NIEUWS- EN ADNERTENTIE-BLAD NOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK: w 1880. No. 34 28 APRIL, WOENSDAG f I V IJ F-E N-D ERTIGS TE J A A R O- A N Gr. L 1 - 1 P—gBB—I en zenden. voor o Oosterhout, a S N E E K, 27 April. 2 ■I.' 21e, 22e, 23e, 25e, 31e, 32e en 37e kompagnie; •y'gi l I a c i' Men hoopt i zal om een oprichting der hebben zich bij hun verzoek laten leiden door de overweging, dal zij in groole ongelegenheid ge raken en buiten hun schuld afhankelijk worden van huisheeren, kostbazen en leveranciers, die zij niet op tijd kunnen betalen, wanneer de gemeente hun debiteur blijft. Zoo zijn de met Nieuwjaar verschenen vergoedingen voor huishuur en de bezoldiging over de eerste drie maanden dezes jaars nog niet uitbetaald. Hbl alt. AD VLB TENTIEN van voor eiken regel langrijk lager. Uitgever. 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7‘4 Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent te vernemen by den De Tweede Kamer heeft gisteren (Maandag) met 32 tegen 30 stemmen tot de toelating van den heer Rastert besloten. Bij de Kamer is iqgekomen een ontwerp tot verhooging van hoofdstuk 5 der Staalsbegrooting (kosten lager onderwijs meer i zft Voorwaarden d. D. De toestand der 'die de vorige week in haar woning in de „,.l zoo vreeslijk met eeh bajonet door voormaligen kostganger in hel lijf verwond Volgens een te Middelburg loopend gerucht zou H. Bliek, de vermoedelijke moordenaar van Pieter- nella Cornelius te Yzendijke, onder Zierikzee ge vat zijn, Dit gerucht is echter tot nu toe niet bevestigd. BEK EN DMA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek Gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majesteits besluit van 7 September 1828 (Staatsblad no 55). roepen bij dezen op, alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar mei kind of kinderen in de tweede klasse van de algemeene rol der schutterij, in het vorige jaar opgemaakf, zijn ge bracht, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klassen te verblijven, en dus als nu in de eerste klasse der voor dit jaar te formeren algemeene rol gerangschikt moe ten worden, om van zulke veranderde om standigheden ter Secretarie dezer gemeente ken nis te geven, vóór den 15 der volgende maand zullende bij verzuim dezer aangifte de belar g- hebbenden, ingevolge Art. 8 van voormeld ko S ninklijk besluit, bij de Schutterij worden inge lijfd en bovendien tot eene geldboete en gevan genisstraf verwezen worden. Voorts wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat zij, die hun 34e jaar hebben voleindigd, of gedurende vijf jaren bij de reserve hebbén geUaan, desverkiezende kunnen wordei. omslagen, wordende dus elk die van dit recht wenscht gebrmk te maken, aangernaand, om zulks uiterlijk vóór den 30 Juli aanstaande -er secreta rie aan te gever. En, opdat niemand hieromtrent «enige onkun de zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant Sneek den 23 April 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris 1 J. W. BENNEWITZ. NA TIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek gezien de aanschrijving van den heer C mrnis- saris des Kor.ings in Friesland, van den 17 April 1880, le aldeeling M. S. no. 370, brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat dit jaar onder de wapenen moeten komen, ten emde in den wapenhandel le wrden ge.efeud I INFANTERIE. Van 14 Augustus tot 18 September de verlofgangers der ligting van 1877, die be Kooph. aan sives van Burg en afgelegde rekening en andering. afschriften \an het reglement der Kamer, zooals het nu is vastgesteld. Op het voorgestelde tarief van vrachtloonen te heffen van de goederen in het beurlveer tus- schen Sneek en Blesse v v wordt besloten Burg, en Weth. gunstig te adviseren. Op het adres van M. Bouting, tot hel in dienst stellen vaneen schroefstoomboot, dienst tusschen Makkum, Tjerk- werd, Bolsward, Sneek v. v. en bijgaande vracht tarieven, wordt besloten gunstig te adviseereh aan Burg, en Weth, over de voorgestelde dienst en voor te stellen, de v igende verandering in de tarieven. Hel voorgestelde artikel 43 luidt »De reizigers kunnen van den hofmeester en zijne bedienden alle hu'p en bediening vorderen. Alleen de reizigers van het achterdek hebben daarop geen aanspraak. Reizigers, die de eerste kajuit hebben afgehuurd, kunnen zich door eigen bedienden doen bedienen.” Tegen de eerste aline bestaat bij de kamer geen bezwaar, wel tegen de tweede en derde. Waarom moeten de achler- dek-passagiers van hulp en bediening verstoken blijven; waarom een artikel, waaruit het recht van den ondernemer is af te leiden, dal hij de ka juiten mag laten afhuren, in het reglement op te nemen De kamer wenschte daarvoor te lezen, de kajuiten mogen niet worden afgehuurd. Onder het vrachttarief komt voor het artikel buskruit, en wel tot een bedrag van vijftig kilo gram de kamer wenschte te adviserendie past zeer te verminderen opdat de veiligheid van de te vervoeren personen en goederen, niet aan een groot nadeel kunne worden blootgesteld. De commissie, die in deze vergadering over hei provinciaal reglement, handelende over de houtvlotten, rapport zou uitbrengen, verklaarde nog eenige inlichtingen noodig te hebben en werd door de vergadering diligent verklaard. De com ic Torpedo kompagnie. van 2 Juni tot 30 Juni, de verlofgangers der ligting van 1877 c. ie Regement Veldartillerie de verlofgangers der ligting van 1877, te weten: van 19 Mei lot 16 Juni die van de le, 4e, 5e, 6e, en 8e batterij van 23 Augustus tot 25 September, die van de 2e, 3e en 7e batterij en van de kern pagnie Artillerie transporttrein d. 2e Regement Veld-artillerie de verlofgangers der ligting van 1877, te weten: van 14 Juli tot 14 Augustus, die der 2e, 5e en 6e batterij van 23 Augustus tot 25 September die der le, 3e en 4e batterij, der kompagnie Artillerie transporttrein en der kompagnie trans porttrein, bestemd voor de administratieve dienst; e. Regement Rijdende-artillerie, van 16 Augustus tot 18 September de verlofgangers der ligting van 1877 f. Korps Pontonniers. van 26 Juli tot 3 September, de verlofgangers der ligting van 1877 V GENIE. Van 11 Mei tot 19 Juni de verlofgangers der ligting van 1877 van 5 Juli tot 13 Augustus, die der ligting van 1878 De betrokken verlofgangers worden verder her innerd aan hunne verplichting, om bij de opkomst onder de wapenen, voorzien te zijn van de klee- ding en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met groot verlof mede gegeven, en om eeuigen lijd vóór hunne opkomst de verlofpas ter Secre tarie der gemeente te laten afteekenen. Sneek den 27 April 1880. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. ii u iimuTrwn.ur iiiiiwi rf g«t a iv r« e fti. a 371ste vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken le Sneek, op Dinsdag 13 April 1880. Tegenwoordig alle leden en de Secretaris. De notulen der voorgaande vergadering en de sedert uitgegane stukken worden voorgelezen en goedgekeurd Naar aanleiding van de missive aan de Minister van Financiën en van Waterstaat, Handel en Nijverheid over het verklaren van de gemeente Sneek, als los- en laadplaats voor de te verac- cijnsen goederen, wordt door de kamer besloten eene nadere missive aan de betrokken Ministers over dit onderwerp te zenden. De heeren Kingma en Dethmers werden met den Secretaris aange wezen tot het ontwerpen dier missive. De volgende ingekomen stukken worden kennisgeving aangenomen. De ver.lagen over hel jaar 1879 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken le Groningen, Tilburg, Almelo, Delft, Schiedam, Venlo, Gouda, Deifshaven, Kampen, Harlingen, Oosterhout, Hengelo, Dordrecht, Winschoten. Statistiek van in- uit- en doorvoer, over de maand Januari 1880 Aardrijkskundig genoot schap Deel IV afl. 3. Missive van de Kamer van L. en Fabr. te Vlissingen, met afschrift-adres de Tweede Kamer Staten-Generaal De mis- Weth. tot goedkeuring der en verantwoording der Kamer die tot goedkeuring van de reglements-ver- Hierbij wordt besloten, aan de Secre tarie der gemeente Sneek te doen bezorgen twee wat verder onder hun bereik valt. algemeen dat de regeering last geven oorlogsvaartuig ter bescherming buitengaats te zenden. Volgens de N R C. wordt de instruc- tiebrik Zeehond met spoed voor dit doe! gei eed gemaakt. Er wordt door de dezer dagen te Nieuwediep binnengekomen Urker en Enkhuizer visschers weer ernstig geklaagd over de toenemende root- zucht der Eogelsclie collega’s. Met een geheele vloot komen zij tot dicht onder Terschelling, de plaats waar bovengenoemde visschers dagelijks hun bedrijf uitoefenen. Zij beginnen met een regen van steenen, hun ballast, op die weerlooze visschers te werpenen stelen daarna hunne joonen, haaklynen, gooien (visschersdreggen) en Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in le zenden. om le en A. H. van Slooten te Rauwerd. Gedurende de maand April is in de school- spaarbank van de Slads-Tuss'chenschool alhier, ingébracht eene som van f 24,60. In de verige week is te Leeuwarden o. a nog als hulponderwijzer geëxamineerd en toegelaten T. Zwart, leerling aan de normaalschool alhier. In eene onlangs gehouden vergadering van de Commissie, die zich in ’i laatst van het vorige jaar alhier geconstitueerd had, met het doel, door bijdragen van ingezetenen le kunnen voorzien ie. te verwachten buitengewone behoeften door den vroeg ingevallen winter, Werd door de uit haar midden benoemde commissie van uitvoering ver slag gedaan van hare bemoeiingen. Uit dat verslag bleek, dat bedoelde commissie daartoe in staat gesteld door den Hinken finan- tiëelen steun, dien zij van de ingezetenen had mo ven ontvangen naar hare beste krachten met vrucht werkzaam had kunnen zijn lot leniging van dreigende armoede, door te voorzien in de eerste en dringenste behoeften van vele huisge zinnen. - Kan de commissie dus in zoover met voldoe ning terugzien op het resultaat barer vele en ve lerlei bemoeiingen, die, uit den aard der zaak, niet alle even aangenaam waren, wij vertrou wen tevens, dat hare welmeenende pogingen, om in het barre jaargetijde iets bij te dragen tot leeni ’ing van den nood onzer minderbedeelde na- luurgeuooten, bij velen hunner wel die waardee- ring zal hebben gevonden, welke zij zoozeer ver diende. Wij meenen ons dan ook overtuigd te mogen houden van veler instemming met het woord van dank dat we bij deze brengen aan de commis sie die zoo belangloos en met zoo’n goed succes haar moeilijke taak volbracht, en voorts aan allen, die haar op de een of andere wijze in hare wel willende pogingen hebben gesteund. In de beden morgen alhier gehouden cen trale Vergadering der liberale kiesvereenigingen in ons hoofdkiesdistrict, zijn voor de a. s. ver kiezing van leden voor de Prov. Staten, tot can- didalen gekozen, de heeren M. Kingma Hz, W. T. van der Molen, beide te Sneek H. Pasma r z, te Haskendyken C W. C, T. Visser, te Workum IIsÜüjS (oi De gezamenlijke hoofd- en hulponderwijzers der gemeente Zwartsluis hebben zich bij adres tet den Raad gericht, om eene geiegelder wijze van hoeren tot het regement Grenadiers en Jagers i uitbetaling hunner jaarwedden te erlangen. Zij en tot dé acht regementen Infanterie; n;; i.kUnnH.-Mir l II. HOSPITAALSOLDATEN. Vdn 20 Augustus tot 18 September de verlofgangers der ligting van 1877, die be- hooren tot de kompagniën Hospitaalsoldaten HL KAVALERIE. Van 24 Juli tot 28 Augustus de verlofgangers der ligting van 1877, die be- hooren tot hel la regiment Huzaren Van 14 Augustus tot 18 September de verlofgangers van dezelfde ligting, die behoo- ren tot het 2e, 3e en 4e regiment Huzaren. IV. ARTILLERIE a Vesting-artillerie da verlofgangers der ligting van 1878, te weten: van 3 Juni tot 1 Juli, die der 24e en 26e kompagnie van 10 Juni tot 8 Juli, dia der 15e, 33e, 36e en 38e kompagnie van 9 Augustus tot 6 September, die der le, 3e, 6e, 8e, 9e, 10e, 11e, 16, 17e, 18e, 27e, 28e, 29e, 30, 34e, 35, 39, en 40e kompagnie van 7 September tot 5 October die der 2e, 4e, 5e, 7e, 12e, 13e, 14e, 19e, 20e, Men leest in ’t N. v. vrouw, Wiegelstraat zoo llSclI’ w* ---gj-- werd, is tot verwondering van de geneeskundigen beiredigend, ofschoon zij zwaar lijdt. Het kind, waarvan zij eenige uren na den moordaanslag be viel, heeft twee wonden aan *t hoofdje, die evenwel geen zorg meer baren. Dank zij de zorgen eener gegoede bewoonster der Wiegelstraat, wordt voor het kind aangewend wat mogelijk is om het op te kweeken en te doen herstellen. De man, die den aanslag pleegde, bevindt zich nog in het Binnengasthuis: Ook zijn wond gelijk men zich .herinneren zal poogde hij zich met een broodmes te onthalzen geeft kans op genezing. Hij wordt goed bewaakt, voork.men, dat hij zijn verband afrukl. Uil achterstaande annonce blijkt, dat onder directie van den beer S Hamelink, met de hh J A. baron van Harelenbroek, C Vermeijs en J. W. R Gerlach als commissarissen, een Neder- landsche Tramwegmaalschappij is opgericht. Zij zal naar werkkring aan vangen met den bouw van een paardenspoor van Dokkum naar Veenwouden. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f300,000, waarvan reeds 1 60,000 bij de maatschappij zjn geplaatst.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1