NIEUWS- EJI ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEBEENTE EN BET ARRONDISSEHENT SNEEK. 12 juni; No. 41. 1880. V IJ F-E N-D ERTIGSTE JAARGANG. ZATERDAG i SMIii.K I T D E PERS. wen- door i een den, welke gelegd I i L i r i r i L' r r r 9. 1») 11 Naar het Rott. Nbld. verneemt, is de leening, uitgeschreven door het Hollandsch-Belgisch Con sortium van het Rotterdamsch Panorama, ruim volgeteekend, zoodat de inschrijvingen niet ten voile kunnen aangenomen worden. r Vaststelling Programma Gymnasium, cur sus 1880-1881. Maandagmorgen hebben eenige arbeiders, werk zaam aan de bedijking van den Mamljeswaard, bij landbouwers op het Kamper Eiland ernstige ongeregeldheden gepleegd, tengevolge waarvan ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Zt Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. aan hen bij art. 134 der wet is op- Sneek den 25 Mei 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgemeester. J. W. BENNEWITZ, Secretaris. en krachtig medewerkt om het door de overheid beoogde doel te bereiken." De pokken breiden zich in N.-Brabant uit in Limburg daarentegen werden, behalve de van uit Belgie in verschillende gemeenten aangevoerde gevallen, geen nieuwe gevallen van pokken’ ge constateerd. Te Roosendaal (N.-Brabant) zyn door den ge neeskundigen inspecteur de pokken als epidemisch heerschend verklaard. Te Alkmaar vier Dinsdag een treurig ongeval voor. In de apotheek der firma Ansingh Mesman ont stond, bij het vervaardigen van vuurwerk, eene ontploffing, met het noodlottig gevolg, dat de daarmede zich onledig houdende bediende, de heer Cannegie'er, onmiddellyk werd gedood en een tweetal zich in de nabijheid bevindende per sonen vry ernstige kwetsuren bekwamen. De slag was zoo geweldig, da» in de apotheek let terlijk alles werd verbryzeld niet alleen, maar ook van de perceelen aan de overzijde der straat alle ruiten in stukken werden geslagen. Meer dan zeshonderd ingezetenen van Gronin gen hebben een verzoekschrift onderteekend, waarbij de burgemeester dier gemeente, mr. B. van Roijen, dringend wordt uitgenoodigd van zijn voornemen, om voor zijn betrekking te be danken, af te zien. Dit verzoekschrift werd den heer Van Roijen door den hoogleëraar Modder man ter hand gesteld. 0IIIAVE KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek. Gelet op het besluit van den Commissaris des Konings dezer provincie van den 18 Mei 1880 1 Afdeel. M en S no. 451 brengen door deze ter kermis van de belanghebbenden, dat het on derteek over de verlofgangers van de militie te land in deze Gemeente zal plaats hebben op Donderdag den 17 Juni e. k. des voormiddags te 11 ure. Dat aan dat onderzoek zullen behooren deel te nemen de Miliciens Verlofgangers van de vier oudste liglingen, voor zoo ver zij vóór den Isten April jl. in het genot van onbepaald verlof zyn gesteld. Dat de verlofganger bij het onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de (deeding en uitrustingstukken, hem bij zijn vertrekGnët vértPt medegegeven, van zyn zak boekje en van zyn veilofpas. Dat, behoudens liet bepaalde in art. 130 dier wet, een arrest van twee tot zes dagen door den Militie-Commissaris kan worden opgelegd aan den Verlofganger 1°. die, zonder geldige redenen, niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die, daarbij verschenen zynde, zonder gel dige redenen, niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen A 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden be vonden 4°. die kléeding- of uitrustingstukken, aan ander toebohoorende, als de zijne vertoont. De verlofgangers worden herinnerd dat, nu er tnaar èèn onderzoek in het jiar wordt gehouden, zy bepaaldelijk moeten opko mem en dat de straf- I bepalingen van art. 144 der wet strengelijk zullen worden toegepast op de zoodanigen, die zonder I geldige redenen niet verschijnen eii dat zoodanige ^verlofgangers, die zich in eene andere gemeente gaan vestigen, de verplichting wordt vooigehou- De minister van financiën heeft op verzoek van zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken, naar aanleiding van gevallen van vergiftiging, die zich te Leeuwarden na het gebruik van steranijszaad hebben voorgedaan, de ambtenaren der invoer rechten en accijnsen aangeschreven, om op ster anijszaad dezelfde maatregelen toe te passen, die in de laatste jaren legenden invoer van ver dacht anijszaad genomen zijn. Wijders zal aan de visiteerende commission uit geneeskundige raden worden opgedragen, de steranijs te onderzoeken, die bij groothandelaren, apothekers en drogisten voorhanden is. Een correspondent van de Zutph. Crt. heett van vertrouwbare zijde een brief uit New-York ontvangen, dd. 25 Mei jl., waarin o. a. wordt medegedeeld, dat Pincoffs daar een onbezorgd leventje leidthij bewoont een der fraaie huizen in de nabijheid van het vermaarde Central Park, en maakte eiken middag een rijtoer in een ele gante equipage; doch hij kan zelfs in de minste sociëteit geen toegang bekomen. Men ziet hem dagelijks op de beurs, waar hij nooit affaires doet maar slechts als toeschouwer verkeert, om op de hoogte der zaken te blijven. is, waaraan de regeering wèl zal doen haar aan dacht te wijden. jffntusschen aldus besluit de schrijver zal ieder onzer datgene moeten doen, wat hij in zijnen kring volbrengen kan. Wij kunnen in onze woning voor ons zelven en onze huisge- nooten reeds veel doen, door zorg te dragen voor lucht, licht, doelmatige kleeding, verwarming en luchtverversching* Wij kunnen het volk toonen, dat wij bereid zijn ons aan alle maatregelen en voorschriften met bereidwilligheid te onderwerpen; wij kunnen ons isoleeren en geen bezoek van vrienden ontvangen, wanneer er in onze woning gevaar voor besmetting heerscht en later onze woningen flink doen ontsmetten. Wij moeten verkregen rechten bereidwillig opofferen, wanneer wij door de uitoefening van die rechten het le ven van anderen in gevaar brengen. Wij kun nen medewerken om het snoepen en het gebruik van vervalschte dranken en spijzen, van geheime geneesmiddelen en andere kwakzalverijen tegen te gaan, niettegenstaande de dagbladpers de re clames wijd en zijd verspreidt Wij kunnen too nen bereid te zijn, zoo noodig meer en harder te werken, om geld te kunnen geven, mits dat geld besteed worde tot het inrichten van labora- torium’s voor onderzoekingen, tot doelmatige rei niging der steden, tot het opiichten van openbare wasch- en badhuizen, tot het bouwen van goede arbeiderswoningen, enz. Wij kunnen geen huur eischen van krotten, die de gezondheid van be woners en omwonenden in gevaar brengen wij kunnen die krollen tot woningen verbouwen. Waar op dit oogenblik in vele opzichten slechts gedeeltelijke verbeteringen mogelijk zijn, zullen dan maatregelon genomen kunnen worden, waarbij hel geheele volk baat zal vinden. Voorgelicht door deskundigen, moet het volk toonen, dat het verbetering van bestaande toestanden wenscht. De welvaartde zedelijkheid de verstandelijke ontwikkeling en het geluk des volks zijn onaf scheidelijk verbonden aan zijnen gezondheidstoe stand. Hijdie wil medewerken cm weldadigheid uit te oefenen en het nut van het algemeen te be hartigen, vindl een ruimen werkkring in het be strijden van toestanden, die nadeelig zijn voor de gezondheid des volks. «Zouden de maatschappij tot Nut van ’t Alge meen en andere vereenigingen en genootschap pen niet meer kunnen doen in dien strijd, dan zij tot heden deden Door het bestuur van het departement Leeuwarden der maatschappij tot nut van ’t algemeen is aan de departementen dier maatschappij kennis gegeven van een voorstel, dat bij bet hoofdbestuur is ingediend, om een werkje uit te geven over de kwakzalverij met geneesmiddelen.” Dit geeft ons aanleiding te hopen, dat, bij de bespreking van dit voorstel in de algemeene vergadering, de strijd legen alle anti hygiënische toestanden in het algemeen be sproken zal worden en deze bespreking tot gun stige resultaten zal mogen leiden. »Laten wij tornen, dal wij datgene willen doen, wat door de hygiënisten als noodig en nuttig wordt voorgeschreven, en laten wij overeenkom stig hunne aanwijzingen handelen. Toonen wij dat wij, aldus veieenigd, zooveel wij vermogen, den strijd tegen ziekten en dood en al hunne gevolgen voor zieken, herstellenden en achter geblevenen, krachtig willen aanvaarden, dan zul len volksvertegenwoordiging en gemeentebestu ren niet kunnen achterblijven. Maar vergeten wij den wenk van Uffeimann niet, namelijk, dat vele maatregelen ktach'eloos en onvruchtbaar blij ven, zoolang da bevolking niet tot de overtuiging gekomen is, dat de gezondheidstoestand niet ver beteren kan, wanneer de individu zich niet ten nutte van anderen eenige opofferingen getroost Hel rijk heeft op de tentoonstelling te Gronin gen aangekocht een schilderij van den heer P. van der Velden te Den Haag, getiteld «Dubbel klank”. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende t trance in te zenden. In 't jongste nummer van de Vragen des Tijds, wijdt dr. G. H. Leignes Bakhoven te Kam pen een artikel aan de volksgezondheid en de wijze waarop de strijd moet worden gevoerd te gen de gevaren waardoor zij wordt bedreigd. Hij zet daarin uiteen vooreerst dat, al maakt men zich ook somtijds aan overdrijving schuldig, er werkelijk gevaren bestaan die vermeden konden worden, len andere toont hij aan, dat de hulp in den strijd te gering is en len slotte, dat het niet helpt wanneer wij klagen en anderen be schuldigen, maar dat de fout bij ons zelf ligt wijl alleen dan doelmatige, algemeene verbetering mogelijk is, als wij allen toonen moeite, last en geld over te hebben voor ’t nemen van goede maatregelen. Onder de omstandigheden die onze gezondheid bedreigen en waartegen wij kunnen waken, be hoort verontreiniging van den bodem en de lucht en de daarmede gepaard gaande verontreiniging van het drinkwater. Voorts worden er kleeding stoffen, huishoudelijke benoodigheden en voedings middelen verkocht, waarvan het gebruik nadeelig voor de gezondheid kan zijn. Van een en ander brengt de schrijver voorbeelden bij, die hier na tuurlijk niet allen kunnen worden vermeld, maar die den belangstellende in ’t artikel lot welks lezing wij aansporen zal vinden. Hoe tegen laatstgenoemde gevaren te waken ‘l Enkele on derzoekingen door apothekers of scheikundigen gedaan, zijn, hoe goed op zich zelf, niet afdoen de. Ónmogelijk kan op deze wijze voldaan wor den aan de behoefde, waarbij nog komt, dat de genen aan wie men het onderzoek opdraagt daarop eigenlijk niet zijn ingericht en er geen dagwerk van kunnen maken. - Meer heil verwacht de schrijver voor weikplaatsen door het rijk op gericht en waarin bezoldigde scheikundigen met hygiënisten te zamen werken. Daar zouden kos teloos van 't rijk, de provincie of de gemeente en tegen vergoeding van particulieren alle schelyke onderzoekingen kunnen worden inge steld Tegen de gevaren, die ons bedreigen slecht drinkwater, verontreiniging van den bodem enzzou een krachtig optreden van gemeente besturen van veel belang zijn. Op dit punt blijft in vele gemeen'en nog zeer veel te wenschen over. Werd overal de reiniging in eigen beheer genomen en tiet Liernur- of tonnen-stelsel inge voerd, werd zorg gedragen voor goed drinkwater, ruimde men de krotten op die woningen heeten en verving men ze door betere woningen, zorgde men voor het gehalte der levensmiddelen enz veel verbetering zou worden verkregen. Het publiek i« van de noodzakelijkheid van een en ander nog niet voldoende doordrongen, of wel het is gebrek aan kennis, gebrek aan moed om last en moeite te verdragen, of vrees voor ver hooging der belastingen. Maar zij, die de zaken beter inzien, moeten ’t niet bij beschuldigingen van anderen laten. Zij moeten goede, doortastende maatregelen nemen, of helpen steunen de enkele mannen, die in gemeenteraden op verbetering aandringen, moeten zij helpen, opdat dezen niet in den strijd alleen blijven staan. Zoo kan al lengs de zaak tot een algemeene zaak worden gemaakt, zoo zal men gaan inzien, dal de volks gezondheid ook een onderwerp van algemeen nut VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, op Zaterdag 12 Juni 1880, ’s namiddags 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der Notulen. 2 Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe ten, ingekomen stukken enz. 3 Ontslag van den heer van Braam, als lid der Plaatselijke Schoolcommissie en Commissaris der Muziek- en Zangschool. 4. Toelage kweekelingen T. Sijbrandij en J. Lindeman. 5. Voorstel afkoop grondrente. 6. Aanvragen ontheffing hoofdelijken omslag, dienst 1880. 7. Benoeming leeraar Engelsche taqj- en let- teikunde aan hel Gymnasium en de Hoogere Burgerschool 8. Vaststelling jaarwedden der te benoemen leeraren in de Na uurlyke Historie, Natuur- en Scheikunde en de Ilebreeuwsche taal aan het Gymnasium. Behandeling adres T. L. Dokkum. Idem adres E. S. Noorda. Benoeming leeraren Nederlandsch, Fransch en Hcogduitsche taal en letterkunde aan het Gym nasium en de 11 B School. 12. Wijziging algemeene Politie-verordening. 13 Benoeming van twee leden der Gascom missie. 14 .V

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1