GEJIMTE EN HET 1RM.WSSE1IE.ÏÏ SNEEK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE I IS 1880. No. 39 V IJ F-K N-D ERTIGSTE T 15 MEI. ZATERDAQ I Gemeenten Uitgebr. stemmen 162 76 kocht werden. was wa- G S N E E K, 14 Mei. Met volle sympathie begroeten wij, 10. B I N W E D A Hel verslag van het instituut tot onderwijn ^1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 1,2 en 3. 4, 5 en 6 7, 8 en 9. hij laat en c„. 136 190 133 209 131 192 Panhuijs met Troels ra met r Ct. dat 320 55 22 154 25 17 490 53 108 51 129 82 125 224 43 10 105 14 13 337 De heer J. K leeraar aan de hoogere burger» school te Venlo en die als zoodanig eerlang naar elders zou veitrekkeo, is Maandag avond onver boeds aangevallen door den klerk S., die voor Het aantal daar opgenomen personen bedroeg ïn 1878 Sneek. ijlst Sloten Workuin Hindeloopen Stavoren Wijmbritsera- deel Hem. Old. en Noord wolde Gaasterland Lemsterland Doniawerstal Haskerland Rauwerderhem Hennaardera- deel Courant. Sneek, den 4 Mei 1880. Burgemeester en W. T. v. W. T. T. een geweldigen slag op den schedel toebracht Een oude wrok moet de aanleiding zijn tot de aanranding. De heer K. is niet buiten gevaar. Ieder jaar klagen de bewoners der nieuwe wijken van Amsterdam over de muggen. Er zijn er, die zelfs verplicht waren er om te verhuizen. De plaag in die buurten is echter, volgens het N. v d. D., niets in vergelijking met hetgeen men sedert een paar dagen in de Rie’landen on dervindt. Millioenen, milliarden muskieten zwermen rond de iootsen. Deze en de schepen zijn er zoo dicht bezet met dat gedierte, dat zonder overdrij ving het hout nauwelijks zichtbaar is. Er is geen denkbeeld van te geven. De Egyptische sprinkhanenregen kan zoo*n grooten toevoer niet hebben aangebracht als op ’t oogenblik de zwer men muskieten in de Rietlanden doen. Ofschoon niemand iels dergelijks ooit heeft gezien en nie mand weet vanwaar de lastige bezoekers komen, denkt het N. v. d D, dat zij de bewonersfzijn van da modderbergplaatsen bij Nieuwendam en door den noordoosten wind eens zijn komen over waaien. De vraag rijst echter of die meening wel juist is, en of niet de schepen de overbren- I gers van het lastige gedierte kunnen zijn. De gewone directeur der Rotterdamsche Han- delsvereeniging, A. Then Borgh, is, nadat hy van verdere vervolging is ontslagen, terstond op vrije voeten gesteld en weder naar Dresden vertrok ken, waar zijn familie woont. Worden ingeschreven, en door den Schuttersraad tol eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Dat eindelijk een ieder, die binnen deze ge meente niet geboren is, wordt aangemaand, zich tijdig van eene geboorte acte te voorzien, en zich teekening op die Concerten weldra moge blijken, dat men niet maar alleen door woord, maar ook door daad wil meêwerken om deze flinke onder neming te helpen bevorderen. Aan de j. 1 Dinsdag plaats gehad hebbende verkiezing van vijf leden voor de Provinciale Staten in ons hoofdkiesdi trict, werd door 1370 van de 2236 kiesgerechtigden deelgenomen, over de verschillende gemeenten verde ld, als volgt Getal kiezers tal van voorwerpen vervaardigd kousen, borstrokken, enz., die allen goed Wethouders voornoemd, J. VAN DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNÈWITZ. 4 1 *n burgeikleeding, met de wapenen om het lichaam en een schako op het hoold verschijnt. Bij elke oefening werd hij steeds weggezonden en aange maand zich een schutlerspak aan te schaffen, terwijl hij bij nietaanschaffing met boete bedreigd werd. De man verklaart niet bij machte te zijn zich een pak aan te schaffen noch boete te kun nen betalen. van blinden en gesticht voor volwassen blinden te Amsterdam over de laatste twee jaren, toont aan, dat beide imiöhtiugea cok ia dat tjjdsver- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Nederland kan zich op het bezoek van, een afdeeling van »hel .leger der zaligmaking” (de Salvation Army) voorbereiden. Immers in de groote vergadering van dit leger, die op 3 dezes te Londen is gehouden, werd dat door den ge neraal Booth verkondigd. In die zeer druk be zochte vergadering werden aan de «officieren,” die op het punt slaan hunne (hare) evangelische zending in Ierland aan te vangen, de vaandels uitgereikt door de generalin, mevrouw Bosth Het leger zong toepasselijke liederen onder het houden van een parademarsch, en versterkte zich met een kep thee. Een van de drie «kapiteins” (jonge dames), die het woord voerden, zeide, dal ofschoon zij op straat met steenen en rotte visch geworpen werd, zij toch zou volhouden en des noods op het hoofd zou gaan slaan, om haai medemenschen goed te doen. Zes vrouwen of meisjes vormen de brigade die in Ierland diens! zal doen ze dragen een soort van uniform Vermoedelijk zal ook de Hollandsche brigade uit vrouwen bestaan, die zingende en pratende hare taak zullen trachten te volbrengen. Te Deventer doet zich, naar aan de Arnh wordt geschreven, het vreemde geval voor, van April af telkens bij het aantreden van de schutterij een schutter op liet exercitieplein In de Egelantiersgracht te Amsterdam viel Woensdag een jongetje van een jaar of vier van een schip te water. De moeder van den kleine sprong haar kind na Haar moederlijke zelfop offering werd, helaas 1 niet met goed gevolg be kroond. Moeder en kind verdronken, niettegen staande alle pogingen, die door den schipper en anderen werden aangewend om ze te redden. De lijken werden kort na het dioevig geval opge- vischt. ondernemingsgeest van genoemden sccieteithouder, evenwel tot uitvoering kunnen komen dan spreekt hel wel van zelf, dat eene algemeene deelneming van het kunstlievend publiek noodzakelijk is. 't Behoeft toch niet te worden gezegd, dat de kos ten, aan dergelijke concerten verbanden, zéér aanzienlijk zijn, zoodat de ondernemer zich vóóraf zal dienen te vergewissen, of zijn plan op de noodige sympathie en steun mag rekenen van het Sneeker publiek, zoowel als van buiten. Daartoe zal eerstdaags door bem een lijst worden aangeboden, waarbij de lage entreeprijs voor die vier uitstekende concerten, bij intee- kening, bepaald is op slechts f3 per persoon. Waar ons alzoo de gelegenheid wordt aangeboden om, tegen eene betrekkehjk geringe geldelijke op offering, zoo’n rijk kunstgenot te smaken als deze Concerten ons beloven, daar meenen we te mogen vertrouwen, dat het den ondernemenden societeithouder niet zal ontbreken aan dien krach- tigen steun en medewerking van ons kunstlievend publiek, die, in eene gemeente als de onze, zoo onmisbaar is, om mibgen te dcen slagen. Dat men in deze dus niet de kat uil den-boom- kijk- politiek volge, maar uit eene algemeene in - 1 - - alzoo van zijnen juisten ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving naar behooren geschiede, In een van de dorpen van Gelderland ging dezer dagen de veldwachter rond met de bood schap «compelment van den burgemLter en 1 l oe weten, dat er Dinsdag stemming is dal de heeren P. en H. weer motten gestemd worden.” Wij noemen liever geen namen, maar geven dit als een staaltje van eigenaardige op vatting van het burgervaderschap, die aan lang- vervlogcn tijden doet denken. Met volle sympathie begroeten wij, en zeker velen met ons, het plan van den heer A Agema, om hier in den Joop van den zomer in de bui- ten-societeil «de Harmonie” een viertal Concer ten te doen geven, dooi de uitstekenste Muziek corpsen uit ons land. men zie de annonce desbetreffende. Zal dit plan, dat krachtig getuigt voor den flinken loop aan haar doel beantwoord hebben. Het aantal leerlingen in het instituut is thans tot 67 gestegen, en wel 39 jongens en 28 meisjes. Wegens plaatsgebrek kan aan tal van aanvragen om opneming niet worden voldaan. In 1878 werden 6 kweekelingen eervol ontslagen in 1879 4. terwijl in die jaren 3 om verschillende rede nen werden verwijderd. Het onderwijs in de verschillende leervakken en de beoefening der handwerken leverde, do.r de ijverige zorgen van den directeur en de onderwijzers, goede resulta ten op. Het instituut mocht vele blijken van belangstelling en milde gaven ontvangen, waaraan het bij de steeds klimmende uitgaven ook drin gend behoefte heeft. Ook in hel gesticht volwassen blinden is de toestand gunstig, nrintnl H n w z> m L. J 69, in 1879 65. Er weiden door de verpleegden als manden ver en hjj alzoo niet kome te vallen in de straf bij het aangehaald art. 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd zooals gebruikelijk is en geplaatst in de Sneekei De Provinciale Staten van Overijssel hebber tot lid der Eerste Kamer, in plaats van mr. I A. G baren de Vos van Sleenwijk, gekozen mi A. van JNaamen van Eemnes. 223j 1370 De uitslag der stemming per bulletin reeds dadelijk aan onze abonnés meègedeeld als volgt Onder die 1370 ingeleverde stembiljetten ren 12 van onwaarde, zoodat de meerderheid was 680. Herkozen werden de heeren M Kingma Hz. met 735, II. Pasma Fz met 760, d Molen met 733 en gekozen Visser met 692terwijl een herstemming moet plaats hebben tusschen A. H van Sloo'en, d:e 643 en F. Sleeswijk V.sser die 537 s'emmen bekwam. Verder werden uitgeb'.aeht op de heeren Mr. L. G. Verwer 105, G. H. Brandsma 63, Jhr V. L. Vegelin van Glaerbergen 205, J S. Ph. Schne- bellie, 60, B. IJ Agricola 75, T. I. Greveling 493, A. Miedema 481, S. Slrikwerda 474 en Bintje Jans Visser 516 stemmen In de overige hoofdkiesdistricten onzer pro vincie was de ui'slag als volgt LEEUWARDEN. Getal kiezers 2148. Uilgebracht 550. Onwaarde Herkozende heeren Mr. J. H. Albarda met 483, Jhr mr. J. zE A. van 474 mi- H. Ferf met 449, J 465 en mr. Hettinga Tromp met 480 stemmen. HEEREN VEEN. Getal kiezers 1890. Uitgebracht 650. Onwaarde 14. Herkozen', de heeren J. S. Bokma 524, D. D. Breuning 584, W. A. van der Sluis 564, Mr. H. Binnerls 594, J. Faber 577 stemmen. FRANEKER. Getal kiezers 2187. Uitgebracht 818 Onwaarde 24. Herkozen: J. van Loon met 694, J. S. Potter van Loon met 659, L. Britzel met 694, W. Harmens Cz. met 656 en gekozenJ. Fon tein Tuinhout met 408 s'emmen. DOKKUM. Uitgebracht 1178 s'emmen, van onwaarde 7. Herkozende heeren P. Helder te Aalzum 652, mr. E. Attema te Leeuwarden 648, D. Fon tein de Jong te Murmerwoude 641, J. Klaasesz te Ternaard met 662 stemmen en gekozen de dergeiijke kostbare ondérne- heer W. Hellema te Dan'umawoude met 601 jen. J stem. Verder verkregen de heeren Drukker 462, van Sijlzama 533, Viersen 484, Posthumus I Meijes 464 en Feitsma 481. z BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van I Sneek rcepen bij deze op alle manspersonen, binnen deze gemeente woonachtig, welke op den L 1 Januari 1880 hun 25e jaar waren ingetreden, en mitsdien allen, die gebaren zijn in het jaar 1855, om zich voor den Schutterlijken dienst te doen inschrijven zullende daartoe door en namens heeren Burgemeester en Wethouders, op de Secretarie der gemeente, worden gevaceerd Woensdag, den 19 Mei 1880 des morgens wan 9 tot 10 uur, voor die van wijk 10 11 >11 j 12 *s middags om 12 uur. Verder wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht Dat degenen, die vroeger in andere gemeenten I ingeschreven, sedert de inschrijving van het vorige jaar, Lianen deze gemeente zijn komen wonen, zich iri:gelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven, in het register, loopende over een der jaren 1846 tvt en met 1854, waartoe zij volgens hun ouderdom behooren. Dat een ieder, hetzij hij al of niet verneemt tol de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, tot deze inschrijving verplicht is. Dat voor ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle vreemdelingen, binnen deze gemeente woonachtig, welke hun voornemen, om zich binnen dit Rijk te vestigen, zullen hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukke lijke verklaring, hetzij door het werkelijk over brengen van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bes’aan. Dat zij, die in meer dan in eene gemeente hun gewoon verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is. Dal de registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k geopend op den 1 Juni daaraanvolgende gesloten worden, en dat allen, die bevonden worden, zich als dan niet te hebben doen in schrijven, volgens art. 9 der wet op de Schutte rijen, door het gemeentebestuur ambtshalve zullen smi k eb BSMO i 9 9 "'-I I I i i hem j COl HAAT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1