1WEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEEK u No. 52, V IJ F-E N-D ERTIGSTE J R G A N G. 1880. WOENSDAG 30 JUNI. Goud- en Zilvcrsmederij. sgggfgi ass; (Wordt vervolgd.) U I T D E PERS. BINNEKI.A 3JI». 4 Drie jaren kopergielerij en J L i- r* it n uren kennis kunnen nemen, Sneek, den 29 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. w. beNnevvitz. SNEEK OP DE TENTOONSTELLING TE ARNHEM IN 1879. d *- ra De Kamp. Crt, die er reeds vroeger op wees, hoe de Tijd de schoolquaeslie met de drankwet in verband wist te brengen, wijst er thans op, hoe het voorbeeld van dat blad door al de ande re bladen van die richting wordt gevolgd. Schee ring en inslag van alle redeneeringen is, dat de openbare school schuld heelt aan hel drankmis bruik, en dat geen tusschenkomst van den Staat zou noodig zijn, als maar de Kerk in Nederland den baas kon spelen. Hooren wij bijvooabeeldj de Grondwet een der Noordbrabantsche organen van het Ulltamon- tanisme. De bestrijding van het drankmisbruik be weert dat blad behoort tot de roeping en is de levenstaak van den godsdienst, van het Chris» tendom, van de Kerk. «Alleen deze is bij machte hier te strijden en te zegepralenalle strijd legen het kwaad, die zonder de Kerk gevoerd wordt, is in de laatste ontleding machteloos. Zóó luidt de uitspraak der historie en zoo zal zij blijven ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ’'is Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f i.~franco per post fl 25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Aan het R. K. gesticht de Voorzienigheid te Amsterdam is door wijlen mej. M. W. Muller baar geheele nalatenschap, geschat op 30 4 40 duizend gulden, vermaakt luiden, daar de historie wel voor een oogenblik kan worden overschreeuwd, maar zich niet laat knevelen of muilbanden.” Verder wordt beweerd, dat het Christendom als bestrijder van de dronkenschap is opgetreden, en dan gaat het blad voort«wanneer nu de dron kenschap als volkszonde heerscht, wanneer zij daarbij heerscht in zoodanige mate dat de Staat als bestrijder en bedwinger meet optreden, dan heeft, men het recht om te' besluiten, het zeer treurige recht om het uit te spreken, dat het Christendom zijn invloed op het volk verloor, dat een onchristelijke geest in het volksleven geko men is. Het mag en kan hier niet worden ver zwegen, dat de Staat tot het verspreiden van dezen onchristelijken geest hel meest heeft mede gewerkt. Al zijn krachten en middelen heeft hij dienstbaar gesteld, zijn school is de moderne sec- teschool geworden. Uit die scholen neemt het volk een ijdelen lust, een streven naar genot, een waanwijs zelfvertrouwen en eene bespoltelij ke verheffing mede.” Enz., enz., «De jeneverpest t. J 8 Bij de hervatting barer werkzaamheden zal de Tweede Kamer, naar men verneemt, gereed vinden de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag nopens de rentewet. De regeering heeft zulke ingrijpende wijzingen in haar voorstel aan- gebiacht, dat een nieuw sectie-onderzoek noodig zal wezen. Tevens zullen wetsontwerpen worden ingediend lot wijziging der registratie-enzegelbe- lastingen. BURGEMEESTER Sneek Gelet op het bepaalde in arlt, 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95) tot regeling van het toezicht bij oprichtingen, welke gevaar löhade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij I UD college ontvangen verzcekschrift met bijlage van W. W. Verwer, strekkende tot het erlangen van ver dunning tot hel plaatsen eener stoommachine in het {ebouw, plaatselijk gekwoteerd wijk 4, no. 444 i.« kadastiaal bekend in sectie A, no. 171 en 172 Hier gemeente Sneek. Dat op Woensdag den 14 Juli 1880, des mid gags ten 12 uur, ten gemeentehuize aldaar gele- IBenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan iVerz-jek bezwaren in te brengen en deze monde- |"r,g of schriftelyk toe te lichten en dat zoowel |4e verzoeker als lij, die bezwaren hebben in te Jongen, gedurende drie dagen voor evengemeld HUstip ter Secretarie der gemeente, in de gewone wureau-uren, van de tor zake ingekomen schrift- Vervolg Door de lirma Louwmans C°. waren in eene smaakvolle uijslalkast, waarvan de ornamenten uit gedreven zink waren vervaardigd en die ge flankeerd was door bloemenslanders van gedre ven zink, de verschillende in hare fabriek ver vaardigde artikelen tentoongesteld, als daar zijn Lantaarns ten dienste der spoorwegen in Nederland, pompkranen, pompzwengels fornuis kranen, bierkranen, deurkrukken, paardentuigen zadelgarnituren portierhandvatten waterketels’ schenkkelels, strijkijzers, bout strijkijzers, haard stellen, koperen gewichten, zinken spitsen en ballustres enz. enz. Aan deze inzending kende de Jury een Diploma le graad toe; en dat kon ook wel niet anders by het vereerend oordeel, hetwelk zij over deze inzending uitsprak. «De tentoongestelde metaal waren, even als de gedreven voorwerpen in zink, «(consoles, bloemstanders enzverdienen, zegt zij »eene hooge onderscheiding. De ornamenten zijn »van gunstig gekozen vorm, terwijl de kranen, «krukken en het zadelmakers-garniluur van schede «constructie zijn en de afwerking van ’t een en «ander niets te wenschen overlaat.” En ook in ander opzicht verdient deze fabriek eene hooge onderscheiding zij strekt lot afdoend voorbeeld, dat moed en volharding, geschraagd door ondernemingsgeest, uil het kleine iels groots wrochten kunnen. Vóór ongeveer 15 jaren begon deze firma met twee arbeiders, die alleen voor werpen van blik vervaardigden een weinig later kwam daarbij een derde, een verlakker, en nam nu allengs 't getal arbeiders toe, na hare oprichling werd in haar een en zinkwerkerij in werking gebrachl twee jaar later (1870) de sloom aangewend als beweegkracht voor de drijfbanken. ’t Gelal arbeiders was dan ook nog geen tien jaren na de oprichting reeds tot 30 geklommen. En dal dit steeds meest toenemen, zoodat hel op sommige ©ogenblikken ongeveer 80 bedroeg, laat zich be- grijpen, indien men op de steeds meerdere werk zaamheden acht slaat, die daar uitgevoerd moesten worden. Er werd gewerkt voor hel Departement van marine, dat zijne koperwerken voor de sche pen, pompen, loopschijven voor de affuiten der kanonnen, bliksemafleiders, krukken enz. van hier ontving; voor de departementen van Koloniën en Oorlog, die de benoodigdheden voor de kruitma gazijnen, kruitschalen, gewichten, trechters enz. uit deze fabriek trokken. En hoevele honderde ma gazijnen ontnemen niet hunne artikelen aan deze fabriek En voeg ik nu nog daarbij, da! in de laatste jaren BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken aan de belanghebLen den bekend, dat de Commissie uit het plaatseijjk bestuur, bedeeld bij art. 15 der wet op de Schut terijen, dit jaar hare tweede zitting zal houden in het Gemeentehuis alhier, op Donderdag den 8 (Juli aanstaande, des voormiddags ten 11*4 ure, [tot onderzoek van alle reclames, door de inge schrevene en geloot hebbende personen van dil jaar en door da reeds vroeger ingelijfden, inge 3 i alsmede tot onderzoek van hen, die, bij oummerver wisseling voor anderen verlangen op 1 te treden. De belanghebbenden woiden gewaar- e j^jechuwd om alsdan op te komen, vermits zij an- r. ders zuilen gehouden worden, geene redenen tol tf5iprij(stelling te hebben, en, voor zooverre zij dienst plichtige nummers getrokken hebben, en niet val len in de termen van art. 3 der wel, van den 11 jApril 1827, sub letter a, b, c, 1 en m, van art •4, bij de Schutterij zullen worden ingehjfdblij- -ivende liet hun evenwel vrij, om hunne redenen tol vrijstelling in een volgend jaar te doen gel den En, opdat zulks kome ter kennisse van een “eder, wien het aangaat, zal deze worden afge- •Aondigd zooalr gebruikelijk is. - Sneek, 29 Juni 1880. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris J. W. BENNEW1TZ. Vrijdag is op Eik en Duinen bij Den Haag het gedenkleeken onthuld dat ter nagedachtenis van Dunkler is opgericht. Een sleenen zuil, waarop de inscriptie «FranQois Dunkler, Zijne Kunstbroeders en Vereerders” prijkt, met den datum van geboorte en overlijden, is geflankeerd zoo wordt onder meer nog gezegd wordt door de schoolpest begunstigd.” De ultramontanen verstaan het, reclames te schrijven voor hun Kerk en hun agitatie tegen de openbare school levendig te houden Jammer maar, dat hun redeneering, ondanks hun beroep op de historie, zoo onhistorisch mo- gelijk is. Als ten onzent de openbare school de on christelijke school, zooals het heet het heeft gedaan, hoe komt hel dan, dat in Duitschland en in Engeland, waar de volksschool confessionee is, hel misbruik van sterke dranken niet minder groot is dan bij ons; en hoe komt het dan, dat nergens de verslaafdheid aan den drank grooter is, dan in Amerika, welks scholen door de Stand aard hemelhoog worden geprezen Doch laten wij bij ons eigen land blijven. Is niet het drankmisbruik al'tjd eene volkszonde geweest, lang vóórdat de Staat het volksonderwijs in handen nam Of is bij geval de jenever uit gevonden na. de schoolregehng van 1806, of misschien wei na de afkondiging der wet van 1857? De Kerk alleen vermag het kwaad te bestrij den, beweert men. Maar hoe was het dan in de tijden, toen de Kerk op hef toppunt harer macht stond Hoe was het in de middeleeuwen Was niet onder de vrome ridders der Kerk dronken schap een algemeene kwaal, ja zelfs geen zeld zaamheid onder de monniken Waar komt het volksspreek woord van daan«zuipen als een Tempelier”? En als de Kerk onthouding beveelt, waarom houden dan nog altijd kloostergeestelijken zich bezig met het fabriceeren van likeuren Men spreekt van het Christendom. Maar de waarheid is, dat nergens de onmatigheid grooter is dan onder de Christenvolken. Er zijn vele heidensche volken, die zich van het gebruik van bedwelmende dra iken onthouden, of althans zich onthielden vóórdat zij met Christenvolken in aan raking kwamen. Onder de Joden is dronkenschap een zeldzaamheid. Gonfusius, de wetgever en godsdienststichter der Chineezen, verbood het drinken van bedwelmde dranken. Evenzoo Mo hammed. Onder de volgers van Bhoedda en Brahma is de onmatigheid uitzonderinh. Bewijzen te over, dunkt ons, dat niet het Christendom mag gepo seerd worden als de groote en eenige bestrijder van hel drankmisbruik. Daarmede willen wij niet geacht worden de Ciistehjke leer le beschuldigen. Maar wij willen alleen aantoonon, dat de redeneeringen der ultra- montaansche pers niet opgaan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen, ter voldoening aan art 8 der .W^vet van 2 Juni 1875, ^(Staatsblad no. 95) ter algemeene kennis, dat zij, onder zekere voorwaar- 'n deze fabriek wellicht zooveel koperen gewichten zijn gemaakt als in geheel Nederland dat in haar alle lantarens voor de staatsspoorwegen in Neder land worden vervaardigd, ook voor de lijn Ant werpen Gladbach hier een belangrijk gedeelte vervaardigd zijn, dan zal ieder het wel met mij eens zijn, dat zulk eene fabriek der stad onzer inwoning tot roem en nut verstrekt. Een artikel, dat gedurende de tentoonstelling voortdurend de aandacht trok, en waarvan de qualiteit veelal onmiddellijk door eiken bezoeker aan een proef werd onderworpen, waren de drab- belkoèkjes van den heer <7. Haga. De Jury, die aan dit fabrikaat een diploma 2e klasse toekende, noemde die lekkernij aangenaam van smaak, bros en net bewerk!, en de duizende bezoekets, die op of buiten de tentoonstelling met dit gebak kennis maakten, zullen gaarne dit oordeel der Jury onderschrijven. Hoewel in Friesland sedert tijden bekend, was het tcch voor velen, die de tentoonstelling bezochten, een onbekend en nieuw genotmiddel; en, zegt Brillat Savarin terecht: «La découverte d’un mets nouveau fait plus pour Ie bonheur du genre humain qae la décoüverle d’une étoile.” en WETHOUDERS van den, vergunning hebben verleend, tol uitoefening van het bedrijf van Goud- en Zilversmid, aan Rein Sipkes Zijlstra en zijne rechtverkrijgenden, in het huis op de Steenklip, Kadaster Seclie A. oo. 1164. Sneek, den 26 Juni 1880. ‘x Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. van DRIESSEN. Dé Secretaris 3. W. BENNEW1TZ. SM'Ek II' COURAVI. 1 l- >t -=yy.,--z=r-r: 0 1 0 6 0 I» j. i- i- is 14

Sneeker Nieuwsblad nl | 1880 | | pagina 1