t GERENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK: NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BEAD VOOR DE IP V 1 1880. V IJ F-E N-D ERTIGSTE J No. 36. 5 MEI, WOENSD AG i i i| I i’ i Pj 25 M B fiS B' h A BB- geplaatst in de Sneeker 1 UIT DE PERS. Door L t, eerst nen Dat degenen, die vroeger in andere gemeenten S N E E K, 4 Mei. Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. I en 3. 4, 5 en 6 7, 8 en 9. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Plaatse lijk Bestuur te Sneek, maakt door deze aan,de ingezetenen bekend, dat het Kohier van den Iloo/delijken Omslag dezer gemeente, voor hel dienstjaar 1880, door Heeren Gedeputeerde Sta ten van Friesland, bij hun besluit van den 29 April jl. no. 56 goedgekeurd, aan den heer Ge- meente-Ontvanger ter invordering is overgegeven en dat een ieder verpliehl is zijn aanslag op den bij de wet gevorderden voet te voldoen. Sneek den 3 Mei 1880. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN. R, Ct. had gehoopt, dat de regeering ,j met 1 Juli zou hebben daartegen onoverkomelijke moeten, des te waarschijnlijker is het, dat zij terstond met Vvlle kracht zich zullen kunnen wij den aan het vele, dat vooral in den aanvang van hen zal gevergd worden. Van den eenen kant zullen er onder de benoemden ongetwijfeld zijn, die zich hebben los te maken uit den werkkring, waarin zij tot heden waren geplaatst van den anderen kant wacht hun in den eersten lijd een bij uitstek moeilijke taak, die terwijl hun me dewerking tot da maatregelen van reorganisatie, welke in alle gemeenten aan de orde zullen ke rnen, bekendheid met plaatselijke toestanden vor dert te beter door hen zal worden vervuld naarmate zij vroeger in de gelegenheid komen zich die kennis van plaatseiijke omstandigheden en beboetten te verschaffen. Dat dit inderdaad raadzaam is, begrijpt een ieder. Het blad wil niet aannemen, dat de Ka mer de regeering het recht zou geven, later tot haar te zeggen «uw talmen heeft my het be hoorlijk vervullen mijner taak ónmogelijk ge maakt.” de verlofgangers der ligting van 1877 van 5 Juli tot 13 Augustus die der ligting van 1878. Du betrokken verlofgangers worden verder her innerd aan hunne verplichting, om bij de opkomst onder de wapenen, voorzien te zijn van de blee ding en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met groot verlof mede gegeven, en om eenigen tijd vóór hunne opkomst de verlofpas ter Secre tarie der gemeente te laten afteekenen. Sneek den 27 April 1880. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS -van Sneek brengen ter kennis van het publiek, dat aan W. Hubert en Co. te Hengelo, (Overijssel) vergunning is verleend tot oprichting eener fa briek tot het maken en repareeren van stoom- en andere werktuigen, op het perceel Sectie A. no. 863, gelegen aan de Franekervaart alhier. Sneek 1 Mei 1880. Burgemeester en Hoe onvoorzichtig het is kleine kinderen zon der voldoend toezicht te laten, bleek hier Zater dag namiddag weer op treurige wijze, toen het B E K E N D M A KI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze opalle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, welke op den 1 Januari 1880 hun 25e jaar waren ingetreden, en mitsdien alien, die geboren zijn in het jaar 1855, om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven zullende daar toe door en namens heeren Burgemeester en Wethouders, op de.. ’s middags om 12 uur. Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht Dat degenen, die vroeger in andere gemeenten ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1846 tot en met 1854, waartoe zij volgens hun ouderdom behooren. 9 Augustus tot 6 September, ■18e, 27e, 28e, 29e, 30, 34e, 35, 39, en 40e kompagnie van 7 September tot 5 October die der 2e, 4e, 5e, 7e, 12e, 13e, 14e, 19e, 20e, 21e, 22e, 23e, 25e, 31e, 32e en 37e kompagnie; b Torpedo-kompagnie. van 2 Juni tot 30 Juni, de verlofgangers der ligting van 1877 c. ie Regement Veldartillerie de verlofgangers der ligting van 1877, te weten: van 19 MeLtpt 16 Juni die van de le, 4e, 5e, 6e, en 8e batterij van 23 Augustus tot 25 September, die van de 2e, 3e en 7e batterij en van de kun pagnie Artillerie transporttrein d. 2e Regement Veld artillerie, de verlofgangers der ligting van 1877, te weten: van 14 Juli tot 14 Augustus, die der 2e, 5e en 6e batterij van 23 Augustus tot 25 September die der le, 3e en 4e batterij, der kompagnie Artillerie transporttrein en der kompagnie trans porttrein, bestemd voor de administratieve dienst; e. Regement Rtjdende-arlillerie, van 16 Augustus tot 18 September de verlofgangers der lig1 ing van 1877 f. Korps Pontonniers. van 26 Juli tot 3 September, de verlofgangers der ligting van 1877 V. GENIE. Van it Mei tot 19 Juni, BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, herinneren den ingezetenen aan art. 173 der algemeene politie-verordening, lui dende «Alle schoorsteenen zullen ten minste tweemaal ’sjaars, en wel in de maanden Maart en Novem ber, behoorlijk worden gereinigd. Schoorsteenen, welke alleen ’s winters worden gebruikt, zuilen al hans eenmaal ’s jaars, en wel vóór de maand Juni, gereinigd moeten worden.” Ten einde brandgevaar te voorkomen, wordt een ieder gewaarschuwd, zorg te dragen hieraan woidt voldaan, zullende de politie hierop toezieo en tegen de nalatigen Proces-verbaal opmaken. Sneek, 3 Mei 1880. Burgemeester en In de Staats-Courant is een kon. besluit van 6 April 1880 no. 17 opgenomen, waarbij de per- ceelen zijn aangewezen, die ten behoeve van den spoorweg van Stavoren naar Leeuwarden, ten algemeene nutte en ten name van den staat, ter uitvoering van de wet van 24 Juni 1879, (Staats- blad no, 123), zullen worden onteigend. De leening voor de Nederlandsche tramweg- maatschappij is geheel votgeteekend. De Heraut zegt, dal de eerste «meetings” ten behoeve van de «Vrije Univeftiteit” boven ver wachting zijn geslaagd. Zoowel de grootere meetings le Bolsward en te Dockum verzekert genoemd blad als de samensprekingen in kleiner kring te Leeuwarden, Dat een ieder, hetzij hij al of niet verneemt tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier htn gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze Gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen, zuilen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukke lijke verklaring, hetzij door het werkelijk ovei- biengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zij, die in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schu'.tery aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving <p den la Mei-e k. ge pend op den 1 Juni daaraanvolgende gesloten worden, en dat allen, die bevonden worden, zich als dan niet te hebben doen in schrijven, volgens art, 9 der wet cp de Schutte rijen, door het gemeentebestuur ambtshalve zullen worden ingeschreven, en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelyld, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tijdig van eene geboorte acte te voorzien, en zich alzoo van zijnen juislen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving naar behooren geschiede, en hij alzoo niet kome te vallen ia de straf bij het aangehaald art 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd zooals gebruikelijk is en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, den 4 Mei 1880. Burgemeester en ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent le vernemen bij den Uitgever. NATIONALE. MILITIE. De BURGEMEESTER der Gemeente Sneek gezien de aanschrijving van den heer Commis saris des Konings in Friesland, van den 17 April p 4880, le aldeeling M.S. no. 370, brengt bij deze ter kennis van de belang hebbenden, dat dit jaar onder de wapenen moeten komen, ten einde in den wapenhandel te werden geoefend I. INFANTERIE. Van 14 Augustus tot 18 September de verlofgangers der ligting van 1877, die be- hooren tot het regement Grenadiers en Jagers en tol de acht regementen Infanterie 11. HOSPITAALSOLDATEN Van 20 Augustus tot 18 September de verlofgangers der ligting van 1877, die be lmoren tot de kompagniën Hospitaalsoldaten Hl KAVALERIE. Van 24 Juli tot 28 Augustus de verlofgangers der ligting van 1877, die be hooren tot het la regiment Huzaren Van 14 Augustus tot 18 September de verl.lgangers van dezelfde ligting, die behoo ren tot het 2e, 3e en 4e regiment Huzaren. IV. ARTILLERIE I* a. Vesting-artillerie de verlofgangers der lig'ing van 1878, te weten: van 3 Juni tot 1 Juli, die der 24e en 26e kompagnie van 10 Juni tot 8 Juli, die der 15e, 33e, 36e en 38e kompagnie van 9 Augustus tot 6 September, f die der le, 3e, 6e, 8e, 9e, 10e, 11e, 16, 17e, Secretarie der gemeente, worden gevaceerd Woensdag, den 19 Mei 1880 des morgens van 9 tot 10 uur, voor die van wijk 1,2 1011 11 12 te Groningen, te Assen en te Zwolle, beantwoord den vólkernen aan het voorgestelde doel. Friesland de heeren W. M. Oppedijk, lid der Stalen te Ulst, voor Groningen de heer mr. Th. a Th. van der Hoop van Skchteren, lid der Sla- tea-Generaal, voor Drenthe de heer jhr. mr. M. A. de Savornin Lohman, officier van justitie te Assen, en voor Overijssel de heer A. baron van Dedem, lid der Staten Generaal. Door de arrondissements rechtbank te Leeu warden is rechtsingang verleend tegen den ka pitein der infanterie M S C. de W en diens echtgenoote, wegens mishandeling van hunne dienstbode. De militairen van hoogeren rang schijnen dus ook in vredes-tijd nog wel militant genoeg te zijn, om zich aan eene nadere kennismaking met den burgerlijken rechter te wagen. Da. belooft veel voor de toekomst, als we, onverhoopt, eens door een buitenlandschen vijand mochten worden aangevallen. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in deze provincie komt als no. 1 voer jhr. mr. J. H F. K van Swinderen te Balk, voor een totaal be drag van f7778,913, terwijl als no. 99 geplaatst is de heer J. F. Fontein le Harlingen, voor een bedrag van f 681,90. De N. de nieuwe onderwijswet ingevoerd, maar nu - bezwaren schijnen te bestaan, hoopt het blad, dat dan althans de nu vastgestelde termijn van 1 November kracht van wet krijge. De zeker heid ontbreekt, zoolang liet koninklijk bes.uit waarbij het tijdstip definitief moet woraen be paald, niet verschenen is. het blad begrijpt, dat de minister, alvorens dit besluit uit te lokken de beschikking wil erlangen over de gelden, zonder welke by toch niet handelen kan maar daaruit volgt dan ook de eisch, dat met het toe staan dier gelden niet getalmd worde. Met het onderzoek van het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegroolmg zal Maan dag in de sectien een aanvang worden gemaakt. Niet van de volksvertegenwoordiging moet kun nen worden gezegd, dat zij voor nieuwe ver- traging mede aansprakelijk is. LIdn“o ta jelten> dat den mi- gewichtigen arbeid wacht --wordtnl. de het schooltoezicht. Hoe grooter wordt tusschen den dag, waarop van de leden van het schooltoe- en het •iFhun betrekking aanvaarden Vooral dient men er op nister nog een zeer g vóór de wet in ’t leven geroepen aanstelling van de tijdsruimte de benoeming zicht in de Staatscourant verschijnt gen blik, waarop zij - - - Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris j, \V. BENNEWITZ, - ^i.r.cr--

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1