TOWS-1ADVERTENTIE-BIAD VOOR DE WEKTE EN HET ABOWSEffiT SNEEK 1 F I 7* No. 44. 1880. WOENSDAG 2 JUNI. V IJ F-E N-D ERTIGSTE JAARGANG. K U 1 P E R IJ SL A G ER IJ. 9 glasses gg S N -E EK,! Juni. plaar ai ftï E A L, A Mh van het Achterom kadaster Sectie B. Sneek, den 1 Juni 1880. J. van DRIESSEN, Burgemeester J. W. BENNEWITZ Secretaris KENNIS G E V I N G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post fi 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. om- van 1 -■4' zijne rechtverkrijgenden in het huis cp den h ek i gend aanzien kreeg i,„. - - 2. no. 820. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7*/a Gents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. 'In de op Zaterdag jl. gehouden raadsvergade- ring werd vastgesteld het leerplan voor het Gym nasium, cursus 1880 1881tot curator van hel Gymnasium, in de plaats van den heer mr. B. S. Stienstra, aan wien tengevolge zijn a s. vertrek uit deze gemeente eervol ontslag werd verleend, werd benoemd de heer mr. L. Reitsma, en tot lid der commissie voor openbare werken, in plaats van het raadslid de heer Mulder, hel raadslid de heer H, Pijttersen Tz. - Het «Openingsfeest”, jl. Zondag door den heer A. Agema aan de leden zijner buiten-socie- teit de Harmonie aangeboden, is best geslaagd en lokte tal van bezoekers naar den tuin en de societeits-Jocalen, die er recht feestelijk uitzagen dank zij de moerte en zorg daaraan besteed. Zoowel de matinee als de soirée - waarop het muziekcorps der dd. Schutterij van Kampen, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 'Sneek, brengen, ter voldoening aan art. 8 der wet n van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95 ter algemeene j kermis, dat zij onder zekere voerwaarden vergun- b *üng hebben verleend tot uitoefening van het be- d 4r(jt van Kuiper, aan Ype Feltmans de Haan en dienstelyke wijze liet hooren werden door honderde leden met hunne dames bezocht, De illuminatie van den tuin, die, onder toezicht en leiding van de heeren Beonist en de Graaf van Heeienveen, inderdaad smaakvol was aange- bracht, slaagde uitstekend en maakte, te midden van hel frissche groen, een alleraardigst effect, ’t Was echter ..wei yvat jammer, dal de jeye’’ meimand ’s avonds alweer geen «tuinweder" gaf, wat ze trouwens zoo zelden doet ia ons noor delijk klimaat. Men moest dus een plaatsje zoe ken onder de warande’s of in de zalen, die dan ook geheel bezet waren. Gelukkig echter leed de goede stemming van de bezoekers er niet onder, maar duurde het feest, dat door een ge animeerd bal besloten werd, tot algemeen genoe gen, tol laat in den nacht voort. Gedurende de maand Mei is in de school- spaarbank van de Stads-Tusschenschool alhier ingebracht eene som van f 22,39. De heer T. M Laurman, vroeger hulponder wijzer aan de Tusschenschoöl alhier, thans te Oudkerk, is benoemd tot hoofdonderwyzer te Nyega, (Hemelumer Oldephaert en Noordwolde). De 11de Aid. der Friesche maatschappij van Landbouw en veeteelt heeft in hare vergadering van 29 dezer besloten f 50 beschikbaar te stel len ter ondersteuning van het plan om Nederlansch vee en landbouwproducten in te zenden op de tentoonstelling te Londen, die in October zal ge- ho eden worden. Westergoo, (noordelijk deel). Bloeimaands dos verschiet van kleur bij blakeren van den zon negloed, bij ’t snerpen van den noordenwind en bij het totaal gemis van zoele regendroppen welke het dorre veld nog maar steeds niet op vangt, zoadat de weide droog blijft en onze hoo- ge streken wel verre van met lachend groen te zijn bekleed, de naakte grashalmen en spichtige boter bloemen treurig omhoog steken. Wel is het veld bedek! met kuddeu, maar volop le eten hebben ze niet, terwijl de hoop op de eerste snede hooi bij velen al vervlogen is. De wintervruchten staan over 't geheel veel beter, zoodat die naar alle waarschijnlijkheid het zweet van den land man wel zullen loonen. Het koolzaad staat sier lijk in den bloei en belooft goed zaad; jammer, dat dit ook niet van het vlas gezegd kan worden, welks verbouw van veel meer aanbelang is, dan die van .het koolzaad. En nn de aardappelen Die van de vorst niets geleden hebben, staan prachtig en groeien er, nietlegenstaande de droogte, flink op los. T Is opmerkelijk, dat de Munster- sche soorten weinig of niets van de vorst hebben geleden, terwijl de meeste andere soorten ten dèele, ja enkelen zelfs totaal zwart gevroren zijn, waardoorze een heel eind achter zijn, al dringt de vorst ook ai niet ver in den grond door. De boeren, die nog overvloedig van oude aardappe len zijn voorzien, hopen, dat de prijzen iets nul len lijzen, daar zij ze anders met schade van de hand moeten zetten, dat hun in de benarde tijds. omstandigheden slecht past. Uit onderscheiden plaatsen van ons land wordt van hei- en Boschbrand melding gemaakt Don derdag namiddag is door een vonk uit de loco motief) cp de hoegte van de Buunderkamp onder Renkum, een heidebrand ontstaan, die een drei- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van :Sneek, brengen, ter voldoening aan art. 8 der wet van •2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) ter algemeene kennis, dat zij onder zekere voorwaarden, vergun- I ning hebben verleend tot uitoefening van hel be- Idryf van Slager aan Jacob de Wilde en zijne' rechtverkrijgenden in hel huis -op de pol kadas ter Seelie B. no. 132. Sneek den 1 Juni 1880. J. van DRIESSEN, Burgemeester. I. W. BENNEWITZ, Secretaris en zich weldra aan de om liggende heide-en boschgronden meedeelde. Door doeltreffende maatregelen wist, men met behulp van een aantal arbeiders het vuur meester te worden, zoodat de van bijlen en schoppen voor ziene infanterie en artillerie, die ijlings uit Arnhem waren ontboden, weder naar huis konden gaan. Nabij Groesbeek onder Nijmegen heeft mede een ernstige boschbrand gewoed. Een groot deel van ’t garnizoen uit Nijmegen trok er heen, aan welks ijverige pogingen ’t gelukken mocht, de vlam met stokken en takken uit te slaan. Hel tot nog toe verbrande gedeelte wordt geschat op 120 hectares, of op 25 a f 30,000, sommigen spreken zelfs van f 50000. Te Uithoorn is proces-verbaal opgemaakt tegen een zekere vrouw Heemskerk wegens slechte be handeling en verwaarloozing van haar vijf stief kinderen, waardoor een één en tweejarig kind zou zijn overleden. De overige kinderen -zijn, eeni- gen lijd geleden, bij andere menschon besteed en allen verkeeren sinds dat tijdsverloop in goe den welstand, terwijl zy vroeger erg sukkelden, 'UIT DE PER -S. In de -V. Gr. Crt. leest meh onder 't opschrift; Dienstbodenverucisseling, het volgende De goede verstandhouding -tusschen hoofden des huizes en dienstboden laat in -onzen tijd veel te wenschen over. Wij gelooven, dat de schuld in vele gevallen aan beide partijen ligt. Tal van dienstboden zijn mei een verkeerden geest als de vrucht van den tijdgeest bezield, dien zij hebben ingezogen. Die tijdgeest boezemt hun zucht in tot heffing boven hun stand en overdre ven zinvermaak. Het zuur verdiende loon wordt door velen niet besteed tul het aanschaflen van het noodige, maar van opschik en versiersels, die met hunnen stand en hunne beurs niet strooken. ’l Zijn slechts weinigen, die er aan denken, om voor den kwaden dag, die niet zelden met het huwelijk begint, iets over fe sparen, waartoe spaarbanken in onzen tijd anders zulk een onge zochte en doelmatige gelegenheid geven Daarbij komt een te sterk werkende trek tot allerlei zin genot, lot het zitten in drankhuizen zelfs, ’t geen niet zelden tot onzedelijkheid aanleiding geeft en een bron wordt van langdurige ellende. Met het klimmen van ’t loon, dal zij verdienen, is dut niet beter gewei den. Bij velen wortelen die verkeerdheden in de opvoeding, die zij ontvingen. Aan de verstande lijke en zedelyke ontwikkeling der kinderen laten vele ouders zich in de huisgezinnen, waaruit da dienstboden komen, weinig gelegen liggen. Zij meenen genoeg te doen, wanneer zij de kin deren voeden en kleeden, maar van een opvoe ding als coor ons bedoeld komt er niet veel, Zelfs woruen er onder die ouders nog velen ge vonden, die hunne kinderen onder allerlei voor wendsels aan het zoo nuttige en noodige school onder leiding \an den heer Gaillard, zich op vér- onderwys onttrekken. - - Of er door heeren en vrouwen, door geheel de maatschappij wel genoeg wordt gedaan, om de dienstboden in genoemde opzichten te ontwik kelen? wij gelooven, dat het ook daaraan maar al te vee! entmeekt. Naar ons inzien wordt de rechte lectuur voor zulke mer.schen nog gemist Wij hebben hen wel eens be trapt op het lezen van «Siegfried en Genoveva”, ook wel -eens op het lezen van betere geschriften, maar ’t-bleek ons, dat zij die noch begrepen,, noch ook er door geboeid werden. Aan gepaste dienst boden-lectuur, dat is aaneen zoodanige die voor hen populair genoeg en tevens nuttig en boeiend is, ontbreekt ’t nog. Wat voor hen geschreven wordt, gaat veelal hunne bevatting te boven, en heeft dus dat aantrekkelijke mei, dat zij zich er andere vermaken om ontzeggen zouden Voor afgetrokken denkbeelden en lessen staan zij niel hoog genoegdoor voorbeelden uit de geschiede nis of ’t dagelijksche leven moeien en kunnen zy onderwezen woiden. Mocht er een schrijver opstaan met de gave, om zuike nuttige en boei ende lectuur voor dienstboden te leveren te 11 ure. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te memen de Miliciens Verlofgangers van de vier I oudste ligtingen, voor zoo ver zij vóór den laten g April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn s gesteld. Dat do verlofganger bij het onderzoek moet I verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem by zijn S vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak- V boekje en van zjjn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 dier ■■wet, een arrest van twee tot zes dagen door den k Mililie-Commissaris kan worden opgelegd aan den ■jveriofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarby verschenen zijnde, zonder gel- J-dige redenen, niel voorzien is van de hiervoren Tj vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be- vonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een I -ander toebc-hoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat, nu er ■maar één onderzoek in het jaar wordt gehouden, zij bepaaldelijk moeten opkomem en dat de straf- I bepalingen van art. 144 der wet strengelijk zullen worden toegepast op de zoodanigen, die zonder tgeldige redenen niet verschijnen en dat zoodanige 1 verlofgangers, die zich in eene andere gemeente ^2-gaan vestigen, do verplichting wordt voorgehou- den, welke aan hen. by art. 134 der wet is op- SE igolegd Sneek den 25 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders vóornoemd, J. van DRIESSEN, Burgemeester. I. W. BENNEWITZ, Secretaris. gelezen en goedgekeurd. II Wordt mededeeling gedaan van de navol gende ingekomen stukken, als a. Berigt van den heer B, K. Okma te Ype- colsga dat hij bedankt voor de benoeming tot lid der plaatselijke schoolcommissie. b. Idem van den Heer E. de liaan te Wouds- end, fat hij zijn ontslag neemt als algemeen. Arm voogd van Woudstind. C. a. ter rsnrzak« van nai- andermg van woonplaats. c. Resolutie van HH. Gedeputeerdo Staten houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot de overdracht van een gedeelte bermsloot van den grintweg van Sneek naar Oppenhuizen aan S. en J. van Balen te Sneek. d. Gelijke resolutie, waarbij de beslissing trent het algemeen huishoudelijk reglement policie voor deze gemeente wordt verdaagd. e. Gelijke resolutie houdende bericht dat het raadsbesluit tot overplaatsing van den hoofdonden- wyzer H. de Jong van Westhem naar Wolsum aan Z. M. den Koning ter vernietiging zal worden voorgedragen. Besluit van den Heer Commissaris des Kooings, waarbij tot veldwachter dezer gemeente wordt benoemd Jelle van Dijk thans veldwachter te Koudum. De stukken a d en f worden aangenomen voor notificatiedat sub e geeft aanleiding tot eenige discussién, waarna met 10 tegen 1, die van den heer Visser, besloten wordt het besluit tot verplaatsing te handhaven en het verlangde exem plaar van dat besluit van HH. Gedeputeerde Sta ten toe te zenden. III Wordt mededeeling gedaan van den uit slag van de gehouden verpachtingen, als a. van het grasgewas der begraafplaatsen t Woudsend en Ypecolsga', opbrengstf 7,50 b. idem van den jjgrmtweg loopende vanaf den Sneeke-r-Lemster~straativeg door Woud sew en», f £8,50 - - sgemeente Sneek. Gelét op ‘het besluit van den Commissaris des B-Konings dezer provincie van den 18 Mei 1880 4 Afdeel. M en S no. 451 brengen door deze ter kennis-van de belanghebbenden, dat het on- derzeek over de verlofgangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op IDonderdag den 17 Juni e, k. des voormiddags Vergadering van den Raad der gemeente VilJMBRirSERADEEL op Zaterdag den 29 Mei 1880, ’s voorm, I0’/2 uur. Tegenwoordig zijn 11 leden; afwezig de heer Wijnja. I Da nótulen der vorige vergadering worden >'v 1 ■?K-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1