1 GEBEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER INIEl'WS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE A W Hm Ji 1 1880. No. öt. V IJ F-R N-D E R T I G 8 T E J A A. R. O A N G. L 26 JUNI. ZATERDAG NI 1 Gratis Revaccinatie. i r: I 0 - 'S l'-jc F O SVEI'K der en i0 (Wordt vervolgd.) U I T D E PERS. Vervolg) leemte ia ■ff t SNEER OP DE TENTOONSTELLING TE ARNHEM IN 1879. dat van 3 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. ar tal van kleinhandelaars vervallen 2 vergunning van B. en W. voor allen anderen verkoop, met langzame vermindering der bestaande patenten tot op de bij art. 2 voorgestelde minima, binnen een te bepalen termijn. De Zaanl. Cour, is diezelfde meening toege daan wat betreft het aantal gelegenheden tot ver- 6- I BURGEMEESTER en WETHOUDERS gemeente Sneek, Brengen ter kennis van belanghebbenden, op Dinsdag 29 Juni e. k des namiddags let 8 uur in het Ziekenhuis alhier, gelegenheid zal gegeven worden tot kostelooze herenting van koepokken. De inenting zal geschieden naar het volgnummer aan hel ter Secretarie daartoe af te geven biljet Sneek, 22 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEWITZ. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. eng geworden en zal^ze eerlang, minder bekneld, tusschen ruimere wanden, zich nog op greater schaal kunnen ontwikkelen. Het is in onze nijvere stad een geheel nieuwe industrie, de vervaardiging van kandijelders kwijnt of gaat zij te niet (Amsterdam telde vroeger» 125 thans slechts 3 kandijfabrieken),hier geven de aanvankelijk verkregen heerlijke uitkomsten de gegronde hoop dat zij tot bloei zal ko men. Heeft de firma G. L. Verwer en Zoon alle eer behaald met de tentoonstelling van een nijverheids- product, dat voor onze stad geheel nieuw is, de heer W. Reinouts van Haga bracht op de ten toonstelling een fabrikaat dat, hoe oud ook en reeds vóór eeuwen hier bewerkt, aantoont dat ook de fabricatie van tabak in den loop der tij den verbeteringen heeft ondergaan. De in een met zorg geëtaleerde kiosk tentoongestelde tabak (Heerebaai, Blanke Krul, Krul-Tabak) toonde dui delijk, dat de exposant bij eene zorgvolle sortee- ring en accurate bewerking, de diensten der we tenschap heeft te hulp geroepen. De instrumen ten, voor het kerven benoodigdzegt de Jury, waren deugdelijk en door eene bekwame hand bestuurd, Ook aan het fabrikaat van den heer J. J. Beek huis werd een diploma van de le klasse toege- keud. De Jury noemt het door hom vervaardigd Zeemleder goed en net bewerkt en van zeer goe de hoedanigheid. Wij verheugen ons over de erkenning van de deugdelijkheid van een fabrikaat, dat vroeger in Friesland op veel ruimer schaai werd vervaardigd, doch gedurende geruimen tijd niet de concurrentie van het Engelsch fabrikaat kon doorstaan, zoedat er dan ook eeo tijd lang van de ach! zeemleder- molens, allen door wind gedreven, die vóór een 3<) 4 -40 jaren in deze provincie bestonden, toen Friesland ais ’t ware de leverancier van zeemle der was, slechts ééa en wei le dezer slede meer in werking was. De bereiding van dit ar tikel toch heeft in de laatste jaren verbazend groote veranderingen en verbeteringen ondergaan Het zijn die verbeteringen, die, elders ingevoerd en bij ons verwaarloosdte weeg brachten, dat de Friesche zeemledermolens, die lot dien tijd voor een groot deel Nederland van het zoo onontbeerlijke artikel vóórzagen begonnen te kwynen. In Engeland werd in de wijze van berei ding een vereenvoudiging aangebracht, die een zóó aanzienlijke vermindering van arbeidsloon en nog andere voordeelen ten gevolge had, dat ze onze fabrieken als ‘t ware met één slag ver pletterden. Deze vereenvoudiging bestond een voudig hierin, dat bij de werkzaamheden, die de bereiding voorafgaan in Engeland het gebruik van een machine werd ingevoerd, die de gn<nd- stot van het zeemleder ongeschonden deed be houden en nog een bij-product opleverdedat belangrijke winsten afwierp en daar zelfs later het eenig duel van den ai beid is geworden; ik bedoel de nerf- of buitenzijde van de schapen huid, die vroeger, met daarvoor ingerichte messen, uit de hand van de binnen of vleeschkant, waaruit hot zeemleder bereid wordt, werd gescheiden. Dat het echter niet mogelijk was, deze nerf-kant in zijn geheel van de vleesch-kant te scheiden, laat zich licht begrijpen; zij kwam er dan ook in kleine stukken al en werd, als zoogenaamd lijm- vleescb van weinig waarde, gebruikt tot de be reiding van lijm. Bedoelde machine nu scheidt de nerl- en de vleesch-kant zoodanig van elkander, klieft xe als 'l ware van een, dat ze beiden ongeschonden bewaard blijven. Men had arbeids loon gespaard en tevens voor het atval een arti kel in de plaats gekregen, dat oneindig meer waarde had. Het is toch die nerf-kant, waaruit het marokija- leer en andere gekleurde leersoorten, voor banden om boeken, in schoenen, petten, hoeden enz. enz# gebruikt, bereid worden en van dit leder is de opbrengst zoo aanzienlijk, dat in Engeland de bereiding er van de hoofdzaak en die van het zeemleder bijzaak geworden is, zoodat het dan ook niet le verwonderen is, dat de qualiteit Van het laatste er niet bij gewonnen heeft. Ook in de fabriek van den heer Beekhuis en even zoo in een tweede hier le stede opgerichte fabriek (Vrolijk Go wordt gebruik gemaakt van eene overeenkomst! - ge machine, waarin de huid in hare beide lagen ge" kloofd wordtmaar in beide deze fabrieken is bij de bereiding van het zeemleder de oude, voor de deugdzaamheid zoozeer noodige wijze van bereiding behouden. Hel Engelsche dunner leder moge op ’t gevoel iets zachter zijn, en dat kan natuurlijk dan ook niet anders, maar die zachtheid is ver kregen ten kuste van de duurzaamheid. Neder land telt slechts nog vier zeemleder fabrieken (twee te Leiden en twee te Sneek.) Dat zy voortgaau met een duurzaam degelijk product te leveren, al moet dan ook die grooter.e duurzaam heid verkregen worden Tea koste van wat minder zachtheid. De firma G L Ver wér Zoon had, behalve andere uit hare fabriek afkemdige artikelen (pepermunt, drops, suikerwerken, enz) eene kast gevuld met kandij tentuougestell. Die kast zelve keumerk'e zich door eenvoud, doch al ware zij ook een mo del van kunstnijverheid geweest, zij zoude wéinig de aandacht getrokken hebben van den bezoeker, daar deze geheel zoude zyu iugenomen door het heerlijk suhoone en vonkelende fabriekaal, dat zjj bevatte. Die kandy toch was van de eerste kwa liteit, uitmuntend door kleurloosheid en stork glinsterend, en bevond zich in de krislallisatie- potten. Inderdaad, deze fabriek heeft in wei nig jaren eene aanzienlijke uitbreiding onder gaan en in haar fabricaat zyn zulke verbeterin gen aangebracht, dat haar product voor geen an tler in ons land behoeft onder te doen, wellicht allen overtreft. Voor een vyflal jaren was in haar de kandy-hbricatie iwg een proefwerk, meer niet thane reeds »yn de svlMta van haar fabriek te staatsgezag het drankmisbruik brandmerkt en met da hem ten dienste staande middelen tracht te keer te gaan, dan wordt daardoor aao de maat schappelijke bestrijding van het kwaad een zede lijke eteun verschaft, waarvan de invloed, naar men mag hopen, niet zal achterwege blijven.” Maar met deze woorden instemmende, kan het blad zich, met ’t oog op he' ontwerp, niet ont veinzen, dat de zedélijke steun, waai van hier ge sproken wordt, het meestbeteekenend gevolg van de voorgedragen wet zal zijn. Een van de voornaamste bepalingen is het ar tikel ’t welk de strekking heeft het aantal kroe gen te verminderen. De gemeenteraad kan een verordening maken, waarbij het aantal gelegen heden om sterken drank te verkoopen wordt be perkt. Besluit hij daartoe, dan zij er een mini mum cijfer voorgeschreven. Wil de raad echter geen verordening, dan kan niemand beletlen dat 't getal drankhuizen toeneemt. Daarbij is het zonderling, dal de gemeentebesturen, die niet o- vertuigd zijn van het nut eener beperking, alle mogelijke vrijheid blijven geniefen, terwijl zij, die het drankgebruik wèi willen beperken, een mini mum cijfer van vergunningen door het centraal- gezag wordt voorgeschreven. Een minimum voor die «belangstellenden” laat zich verdedigen, doch een maximum voor de onverschilligen is niet slechts verdedigbaar, maar allernoodzakelijkst, wil de staat met ernst het drankgebruik beaUijdeu. Ook het constateeren der overtredingen zal in de gemeenten, die geen beperking van de kroegen noodig achten, weinig beteekenen Meer krach tige hulp van wege den staat zal bij hel ernstig optreden tegen openbare dronkenschap noodig zijn. Het beginsel: de vrijheid der gemeente zooveel mogelijk te handhaven, is prijzenswaardig, maar een drankwet aan de gemeenten te schen ken, die haar tot niets verplicht dan om door haar politiemacht, zonder eenige vergoeding of hulp door den staat, overtreders op. te sporen, is juist geen voorrecht, waarom de gemeenten den slaat zuilen liefkrijgen. De Amsterdammer acht een algemeene bepaling noodig omtrent Jiet maximum van kroegen voor elke gemeente en evenzeer is noodig de aanstel ling van ambtenaren door den staat, die toezien of de gemeentebesturen de wet handhaven. Laat de staat alles aan de gemeenten over, dan zal er wemig van de beoogde verbetering komen. De bedoelmg- der wet is uitmuntend, maar het ont werp -zelf doet al te veel denken aan een vader landslievend Nederlander, die met een emmer de Zuiderzee zou willen leegscheppen. Ook andere bladen achten het een de wet, dat er te veel aan de gemeentebesturen wordt overgelaten. «Zijn de praemissen der re- geering aldus leest men o. a. in ’t Dlb. juist, dan moet er ook doortastender geholpen worden en de algemeene wet moet hier beslis sender optreden. De drank wykt niet voor een vriéndelijk woord of beleefd verzoek men heeft hem de deur te sluiten om van hem verlost te worden, en dan kost het nog moeite, hem buiten te houden. De kortste weg ter afwring is daar om de beste. De 27 artikelen der wet, hoeveel goeds die ook bevatten, zijn le facultatief, le onzeker in de toepassingwat de eene gemeente doel, zal de andere laten. Wij zouden wenschen gebiedender voorschrift en wetsbepaling voor al len geldig: als grondslag; 1. verbod van drank- verkoop met andere neringen; daarmede zou een MINISTERIE VAN JUSTITIE. De Minister van justitie vestigt voor hei laatst de aandacht van alle belanghebbenden op de noodzakelijke vernieuwing van de op 1 Januari 1879 bestaande hypothecaire inschrijvingen in gevolge de bepalingen der wet van 5 Juni 1878 Hel wetsontwerp, houdende maatregelen legen het misbruik van sterken drank, wordt in on derscheidene organen onzer pers besproken. De Amsterdammer, weekblad voor Nederland, n wijst er op dat de geheele natie met uitzon dering van eenige anli-revolutionairen, die niet willen dat de staat, wel te verstaan de moderne staat, zich bezig houdt met't bestrijden van volks zonden zich verheugt over ’t feit, dat Nederland ten langen leste zich aangordl om hel drankmis bruik te bestrijden, 't Werd tijd, het was drin gend noodig. In 1854 dronk de brave Nederlander Tets meer dan 7 liter per hoofd, ia 1878 had hij reeds behoefte aan 10 liter per hoofd. Bij zulk een toestand lijden orde, veiligheid, welvaart en beschaving. Met instemming neem! het blad dan ook uit de memorie van toelichting de volgende zinsnede over: «Zelfs afgescheiden van eenig re sultaat, dat zich onmiddellyk in een cijfer, in een verminderd aantal uitgedronken vaten en kannen zou laten uitdrukken, mag met nadruk geweien worden op een middellijk voordeel, dat door do tusschenkumst van den wetgever verkregen wordt. Alom in het vaderland wordt door personen van zeer uitsenloopenüe richting, maar in ernstige levensopvatting overeenkomende, sinds lang, voor al ook in de laatste jaren, krachtig tegen het drankmisbruik geijverd. Wanneer nu ook het l Bij gebreke van vernieuwing gedurende de ny loopende maanden van dit jaar 1880 houdt de vroegere inschrijving op van kracht te zijn ■on kan zij niet meer worden vernieuwd. De aanvraag tot vernieuwing moet geschieden door den hypothecairen schuldeischer of door een derde namens hem, op de wij re in artikel 2 der genoemde wet omschreven. Toeziende voogden en toeziende curators zijn, op strafle van vergoeding van kosten, schaden en interessen, verplicht toe le zien, dat de hypothe caire inschrijvingen tot zekerheid van het beheer van den vougd of curator, binnen den voormelden tijd worden vernieuwd. Da overschrijving van processen-verbaal van beslag op onroerende goederen, dit» niet in 1880 zal zyu vernieuwd, vervalt daarna vau rechtswege ou wordt ambtshalve dourgehaald. 's Gravcnhage, 16 Juni 1880 De Minister voornoemd, A. E. J. MODDERMAN. s 0 {Staatsblad n°. 90) 4j^^c5^llu'iSriWi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1