveel daardoor ha aftrek van de niet di inkenden aan de voeding en de wel vaai t der gezinnen direct onttrokken wordt, on gerekend nog de indirecte gevolgen, geringere verdiensten door lydsverzuim en slechter werk, verzwakk ng van het lichaam, misdaad enz. By elk betoog omtrent verbeterd volksvoeding moet alzoo op den voorgrond staan, dat de Ne derlander gedwongen moet worden, die schande- lyk verkwiste en vermorste millioenen productief te maken voor lichaam en maatschappij. Werd er geen drank gedronken in Nederland, wy zouden reeds een reuzenschrede gevorderd zijn. Naast den drank staat als tweede vijand van Nederland de geliefkoosde aardappel, het zooge naamde volksvoedsel helaasInderdaad, min der achadelyk dau de jeneverwant aardappe- Het hof te Den Bosch heeft den wisselwachter B van Breda, die moedwillig en uit wraak voor een bsm opgelegde straf een wissel verkeerd plaatste, waardoor een spoorwegongeluk ontstond, veroordeeld tot zes jaien tuchthuisstraf, met ont zegging van de bevoegdheid om weder een Ne derlandsche spoorbetrekking te befcleeden. De juffrouw, welke voor een'gen tijd beschul digd werd dat zij haar erfoom, den heer Boas te Amsterdam, had willen vergiftigen' en die des wege in hechtenis werd genomen, is weder vrij gelaten De instructie heeft geen termen opge leverd voor een terechtstelling- Omtrent den te IJzendijke gepleegden moord, verneemi de Midd. Ct. nog de volgende bijzon derheden Dinsdag morgen vervoegde zich op de hofstede van Cornells een tamelijk goed gekleed heer, die onder vo rgeven dat hij voor een Rotterdamsche vereeniging vee opkocht, met den bewoner naar de schuur ging, om het daar aanwezige vee te bezichtigen. Aangezien dit niet naar zijne ga ding was, vertrok hij spoedig, na alvorens met de familie koffie gedronken te hebben. 's Middags tusscheu 2 en half 5, lydens de vader afwezig en de dochter alleen thuis was, is de mooid gepleegd. Het slachtoffer is met een broodmes onthalsd en de moordenaar heeft zich met een vijffrankstuk met de beeltenis van Victor Emmanuel en een vergulden ring met plaatje, waarop een bloempje, verrijkt. De vermoedelijke moordenaar is zekere B. uit Beervliet, die ongunstig bekend staat, ongeveer dertig jaar oud, van middelbare lengte, met blond haar en geschoren baardzijn kleeding bestond uit twee zwarte jassen en een grijze geruite broek, 1 terwijl hij een castoren hoed draagt. Hij is vroe ger uit den militairen dienst ontslagen. Donderdag is te Amsterdam de tentoonstelling geopend van kunstvoorwerpen in vroegere eeu wen uit edele metalen vervaat digd. De maat schappij «Arti el Amicitiae” heeft, zooals men zich herinneren zal, het initiatief tot deze zaak genomen. Bij de opening bracht de president van de commissie vah beheer over de kunstza- len, de heer Altmann, hulde en dank aan allen van hebben medege- der heer A. D. de Vries Az., mr. N. de Roever en Ed, Colenet die zich met de samenstelling van den catalogus hebben belast Een aantal belangstellenden woonde de plech- genoot reeds dadelijk van het prachtige schouwspel, dat deze geheel eenige het South-Kensington mu ien leiden ten minste niet tot moord en doodslag op anderen. Maar gaat men iets dieper, dan is dat zg. «volksvoedsel 1” toch wellicht niet min der schadelijk onder den invloed van den aard appel slaat men zijn evenmensch niet dood, maar volk wei een aantal kïierzieke kinderen ter wereld, die krachteloos zijn in den strijd om het bestaan, en vult hel zich den buik zonder er de verbruikte lichaams- en hersenkrachten behoorlijk mede aan te vullen. Direct zijn aardappelen zelden scnadeiyk, dat is zeker. Maar middelijk zijn de kapitalen, waarmede een groot deel onzer natie Zich schier dagelijks een uitsluitend aardappelenmaal (met «lawaai saus”) verschalt, bijna even nutteloos weggeworpen als de jenever-niillioenen. Er steekt venig voedsel ook in de aardappelen; maar niet als voedsel doen ze dienst, doch in hoofdzaak als vulsel. Veel wil men in den maag hebben, alsof veel volumen eensluidend ware met veel voed zaamheid. En men krygt inderdaad veel wa ter, en een weioigje aardappelmeel in het lijf. Indien hetzelfde geld, dat nu wordt besteed aan aardappelen, in de magen kwam in den vorm van erwten, boonen, brood en rijst, dan zou, ja, - inl.nnMnn mfll PRQ half ledige maag van tafel op te staan, maar wij houden ons overtuigd, dat ons volk zich binnen eeo half jaar met die zoogenaamde half leege magen behagelijker zou gevoelen, krachtiger en meer doorvoed zijn, dan nu met zijn volle aard- appelmagen. Ep desgelijks met vleesch. Vleesch is, wij ontkennen het geenszins, sma kelijk, meer smakelijk nog dan voedzaam En kon ieder hel zich dagelijks veroorloovenwij zouden ons verheugen Dit echter kan nu een maal niet, evenmin als de burgerman zich dage lijks zijn glas wijn kan vergunnen. Wij moeten dus nemen wat, in hel bereikbare, het beste is. Vooreerst dan leert de wetenschap, dat erwten en boonen in zeer voldoende hoeveelheid de voed zame stof bevatten, welke hel vleesch nuttig maakt voor den mensch, en waarvan natuurlijk de aard appel niets hoegenaamd heeft aan te bieden. Doch buitendien is voor de meesten nog iets be reikbaar het ei. In ëén ei vindt de mensch meer voedsel dan in 5 liters aardappelenen eieren zijn veel goedkooper dan vleesch. Wal toch is voor een gezin van bv. vyf personen een sluisje vleesch van 50 ets.? niet veel meer dar. niets, en te duur. Voor 20 cents (gemiddeld) kan daarentegen in dat zelfde gezin ieder persoon een ei hebben dat is geen vulsel voor de maag, het is waar; doch al zeer spoedig zal men be merken, beter het leven te kunnen houden op weinig goed voedsel, dan op veel vulsel. Or ze volksvoeding lijdt dus, als wij een en an der samenvatten, aan twee gebreken: del jenever, die het lichaam eenerzijds verzwakt en verslapt, verzwelgt nutteloos het geld, dat krachtgevend moest worden besteed, en gewoonte en vooroordeel, onjuist inzicht «leven bij den dag”, doen van hetgeen er ovei- schiet een groot deel bijna even onvruchtbaar verloren gaan, omdat ons volk niet wil gelooven, dat een gevulde maag nog evenmin een waar borg is voor vgevoed zijn’’ als een bedrogen maag» die geen voedsel verlangt omdat de jenever die maag dronken maakte i Als ons volk een juist begrip kreeg van »voed- sel”, den jenever leerde verachten en daarmede ook’van «luie Maandagen” en dergelijken gene zen werd, dan zouden we wel eens willen zien of niet veje arbeidersgezinnen welvarender zou- den worden. de pokken _by schapen het miltvuur bij alle vee de hondsdolheid by alle vee.” In het voorschreven bedui! is dus onder fcesmeltelyke ziekten van het vee ook genoemd het mond- en klauwzeer (besmettelijke blaaruit- i slag var. den mond en de klauwen) by herkau wende dieren en varkens, terwijl het kwaadaar dig klauwzeer bij schapen, het zoogenaamd rot- ikicipel, niet wordt genoemd. Van hel voorkomen van mond- en klauwzeer moet deihalve voortaan door de houders of hoe ders van vee onmiddellijk aangüte worden gedaan aan den Burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt, en tevena nuet het aangetaste vee van Let overige onmiddelïijk worden afge- zundetd, waarna het onderzoek plaats heeft, be doeld in ait. 16 der wet van 20 Juli 1870, (Staatsblad no 131). Var. gevallen van zoogenaamd rotkreupel bij schapen behoeft niet langer aangifte te worden gedaan. Daar echter schapen, evenals rundvee, bokken en geiten, tot de herkauwende dieren be hooien, zyn op deze dieren de bepalingen be treffende het mond- en klauwzeer (in liet aan gehaald besluit nader omschreven, als besmette- lyke Haai uitslag van den mond en de klauwen) wel toepasselijk. Verzuim van aangifte of afzon dering zou tot strafvervolging van den overtreder leiden. Ten einde de eigenaars van vee op deze be palingen opmeikzaam te maken en bun hel voor wendsel van onwetendheid bij overtreding (e ontnemen, ben ik door den heer Commissaris des Konings verzocht, het bovenstaande ter kennis te brengen van de veehouders in de gemeente. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. soekkh miuvr. HMnk -- "JgS. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1