NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER, w No. 35 V IJ F-E N-D E R T I G S T E JAARGANG, 1880. ZATERDAG 1 MEI. - r - I. - SU. IK ÉS® Sffi R2X UIT DE PERS. waar op van B IT E N L, A W I>, OVERZICHT. r BÏMW E E A W* ea t 5 l l Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. en der om een droeg, op die hoogte volgde plotseling een ADVERTEN1TËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’Z. Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. insMsasai weer te stampen, met Teun achter zich, hij ’s morgens begonnen is. Bioemendaal, is veroordeeld tot 20 jaren tucht huisstraf. geen betoog en werkelijk zou hef eene zaak van belang zijn aan dergehjke praktijken voor goed een einde te maken. Fran. Ct. De Hooge Raad heeft verworpen de cassatie- voorziening van W. Joosten, die door het gerechts hof te Amsterdam, ter zake vau de bekenden moord op den veldwachter Van der Lyke te OlIliVl. Dinsdag en Woensdag heeft te Amsterdam de verkoop plaats gehad van schilderijen, uit de verzameling van wijlen den heer H. D. Hooft van Woudenberg van Gevestein. De totale op brengst der geheele veiling, bedragende 180 doeken, was f 254 624. Uit het verslag van de Nederlandsche Maat schappij van Brandverzekering te Tiel blijkt, dat het verzekerd kapitaal in 1879 met 8 millioen gulden is vermeerderd en thans f 232,000,000 bedraagt Aan premie was in het afgeloopen boekjaar ontvangen f 389,000. Niettegenstaande aan brandschade de belangrijke som van f 243,000 was betaald, kon aan de aandeelhouders een di vidend van 30 pet. worden uitgekeerd. S N E E K, 30 April. Io de gisteren avond gehouden algemeene ver gadering van de Zeilvereeniging »Sneek”, werd tot lid van het bestuur herbenoemd, de heer A. Veen Hz., die aan de beurt van aftreding was, terwijl voor de buitengewone vacature, ontstaan tengevolge het vertrek van den heer W. van Waning Ir., werd benoemd de heer P. Fennema, die echter, naar wij vernemen, de benoeming niet heeft aangenomen Het door het kiescollegie bij de Hervormde Gemeente alhier opgemaakte drietal predikanten, bestaat uit de heeren Gewin te Renkurn, van Goor te Oud Beijerland en Lazonder te Zegveld. Heden (Donderdag) kiest het Lagerhuis zijn voorzitter en morgen begint het onderzoek der geloofsbrieven. Met het oog op de nieuwe ver kiezingen, waaraan de tot ministers benoemde le den zich te onderwerpen hebben, zullen de zit tingen dan, waarschijnlijk tot 20 Mei verdaagd worden. In Kaboel volgt men de bewegingen van den sirdar Abdurrahman met begrijpelijke belangstel ling. Deze hoofdman, die, na twaalf jaar op Russisch gebied in ballingschap geleefd te hebben, plotseling in Turkestan verscheen, heeft daar veel aanhang gevonden hij werkt op de godsdienstige en vadérlandschlievende gevoelens der Afghanen eu verklaart zijn vaderland weder in eer en aan zien te zullen herstellen. De correspondent der Times raadt de regeering aan met hem in on- derhandeling te treden, daar het zeer te betwij felen is of iemand anders kans heeft om in Af ghanistan tot emir erkend te worden en daar het zeker niet in Engelands belang zou zijn als Tur kestan een Russisch gewest werd. j 1, Donderdag werden van Heerenveen naar Leeuwarden verzonden niet minder dan vijftig ledige geijkte botervaten, waarop D. W. K. M. 1880. Aangezien de bolerprijzen aldaar steeds de hoogste zijn in ons gewest, laat het zich ge- makkehjk begrijpen, dat ze te Leeuwarden gevu.d moeten worden met boter van veel minder qua- liteit uit andere provinciën, wellicht uit Overijssel en Drenthe, die in Engeland moet doorgaan voor boter uit de gemeente D. W. Dat deze specu- amheid wel/’ meende Jaep. latie voor het Friesche boterproduct m t alge- Na Mchoften" komen zij terug en Jaep begin I meen nadeelige gevolgen kan ie en, c i Te Suchteln bij Venloo heeft de vrouw een kinderloos echtpaar beproefd haren slapenden man met een broodmes den hals af te snijden. De gewonde wist nog het raam uit te springen (daar de deur was gesloten) en de buren kennis van het gebeurde te geven. De gevluchte echt- genoote werd achterhaald en der politie overge leverd. De man ligt hopeloos. .1 Dagen lang heeft die «toestand”- geduurd en wekte niet weinig den lachlust der ingezetenen Eindelijk zegevierde «het slijk der aarde.” De grondbezitter zond vier arbeiders en hij zou desnoods een geheel leger gezonden hebben en de logementhouder trok den zijnen wijze lijk terug. Hij wilde zich niet arm stampen 1 De laan is weer een mulle zandweg met diepe wagensporen en de fraaie villa, die de logement houder voor twee jaar op het van den grondbe zitter gekochte perceel bouwde, staat nog altijd ledig. Wat er nu gebeuren zal is nog niet uitgemaakt Zooveel is zeker, dat de weinig aristocratische handelwijze van den heer L. bij niemand sympa thie vindt. Zelfs circuleert er reeds een lijst waarop voornamelijk door standgenooten van den heei L. ruime bijdragen zijn ingeschreven, den logementhouder voor de kosten van eventueel proces schadeloos te stellen. De verdere kabinets formatie in Engeland schijnt minder vlot te gaan dan men gedacht had. Nog is benoemd, lot minister van biiinenlandsche zaken, Harcourt eu tot voorzitter van den gehei men laad, Argiit. De overige titularissen zijn echter nog niet gevonden. Gladstone, de nieuwe premier, wil .b j de samenstelling van zijn kabinet de gewone tradition volgen en geen personen tot ministers benoemen die niet reeds vroeger in meer ondergeschikt 'ondervinding nebben secretaris van staat, e c Iju^i.eid waarop de benoeming der’ tfra’ussbn in ae laatste dagen nog scheen te sluiten. Dilke en Cham berlain, de aanvoerders der radicale partij, had den een langdurige conferentie met Gladstone over deze quaestie, doch het blijkt nog niet of de moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. De Times schijnt over te hellen tot het denkbeeld, dat wat nieuw bloed, al was het dan ook wat radicaal, geen kwaad zou doen en vergelijkt de meeste der tot nog toe benoemde ministers met uitgewerkte vulkanen. Tot aanvulling van het beknopt telegram des betreffende, voorkomende in ons vorig nummer, meenen wy nog te moeten melden, dat uit de Memorie van toelichting bij het wetsontwerp tot verhooginpr '<Jat de Munster ae °uer wel op het lager onderwijs stelt oP 1 November 1880. De najaarsexamens kunnen dan op de gebruikelijke wijze worden afgenomen in de invoering geschiedt dan geleidelijk, zon de huishouding der gemeenten stoornis te De aangevraagde verhooging bedraagt 4/^ ton, waarvan 4 ton voor vergoeding aan gemeenten en 30,000 voor schooltoezicht, alles voor - maanden. De jaarwedden der inspecteurs zijn gesteld op f3500 en f 1500 voor reis- en verblijfKOston d;e der dislrict-scboolopzieners op f2500 en f809 voor reis- en verblijfkosten, eu het bedrag der reis er verblijfkosten van de arrondissements-schocl- opzieners is gesteld op f 500. Voorts is voorgesteld voorloopige bestendiging der rijkssubsidien voor de bijzondere kweekscho len voor onderwijzeressen te Arnhem, Haarlem en Groningen. De N R. C. heeft eenige artikelen gewijd aan onzen financieelen toestand, in verband met de aanhangige rentébelasting. Na eerst aangetoond te hebben, dat onze staalsbegrooting een tekort oplevert, welk tekort niet door inkiimping van uitgaven, maar noodzakelijk door meerder op brengst der belastingen moet worden gedekt, betoogt het blad, dal herziening van de bestaande belastingen geen baat kan geven, maar dat er bepaaldelijk een nieuwe heffing noodig is. Van welken aard moet de nieuwe heffing zijn ■direct of indirect deze vraag doel zich het eerst ter beantwoording voor. Tegenstanders der ren- tebelasling beweren, dat de directe belastingen worden opgedieven en dat een groot deel der bevolking door soortgelijke belastingen niet kan worden bereikt, «terwijl het toch billijk is dat 4e meerderheid eenig aandeel in de algemeene lasten van den slaat draagt.” De N R. C wijst daartegenover op hel feit dat niemand de indirecte belastingen op zichzelf afkeurt, ook om dat alleen daardoor de mindere man kan worden getroffen, maar hel komt hier op de vei houding der indirecte en directe belastingen aan. Daar over wordt zoo goed als niets gezegd en het be wijs dat de mingegoeden te weinig bijdragen in de indirecte belastingen blyft achterwege. De N. R C. gaat daarop na of het waarheid is, dat de directe belastingen te veel worden op gedreven en vei gelijkt, aan de hand van hel Jaarboekje der aereeniging voor statistiek, de cijfers van een tiental jaren, van 1865 tot 1875. T^n behoeve van het rijk is in 1865 aan di recte belastingen geheven f 21,389.006, en voor de gemeenten aan opcenten en hoofdehjke om slagen f 6,952,000, te zamen f28,341 000, In 1875 onder aftrek van 4/5 der personeele be lasting aau de geaieenteu uitgekeerd, geheven 15,967 000 en voor de gemeenten, het 4/5 daaronder begrepen, f 18,898,000, Ie zamen 1 34,865,000 Derhalve vermeerdering der directe belastingen met f 6.521,000 Wat de indirecte belasting betreft, bedroegen de verb-uikshelastin- gen en in en uitvoerrechten in lbOö ien neiiucvc van het rijk f23,572,000 en voor de gemeen en f9,100,000, te zamen (32,672.000 en in 1875 ten behoeve van het rijk (39.957,900. Hier dus een vermeerdering van f7,285.000. Terwijl dus de direc'e belastingen vermeerderden mei 6,521,00.0, ld.inmen de accynseu jan in- en uitvoerrechten mei 7,285,000, ot ongeveer 1 mi lioen meer. Bovendien staat dit vast, dat de uitgaven voor de staatshuishouding zeker alle vooi eea zeer gering deel door directe belasting worden gedekt. De directe belastingen maken, onder aftrek der 4/5 personeel, slechts 17 pet. uit van de geza menlijke rijksmiddelen de verhouding der rijks directe belastingen met de verbruiksbelastingen in 1865 was van 21 tot 12 mdlioen, en in 1878 van 17 tot bijna 39 millioen. Gaarne geeft de N. R C toe dat de directe belastingen drukkend zijn en ongelijkmatig drukken, zoodat een betere verdeelmg van lasten zeer wenschelijk zou zyn, maar dat punt is nu niet aan de orde. In een nieuwe reeks artikelen bespreekt net biad thans meer speciaal de voorgesteldé renle- belasting. Te Zutfen heeft Zondag avond in het café «de Poort van Kleef” een gasontploffing plaats gehad, die zeer ernstige gevolgen had kannen hebben De kellner, die naar beneden moest om bier uit den kelder te halen, struikelde op de trap en greep in zijn val de gasleiding, die daardoor boog en blijkbaar defect raakte althans teen hij een oogenblik later met het licht, dat hij bij zich van de gasleiding kwam hevige slag en was de kel der eensklaps door een vreeselijke vlam verlicht, die van daar naar de koffiekamer opsteeg. Ge lukkig dat in dat gevaarvol oogenblik een der bezoekers de tegenwoordigheid van geest had, met een natte deken het vuur te biusschen en de gebreken gasleiding omwonden te houden totdat kort daarop de gasdirecteur en filter ver schenen om de breuk te herstellen. De kellner, die door den slag vrij onzacht in den kelder werd neergeworpen, bekwam geen letsel van be lang. In de N. R. C. wordt van het volgende dwaze feit gewag gemaakt: Tusschen de gemeente Drie bergen en Rijsenburg loopt een laan de Loo- laan, die gesneden wordt door den straat weg. Een deel der Loolaan is een smalle zandweg, die toegang geeft tot eenige boerenplaatsen en een villa, daar onlangs door eea logementhouder geplaatst. Deze laat den weg er heen bepuinen, ’t geen de eigenaar van de laan de rijke grondbezitter L niet wenschelijk acht, om welke reden hij den logementhouder laat sommee- ren de laan in zijn vorigen toestand terug te brengen. De logementhouder meent echter in zijn recht te zijn, wanneer hij voor zijn kosten een weg tracht te verbeteren, waarover hij recht van toegang heeft en waaraan de eigenaar zich niets laat gelegen liggen en gaat voort met hel doen instampen van puin Wat gebeurt er nu? Een proces? Neen Ook Ja twA, L zend., evenals de loaemenlhuuder, een arbeider naar de laan. De eei? isgewnjwuu'™-. een houweel de andere met een stamper. Zij ontmoeten elkander aan den ingang van de laan «Gemerrege Jaep 1” «Gemerrege Teun 1’ »’t Is fiisch van merrege jong «Jae Teun we zullen ierst maar es upstêke, he? wat zeg jai I” «Wel zéker, Jaep! ’1 el gien haost 1” Zij steken eens op, en babbelen n...g een wijl, maar gaan einde lijk aan het werk. En welk werk I Als er ooit in deze onverdraagzame wereld monr.ikkenwerk is gedaan, dan is het geweest in het vooijaar van 1889, in de Loulaan. Jaep met den stamper gaal vooruit, en hij stampt er de steenen in, alsof zij er nooit meer uit moeten Teun met het houweel volgt on- middellyk achter Jaep en pikt er de steenen uit also! zij er nooit meer in moesten Zoo gaal het een poos voort, tot Jaep zich omkeert en, terwijl hij leun een «pruimpje” aanbiedt, zegt: »’t Is toch werrem as ie werkt, Teun 1” Teun, die juist bezig is een handvol van den hem aangeboden tabak met den tong te verzamelen en op de daartoe bestemde plaats in den mond te brengen kan slechts bevestigend knikken, en werpt tevens een «beteekenden” blik op den voet van een boompje, waar de beide arbeiders spoedig ver troüwelijk nevens elkander zitten. Teun haalt een fleschje voor den dag, en terwijl zij zoo ge- noegelyk tot «schoftyd” sitten te praten over de dwaasheid der menschen, komt het niet bij hen op dat de inhoud van hun fleschje een «kanker aan de volkswelvaart” sou zyn. «De onverdraag- saamheid we( l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1