NIEUWS- EN IDVERTENTIE-RLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER; 1 L lij „No. 45 V IJ F-K N-D E R T I G S T E JA A F €1 AN Q. 1880. ZATERDAG 3 JUNI. Ski 1 ss zak mes uitstekend gevolg. het S N E E K, 4 Juni. U I T DE P E R S. de inzending t B I Ai Ai 42 A L A A'ï». Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. De jl. Woensdag alhier gehouden Paardenmarkt was niet druk bezocht en de handel over 'i ge heel traag. Er waren pi. m. 150 paarden aan gevoerd. De werkpaarden golden van f 50 tot f80, betere soorten f300; enkele f600 en hoo- ger. De gewone algemeene vergadering van de vereeniging «Eigen Hulp” zal op Zaterdag 26 Juni te Den Haag gehouden worden. Uit het verslag blijkt, dat «Eigen Hulp” op 1 Jan, 1880 uit 51 districten bestond. Bij den aanvang van dat jaar telde de vereeniging 5808 leden, maarvan 5495 tot districten behoorden en 313 bij geen district waren ingedeeld. Door het hoofdbestuur der algemeene watersnood- commissie te Den Bosch wordt aan de ingezetenen van het dorp Teeffelen, die, tengevolge van de op 4 Jan. jl. in den Maasdijk nabij Driehuizen gevallen doorbraak, have en goed verloren heb ben, 60 a 75 pet van de geschatte waarde als schadeloosstelling toegekend. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. y y Men verzoekt ons een plaatsje voor het volgende: Een zeer leerzaam opstel over naaimachines, gevloeid uit de pen van Dr <1 A Scheltema, biedt «Eigen Haard” zijne lezers aan De in deze aangelegenheid klaarblijkelijk zeer goed ingelichte schrijver, komt tot het resultaat, dat machines volgens het Schuitjessysteem (alzoa Singer-Machines enz.) voor huishoudelijk gebruik de voorkeur verdienen boven Draaihaakmachines (bijv. Wheeler Wilson Machines) Ook prefe reert hij machines uit groote fabrieken boven dia welke door kleine inrichtingen geleverd worden, daar slechts de groote fabrieken in staat zijn, den noodigen waarborg voor deugdelijk fabrikaat te geven en door de alleen bij hen mogelijke machi nale vervaarding van alle deelen, een goede naai machine !e leveren. Deze laatste mededeeling heldert dan eek op, waarom hel den kleinen Belgischen en Duitschen naaimachines fabrikanten zoo moeielijk valt, met het fabrikaat hunner groote Amerikaansche en Engelsche vakgenoolcn te concurreeren. Januari 1880 zijn te Velp, Oosterbeek, Apeldoorn, Lunteren en Wilp correspondenten werkzaam. In Velp werd een nieuwe afdeeling gesticht met 87 leden, die, vereenigd met Arnhem, thans 387 leden lellen. De jaarlijksche contributie is f 2,60. De toestand der maatschappij over 1879 was zeer ongunstig Bijna alle takken van landbouw en nijverheid leden verliezen. Aan legaten werd f 20,000 ontvangen. Vrij algemeen wordt de longziekte onder het undvee voor begmetteiijk gehouden, De Duitsche Herhaalde'ijk is strijd ontstaan over de vraag wie de stationswegen moet onderhouden. De spoorwegwet van 1875 legt namelijk alleen aan de gemeentebesluuren het onderhoud op van die wegen, die «tijdens het in werking treden dezer wet’’ bestonden. Daarom werd voor later aange legde wegen naar de stations de verplichting voor de gemeenten ontkend. Daar dit geenszins de bedoeling is geweest van den wetgever, die «onderhoud en verlichting van toegangswegen naar spoorwegs’ations ais on derwerpen van gemeentezorg” erkende, heeft de Reg-eering thans een wetsontwerp ingedtend, cm de aangehaaide woorden uit art. 70 der wet van 9 April 1875 te doen wegvallen. Uit Oosfertiuizèn wordt aan de N. R. C. ge meld, dat de heide en bosch, bij den brand in de omstreken van Apeldoorn vernield, op 2000 hectare begroot worden. Men verwacht, dat de aanhoudende branden, door locomotieven van treinen, die den Ooster- spoorweg berijden, veroorzaaakt, maatregelen zul len dien nemen om voor het vervolg onheilen te voorkomen, Volgens geloofwaardige mede- deehngen van in de nabijheid wonende personen was er in den laatsten lijd wel 30 a 40 maal brand ontstaan, doch door de baan- of seinwach ters spoedig weder gebluscht. Ook den brand van 11. Donderdag trachtte men nog in den aan vang te blusschen, doch dit was te vergeefs. Naar men verneemt, zijn de Regeeringsant- woorden aan de Tweede Kamer der’ Staten-Ge- neraal omtrent de wetsontwerpen tot invoering van de wet op het lager onderwijs en het aan leggen van kanalen in Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel gereed Of de inzending aan de Vertegenwoordiging terstond zal geschie den, schijnt nog onzeker, met het oog op het tijdstip van de terugkomst der Tweede Kamer den 29slen Juni, zooals men thans zegt, Het comité ter bevordering van de inzending van melk- en fok vee en zuivel op de internatio pale tentoonstelling te Lenden heeft tot heden toezegging ontvangen van bijdragen tot een be drag van ruim f 4909. De kosten zijn te zamen geraamd op f 10,000. Zoo er 1 9500 bijeenkomt, zal H. K, H. Prin ses Marianne de overige f 500 bijdragen. Men verneemt, dat de heer J. J. Cremer, onze gevierde schrijver en spreker, zeer ernstig onge steld is. Dinsdag jl. werd te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van afgevaar digden van de afdeelingen van de maatschappij van weldadigheid. Uil het verslag van de lotge vallen der maatschappij over hel afgeloopen jaar bleek o. a., dat er 42 afdeelingen zijn met 5162 leden en 93 correspondentschappen. Na 371ste vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Sneek, op Dinsdag 11 Mei 1880, ’s avonds 8 uur, in het gewone locaal. Tegenwoordig de heeren: J. L. Bakker, Pres Dethmers, Fennema, Jongbloed^ de Voogt en de Secretaris. De President deelt mede, dat hij eene kennis geving van den heer Kiagma heeft ontvangen dat deze verhinderd is ter vergadering op te komen. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen alsmede de sedert uilgegane stukken en goedgekeurd. Voor notificatie worden aangenomen de missi ve van Z. Exl. den Min. van W. H. en N. met een afschrift van eene afwijzende beschikking op het verzoek tot telegraphische verbinding van het eiland Urk met den vasten walde statistiek KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de tgemeenle Sneek. Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer provincie van den 18 Mei 1880 Q 1 Afdeel. M en S no. 45-1 brengen door deze ter kennis van de belanghebbenden, dat het cn- 'derzeek over de verlofgangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Donderdag den 17 Juni e. k. des voormiddags te 11 ure. Dat aan dat onderzoek zullen béhooren deel te I nemen de Miliciens Verlofgangers van de vier 'oudste ligtingen, voor zoo ver zij vóór den isten -April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zijn Ji iboekje en van zyn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde in art. 130 dier •wet, een arrest van twee tot zes dagen door den ■Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den ’verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij -onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel- *pdige redenen, niet voorzien is van de hier voren O vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het kmderzoek niet in voldoenden staat werden be ll vonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ■>ander toebehoorer.de, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat, nu er rnaar èèn onderzoek in het jaar wordt gehouden, «ij bepaaldelijk moeten opke-mem en dat de straf bepalingen van art. 144 der wet slrengelijk zullen worden toegepast op de zoodanigen, die zonder geldige redenen niet verschijnen en dat zoodanige verlofgangers, die zich in eene andere gemeente gaar, vestigen, de verplichting wordt vootgehou- “den, welke aan hen bij art. 134 der wel is op gelegd Sneek den 25 Mei 1880. .Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgemeester, J. W. BENNEW1TZ, Secretaris. In 't Handelsblad wordt dor X gewezen op F«de zonderlinge voorwaarden waarop de naamiooze H vennootschap «het Groot Nationaal Panorama 'te Rotterdamf' welke gevestigd is te Brussel, de inschrijvingen tot deelneming heeft opengesteld. «Het kapitaal bedraagt 35u000 fiancs in 3500 “aandeelen a 100 francs, De oprichters stellen van die 3500 aandeelen 2500 voor ’t publiek be schikbaar tegen 167 of 140 francs per stuk. Er «al dus voor de oprichters reeds dadelijk een zui vere winst zijn van de waarde van lOOOaandee Jeu. Het publiek zal door neming of inschrijving van 2500 aandeelen juist het maatschappelijk ka pitaal van 350000 francs bijeenbrengen en de oprichters zullen hunne aandeelen om niet heb- ben. Men ziet hieruit, zegt X, dat de verouderde twijze van deelneming in een maatschappij var. industrie heett ingediend. Vroeger heten de on dernerners hunne verdiensten afhangen van de réussite der onderneming; nu nemen de oprich ters hun winst vóór dat eenige risico gelcopen is. Van het nationale panorame is nog geen steen .gelegd; of de onderneming zal reusseeren of Doer de rijksambtenaren te Heerlerheide is in den tuin van den pastoor te Rtmburg een ver borgen bergplaats van gedistilleerd ontdekt. Uit het onderzoek is gebleken, dat bedoelde geeste lijke expresselijk in zijn tuin een fust verborgen hield, dat een voorraad gedistilleerd bevatte, toe- behoorende aan en ten gebruike van de met hem bevriende tappers zijner parochie, die den inhoud successievelijk kwamen ledigen en weder aanvul len De aanwezige voorraad werd in beslag ge nomen en tegen den pastoor' procesverbaal op gemaakt. N. R, C. niet, kan niet bekend zijn maar zij die te Brussel hel geniale plan bedacht hebben, steken reeds 100000 francs in den zak, althans zij heb ben gratis 1000 aandeelen voor zich. Bijt hel publiek aan dit aanlokkelijk aas, dan zijn de ge houden aandeelen ook 140 francs per stuk waard en de oprichters kunnen zich met een winst van 140000 francs relireeren, al is het panorama een totale mislukking. «Tot heden werd in Holland voor een industri- eele onderneming geld gevraagd legen pari; ge lukte de zaak, dan begon de bion te vloeien voor oprichters en deelnemers, naar de nieuwe methode is de réussite een zaak die de oprichters niet aangaat, zij sleken hunne winsten op, vóórdat de allereerste gronden der onderneming gelegd zijn Het genie is onbetaalbaar 1 Toegegeven; maar als eenmaal liet genie heeft gesproken, dan wordt het gespiokeue publiek domein en elke nieuwe onderneming, die het publiek in de winsten wil doen deelen voor ’t geheel, verdient de voorkeur boven de onderneming die voor zich bedingt een bedrag van 10/35 van hel gevorderde kapitaal. «De proef, die nu genomen wordt aldus besluit X behoort te worden bestreden Het is ongeoorloofd door groepeermg van cijfers, door schijnvertoon iemand op te wekken tot deelneming in een onderneming, die ongeveer van hei benoodigde kapitaal doet vloeien in den zak van den ondernemer, vóór dat gebleken is dat de onderneming levensvatbaar is of win sten zal opleveren. Op veel grootere schaal zijn in Fiankrijk in den laatsten tijd dergelijke aan vallen op de beurs van 't publiek beproefd en gelukt daar behalen de consortiums millioe- oen voordeel, vóór dat de maatschappij in wer king treedt. De Btusselaren meenen de plaats, waar Pincoffs zijn rol speelde, wellicht een ge schikt terrein, een proef in ’t klein te nemen. Mogen de Nederlanders wijzer zijn 1” Ter toelichting van deze quastie kan nog een advertentie strekken, voorkomende in de N. R. Ct., waarin het «Hoilandsch Consortium van hei Rotterdamsch Panorama” meedeelt in geen be trekking te staan tot gezegde Belgische maat schappij, er tevens bijvoegende, dat het voorne men is binnenkort de aandeelen daarvan a pari uit Ie geven. disirictveearts Fr. Schmidt te Hagen spreekt deze meening tegen. «Het best wordt de longziekte daar bestreden,” zoo schrijft S., «waar de stallen verbeterd wor den, want het inademen van heete stallucht, ge paard met de werking der koude lucht, die door het openen van deuren en vensters binnentreedt, veroorzaakt longziekte. Een koude luchtstroom aan den rechterkant der dieren brengt ontsteking der linkerlcng te weeg en omgekeerd Deze tot dusver onbekende oorzaak van een ziek’e, die men ten onrechte aan besmetting toeschrijft, kan in elk voorkomend geval worden nagegaan. «Wotdt dit inderdaad boven twijfel gesteld, dan kunnen de aanzienlijke uitgaven, die de Staat zich ter bestrijding der ziekte getroost, worden gestaakt en kan tevens het nationaal vermogen worden vermeerderd door opheffing der wette lijke bepalingen en verbetering der stallen, om dat bij goede luchtverversching geen longziekte ontslaan kan.” Deze opmerkingen verdienen zeker ten volle de aandacht van belanghebbenden en deskundi gen. De heer Schmidt heeft reeds in 1876 zijn stelsel in 8 stallen toegepast en, naar hij bericht,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1