NIEUWS- EN ADTERTENTIE-BIAD VOOR DE GEBEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. n 1 1 I tol No. 37. V IJ F-E N-D B R T I G 8 T E 1880. ZATERDAG 8 MEI. ss R G A N G. •if i J - Wordt het oritwerp aangenomen, dan zal den tarief, beurt- ÜITDE TWEEDE KA M E R. U I T DE PERS. I ■Tin—» 'S Het heeft Z. M. den Koning behaagd zijne 6. 7 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ft ‘25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende t franco in te zenden. jaarlijksche toelage aan de Tooneelscbool voor de helft te verminderen, door welke beschikking de toekomst van genoemde school ernstig bedreigd wordt. omdat de hulp pas komt, 11 t ■\:r V.-- |.'Wy ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7l/? Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De vrouw, die onlangs in de gemeente Nieuwer- Amstel zoo vreewijk verwond werd door een barer vroege!e kvs'gangers en aanvankelijk her stelde, is thans ove leden. Haar kindje, dat eenige uren na den naocrdaansleg geboren werd, is hersteld van de verwonding en welvarend. Nadat den vorigen dag met de behandeling van het ontwerp tot bescherming van nuttige vogels door de Kamer een aauvang was gemaakt, is, na langdurige discussies, in de zitting van jl. Woensdag art. f van het ontwerp aangenomen met 43 tegen 19 stemmen en, na goedkeuring der artikelen, is bet geheele ontwerp aangenomen met 41 tegen 18 stemmen. Nadat nog was aangenomen de goedkeuring eener provinciale helling in Groningen is de Kamer op reeds ge elheiden. 10. Ontslag aan het Gymnasium. Na eerst betoogd te hebben dat de zwakke tijde van ons belastingstelsel gelegen is in de ongelijke eischen die het stelt, daar met ieder naar zijn vermogen wordt getroffen, heeft de N. R. C. uiteengezet, dat de voorgestelde rentebelas ting aan dit gebrek tegemoet kwam. De bezwa ren tegen dergelijke belastingen in 't algemeen lelt zij niet zwaar. «Zouden, aldus vraagt hel blad, de inkomsten uit effecten bij een algemeene inkomstenbelasting beter te raden zijn dan bij de voorgestelde wijze van heffing Of zou de volksklasse die, naar men voorgeeft, door bezui niging van de groote lui er indirect onder lijden z zal, er beter aan tóe zijn, indien zy van haie inkomsten boven de beslaande lasten nog moest bijdragen in nieuwen of verhoogden accijns Moet het onbelaste vermjgen, verscheiden mill! arden groot, onbelast blijven, enkel omdat de be zilters geen openbaarheid willen, uf uil vrees, dat de effectenhouder met zijn fortuin hei land zal verlaten Afgaande op de moeite, die het kost om een heffing van twee ten honderd der geno ten inkomsten in te voeren, kan men voorts aannemen, dat niet licht een poging zal worden gewaagd om dat cijfer der peiceulage te verhoo gen. Eindelijk, wal den eed betreft, waarin vol gens sommigen geen voldoende waarborg tegen oneerlijkheid ligt, zou men, omdat zyn buurman oneerlijk is en voor schande het geld ruilt, als eerlijk man geen recht hebben om voor zich een vrijbrief te eischen Bovendien, de aangif te met plechtige verzekering, dat men zyn geno ten inkomsten naar waarheid heeft vermeld, geeft, meent de N. R. C., meer dan men oppervlakkig zou denken. Worden er gevonden, die jaarlijks willens en wetens aan de waarheid te kort doen, zij zullen hun hoofd des avonds niet gerust kun j nen neerleggen en de eeilyke belastingschuldigen F zullen hun lot niet benijdenswaardig vinden. Een voorlaopig comité ter bevordering van in zending van melk- en fokvee en zuivel op de internationale tentoonstelling te Londen, in Octo ber te houden, richt aan allen, die in de Neder landsche veeteelt en zuivelbereiding belang stel len, een schrijven, ‘waarvan het doel is, van die belanghebbenden en belangstellenden geldelijke n steun Ie bekomen, ten einde een goede collectieve en flink uitgevoerde inzending te doen naar be doelde internationale tentoonstelling. Verwijzende naar het oordeel van de jury over de hollandsche boter en kaas op de tentoonstel- ling te Kilburn in 1870 een bepaalde neder laag voor de Nederlandsche veeteelt vraagt het voorloopig comité (waarvan de hr. G. J. M. Jongkindt Coninck voorzitter en de heer L. Broe- kema secretaris is): Welk rechtgeaard Nederlander treft het niet, zulk een oordeel te moeten lezen, maar veel meer het te moeten onderschrijvend En het gaat dan aldus voort Onze, helaas te vroeg ontslapen, Edward Rcoze heeft dat leed gevoeld, toen hij met een diep VERGADERING vanden Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 8 Mei 1880, ’s voormiddag» 11 uur, Punten ter behandeling 1. Resumtie der Notulen. 2 Mededeel!ngen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekumen stukken, enz. 3 Stemming amendement Halbertsma, waar over de stemmen de vorige vergadering hebben geslaakt. 4. Vaststelling verordening en veer tusschen Sneek en Blesse 5. Gratificatie hulponderwijzer J. van Akkeren. Adres F. Prins en D. van der Wal. Ontslag leeraar van Braam. 8. Benoeming hulponderwijzeres. 9 Benoeming Commissie voor openbare werken 10. Ontslag aan mr. Stienstra, als Curator Uil Den Haag wordt aan de N. R. C 't vol gende gemeld De sluiting van het opera seizoen kenmerkte zich Maandag avond, behalve door den gebruike lijke bloemen- en kransenregen, door een merk waardig incident. De zon, die gedurende twee jarèn den ac ear Lhérie omstraalde, is onderge gaan. De corridors weergalmden tegen het einde der voorstelling van den uitroep «Lhérie is ge vallen 1” Ziehier wat er gebeurd is Na de eerste akte van «Zampa” vielen hem drie kransen voor de voelen, onder luide loejuchingen. Hij kwam even terug en liel de huldebetuigingen op het tooneel liggen. Het zeer talrijke publiek meende hierin een bewijs van minachting te zienalthans op alle rangen veranderen de bijvalsbetuigingen eens klaps in teekenen van afkeuring, gesis en ge fluit. Later, na zijn optreden in de «Dragons,” volgde een bepaald afkeurende demonstratie, daar de toeschouwers alleen Mad. Arnaud bij haar naam leiugüepen. Lhèrie schijnt door dit protest tegen zijn han delwijze getroffen te zijn. Weinige oogenblikken later rees het scherm en kwam de régisseur tot zijn leedwezen aankondigen, dat Lhérie aan de directie had medegedeeld, dat hij zijn engagement voor het volgende jaar had geresideerd. Deze kennisgeving werd als een heuglijke tijding be groet. vTant m ieux riepen velen in de zaal, terwijl hel gordijn onder een algemeen bravo daalde. De directeur had vooraf pocineen aan gewend om Lhéi ïc ug 4iju Lestuii te doen terug komen. De heer Lhérie beweert in de Haagsche bla den, dat hij bij de eerste toejuichingen, hem op den clóture-avoiid gebracht, ook eenig gesis hoo- de en daarop boos geworden is. De Haagsche bladen achten dit geen voldoende reden om daar voor het geheele publiek, dat den zanger steeds warm toejuichle, te beleedigen. Hoe ’t zij de heer Lhérie beeft zijn contract niet hernieuwd. minister van financiën de gelegenheid zijn gege ven, om aan de verbetering van het belasting stelsel voort te werken. Wordt het onverhoopt verwoipen, daa is het met pogingen lot verbete ring voorbands gedaan. Daarna bespreekt het blad eenige der voornaam ste bedenkingen, in het verslag der Kamer voor komende Het deelt de opmerking, dat het be denkelijk is aan de gemeente een vrijbrief te geven tot heffen van een onbeperkt aantal op centen op de nieuwe belasting Zoolang de deug delijke organisatie van het gemeentelijk belasting stelsel tot de vrome wenschen behoort, gaat het niet aan de gemeenten dit recht te geven. De vraag of het kapitaal dan wel de rente de maatstaf moet wezen, laat het blad in’(midden; voor beiden is veel te zeggen, ’t Is echter te hopen dat zij, die de kapitaalmaatstaf beter ach ten, daarom dal ontwerp niet zullen verwerpen Een gewichtig punt is de vrijstelling. De N R. 6 zou deze wat verder uitgebreid willen zien en het inkomen van f 3000 gedeeltelijk ontheffen. Tot zeker cijfer dienen de rente en bedrijfs- of de personeele belasting progressief te zijn, als men wil dat de gezamenlijke belastingen even redig drukken. Over de objecten der belasting bestaal er tus schen de A. R. C en den minister weinig ver schil. Wat de gelijkstelling aangaat van rechts personen met physieke personen, waarvan het ontwerp uitgaat, T was te verwachten dat dit geen algemeenen by val zou vinden. Maar ’t kan moeilyk anders nu de afzondetlijke belasting op de goederen van de doede hand ter ruste is gegaan, als. men althans de bedoelde instellingen geen nieuw privilege wil verleenen. De inkom sten, die verschillende instellingen genieten, komen rëchtstreeks ten goede aan de ingezetenen. De vrijstelling voor instellingen en vereenigingen voor zoover zij hun inkomsten uitkeeren aan deelgeiecbtigden, pand brief- of obhgatiehouders is noodzakelijk, wijl deze anders dubbel zouden worden getroflen De vrijstelling van het be dryfskapilaal bij kooplieden slaat in verband mei het patentrecht, dal de minister in een bedrijfsbe lasting wil hervorm. n Dit heelt nog al tegen kanting gevonden, vooral uit vrees voor ontdui king ’t Heeft eigenaardige bezwaren in, dit goed te regelen, als men niet levens de bedrijfsbe lasting in het leven roept. Maar twee belasting- ontwerpen tegelijk is wat te veel voor ons land. In afwachting van die belasting, kan men de vrij stelling enkel aan bankiers verleenen. «Zoowel dit punt als de overige, die wij hebben aange slipt, aldus besluit het blad, zullen een nieuwe overweging van den minister van financiën ver dienen. Zijn taak is niet gemakkelijk, doch men mag verwachten dat hij bij de volksvertegen woordiging den steun zal vinden, die bij het tot stand komen van een groeten maatregel onmis baar is. Wanneer men een liberaal beginsel van uitnemend gewicht niet wil zien vallen, dan zal menig kamerlid eigen denkbeelden omtrent on dergeschikte punleo ten offer moeten brengen ian het algemeen belang. Zonder dergelijke kleine concession is niets tot stand te brengen epaaldehjk wordt dan het parlementaire stelsel een onmogelijkheid. De kamer heeft haar harte- wenschen in hel verslag nu voldoende gelucht. Wanneer eindelijk de beslissing moet vallen, zal zij wel toonen, dat ook zij bereid is iets tot stand ia brengen, en dat al die redeneeringen niet en kel dienden als voorwendsel om de beurs ge floten te houden. gevoeld: «wij konden beter als we maar wilden” onze nederlaag meedeelde. Zijn latere juichtoon «wij hebben in Londen overwonnen leverde het bewijs, dat hij, die se dert jaren in Engeland wonende, in Kilburn de Nederlandsche expositie met recht gegeeseld had, de overwinning in Londen behaald met evenveel recht slechts als een spoorslag beschouwde om onze energie op te wekken, teneinde nu en in ’t vervolg p de te houden internationale of an dere belangrijke tentoonstellingen van vee en zuivelbereiding in het buitenland, niet langer door afwezigheid te schitteren, maar door /erin de handen ineen te slaan 't bewijs leveren, dal: 1°. ons vee als melkgevend ras voor geen ras behoeft onder te doen, maar wij de markt voor dat ras in handen hebben, even goed als de Engelsche lokkers voor vet vee (mits wij hun voorbeeld, zij ’t ook in 't klein, navolgen) 2°. onze zuivel (boter en kaas) voor die van Scandinavië, noch voor Dui'schland en Oostenrijk dat zich voorstek (zie onder de economische en finantieele mededeelingen, N R C. van 13 Maart) den uitvoerhandel naar onze Nederlandsch In dische bezittingen (vooral Java) in handen te krijgen, niet behoeft onder te doen, maar dat wij integendeel in de gunstige omstandigheden verkeeren om èn voor ons vee én voor onze zuivel de hoogste markt te bedingen. Dat doel te bereiken is de wensch van het co* milé. Hel heeft zich gewend tot Zijne Excellentie den Minister van waterstaat, Handel en Nijverheid met het verzoek om een subsidie van p. m. f 10,000. De Minister heeft dat verzoek met de meeste welwillendheid ontvangen, doch te kennen ge geven, dat van de zijde van belanghebbenden en belangstellenden het initiatief moest uitgaan, van den staat valleen dan te wanneer zonder deze, de direct be langhebbenden niet voldoende in het noodige kunnen voorzien.” Zijne Excellentie, den eerstondergeteekende toestemming verleenende van die meening te doen blijken, voegde er in het antw^-i-a - van cuuoiMiv mij «Wanneer dit gebleken zal zijn, wil ik gaarne voor het beoogde doel eene geldelijke ondersteu ning by de wet trachten te bevorderen, doch deze zal moeilijk kunnen worden verkregen, wanneer de direct belanghebbenden niet zijn voorgegaan en het bewijs niet is geleverd, dat da pogingen der gezamenlijke landbouw maatschap pijen toi geen voldoend resultaat hebben ge leid.” Op de woorden gezamenlijke landbouw- maatschappijen”, meent het comité denmeesieu nadruk te moeten leggen. ’t Geldt niet de quaeslie of Noord Holland of Zuid-Holland de overwinning zal behalen, of Friesland, Groningen en Zeeland tegenover die Provinciën zullen streven naar den eerepalm, of Delft dan wel Rijnland de overwinning zal be- behalen en of de hier niet genoemde Provinciën misschien met evenveel recht er naar zullen dingen. ’t Geldt hier een nationaal belang. Blijkt voldoende deelneming van particulieren en van de Maatschappijen van Landbouw, tot welke het comité zich évenzeer om geldelyken steun heeft gewend (de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gat reeds een krachtig bewijs van instemming) dan. zal men zich wenden tot de Regeering. Het comité legt zyn laak dan neder, met het eerbiedig verzoek aan de Regeering i Nederlandsch comité” ter bevordering groote nationale belang te benoemen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1