JI GEBEENTE EN BET ARRONDISSEHENT SMJ NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1 K I fl w 81 V 1880. R G A N G. V IJ F-E N-D ERTIGSTE PA 38 12 MEL WOENSDAG Sb r I i - V - 3. 6 1 I spoe- Dat degenen, die vroeger in andere gemeenten jaar, binnen deze gemeente zijn komen 4U De Tijd gaat van jare eene 15 V UIT DE PERS. 1 83 Bi M fiü K 1. A I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. niet wor- Welhouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W BENNEWiTZ Courant. Snoek, den 4 Mei 1380. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris i W. BENNÈWITZ. van Le- wijk 3 B, --7 wijk 1,2 en 4, 5 en 7, 8 en 9. De raadkamer van het gerechtshof te Den Haag heeft jl. Maandag beslist, dat er geen termen zijn bevonden om Thenbérgh, vroeger directeur der Rotterdamsche Handelsvereeniging te Rotterdam, naar de openbare terechtzitting te verwijzen zoodat de invrijheidstelling spoedig zal volgen. ■tafe tijde' I *-4 een ieder, die binnen deze ge- Naar aanleiding der beschouwingen, door rnr. Van Houten in ’t jongste nommer van de Vra gen des Tijds aan omen financieelen toestand gewjjd, maakt het Handelsblad de opmerking, dat de leider fier geavanceerden er in geslaagd In een vergadering der vereeniging tol bevor dering van volksgezondheid te Utrecht werden dezer dagen door den heer Verspijck, insp. voor het geneesk. staatstoezicht in Gelderland en Ut recht, de volgende verschrikkelijke bijzonderheden medegedeeld met betrekking tot de sterfte aldaar. Men moge het reeds een enkele maal .fluisterend hebben hooren beweren, menige bode van een begrafenisfonds moge bij zichzelf de overtuiging van het vreeselijk feit hebben omgedragen, open lijk was het vermoeden nog nooit uitgesproken er de r aangevoe-te fatten De Tijd gaat voort met grcote bitterheid tegen de nieuwe wet op T lager onderwijs uit te varen. In ’l jongste nommer van dai blad vindt men een hoofdartikel onder ’t opschrift begin van executie, waaraan wij hel volgende ontleenen »De Minister van Binnenlandsehe Zaken heeft bij de Tweede Kamer ingediend een voorstel tot verhooging van Hoofdstuk V der Staalsbegrooling voor 1880. De verhooging betreft de kosten van het lager onderwijs, en het gehëele voorstel strekt tot niets anders dan tot invoering der wet van 17 Augustus 1878. Die invoering zal nu plaats hebben op 1 November 1880, en in de najaars- dagen zal Nederland het opgaan begroeten der groote liberale zen. >Het personeel der nieuwe Schooltyrannie zal bestaan uit drie inspecteurs, vijfentwintig districts- schoolopzieners en vier en negentig arrondisse- ments-schooiopzieners. De schoolmandarijnen zul len aan bezoldiging, reis-, verblijf- en bureaukosten genieten de mandarijnen der eerste soort vijf duizend driehonderd gulden de mandarijnen der tweede soort drieduizend vijfhonderd gulden, en de mandarijnen der laagste soort vijfhonderd gulden. Indien er nog leden van den clerus des ongeleols gevonden worden, die geen gebroeders Prins tot beschermers® en geen Haarlemsche suk kels tot kiezers hebben, dan slaat ’t mandarijnschap der tweede soort, eu daarmede de vrije wereld K E N N I S G E V I N G. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, brengen bij deze 'er kennis van de ianghebbenden,/dat de commissie van onderzoek voor do schutterij, bare zitting zal houden ten gemeentehuize, op Vrijdag den 28 Mei 1880, des middags 12 uur, tot onderzoek der redenen van vrijstelling van hen, die teu vorigen voorwaardëlijk van de schutlerijdienst ziju vrij gesteld. Voorts wordt herinnerd, dat indien zij voor de commissie verschijnen,zij gehouden den geene redenen van vrijstelling te hebben. Ter bekoming van inlichtingen omtrent de ten dezen gevorderde bewijsstukken, zullen, belang hebbenden van af heden, zich des voormiddags tusschen 10 en 12 uur ter Secretarie dezer ge meerite kunnen aanmeiden.' Sn eek den 14 Mei 188th Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEW1TZ. j 1 Januari 1880 hun 25e jaar 1855, om zich voor den Schutterlijken dienst te ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. x 10 11 11 i> 12 ’s middags om 12 uur. Verder wordt ter kennis van belanghebbenden voor hen open. Zij kunnen dan het idealisme zonder ideaal” gaan verkondigen in hun districten met don ijver, de weteaschap, den moed en de genialiteit, waardoor de ridderlijke de Meijier uitschittert op het Binnenhof »De Minister van Binnerdaudsche Zaken heeft alzoo den eersten dadelijken stap op den weg der dwingelandij gezel. Hel begin der executie is daar. De ellendige, mislukte, verhanselde en verkwanselde wet, het werk van partijzucht en partijdwang de wet, die als proeve van wetge ving beneden alle criliek staat de wei, die on der haar voorstanders geen verdedigers vindt de wel die zelfs als dwangmiddel mislukt is en tegen haar doel in hel leven laat aan hen, die zij wil dooden, die wel zal nu worden inge voerd. Men is eindeljjk zoover gekomen. In de dagen, die het Nedei landsche volk reeds nu met vreugde begroet, in de dagen, waai in het over een nieuwen telg van den ouden Oranjestam de geboorteklok hoopt te hooren luiden, in die dagen zal het ons worden aangezegd, dat de Staat ge reed is om onze kinderen op te nemen in zijne scholen en te vervreemden van den God en van het geloof hunner ouderen. Dan zal de «scherpe resolutie” in het leven treden en een nieuwe strijd beginnen tusschen de Staalsalmacht en de Vrijheid om waarheid en rechi Vervolgens zegt de Tijd, dat het plan der li berale partij in de Tweede Kamer wellicht is om het debat over het wetsontwerp tol verhooging van Hoofdstuk V. te verkorten door eene motie tot sluiting der discussiën eu zoo hel invoeren der wel vast stellen. «Men vergist zich echter zoo luidt het drei gend slot van hel execulie-artikel in. de mea ning, dal dan het imperatorenwoord van den heer grootredenaar Renting in vet vulling zal gaan. Neen, dan zal de strijd niet uit zya dan zal hij eerst beginnen «Dan zal de bijzondere school, die geen schatkist heoft,noch drom van mandarijnen met gele, blaauwe en roede ballen en pauwenstaarten, eerst toonen hoe zij mdeidaad de volksschool is en met 't volk leeft en staat. Dan zullen de edelmoedigheid en de offervaardigheid, die échte zusteren van de vrijheid en het recht, tooneo wat zij vermogen tegen den dwang en legen het goüd. Van den eersten November af zal voor goed de strijd dag» teekenen, dien wij piel hebben uitgelokt, maar dien wij evenmin ontwijken dien wij niet heb ben gewild, maar dien wij strijden moeten, omdat onze ziel gelooft in God Die strijd zal niet ein digen vóór dat wij hebben overwonnen, want wjj kunnen niet verslagen worden, zoolang wij geen afvalligen zijn.” schijnt den steen der wijzen te ontdekken, waar naar mannen ais Gleicbman eu Vissering te ver geefs zochten De 8 millioen ’s jaars is gevon den in Indie, in de koffie. Deze nieuwe financieele politiek is echter, naar ’t lïiïndelsblad in herinnering brengt, een terug keer tot vroegere toestanden, een schromelijke achteruitgang. Vroeger was onze gewone staats huishouding met eenzelfde en soms nog hooger bedrag afhankelijk van de Indische baten, maar sedert 1870 is naar herstel van het evenwicht gestreefd. Onder den minister Van Delden is het gelukt het evenwicht tusschen onze gewone gaven weer onze gewone drag uit en inkomsten te herstellen. Later is dit verbroken en thans wil mr. Van Houten middelen voor goed tot een be- van niet minder dan dan acht millioen afhankelijk maken van Indie. Het blad meent hier ernstig tegen te moeten opkomen. Vooreerst wegens den eersten eisch van een goed finantieel stelsel, dat er zekerheid besta voor hel vloeien van de voorname bronnen van inkomst, waarop men rekent Meer dan een derde van al de Indische middelen te zamen wordt uit de koffie gevonden en al de rooskleu rige berekeningen, die de heer Van Houten maakt over de opbrengst van de koffie, kunnen niet het feit wegredeneeren, dal de oogsten en de piijsen vroeger veel lager zijn-geweesl dan het gemiddelde sedert 1867, waarvan men in het verslag over de rentebelastmg een becijfering vindt. Hel is een hoogst roekeloos streven, om onze gewone huishouding zóó in te richten,, dat wij elk jaar voor 8 millioen afhangen van een zop wisselvallige inkomst. Dat men onder Kap» peyne een bescheiden bedrag van 4 millioen vroeg voor de gezamenlijke kosten, werd reeds bedeiskehjk geacht, maar op meer mag zeker niet ais vaste post gerekend wenden, en is hel aan wezig, dan verbiedt de voorzichtigheid het voor een ander doel te bezigen, dan waarvoor het in 1872 en 1873 werd gebruikt veor onze buiten gewone uitgaven nadat in Indie’s behoeften ruim- schools is voorzien. Ook in het belang der Indische bevolking, waarvoor neg zooveel gedaan behoort te worden, komt hel Handelsblad tegen de financieele poli tiek van den heer Van Houten op. meente niet geboren is, wordt aangetnaand, zich tijdig van eene geboorte acte te voorzien, en zich alzoo van zynen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving naar behooren geschiede, en hjj alzoo niet kome le vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, verzoeken door deze degenen, die, gedu rende het jaar 1879, iets voor de gemeente hebben verricht of aan haar geleverd, ten digste hunne rekeningen, daarvoor Ier Secretarie le willen inzenden. Sneek, den 11 Mei 1880. Burgemeester en gcbiacht: Dat degenen, die vroeger in andere gemeenten j i ingeschreven, sedert de inschi ijviug van het vorige jaar> binnen deze gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een ■der jaren 1816 tot en met 1854, waai toe zij volgens hun ouderdom behooren. Dat een ieder, hetzij hij al of niet verneemt lol de vrijgestelden of mtgeslolencn le behooren, lot deze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou- i. dende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukke lijke verklaring, hetzij door bel werkelijk over brengen van den Zetel van hun vermogen eu de hoofdmiddelen van hun bestaan. Dat zij, die in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de^ inschrijving verplicht zijo binnen die gemeente, alwaar dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dat de registers ter inschrijving op den Mei e. k geopend op den 1 Juni daaraanvolgende gesloten worden, en dat allen, die bevonden worden, zich als dan niet te hebben doen in schrijven, volgens art 9 der wel cp de Schutte rijen, door het gemeentebestuur ambtshalve zullen Worden ingeschreven, en door den Schuttersraad j tol eene geldboete worden verwezen terwijl zij I bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien hel zal blijken, dat er, '“‘ins de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanziec bestonden. Dat eindelijk B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek roepen bij deze op alle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, welke op den waren ingetreden, mitsdien allen, die geboren zijn in het jaar mu ftivii vuvi ucu ijttcu uicooi lë doen inschrijven zullende daartoe door en namens - heeien Burgemeester en Wethouders, op de I Secretarie dor gemeente, worden gevaceerd Woensdag, den 19 MA. 1880 des morgens ■van 9 löt 10 uur, voor die van y kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd zooals gebruikelijk is en geplaatst de Sneeker BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op het bepaalde in artt. 6 en 7 der wet van 2 Joni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij oprichting van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken Brengen bij deze ter kennis van belanghebben den, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie liggen twee bij hun collegie ontvangen verzoek schriften met bijlagen van Jaeob de Wilde en Ype F. de Haan, strekkende tot liet erlangen van vergunningen tot het oprichten. eener Sta gelij en b eerier Kuiperij, in de gebouwen, plaat selijk gekwoleerd wijk 9 no. 951 en wijk 3 no. 265, beide kadastraal bekend in sectie B, cos. 132 en 820 der gemeente Sneek. Dal op Woensdag den 26 Mei 1880 des mid dags te 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gele genheid zal worden gegeven om tegen de geda ne verzoeken bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk tóe te lichten en dal zoowel de verzoekers als zij, die bezwaren heb ben in te brengen, gedurende drie dagen voor evengemeld tijdstip der Secretarie der gemeente, in de gewone bureau-uren, van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek den 11 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEW1TZ. Z

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1