GEMKTE EN DET ARROiVDISSEMElïT SA EEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BEID VOOR DE Paarden in a r k t TE SNEEK. 1880. No. 41. V IJ F-E N-D ERTIG8TE JAARGANG. 22 MEI. ZATERDAG Voorjaars-Paardenmarkt can- UIT DE PERS. wat hij ter B 1AMA 1. A A Bl. de schutterij, hare zitting zal hoyden ten Door de staatscommissie te Amsterdam is o. a. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post fi 2.5. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. tot arts bevorderd de heer S B. Selhorsl, didaatarts. ter verkrijging punt werd KENNIS G E V I N G. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, brengen bij deze ter kennis van de De Hoïlandsche bladen zijn opgevuld met me- dedeeiingen aangaande bet vervoer van personen op de beide pinksterdagen. Langs den Rijn-spoorweg werden van en naar de residentie gebracht 10,300, de stoomtram ver voerde naar Scheveningèn 12,300 en ’t Holland- sche spoor ruim 30,000 reizigeis, terwijl de Am- sterdamsche omnibus maatschappij 75,000 in hare rijtuigen opnam. Zaterdagnacht heeft er ten huize van den heer P. Smit Jz. te Slikker (eer een brutale diefstal met inbraak plaats gehad. De dief of dieven heb ben zich daarbij meesier gemaakt van een be drag van ongeveer f 5000 aan geldswaarde en van 11006 aan zilverwerk Aan de officieren, adelborsten en scheepskler ken der Nederlandsche zeemacht heeft een com missie van zee-offioieren een circulaire gezonden, waarin zij vooistelt op het graf van luitenant L. R. Kovlemans Beynen te Macasszr een gedenk steen te plaatsen. Op dien steen wenschen de officieren door een opschrift seen blijk te geven van de hulde zijner wapenbreedeis, als dankbare erkenning zijner verdiensten en van eere onzer marine heeft verricht.” Om de deelneming zoo algemeen mogelyk te maken, wordt in overweging gegeven, omdeby- drage per hoald één gulden niet te boven te doen gaan. De lijst zal enkel ter inteekening worden aangeboden aan de zee-ufficierende of ficieren aan de mariniers, van gezondheid, van administratie, aan de officieren-machinist, aan de adelborsten en scheepsklerken. ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. des middags 12 uur, tot onderzoek der redenen van vrijstelling van hen, die ten vorigen jare voorwaardelijk van de schuttersdienst zyu vrij gesteld. Voorts wordt herinnerd, dal indien zij niet voor de commissie verschijnen,zij gehouden wor den geene redenen van vrijstelling te hebben. Ter- bekomiog van inlich'ingen omtrent de ten dezen gevorderde bewijsstukken, zuilen belang hebbenden van af heden, zich des voormiddags tusschen 10 en 12 uur ter Secretarie dezer ge meente kunnen aanmelden, Sneek den 14 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd i. van DRIESSEN. De Secretaris 3. W. BENNEWITZ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van *de gemeente Sneek maken hiermede bekend «dat de dit jaar invalt op Woensdag den 2 Juni e. k Burgemeester en Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. De schatkist der Vereenigde Staten van N. Ame-. rika ziet er goed uit. De inkomsten overtreffen de uitgaven met 100 millioen dollars, bijna 2/2 maal zooveel dus aan overschot als ons geheele budget van ontvangsten bedraagt. Onze minister van financiën zal watertanden bij 't lezen dezer mededeeling, maar Z. Ex. gelieve in aanmerking te nemen dat men er in de Vereenigde Staten geen kostbaar leger op na houdt. Tegenover de klachten van Onze visschers over de behandeling, welke zij van hun Engelsche collega’s ondervinden, komen thans de laalsten met bezwaren ook tegen onze mannen, En ’t zijn geen enkele visschers, maar 't is de «Board of Trade” zelf, die in een officieel stuk, door den commissaris Higgius opgemaakt, aan de klachten een zeer ernstig karakter geeft. De Engelsche smakken, loggers en andere visschersvaartuigen, gewoonlijk slechts door een man of zeven be mand, worden van hun netten en van hun visch beroofd door Belgische, Hoïlandsche en Fransche schuiten, die van tien tot twintig mannen aan boord hebben. De Engelsehen moeten voor zulk Te Vlissingen is bericht ontvangen, dat de al* daar thuis behoorende Nederlandsche loodsschoener no. 1 in het Engelsche kanaal is aangevaren en gezonken. Vijf der opvarenden zijn verdron ken. De overigen werden gered. Sneek doen te weten, dat voortaan de aan de gemeen Ie verschuldigde grondrenten, recognitiën Sjenz. niet meer door of namens den Gemeente ontvanger zullen worden opgehaald, doch dat ieder verplicht is het verschuldigde binnen vier I weken na den verschijndag, d. i 1 of 12 Mei of ,1 of 12 November, te betalen ten Kantore van g«den Gemeente Ontvanger. I Sneek 20 Mei 1880. I Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. Het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Ver- bond hield op de beide Pinksterdagen zijne jaarüjk- scfie algemeens vergadering te Arnhem, onder het presidium van den heer B, H. Heldt. ’t Verbond telt 43 afdeelingen met 3000 leden. Onder de besluiten, op die bijeenkomst geno men, noemen wij het opzenden van een adres aan de Regeering, ’t welk betere regeling vraagt van de wet op den kinder-arbeid en dal er ge gevens zullen worden verzameld, die kunnen be wijzen, dat het kwaad, aan de maatschappij toe gebracht door den arbeid in de gevangenissen grooter is dan wordt geloofd, althans gezegd, De Amsterdamsche meubelmakers-vereeniging gaf den w-ensch te kennen, dat er eene algemeene petitie zou worden ingediend, teneinde wijziging in de grondwet te verkrijgen en daardoor; «algemeen -stemrecht «afschaffing van de patentwet «opheffing van de nationale militie «algemeene weerbaarheid.” De gezel Hol leidde dit punt in. Hij begeerde algemeen stemrecht, opdat de vierde stand in de mogelijkheid worde gesteld zichzelf in het Parlement te verdedigen. Er zijn bekwame werklieden genoeg, meende hij, die een beter figuur in de Tweede Kamer zouden maken dan menigeen d;e er thans zitting in heeft, en zoo zouden zij dan in de Kamer de rechten van hunne lotgenooten kunnen verdedigen. De patent wet moet vallen omdat zij is een kanker van de maatschappij, nadeelig werkende voor alle vakken en takken van nijverheid. De militiewet werkt onbillijk, omdat de meer gegoeden zich door plaats vervanging aan de dienst onttrekken, zoodal al leen de vierde stand ender de wapens staat. Naar recht en billijkheid behoort het te komen tot al- gemeene weerbaarheid. Hoe nu te komen tot bereiking van dat doel? Door petitionnement? Op den duur verliest dat wapen zijne kracht. Maar welk ander wapen dan te bezigen Hij stelde diensvolgens voor, dat een petitionnement op louw zal worden gezet, waaraan niet slechts de werklieden maar alle Nederlanders kunnen deelnemen. In verband hiermede werd aan de orde gesteld het vraagpunt vau de afdeeling Arnhem, betref fende hel nemen van voorbereidende maatregelen, tot het organiseeren van eene groote demonstratie van algemeen stemrecht. Dit vraag punt werd namens de afdeeling ingeleid door den gezel Scheepers. Het blijkt dat zij eene de monstratie van zeer vredelievenden aard op het oog heeft, In plaats van altijd met papier te verschijnen, is hst zaak, dat de werklieden zich ter gelegener tijd zelven vertoonen, zooals zij dat ook ter voorbereiding van de wel op den kinder arbeid hebben gedaan. Er is echter geld noodig, al ware het maar om de reis- en verblijfkosten te dekken. De afdeeling stek derhalve voor dat al de vakvereenigingen een spaarpot zullen vor men, ten einde, als het oogenblik is gekomen, af gevaardigden naar den Haag te kunnen zenden voor de bedoelde vredelievende demonstratie. Bij acclamatie wordt besloten 1. aan het cen traal bestuur op te dragen te gelegener tijd tot het algemeen petitionnement over te gaan, uit sluitend in het belang van het algemeen stem recht, dat, eens verkregen, van zelf al het andere zou bezorgen, en 2. dat alle vakvereenigingen zullen worden uitgenoodigd een strijdpenning bij een te brengen, ten einde mede te gelegener tijd de kosten te kunnen dragen van het zenden van demonslreerende afgevaardigden naar ’s Hage. Nadat men nog gesproken had over hel ver plicht, zonder schafttijd, doorwerken der gezeken op onderscheidene werkplaatsen, over het lien- uurstelsel als dagtaak, over de voor- en nadeelen van stoommachines, over de vei houding tussci.en patroons en gezellen, werd op voorstel van den heer Urban te Groningen, bij acclamatie besloten het centraal bestuur te machtigen een adres af te zenden, teneinde de Regeering tegenover de Kamer te steunen in het streven der eerste tot invoering van eene rente-belasting. De vergadering werd hierop gesloten. De volgende komt te Haarlem bijeen. van be- langhebbenden, dat de commissie van onderzoek W. voor de schutterij, hare zitting zal hoyden ten gemeentehuize, op Vrijdag den 28 Mei 1880, dering te laten gelden, die den regel der staats onthouding zou bewijzen. Toch verdient het over weging of de staat, de provincie, de gemeente, of alle drie te zamen, niet meer dan tot dusver geschiedt zich gelegen kuanen laten liggen, zoo niet aan de rechtslreeksche bescherming van het natuurschoon, dan toch aan de bevordering daar van binnen den kring, waarover het openbaar ge zag zich uitstrekt. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek maken bekend, dal de nieuwe Coupons van de geldleening gioot f39500, in 1865 (en taste dezer gemeente aangegaan, by den heer Gemeente-Ontvanger verkrijgbaar zijn. Sneek, 20 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd Voor dezen kan hel gawetligd wezen de uitzon- J. van DRIESSEN. De Secretaris, J. W. BENNEWITZ. KE N N 1 S G E V I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Terwijl hier te lande de gevoelens nog altijd verdeeld zijn over de vraag of kunst regeering- zaak behoort te wezen, wijst de Midd, Cour, op twee volkeren, die natuurschoon als staatszorg beschouwen. Het zijn niet de veel gemaszregelle Pruisen, noch de druk gereglementeerde Franscben, ma-ar twee volken, wier voorliefde voor individu- eele zelfstandigheid en afkeer van staatsvoogdy spreekwoordelijk zijn geworden, nl de Amerika nen en de Engelsehen. Reeds zijn sommige ‘overgebleven schoone gedeelten van he’ Ur-woud in Galifornie van staatswege voor de bijl des sloo- pers onschendbaar verklaardreeds heeft het bestuur van den staat New-York maatregelen ge nomen om de bevallige eilanden in hef meer Ge orge te vrijwaren voor de speculatiezucht, die er theetuinen en villa’s met landhuisjes in Zwitser- schen en rococo-stijl van wilde makenreeds zijn enkele schoone valleien en waterpartijen tot onvervreemdbaar eigendom der republiek gemaakt. En thans wijst het blad er op, dat er weder tus schen het koloniaal gouvernement van Canada en het bestuur van den staat New-York onderhande- lingen geopend zijn om den Niagara-val te redden uit de heiligschennende handen, die hem tot een broodwinning en een botswspeculatie zouden ver slagen. Voeren deze onderhandelingen tot een bevredigend einde, waaraan niet te twijfelen valt, dan zal de Niagara voor verder bederf bewaard wezen en in onbezoedelde reinheid zijn wilden en ontzagwekkenden stcrrnloop kunnen voorzetten, gedurende nog zooveel tiental eeuwen als, volgens de gedane waarnemingen, het altijd schu rende, water noodig zal hebben om de rotsen, van wier steilte bet zich werpt, mei den bodem van bet Erieméer geltjk te maken. Dat hebben de Amerikanen gedaan en de vraag, die de Middelb. Cour, gaarne beantwoord zou willen zien, is deze ligt er in dit voorbeeld iets dat wij kunnen navolgen? Het verschil der toe standen springt bij den eersten aanblik in ’t oog.. Nederland bezit geen wereldwonder als de Niagara. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der •Jtgemeente Sneek, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving is geopend op eene geldleening Iten laste der gemeente, groot ƒ12600, rentende 1^/4 ’sjaars, goedgekeurd bij besluit v-anhee- ren Gedeputeerde Staten d.d. 13 Mei jl. no. 32; Het plan der geldleening ligt ter Secretarie *,«ler gemeente ter visie. Gesloten inschrijving-biljetlen moeten vóór of op Zaterdag 29 Mei e. k. franco worden toege- zonden aan den Burgemeester. Sneek 20 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. I SI I l k Lit (01Hit van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1