GEBEENTE EN HET ARRONDISSE MENT SNEEK; NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE fï 1 1 1880. V IJ E-E N-D ER TIG ST F JAARGANG» No. 49. 19 JUNI. ZATERDAG dag ül I N N E X E A ND* vergadering te S N E E K, 18 Juni, I stremmen, de diepte In de jl. Woensdag avond gehouden vergade ring van het dept. Sneek der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, zijn benoemd tot afgevaar. digden ter Algemeene Vergadering, den tweeden neelgezelschap de aandacht. den er artikelen aan wyden, maar van Door de rechtbank te Roermond is uitspraak gedaan in zake J. S., asp. surnumerair der be lastingen uit Venloo, beklaagd van den leeraar der hoogere burgerschool K. op een laten avond mishandeld en verwond te hebben hij is ver oordeeld tot eene maand cellulaire gevangenis straf, f 8 boete en f 84 schadevergoeding. hoogstaangesl. jhr. J. B. mr. J. Domela Nieuwenhuis van Amsterdam. Aan den heer P. Greydanus Goslings is op zijn verzoek een eervol ontslag verleend als ge meentesecretaris te Harlingen. polka blies." 't ons hier eerstdaags de gelegenheid worden aangebo den, deze belangwekkende verschijning op het gebied van natuur en kunst te kunnen zien en hoo- ren, en wjj twijfelen er niet aan, of een talryk publiek aal alsdan hel concert bijwonendat onder welwillende medewerking van den heer Velds, van de leden der Concertvereeniging en die van het Muziekgezelschap t Apollo” in de Buiten sociëteit te geven, een genotvcHen avond Dinsdag der maand Augustus te Amsterdam te houden, de heeren G. Geel en J. J. Paehlig- Vele onzer lezers zullen misschien reeds vroeger melding hebben zien maken van den wonderlijken Amerikaanschen violist Unthan, die, zonder armen geboren, zyn instrument bespeelt met de voeten, en daardoor de bewondering opwekte van allen, die in de gelegenheid waren gijn spel te zien en te hooren. Sedert eenigen tijd nu bevindt de heer Unthan zich in ons land en gaf hij reeds te Amsterdam eenige Concerten, die de algemeene aandacht en bewondering trok ken en nog steeds tal van bezoekers lokken. Met verbazing ziet men den vreemden violist met de voeten zijn vioolkistje openen, zijn instrument stemmen, den strijkstok van hars voorzien, en luistert men vervolgens naar de lieflijke tonnen, die hij aan zijn instrument weet te ontlokken. Maar zegt het Hbl. in zijn nummer van jl. Zaterdag »maar de verbazing steeg ten top toen bij een cornet a piston ster voet" nam en een polka blies." Blijkens achterstaande annonce zat ook Maandagnacht is van N. Pekela gevankelijk naar het huis van arrest te Winschoten overge- bragt de persoon van R. d. W., die beschuldigd wordt van hevige verwonding, gepleegd op een jongman, dio laatstleden Zondagavond met een meisje, waarmee hij vroeger verkeering had, den avond had doorgebracht. De voorstellingen van het Rolterdamsch too- te London trekken meer en meer Niet alleen dat de Engelsche bla- thans maakt de Köln. belooft Het Rott. Nbl. geeft eene uitvoerige mededee- ling betreffende het ongeval bij Roosendaal met den trein van Roosendaal naar Breda, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, ’t Blijkt, dat de wisselwachter, den wissel omverwerpende, niet heeft bespeurd, dat de toestel slechts half overging. De trein kwam daardoor op de ver keerde rails en liep op de draaischijf toe van daar met volle vaart op een achter die schijfeea voet of vijf lager gelegen weiland. De locomotief sloeg naar beneden, de tender volgde en teen een bagagewagen, die echter steken bleef en zoodoende de andere wagens voor vallen behoed de. De stoker, Opstal, die op de machine van geen verder nut kon zijn, was op raad van den machinist, zoodra deze hel gevaar zag aankomen, op dec tender geklommen en kon van daar een wijdeo, maar niet gevaarlijken sprong, wagen, zoodat hij er met den schrik afkwam De machinist Charles Scheltjes echter wilde zyn post niet verlaten. Uit de verklaringen van den stoker, maar duidelijker nog uit den stand der machine blijkt, dat hij al het mogelijke heel! gedaan om het onheil te voorkomen. In een oog wenk had hij alles geremd en vollen tegeustcom gegeven, zoudal de machinist zijn eigen val dan dan ook mei een gillend gefluit begeleidde. De trein was echter reeds in volle vaart en daar de nootlottige wissel nauwelijks hondeid schreden van de draaischijf verwijderd is, had de machi nist geen tijd, om den trein tot staan te brengen. Hoogstens vermocht hij haar zoo te dat alleen de locomotief en lender in vielen. De machine ligt zuiver horizontaal, hoogte in den grond gewoeld. Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATEBDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.— franco per post fl 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. brink eene vermeerdering beespuren, ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. het ministerie van justitie bezig met het bearbeiden van op c- -- - - - in bewerking is. Dezelfde berichtgever deelt de, dat de Raad uifgebracht over der gemeentewet, in zake de kohieren hoofdelijken omslag. Omtrent den te Nieuw-Buinen gepleegden moord wordt aan de Dr. Cour, gemeld, dat de versla- gene is een 23jarige zoon van de wed. Thöne en dat hij het slachtoffer is geworden van een hevige vechtpartij. Van andere zijde wordt haar gemeld, dat de dood een gevolg is van verbloeding uit een wend, die den ongelukkige met een mes in hel boven gedeelte van het been is tcegebracht. Het lijk werd te Assen door twee geneeshee- ren onderzocht. Als vermoedelijke daders lijn, naar het blad verneemt, twee personen in hech tenis genomen. De pokziekle heeft te Roosendaal nog zoo wei nig te beteekenen, dat er de vorige week geen enkel nieuw geval was bijgekomende ziekte bepaalt zich tot enkele kinderen in de kom der gemeente is nog niemand aangetast. Aan de N. R Cl. wordt medegedeeld, dat de pokken zijn uitgebroken in de buurtschap Hille- sluis, gemeente Charlois. Twee kinderen bene den de zes jaar zyn er door aangetast. Een Rotterdamsche modiste is tot een boete van vijf gulden of gevangenisstraf van één dag veroordeeld, omdat zij een meisje van II jaar dameshoeden enz. liet bezorgen. Een glasblazer te Kralingen is tot driemaal dezelfde straf ver oordeeld, omdat hij in zijn glasblazerij drie jon- één van 9, één van '10 en één van 11 jaren, flesschen in de koelovens liet dragen. Zijn bewering, dat het zeer moeielijk was jongens bo ven twaalf jaren foor dat werk te krijgen, hielp hem niets. een mans- De tender, die volgce, bleef reeds gedeeltelijk op de machine steken en moest later met den daarop volgenden bagagewagen omgetrokken worden, ten einde hel lijk van den machinist jte voorschijn te halen dat, geheel beklemd, tusschen tender en machine, nagenoeg onkenbaar was. Het terugslaan van een krukas had den man eene breedediepe wonde toegebrachtverder was in den val de haard opengesprongen en hel vuur had de bee- nen van den ongelukkige letterlijk verkoold. Eerst na twee uren gelukte hel hem in dien deernis- waardigen toestand te voorschijn te halen. Hij laat eene vrouw met vyf kinderen na, terwijl een zesde verwacht wordt. Reeds eenmaal bad hij by een spoorwegonge luk byna het leven verloren, 't Was ongeveer vier jaar geleden, toen dicht bij Aerschot twee treinen op elkander inrenden. Bij die gelegen heid kwamen de beide stokers der twee locomo tieven en do eene machinist dm helleven Schel tjes zelf bleef toen niet minder dan 24 uren on der het puin der verbrijzelde wagens en toen men hem eindelyk vond, was hij geheel met brand'- 1 ook de Londsnsche berichtgever wonden overdekt door het kokende water, dat uit den ketel gesprongen was. In een onzer garnizoenen werd dezer dagen door een milicien der jongste lichting, ingedeeld bij dé artillerie, een briefkaart verzonden aan Zyn ouders, waarbij hij verzocht hem een stevige kist met een goed slot toe te zenden, «want was er bijgevoegd »alles wordt hier weggekaapt. De sergeant-facteur achtte hel ongeraden die brief kaart te verzenden', maar vond het beter zyn waakzaamheid te toonen, door dil stuk in banden Ie stallen van den kommandeerenden officier. Deze, naar het schijnt ook zeer verontwaardigd over het schotschrift, gelastte dat de schrijver als voorheen Ferdinand Lassalle en zoovele an deren, in hechtenis zou worden genomen, met bepaling, dat hij eerst dan uit de politiekamer zou ontslagen worden, wanneer hij «een betere briefkaart” geschreven bad. Onze milicien bedacht zich niet lang, maar schreef onmiddellijk op een andere briefkaart Waarde ouders, wees zoo goed mij spoedig een stevige kist met een goed slot toe te zenden er woidt hier niets weggekaapl. Daar mr. A. F. X. Luyben, ingevolge art. 91 der grondwet, heeft opgehouden lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal te zijn, zal op Dinsdag 6 Juli in het kiesdistrict Breda een nieu we verkiezing plaats hebben. Naar uit den Haag aan de Arnh. Cour, wordt gemeld, is men aan het ministerie van justitie 1i een wetsontwerp de binnenlandsche visscherijen, dal sinds jaren T me- van State reeds verslag heeft het wetsontwerp tot wyziging van den Ztg. er gewag van. Hij zegt, dal de voorstellin gen een levendige belangstelling wekken, niet alleen bij de Nederlanders te Londen, maar ook bij de Engelschen, die de taal, welke gesproken wordt, niet verstaan. Naar uit Londen aan het Rott. Nieuwsblad woidt gemeld; zijn de fluancjeele uitkomsten van de onderneming nog niet beviedigend, maar er valt een aanmerkelijke verbetering in de opkomst waar te nemen. Het succès der artisten blijft schitterend en de toejuichingen na elk bedrijf luide en welgemeend. Vooral »Anne-Mie" blijkt een lievelingsstukje geworden te zyn en Zaterdag avond werd den heer W. van Zuylen, na de voordracht van het liedje «Heulen, heulen"! on der algemeen applaus, een krans in de Neder» landsche kleuren aangeboden. 't Comité voor de inzending van vee en zuivel naar de internationale Tentoonstelling te Londen heeft nu bijeen ongeveer f7000. Nog f 3000 moet het hebben. Heden, Vrijdag, houdt het eene Wageningen. Volgens een telegram uit Berlyn aan het Rótt, Nbl. zullen bij de pr ijs uitdeel ing der internatio nale visscherij tentoonstelling, die heden plaats heelt, aan Nederlandsche inzendingen worden toegewezen5 gouden, 8 zilveren en 15 bronzen medaillesbovendien zouden nog 12 Nederland- sche inzendingen eervol vermeld worden. Een zilveren drinkhoorn, eereprijs door den Groothertog van Mecklenburg aangeboden, zou worden toegekend aan den heer Stortenbecker, directeur te Batavia, voor de Nederlandsch- Indische afdceling. De groote Keizersprijs zou aan de Amerikaan» sche afdeeling worden geschonken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Sneek, Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat in den loop der volgende week, op nader te bepalen tijd en plaats, gelegenheid zal worden gegeven, 8 tot kostelooze herenting van koepokken. it‘ Tevens 1m eugenzy in nerlnnering,dal eiken Vry- gens. H dag van 12% tot 1 uur, het Armenhuis ge- legenheid beslaat om gratis te worden ingeënt. f Sneek, 17 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEW1TZ. Door Gedeputeerde Staten van de verschillende provinciën zijn thans definitief vastgesleld de lijs ten der hoogstaangeslagenen in ’s rijks directe belastingen, ter verkiezing van leden van de I Eerste Kamer der Staten-Generaal., De slotsom dier lijsten is de vrlgende Noordbrabantgetal aangeslagenen 143, hoogst- aangeslagene dr. J. A. de Ram (f 2,701,13), laagst- aangedagene A. F. Stickel (f 424,04%); Gelder land: gel. aangesl. 144, hoogstaangesl. H. W. baron van Aylva van Pallandt van Waardenburg' en Neerrijnen (f 6,203,68laastaangesl. F. C. H. bar. v Tuyll van Serooskerken (1 586,65'/^); Zuidhoilandget. aangesl. 229, hoogstaangesl. X K. H. Prins Frederik der Nederlanden (f 21,711,49), laagstaangësl B Suermondt Wzn. (f 890,37);Noordholland get aangesl. 192, 1 'L- T n. van Merlen (16 072,00'/j), laagstaangësl. mr. G. Beshuijsen (f 844,36); Zeeland: get. aangesl. 59, hoogstaangesl. mr. G van der Lek de Glercq (13,952,09), laagstaangësl. J G. Lantsheer (f 628,70) Utrechtget. aangesi. 57, hoogstaangesl, mr. W. J. Royaards v. d. Ham (1 5,385,27%), laagstaangësl. G. Vas Visser (986,82 Friesland get. aangesl. 97, hoogst aangesl. jhr. mr. J. H. F. K. van Swinderen (f,7,778,71 laagstaangësl J F. Fontein («681,90) Overijssel get. aangeel. 80, hoogstaangesl. A. b. graat v. Rechteren Limburg (f3,217,06), laagstaan- gesl. H. van Heek (f 471,99%); Groningen get. aangesl. 75, hoogstaangesl. W. A. Scholten (1 3,039,26), laagstaangësl. G. A. Talens (f 587,02%); Drente: get. aangesl. 35, heogst- aanged. A. W. Westra van Holthe (f 1,148,05%), laagstaangësl R. Vos (f 280,67%); Limburg get. aangesl. 74, hoogstaangesl. graaf O. de Marchant d’Ansembourg (f 4,820,86), laagstaan- gesl A L. E. Roberli (f 356,31). Volgens een staat, achter de toelichting van het wetsontwerp lot beteugeling van het drankmis bruik gevoegd, was hier te lande het verbruik van veraccijnsd gedisteleerd, dat in 1870 272,710 hectoliter bedroeg, of 7,61 liter per hoofd, in LÏ -- 1878 gestegen lot 386,523 hectoliter of 9,85 liter per hoofd. Terwijl dus de bevolking in 8 jaar met nog niet 1Ö pet. toenam, is er bij het drankver- l j van byna 42 pet. te besspuren, en is hel verbruik per hoofd met bijna 30 pet. gedegen. Tot hoogleeraar in het strafrecht, de ztr&fvorde- dering en de wijsbegeerte van het recht aan de uiiiversiteil te Amsterdam,» benoemd mr. G. A. ’an Hamel te ’e Gravenbage, by loting tegen 4 SMIdMR X - 01 II 11T.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1