fifflEffl 1 HET ARROOISSEMEVT SIEEi, I 1 EJ JDfERimiE-BW tOOR DE No. 50. V IJ F-E N-D E R T I G S T E JAARGANG. 1880. WOENSDAG 23 JUNI. gMtesaeffl a resultaat staat eenig in zijn soort en strekt de nij. het (Wordt vervolgd). UITDE PERS. -<> «IXJVEM AMJ i SNEEK OP DE TENTOONSTELLING TE ARN- HEM IN 1879. enz. too- Si de? 2de klasse, terwijl firma (383) onbekroond een diploma eerste klasse G° ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/a Cents. By abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. en Wethouders van Sneek, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEW1TZ. proces. Is nu het nadeelige van die toevoeging ook al niet door allen erkend, er bestaat twijfel, en die mag omtrent de al- of niet schadelijkheid van een inmenging bij een voedingsmiddel niet bestaan. Zeker is het, dat, wanneer een cacao poeder, hetwelk in zuiveren toestand hoogstens 5 a 6 procent asch mag achterlaten, 8*/^ procent achterlaat, dit niet het recht heeft zuiver genoemd te worden. De Tijd, zegt de Kamp. Crt., heeft het middel gevonden om de schoolquaestie en het electorale vraagstuk in verband te brengen met..., de in gediende drankwet. In hare memorie van toelichting heeft de Re- geering gezegd, dat de Staat, door zijnerzijds maatregelen te nemen om het kwaad te keer te gaan, tevens een zedelijken steun zal verschaffen aan de pogingen, die uit den boezem der maat schappij worden aangewend om het te bestryden. Dit is de Tijd niet naar den zin. Van een zede lijken steun, door den Staat verleend, wil hij niet hooren. «Eerstens zegt hij behoort de ze- dehjke opleiding der natie niet tot den werkkring van het staatsgezagzij is aan andere machten toeveitrouwd, en van haar erf dient elk, die daar ongeroepen verschijnt, met nadruk te worden ge weerd." Wie die «andere machten” zya, be hoeft men niet te raden, liet is in de eerste Voor het hof te Den Haag is verleden week de zaak behandeld van R. Th. Ie G. uit Hamburg, beschuldigd in den nacht van den 30 Juli 1879 met een kameraad ingebroken te hebben in den zilverwinkel van den heer Van Loon te Rotter dam en aldaar voor een waarde van f 50 000 te hebben ontvreemd. De inbraak was geschied door het opbreken van den vloer, waarmede de dieven, die in den kelder waren gedrongen, zich vermoedelyk meer dan één nacht moeten bezig gehouden hebben. De andere beschuldigde, even eens een Hamburger, is voortvluchtig. Na ont dekking van den diefstal werd een groot deel van hel ontvreemde teruggevonden in een kist van den beschuldigde of verpand te Emmerik. De schade is toch nog ongeveer f3u.000. Het hof heeft thans arrest gewezen en le G. tot 8 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden 1.—franco per post ƒ125. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. u Nu het rapport der Jury voor de tentoonstel- 1 1’ 'g van Nationale en Koloniale Nijverheid, in I 1879 te Arnhem gehouden, in druk verschenen W is» nemen we de gelegenheid te baat, om in ’t kort een overzicht te geven van hetgeen de rry barheid vau de stad onzer inwoning tot die ten- 'aanstelling heeft bijgedragen, laten we liever zeg- 1 Kan van de goede figuur, die ie daar gemaakt I haeft. Door veertien ingezetenen of firma's dezer ge- Weente waren voorwerpen ingezonden, tot de I groepen van bouwkunde(le groep); van voedings- Ihtikielen (4e); van chemische nyverheid (5e); van 18flreedschappen‘(9e) en van bewerkte metalen (10e) I Moeiende. Van deze 14 inzenders werden fis» I Mronad en van dezen 6 met een diploma van k Isten graad (de heeren N J. Wouda, J. I Veen en C0., G. L. Verwer en Zoon, W. Reinouts l*»a Haga, J. J. Beekhuis en Louwmans en C°.)> V «iet een diploma van den 2den graad (de hee- Haga en G. J. Cool) en 2 met een .diploma van den 3den graad (de heeren F. H- ^Öherien en V. A. Faber Pzn.) Dit schitterend Onder het opschrift seen opmerkelijk woord” wijst het U. D. met ingenomenheid op de woor den door dr L. R. R. Beynen, »een der sieraden van de christelijk historische richting", tot ds. Moll gericht bij gelegenheid van diens 50-jarig jubilé. Herinnerende, welk aandeel ds. Moll aan de oprichting van christelijke scholen te ’s Hage heeft genomen, merkte de heer Beynen ophoe ds. Moll, «toen de wet op het lager onderwijs véél drukkender was dan thans”, haar had geëerbie digd, en de bezwaren, welke zij opwierp, had overwonnen, doch steeds in de gehoorzaamheid aan de wethoe hy had bewezen, »dat de wet geving, vooral de latere, nog niet zoo ongunstig is voor het bijzonder onderwijs als sommigen doen voorkomen”, en hoe r» in elk geval niet bele'., dat de kracht van het persoonlijk initiatief zich in al hare volheid naar buiten openbaart. Eu waar hij over het bijzonder onderwijs sprak, zeide hij het volgende De school-almosfeer moet allereerst van den geest des vredes zijn doorademdhet onderwijs behoeft kalmte en rust. Ea nu vertoonen vele kerkelijke scholen een strijdend karakter. Daar tegen kwam hij op. De jeugd mag niet in den partijstrijd worden medegesleeptdat is een paedagogische zonde. Terwijl, zegt het U. D., in de dagen, die wy beleven, voortdurend er naar wordt gestreefd, om luide te doen weerklinken, hoe drukkend de bepalingen der wetgeving op het lager onderwijs voor de bijzondere scholen moeten worden geacht en welk onrecht daardoor aan een groot deel der natie wordt toegebracht; terwijl verder het bij zonder onderwijs wordt gezegd alléén aan de behoeften des volks te voldoen, kan het niet anders dan waardeering verdienen, indien mannen die gerekend worden tot de z. g. anti revolutionaire richting te behooren den moed hebben te dien opzichte verklaringen af te leggen, die er toe kunnen leiden om ten deze een billij- ker oordeel te vellen. MINISTERIE VAN JUSTITIE. De Minister van justitie vestigt voor het laatst de aandacht van alle belanghebbenden op de •noodzakelijke vernieuwing van de op 1 Januari 1879 bestaande hypothecaire inschrijvingen in gevolge de bepalingen der wel van 5 Juni 1878 (Staatsblad n°. 90). Ëij gebreke van vernieuwing gedurende de siog loupende maanden van dit jaar 1880 houdt ■de vroegere inschrijving op van kracht te zijn en kan zij niet meer worden vernieuwd. De aanvraag tot vernieuwing moet geschieden dcor den hypothecairen schuldeischer of door een de«de namens hem, op de wijze in artikel 2 der genoemde wet omschreven. Toeziende voogden en toeziende curators zijn, op strafte van vergoeding van kosten, schaden en interessen, verplicht toe (e zien, dat de hypothe caire inschrijvingen tot zekerheid van het beheer van den voogd of curator, binnen den voormelden tyd worden vernieuwd. De overschrijving vau processen-verbaal van beslag op onroerende goederen, die niet in 1880 xal zijn vernieuwd, vervalt daarna van rechtswege Vi* wordt ambtshalve doorgehaald. Gravenhage, 16 Juni 1880. De Minister voornoemd, A. E. J. MODDERMAN. BURGEMEESTER gemeente Sneek, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Vrijdag 25 Juni e. kdes voormiddags van 8 tol 10 en des namiddags van 6 lot 8 uren in g f hei Ziekenhuis alhier, gelegenheid zal gegeven worden tot kostelooze herineuting van koepokken. i'i De inenting zal geschieden naar hel volgnummer van het ter Secretarie daartoe af te geven biljet. Sneek, 22 Juni 1880. Burgemeester J, en WETHOUDERS der plaats de Kerk. Ongelukkigerwijze valt met betrekking tot de volkszonde van het jeneverdrinken op de «zede- lijke opleiding” door de Kerk, niet bijster te roe men I Na een eeuwenlange ondervinding heeft men alle recht te zeggen, dat de kerk volslagen onmachtig is om de menschen van dit kwaad af te houeen. De Kerk trouwens heeft het altijd veel te druk gehad met oneenigheid te stichten, keilers te vervolgen, kwaad te stoken op allerlei wijze. Er bleef en er blijft geen tijd over om invloed uit te oefenen op de zeden, volkszonden te bestrijden. De Tijd behoeft waarlijk zoo na ijverig niet te zijn op het «erf’ dezer «andere machten," en wanneer de Staat zedelijken invloed wil uitoefenen, dan zal dit zeker eerder een in vloed ten goede zyn, dan de invloed door de Kerk uitgeoefend. Al ware zegt de Tijd verder de Staat geroepen lot de «zedelijke opleiding, dan nog «zou juist de Staat der Nederlanden, met zijn te- «genwocrdig werken en streven, hier moeten «zwijgen En dan volgt, dat het zedelijkheids besef des volks lijdt onder de onzedelijke kieswet, en dal aan de ééne partij, tegen alle recht in, jaarlijks 17 millicen geschonken wordt voor haar onderwijs, terwijl de andere met leêge handen wordt aan den dijk gejaagd. De kieswet is nzedelijk, omdat de partij van de Tijd er bet middel niet in vindt om in dit land haar heerschappij te vestigen. Nog niet lang ge leden was de Tijd fel tegen alle denkbeeld van uitbreiding van het kiesrecht gekant; in den laat- sten tijd echter staat het brave blad in den strijd voor die uitbreiding vooraan. Eenvoudig omdat het er thans een speculatie in ziel, een laatste redmiddel, dat beproefd kan worden om aan de ker kelijke partijen een grco’er invloed te verschaffen. Wat het beweren betreft, dat aan eene p a r- t ij 17 millioen jaarlijks wordt geschonken voor haar onderwijs, dit is eenvoudig een leugen, het cijfer nog daar gelaten. De miltioenen worden besteed aan het volksonderwijs, en de scholen die er voor onderhouden worden staan voor allen open. Dat nu sommigen uit private liefhebberij scholen verlangen, waar nog iets anders geleerd wordt dan hetgeen voor algemeene maatschappe lijke ontwikkeling noodig is, is hun zaak. Alg zij voor die scholen geld eischen uit de publieke kassen, ja dan worden zij met leege handen weg gezonden maar wat recht hebben zij om zich hierover te beklagen? Hun private liefhebberij is geen zaak van publiek nut. Integendeel, zy be rokkenen de samenleving daarmee onnoemelijk veel kwaad, en hebben daarom alle reden tevreden te zijn, dat men hen ongemoeid hun gang laat gaan. heid onzer stad tot luister, eer en lof. De groep der voedingsmiddelen (4e) was meest door de onzen vertegenwoordigd, De heer N. J. Wouda had ingezonden boekwei- tenmeel enz bewerkt door middel van machines uit de beste builenlaAdsche fabrieken. Volgens 't tapport der Jmy was dit meel uitmuntend be werkt, goed van kleur en zuiver van qualiteit, welk laatste zoowel uit het microscopisch als che misch onderzoek bleek. Na verbranding liet het procent asch na. Uit de tentoongestelde dop pen kon blijken, dat het meel volkomen verwijderd was. Door de firma J. Veen Go., was in den vorm eener pyramide, cacao, cacoyl, chocolade enz. ten toongesteld en daarbij een melangéur voor cho colade en een molen voor cacao. Er waren 5 inzenders van cacao, chocolade Aan vier der inzenders werden diploma’s gekend, 2 der 1ste en de inzending van eene bleef. Tot de twee, die ontvingen, behoorde de firma J. Veen alhier. De Jury heeft een bijzondere zorg besteed aan de beoordeeling van een artikel, dal, goed bereid, door zijne groote voedzaamheid en zeer aange- namen smaak, tot de meest uitmuntende dranken behoort. De Jury heeft éen artikel van elk der exposanten aan een microscopisch en tevens schei kundig onderzoek onderworpen, welk laatste zich bepaald heeft tot het quantilatief onderzoek van het gehalte aan water en minerale bestanddeelen. Meer uitvoerig onderzoek achtte de Jury niet noodig, met het oog op eene meer volledige analyse van Prof. Gunning van de Gacaoyl van J. Veen Go., waarvan de uitkomst aan de Jury was medegedeeld. Wij zeggen de J i y dank voor de prijzens- waardige zorg, besteed aan het onderzoek van een voedingsmiddel, dat met den dag meer en meer in gebjuik geraakt. Het publiek mag vaa de mannen van wetenschap voorlichting vragen omtrent de waarde en de zuiverheid van de middelen, die het tot voeding gebruikt. Het oog en een oppervlakkig onderzoek is niet altijd in slaat te onderscheiden, of wat zuiver schijnt, ook zuiver is. Zoo bleek een der Gacao-soortenals zuiver vermeld, ongeveer 2% A 3 procent alca’ liën te bevatten, die, zegt de Jury, er schijnen bijgevoegd te zijn om de onoplosbaarheid (en lij vigheid, Ref) te vermeerderen. Deze bijvoeging heeft vooral in Duitschland aan leiding gegeven lot hevigen strijd; volgens som migen is zij niet schadelijk, volgens vele andere deskundigen kan zy aanleiding geven, vooral bij zwakke gestellen (en hoe dikwijls wordt niet juist bij dezen chocolade of cacao als middel tot ver sterking gebruikt) tot storicg van het voedings- Deze hoeveelheid otiverbrandbare bestanddeelen (*wb) is zeer gering en een zeker bewijs, dat niets lan de zaadbuid onder ’t meel vervat is; deze toch is vooral rijk aau oüverbrandbare bestanddeelen en zoude faet proceutiscb gehalte er van aanmerkelijk hebben moeten verhoogen. SOEKER COURO

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1