TOWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1 W I J® j Efli HET ARROWSEffiT SOEK; w No. 46 1880. WOENSDAG 9 JUNI. •W -,ïX B O en UIT DE PERS. ftlOOLA &rI>. Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. schappelijk en zeer anti internationaal, is de doc trine toch wat wat heel ver gedreven. Het programma van de 103e algemeene ver gadering, het congres, on den wedstrijd der Ne. AD VERTENTLËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 1'/^ Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De opmerking van X over den koers van uit gifte der Brusselsche Panorama aandeelen wordt in ’t Hand, door den president van den raad van administratie der vennootschap, den heer De la Mar, beantwoord. Hij schrijft»De koers waar voor het consortium, dat de gelden bijeengebracht heeft voor den bouw van het groot nationaal Pa norama van Rotterdam, hare aandeelen aan het publiek aanbiedt, is niet overdreven Eerstens worden met het agio dat men verlangt al de preliminaire kosten, ja zelfs de publiciteit betaald en gedeeltelijk ook het plan, het idee zelve, als mede de contracten door de oprichters aange bracht en het is veel oprechter aan het publiek openhartig een agio te vragen, waarover het oor- deelen kan, dan de Jeening tegen 80 pet. te ne men en tegen ,pari uit te .geven, zooals meerma len .gebeurt. »In dal geval denkt het publiek den pari-koers te betalen, maar betaalt eigenlijk een soms enor me agio. Al de te Brussel uitgegeven Panorama- aandeeien zijn dan ook met agio aan de markt gebracht, zooals Liverpool a 200, Napels a 200, etc. Te Parijs worden alle soorten van aandeelen boven den pari-koers aan 't publiek bij publieke inschrijving te koop aangeboden.” Ten slotte wijst de heer De la Mar op de hoo- ge prijzen waarvoor diverse Panorama-aandeelen gerekend staan. I. komen schrifturen kennis kunnen nemen. Sneek, den 8 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. De N. R C voegde dezer dagen eenige woor den vau opwekking bij de circulaire van de ver- eeniging tot bevordering der koepok-inenting en wees er op, dat de vaccine, goed en tijdig toege past, als een onfeilbaar voorbehoedmiddel tegen de pekken moest worden beschouwd. De Standaard plaatste daarbij de volgende kanltnekenmg»Niet alleen om de onwaarheid over dat onfeilbare van de vaccine vestigen we op deze woorden de aandacht, veeleer om de volslagen miskenning van 't Godsbestuur en de Goddelijke almacht, sleder heeft 't in zijn hand 1” Ja, men zou dat wel willen, maar ’t is zoo niet. Moge het Gol dea Heer behagen, dat alsnog de plage van ons worde afgewend I Is ’t echter anders in Gods raad besloten, o, mocht *t dan blijken, dal ons volk niet zijn vertrouwen stelt in vaccine, een uitvloeisel van de valschelijk genaamde wetenschap, maar eenig en alleen in den levenden God, die we) slaat, maar Wiens hand ook heelt.” De Tijd neemt deze regelen over, maar voegt er het volgende aan toe: »Het is onze bedoeling niet om ons te mengen in een pennestrijd lusschen andere bladen, en evenmin, om over de waarde der vaccine als voorbehoedmiddel tegen do pok- ziekte beschouwingen te leveren. Wie zich aan gaande dat punt op de hoogte wil stellen, wende zich niet tot de dagbladpers, maar tot de genees kundigen. Indien wij de Standaard wel begrij pen, is echter zijn bedoeling om de inenting voor te stellen als iets goddeloos, als een daad van verzet legen het bestier der Voorzienigheid. Wjj hebben wel eens vernomen, dat zij daarvoor in derdaad door sommige onzer iandgenooten werd aangezien, maar het verbaast ons toch, dat de Standaard dit begrip schijnt goed te keuren. Eerder zouden wij van hem een poging verwacht hebben, om degenen, die het voorslaan, tot ande re gedachten te brengen M B M gaan vestigen, de verplichting wordt 'den, welke aan hen bij art. 134 der wet is op- I .gelegd Sneek den .25 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, •J. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. K E N N I S G E V I N G. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de ^gemeente Sneek. Gelet op het besluit van den Commissaris das Konings dezer provincie van den 18 Mei 1880 1 Afdeel. M en S no. 451 brengen door deze ter kennis van de belanghebbenden, da‘ het on derzoek over de verlofgangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Donderdag den 17 Juni e. k. des voormiddags te 11 ure. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te memen de Miliciens Verlofgangers van de vier oudste liglingen, voor zoo ver zij vóór den laten April jl. in hel genot van onbepaald verlof zyn ;gesteld. Dat do verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van •de Weeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven, van zyn zak boekje en van zijn verlofpas. Dat, behoudens het bepaalde 'in art. 430 dier wet, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Gommissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet by het onderzoek verschijnt 2°. die, daarby verschenen zijnde, zonder gel- ■dige redenen, niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken ’bij het onderzoek niet in voldoenden slaat worden be vonden.; 4°. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander toebehoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat, nu er maar èèn onderzoek in het jaar wordt gehouden, zij bepaaldelijk moeten opkomem en dat de straf bepalingen van art 144 der wet strengelijk zullen worden toegepast op de zoodanigen, die zonder geldige redenen niet versebijoen en dat zoodanige verlofgangers, die zich in eene andere gemeente voorgehou- Verschillende bladen komen op tegen een be paling, voorkomende in het wgedieiide wetsont werp betreffende de maten, gewichten en weeg- tuigen, volgens welke het gebruik van de vreem de wetenschappelijke benamingen in het dagelijksch bedrijf verplicht wordt gesteld. V/ordt het ont werp tot wet verheven, dan zullen met 1 Jan. 1881 allen strafbaar zijn die het mochten wagen de woorden mijl, roede, el, palm, duim, streep, bunder, vierkante roede, vierkante el, wisse, vat, mud, schepel, kan, kop, maatje, vingerhoed, pond ons, lood ef wichtje te bezigen. dn de memorie van toelichting, bij ’t ontwerp gevoegd, leest men o a »In overstemming met de bedoeling van den wetgever van 1869 zijn in de tabel alleen de systematische benamingen der maten en gewichten vermeld. De onderge- leekende (de minister van waterstaat enzis van oordeel, dat hiertoe in het belang der eindelijke invoering van het nu reeds 60 jaren op het pa pier beslaande stelsel van maten en gewichten behoort te worden overgegaan. De nadeelen verbonden aan het noemen der metrieke maten en gewichten met benamingen die sedert onheug lijke jaren ter aanduiding van andere malen en gewichten hebben gestrekt, zijn in de gewisselde stukken betreffende de in de zittingen van 1867 tot 68 en 186869 iogediende wetsontwerpen door opvolgende regeeringen zoo herhaaldelijk en overtuigend aangetoond, dat het overbodig mag heeten, die betuogen thans te herhalen. Niettemin woekert in sommige takken van han del en bedrijf het gebruik der reeds in 1816 af geschafte maten, hoofdzakelijk tengevolge van het KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken aan de ingezetenen dier gemeente bekend dat de alphabetische naamlijst van de perso nen, die in dit jaar aan de loting voor de Schut terij moeten deelnemen, ter visie zal liggen op de Secretarie van de gemeente van Woensdag den 9 tot en met Woensdag den 17 Juni 1880 des voormiddags van 9 tot 1 uur, ten einde elk in staat te stellen om, ingeval hem eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen, die op de lijst nog zouden behooren te worden aange- teekend of daarvan weggelaten, zulks aan het Gemeentebestuur te kennen te geven dat de loting zal plaats hebben op het Ge- meentehuis op Vrijdag den 25 Juni 1880, dec voormiddags elf uur, voor hen die geboren zijn in 1855, terwijl daarna dadelijk zal worden över- gegaan lot de naloling der ingeschrevenen van de jaren 1846 tol 1854. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen, om bij de Icting tegenwoordig te zijn, en, redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op le geven. En opdat zulks keme ter kennis van de be langhebbenden, zal deze worden afgekondigd geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 8 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. behoud harer benamingen, nog voort en wordt de wet op den duur overheden. Het is nood- zakeiijk, dat hieraan een einde korae en dit kan alleen geschieden door met de oude malen en gewichten ook hun namen te doen vervallen.” De minister wijst er voorts nog op, dat de grondwoorden meter, kilogram, liter, wij alge meen bekend zijn en men zich in de onderdee- Jen en veelvouden kan bedienen van de aandui ding een tiende, een honderdste, enz. De Arnh. Crt. bespreekt een en ander meer speciaal. Het blad is van meening, dat het hoofd doel der wet niet bereikt zal worden door dit ontwerp. Het blad acht het eea groole onnauw keurigheid te zeggen, dat alleen een einde aan hel misbruik kan gemaakt worden door met de oude maten en gewichten ock hun namen te doen vervallen. Die oude maten en gewichten loch beslaan niet meer. Door in de wet van 186Q, naast de systematische benamingen, ook de gebruikelijke benamingen te behouden en hei gebruik tacultalief te stellen, heeft de wetgever niet slechts een dienst aan hel publiek bewezen ea de invoering van hel metrieke stelsel gemak kelijk gemaakt, maar hij heeft aan de oude na men een vaste wettelijke beieekenis gegeven. Sedert de wet van 1869 is de él: de meter, en niets anders, is de bunder niets andeis dande hectare, de wisse niets anders dan de stère, de kan of kop niets anders dan: de liter, het pond niels anders danhel kilogram, het -wichtje «iels anders dan: het gram. Die onder de benamingen van el, bunder, wisse, kan of kop, pond of wicht je eenige andere maat of ander gewicht geeft, dan de maat of het gewicht van de meter de hectare, de stère, de liter, het kilogram of het gram, is strafbaar. Hij geelt valsche maat en valscb gewicht. Komt echter het nieuw artikel 3 van het ontwerp hel oud artikel 3 der wet van 1869 vervangen, dan verliezen de gebruikelijke Hollandsche benamingen alle wetteljjke krachten beieekenis. In het openbaar zullen de wettelijke systematische en wetenschappelijke benamingen gebezigd worden, maar in den dagelykscben om gang, in het debiet tusschen winkelier en kalant, zullen de oude benamingen naar wederkeerige ccnventioneele opvatting of in de ouderwetsche locale beteekenissen gebezigd worden, De ver warring en de onzekerheid zullen toenemen en veel meer buiten het bereik van het openbaar gezag blijven. De ontwerper der nieuwe wet heeft, naar het blad nog doel opmerken, een te groote verwach ting van de wetgevende macht. In art 4 wordt o. a. voorgeschreven »Jn prijsopgaven bij maat of gewicht moet de maat of het gewicht zijn uit gedrukt in de hoeveelheden, in art 3 genoemd, hunne tientallige veelvouden of onderdeelen.” »De bepaling in het tweede lid van art. 4”, tee- kent de memorie van toelichting hierop aan Bstrekt om aankondigingen van prijzen bij de 67 of 69 centimeter, vooral bij den manufactuurhandel in gebruik, met het doel om de prijsberekenin gen feitelijk bij de zoogenaamde oude el te doen plaats hebben, te kunnen straffen.” De A. C. twijfelt of hier iets van komen zal. De manufac turier zal zijn prijsopgave doen per meter met tientallige veelvouden of onderdeelen. Maar als de kooper niet koopen wil bij den meter of een veelvoud of onderdeel, maar alleen wil koopen bij de 67 of 69 centimeter, dan zal hij en men moet hem gelijk geven zijn kalant ge rieven en voor hem uitrekenen wat hem dan de 67 of 69 centimeter kost. Tegen die overeen komst kan de wet niets doen en er ligt ook gee- nerlei bedrog, maar wederkeerig belang en ge mak aan te gronde, en dit strafbaar le stellen, omdat bij 67 of 69 centimeters te koopen of te verkoepen zeer onsystematisch is, zeer onweten* BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek. Gelet cp het bepaalde in artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 .(Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij oprichting van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen «veroor zaken.; Brengen bij deze ter keniiisvan belanghebben den, dat ter Secretarie dier .gemeente ter visie ligt een bij hun collegie ontvangen verzoekschrift, met bijlagen vau Rein Sipkes Zylstra, strekkende, tot hel erlangen van vergunning tot het uitoefe- nen eener Goud- en Zilversmederij in het ge bouw, plaatselijk gekwoteerd wijk 1, no. o a bis, kadastraal bekend in sectie A, no. 1164, der ge meente Sneek Dat op Woensdag den 23 Juni 1880, des mid dags ten 12 uur, ten gemeentehuize aldaar ge legenheid zal worden gegeven om tegen het ge daan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker als zy, die bezwaren hebben in te brengen, geduren.de drie dagen voor even- gemeld tydslip ter Secretarie der gemeente, iu de gewone bureau uren, vau de ter zake inge- V V' F

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1