e NIEUWS EN ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE GEMEENTE EN HET IRROfflSSEfflT SNEER No. 33 1880. V IJ F-E N-D ERTIGSTE J A AR GAN G. ZATERDAG Houckama Leen. (IIIIIUT SHEER SB® U I T DE PERS. a. b. C. .n inpig a J N Si 1< A Hi I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATEBDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Z. M. heeft gemeente l- den 1 De Haagsche kroniek-schrijver van de N. Gron. Crt. zegt «De Raad van State zou ernstige bezwaren hebben gemaakt tegen de wet op 't Onderwijs, om der financiën wille. »Om die bezwaren zou de Koning geweigerd hebben het invoeren dier wet op den door den Minister gestehlen termijn te bekrachtigen. «Toch zal de .Minister Six tegen dien stroom weten in te zeilen, en de wet invoeren, als hy het ocgenbiik daartoe gekomen acht.” Het Gemeentebestuur van Sneek, brengt ter kennis van de ingezetenen, die behooren tot het geslacht van den Stichter van het Houckama Leen te Bjlsward, dat de Bestuurders-Collatoren ■van dat Leen voornemens zijn, een deel der in komsten te begeven aan een bekwamen Scholier uit het geslacht van den Stichter, waarvoor de belanghebbenden zich ter mededinging moeten aangeven bij Ds. M E van der Meulen te Bols- ward, vóór der. 30 April a. s. Sneek den 9 Apiil 1880. J. van DRIESSEN, Voorzitter J W. BENNEW1TZ, Secretaris. Volgens de N. R, G. hebben de leden van het in Augustus e. k. te Brussel te houden interna tionaal onderwijs-congres, dezer dagen te Amster dam een bijeenkomst gehouden en tot bestuurders gekozen de hh. A, Kerdijk te Delft, dr. Abraham Kuyper te Amsterdam, A. Moens te Utrecht en G. Pijnacker Hordijk, hoogleeraar te Amsterdam. Zondag 16 en Maandag 17 Mei a. s. zal in het Gildenhuis te Arnhem de jaarhjksche algemeene vergadering plaats hebben van het Algemeen Ne- derlandsche Werkliedsn-verbond. Onder meer zal op die vergadering besproken wordenOprich ting van een Algemeen Nederiandsch Pensioen fonds de wet op den arbeidbepalingen van den arbeid in gevangenissenalgemeen stemrecht loonstandaard en het 10 uurstelselwijziging van eenige artikelen in de statuten enz. De commissie, benoemd uit de leden der Arn- hemsche tentoonsteilingsvereenigingheeft haar rapport over het nazien der rekening en verant woording uitgebracht, waarop deze is goedgekeurd. De aandeelhouders zullen 36 pctplus het even tueel te kort van oninvorderbare posten, moeten bypassen. uiterlijk vóór den 30 Juli aanstaande ter secreta rie aan te geven En, opdat niemand hieromtrent eenige onkun de zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 23 April 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEW1TZ. van Dou, door den heer Goldschmidt gekocht gold nu f 4000, maar veranderde in 1872 voer f 7000 van eigenaar. Dezelfde kocht een Teniers voor f 810. De Eraneker Courant zegt «Een bedenkelijk verschijnsel is de weer meer en meer toenemende zucht tot landverhuizingen, die zich hier en daar openbaart. We hebben in ons land nog zooveel onontgonnen heide, nog zooveel ongedempte meeren en plassen, dat wie land ontginnen wil niet naar den vreemde behoeft te gaan. Wellicht dat de ontworpen eflectenwet daarop goed kan werken. Van belasting zijn im mers de aandeelen in dergelijke binnenlaudsche ondernemingen vrij, en 't zou wenschelijk zijn, een deel der gelden, thans aan de Turken VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 24 April 1880, ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der Notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe, sluiten, ingekomen stukken, enz. 3 Aanbieding Verslag van den toestand der gemeente, over 1879. 4. Verzoek, machtiging uitbetaling uit onvoor ziene uitgaven, dienst 1879 5. Voorstel, plan geldleening f 12000. 6. Behandeling, adres J. Slager, houdende verzoek van gemeentewege eene nieuwe gi afzeik te plaatsen op het graf van zijn broeder J. Slager 7. Voorstel tot nadere regeling van het on derwijs op het Gymnasium en de Hoogere Bur gerschool. 8. Behandeling van het voorstel Pyttersen Mulder, ter benoeming eener Commissie voor openbare werken. Het Vad bespreekt het verslag der Tweede Kamer over de voorgestelde rentébelastingHet blad acht het zeer verklaarbaar dat de afdeelingen een nieuw onderzoek hebben ingesteld, wijl hel ontwerp op een anderen grondslag rustte dan dat van den minister Gleiehman. Maar het kan daar om niet billijken dat alles wat in de afdeeimgen over het nieuwe ontwerp is gepraat, aan den volke wordt verkondigd. «Wat geeft het of in het voorloopig verslag al wordt verteld, dat zeer enkele leden gesproken hebben ever het weder invoeren van het zegelrecht op dagbladen en ad- vertentien? Wat geeft het of men al de door nie mand weerlegde stelling heeft hooren opperen dat, konden indirecte belastingen worden ingevoerd, die voornamelijk voorwerpen van weelde drukken, niet belemmerend zijn voor handelen nijverheid en dan nog een genoegzame opbrengst verzekeren, men dit zou moeten teejuichen Zulke waarheden zijn zeer goedkoop, maar als niet tevens een bruik bare belasting wordt genoemd, die deze voorwaarden in zich vereenigt, heeft men er weinig aan.” Het spreekt vanzelf dat ook dit maal alle mogelijke BEKEND MA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek Gelet hebbende op art. 7 van Zyner Majesteits besluit van 7 September 1828 (Staatsblad no. 55), roepen bij dezen op, alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen in de tweede klasse van de algemeene rol der schutterij, in het vorige jaar opgemaakl, zijn ge- j bracht, doch sedert dien tijd door het ovei lijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klassen te verblijven, en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren algemeene rol gerangschikt moe ten worden, om van zulke veranderde om standigheden ter Secretarie dezer gemeente ken nis te geven, vóór den 15 der volgende maand zullende by verzuim dezer aangifte de belang hebbenden, ingevolge Art. 8 van voormeld ko- nir.klijk besluit, by de Schutterij worden inge- Itjfd en bovendien tot eene geldboete en gevan genisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat zij, die hun 34e jaar hebben voleindigd, of gedurende vijf jaren bij de reserve hebben gestaan, desverkiezende kunnen worden omslagen, wordende dus elk die van dit recht wenscht gebruik te maken, aangemaand, om zulks Het Dagblad gaf dezer dagen een statistiek van het lager onderwijs, waarin werd meëgedeeld, dat hier te lande 525,000 kinderen lager onder wijs genoten, van welke 300,000 de openbare school, 125,000 de geloovig Protestantsche school en 100,000 de Katholieke bijzondere scholen be zoeken. Voor die 300,000 «openbate” school kinderen zouden noodig zijn 759 scholen met 750 hoofdonderwijzers. Deze cijfers werden door de Tijd overgenomen en nader «toegelicht Thans komen én Hand, én Vad met de juiste cijfers, ontleend aan de laatst verschenen officieele opga ve op 31 Dcc 1878, waaruit blijkt, dat de cij fers van ’t Dagdlad niet deugen. De opgave is aldus Het getal leerlingen, die op 31 dec. 1878 de dagschool bezochten, bedroeg 531,110; van dezen bezochten 402,604 kinderen de openbare scholen, 5448 kinderen de gesubsidieerde bijzondere scholen, en 123,058 kinderen de niet-gesubsidieerde bij zondere scholen. Het getal openbare scholen bedroeg niet 750 met 750 hoofdonderwijzers, maar 2731 met 2663 hoofdonderwijzers. In plaats van 300,000 kinderen voor de open bare en 225,000 voor de «geloovige” scholen, heeft men 402,604 voor de eerste en 128,506 voor de bijzondere scholen. Te beweren, dat alle bijzondere scholen «geloovig” Protestantsche of Katholieke zijn, is al even onjuist als al die cijfers. Tal van bijzondere'scholen zijn op de zelfde leest geschroeid als de upenhaie, en ieder een weet, dat onder de meergi goeden van de bijzondere neutrale scholen zeer veel onbruik wordt gemaakt. De «gelovigen”, die den schoulstrijd steeds blijven warm houden, moeten, zegt het Vad we', van het «goed geloof” hunner lezers en hoorders overtuigd zijn, dat zij met statistische mededeelingen als die, welke de Tijd met zulk welgevallen overgenomen heeft, durven komen aanzetteh. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Akkrum den heer H. Fennema, thans te Wommels. - 1 benoemd tot burgemeester der Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, heer G. W. G. Th. Visser. en onmogelijke belastingen, die nu niet zijn voor gesteld en waarvan nu geen sprake is, zijn opge- somd en aangeprezen, Zelfs een reeds herhaal delijk algemeen veroordeelde belasting op de kof- fie kwam tA borrlA Voor een goed deel is het~verslag een tweede editie van het verslag over de efiëctenbelasting, alleen hier en daar aangevuld met opmerkingen uil Visserings’ handboek voor piactische staathuis houdkunde, een boek dat in den laatsten tijd tal van aeuhangers beeft verworven. Er is echter een nieuwe inlassching aan toegevoegd, waarin de vraag wordt behandeld of de schoolwet ook met deze belasting in verband moet worden ge bracht en of de Kamer wel bevoegd is zulk een wet te maken. Het Vad kan niet inzien dat men op deze wijze veel verder komt en wordt er door versterkt in zyn gevoelen, dal er heel wat in het veislag staat dat er uit gemist kon worden. De grootste grief, die het tegen hel verslag heeft, is echter gelegen in het feit dat de regee- ring er ónmogelijk uit zal kunnen vernemen wal de Kamer eigenlijk wil. De beantwoording der enkele groote vragen, waarom het verslag zich had moeten bewegen, is in de zee van bijbe schouwingen en bijzaken verdronken. Wal de regeering dient te weten, is het antwoord der Kamer ten aanzien van deze drie puntenIs de financieele toestand van dien aard, dat een blij vende vei meerdering onzer gewone middelen noo- dig is als dit zoo is, blijft de Kamer dan bij haar meening van het vorig jaar dat een belas ting op bel vermogen in portefeuille het eerst in aanmerking komt voor die versterking? Zoo neen, welke belasting zou naar de meening der Kamer dan moeten worden ingevoerd Zoo ja, is de regeling van een ellëc enbelasting zoo als de re regeering die voorstel1 aannemelijk, of, indien zij niet goed is, door welke regeling zou zij dan moeten vervangen worden Hel Vad. is van oordeel dat de meening der regeering: versterking onzer middelen is noodig, niet door ’t verslag wordt weerlegd, maa" men leest er helaas ook niet in of de Kamer het in deze met de regeering eens is. Ook op de vraag: «wil de Kamer een belasting op de inkomsten uil roerende goederen of een ander wordt evenmin geauiwuu.u. Onder de opmerkingen over de verschillende bestanddelen van het ontwerp en ovei den voor- gestelden maatstaf komen echter eenige zeer juiste voor. De moeilijkheden, waarmede de belastmg- hefïer zal te worstelen hebben, zijn uitvoerig op- gesamd en in dien zin heeft het verslag nut. De regeering zal van ds opmerkingen partij kun nen trekken, om eenige verbeteringen in haar ontwerp te brengen. Dat zij op overtuigende wijze nader de noodzakelijkheid barer voordracht zal uiteenzetten en op bet onbepaalde, verschnk- kelijk omslachtige verslag der Kamer een kort en zaakrijk antwoord zal geven, betwijfelt hel blad met Moge dit antwoord zoo spoedig verschijnen dat nog vóór het reces hel wetsontwerp in be raadslaging kan komen. De schilderij van'Frans Hals, «Leve de Trou die Dinsdag ie Amsterdam voor fl8,oÜ0 aan der vPorig^ ‘“t Stukje gelee’nd 'en vroeg*’ aan'Venezuela, of aan Spanje Rapport der Commissie voor begroetingen en rekeningen, inzake een vootslel tot af- en overschrijving op de begroeting van de Armvoogdij de rekening en verantwoording van het Old Burger Weeshuis over 1879. de rekening en verantwoording der Stads reiniging over 1870. 10. Benoeming Stembureau. Naaz aanleiding van de circulaire der Nederland- sche Vereeuiging tegen de Prostitutie, heeft dr. M. J. Godefroi een open brief gericht aan deu nigen bestrijdt en wien hij ten slotte toevoegt: «Wij raden u in gémoede aan, u niet langer op het hygiënisch en medisch gebied te bewegen, waar gij u toch nimmer te huis zult gevoelen, en gij steeds de dilettant zult blijven, die nu en dan een uitstapje doet op een terrein, dat hem vol slagen onbekend is. Eene-heerlijke taak is dan nog voor u weggelegd Wees en blijf moralist.” De Rechtbank te Dordrecht heeft den heer S., predikant bij de Chi Geref. gemeente te Gorin- chem, veroordeeld tot eene geldboete van f 25 of 7 dagen gevangenisstraf, wegens ui’drukkingen op den predikstoel gebezigd bij de bekendmaking van het onder censuur stellen van zekere juffrouw Genoemde predikant, die op last van zijn kerkeraad handelde, heelt onmiddelhjk appél aangeteekend. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1